Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

 

btw, trenutno se na sednici Vlade donosi dekret za olaksavanje izlaska firmi iz Katalunje, bez obaveznog sastanka akcionara.

a jesu li separatisti takodje pre referenduma sa podsmehom objasnjavali kako su takve pretnje u stvari Project Fear, da citiram njihove Brexit kolege?

ne mogu da se setim da sam procitao negde, pa pitam.

Link to comment

a jesu li separatisti takodje pre referenduma sa podsmehom objasnjavali kako su takve pretnje u stvari Project Fear, da citiram njihove Brexit kolege?

ne mogu da se setim da sam procitao negde, pa pitam.

Bez obzira na podsmeh, pretpostavljam da su znali da niko normalan a pogotovo banke nece i ne sme da ostane bez trzista kapitala. 

Link to comment

SAD bi gotovo sigurno postupile brutalnije od Spanije. Ali ja ne verujem u drzanje na silu nekoga ko nece da bude tu. Fer pravila, oboje nadgledamo kampanja za i protiv i ako ocete napolje razilazimo se.

Generalno je ovo sto si napisao razumno. Sa neke razumne tacke gledista, da zanemarimo i ustavno pravo i medjunarodno javno pravo, slucaj Katalonija se dugorocno moze resiti samo tako sto bi im se dozvolilo da sprovedu famozni referendum u cijem organizovanju i nadgledanju glasanja ce ucestvovati i centralna i regionalna vlast. Prilicno sam siguran da bi opcija protiv nezavisnosti pobedila. S tim sto bi onda ova ekipa za nezavisnost verovatno pricala da su nad glasacima vrseni zastrasivanje i repesija i da rezultati nisu regularni. Ali to je neka duga prica. Usta bi im sigurno bila zapusena, jer ostatak Evrope i ovako podrzava jedinstvenu Spaniju, a tek tad bi je podrzavao. Problem je u tome sto Katalonija nije jedino trusno podrucje u Spaniji. Baskija se taman smirila. Separatisticki pokret je dugo postojao i u Galisiji. Dozvoljavanjem Kataloniji da odrzi referendum bi sigurno aktivirao trenutno mirne separatiste u tim autonomnim zajednicama.

Link to comment

Jbga, vi što pratite duže ovo, koliko zapravo stanovnika jeste za nezavisnost. Mislim van ovih sranja sad, jbga ovo nije realno. Recimo pre referenduma i makljanja. Jesu li oni imali veliku premoć ZA nezavisnost?

 

....shit has hit the fan...

 

Na izborima 2015. glavna separatistička koalicija (čiji je lider sada ovaj Puđdemont) je uzela 39,6% glasova dok je ekstremno levičarski separatistički CUP uzeo još 8,2%. Zajedno imaju 72 poslanika u regionalnom parlamentu (68 je većina, dakle imaju prilično tanku većinu). To su jedine dve liste koje su na tim izborima bile izričito za nezavisnost. Imaš još Podemosovu koaliciju, koja je uzela 8,9% i 11 poslanika, oni su bili za to da se održi referendum ali nisu izričito za nezavisnost, i oni nisu deo trenutne vladajuće većine.

Link to comment

Na izborima 2015. glavna separatistička koalicija (čiji je lider sada ovaj Puđdemont) je uzela 39,6% glasova dok je ekstremno levičarski separatistički CUP uzeo još 8,2%. Zajedno imaju 72 poslanika u regionalnom parlamentu (68 je većina, dakle imaju prilično tanku većinu). To su jedine dve liste koje su na tim izborima bile izričito za nezavisnost. Imaš još Podemosovu koaliciju, koja je uzela 8,9% i 11 poslanika, oni su bili za to da se održi referendum ali nisu izričito za nezavisnost, i oni nisu deo trenutne vladajuće većine.

CUP nije bila separatisticka stranka, oni su kupljeni za stvar.

Link to comment

SAD bi gotovo sigurno postupile brutalnije od Spanije. Ali ja ne verujem u drzanje na silu nekoga ko nece da bude tu. Fer pravila, oboje nadgledamo kampanja za i protiv i ako ocete napolje razilazimo se.

 

Dosao je i taj dan da se slozim sa Irejzerovim postom od korice do korice.

Link to comment

nekako mi se namestilo da na tviteru imam vest o tome kako je Goldman Sachs na korak da izabere Frankfurt kao svoju EU bazu posle Brexita, a tvit tacno ispod ovog da Junqueras (p.predsednik Katalonske Vlade) negira da Sabadell menja sediste, tj da kompanije napustaju Kataloniju.

:fantom:

Link to comment

Nisu na izborima 2015. bili za nezavisnost?

Dobro se secam da je bilo povuci-potegni da ih pridobiju za stvar, CUP je hteo da ostane izvorna stranka za borbu protiv svih nedaca ovog sveta, ali su na kraju dobili verovatno ponudu koju nisu mogli da odbiju. 

Link to comment

Očekivano:

 

 


Catalan minister confirms parliament meeting, defying court order
‘The parliament will meet. The parliament will decide,’ says Catalan foreign minister.
By SAIM SAEED 10/6/17, 11:23 AM CET Updated 10/6/17, 11:51 AM CET
Catalan lawmakers will convene on Monday despite the Spanish Constitutional Court’s order to suspend the regional parliament, the region’s head of foreign affairs said Friday.
 
“The parliament will meet. The parliament will debate,” Raül Romeva told BBC Radio 4’s Today program.
Link to comment

UK je postupila kao ozbiljna drzava. Ovo nije ni pametno ni ozbiljno.

britansku drzavnicku ozbiljnost  i mudrost imamo prilike da gledamo i u njoj uzivamo jos od proslog juna

Link to comment

to, naravno, vazi i za republiku srpsku?

 

Vazi negde kod tvojih cetnika - kao kada bi sada Katalonija prvo pobila i ocistila jedno 40% spanskog stanovnistva pa onda krenula na referendum. 

Link to comment
×
×
  • Create New...