Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Banco Sabadell via Alicante, CaixaBank via Mallorca.

Već viđeno pre koju deceniju u Kvebeku (sedište Bank of Montreal je danas - u Torontu). Neće se te banke vratiti, šta god da bude u Kataloniji.

Link to comment

Dugoročno sve je na strani katalonaca.

Ovde dugoročnim smatram otpor od par nedelja, ne meseci.

Dugoročno će u ovom slučaju, cenim, biti mnogo duže. Španija je deo drugog ešalona bitnosti u EU (rame u rame s Italijom, tik iza Francuske i Nemačke), ako njene granice nisu sigurne koju onda posluku porati ostalima. Moraće stoga EK da pojede sva govna koja su izasrali ([emoji767]V.Š.) na poduže zaboravi temeljne evropske vrednosti i malo zažmuri na pendrečenja, hapšenja i ono što će po svemu sudeći uslediti, budući da trenutni raspored snaga i odnosa političke moći unutar Španije ukazuje na ozbiljnu mogućnost takvog razvoja događaja.

 

Katalonci nemaju uslova još uvek za OVK, nije još ni "uhapsite Vlasija", tek smo u 1981. :fantom:

Link to comment

Valja pogledati ponovo taj famozni član 155. jer on zapravo i ne znači potpunu suspenziju lokalnih vlasti, a kamoli hapšenje zvaničnika. On ne znači ni vanredno stanje kada bi se mogle lakše sprovesti represivne mere, koje su u ovom trenutku neophodne centralnim vlastima

 

 

 

Article 155

1. If an Autonomous Community does not fulfil the obligations imposed upon it by the Constitution or other laws, or acts in a way seriously prejudicing the general interests of Spain, the Government, after lodging a complaint with the President of the Autonomous Community and failing to receive satisfaction therefore, may, following approval granted by an absolute majority of the Senate, take the measures necessary in order to compel the latter forcibly to meet said obligations, or in order to protect the above-mentioned general interests.

2. With a view to implementing the measures provided in the foregoing clause, the Government may issue instructions to all the authorities of the Autonomous Communities.

 

 

 

Postoji procedura kako se on sprovodi. (definisano u stavu 1). Dakle, najpre bi vlada u Madridu trebalo da pošalje prigovor predsedniku autonomije. Ako ovaj ne pošalje odgovor onda bi uputili Senatu obrazloženje oko cele stvari (da autonomija ne ispunjava obaveze definisane Ustavom i da su upozoreni); zatim bi Senat to razmotrio i većinom glasova odobrio mere.

Mere, navedene u stavu 2, vlada u Madridu bi sprovela tako što bi dala obavezujuće instrukcije autonomnoj oblasti.

 

Sve ovo je nedovoljan instsrument za sadašnju situaciju i verujem i planove koje ima centralna vlada. Pućdemonu čak nije poslato ni ovo upozorenje, a on u ponedeljak planira da proglasi nezavisnost.

 

Pročitao sam negde da je Rahoj čovek koji igra na sigurno. Važne stvari pokreće tek kada ima instrumente u rukama i dovoljno podrške. Mislim da ovo što se sada radi jeste stvar jednog dugoročnijeg planiranja i delanja od strane određenog dela španskog establišmenta. Videli smo da su najpre, preko Ustavnog suda, podrili Katalonski statut koji je već bio verifikovan od strane skupštine. Pominje se i da je Ustavni sud imao neke reforme (ne znam u kom pogledu - sada ima 12 članova, Senat predlaže 4, Kongres 4, Vlada 2 i Savet sudstva 2). U svakom slučaju meni izgleda da je ovaj sud instrumentalizovan u već dužem periodu (pogledati ovaj članak).

 

 

 

It is clear that Catalonian sovereignist politicians are acting irresponsibly and provoking the Spanish powers. The only good way to answer to this challenge is a balanced and neutral response of the Constitutional Court every time they adopt an illegal act. Instead, the Court assumed a political role. He tries to stop even any talk about independence. By doing so, it fails to respect its own role as keeper of a Constitutional framework where very diverse ideologies can be discussed.  Turning itself into a judge of the symbolic the Court imposes on the future a single political interpretation of the Constitution and hampers future reforms of it. It ceased to be a judge and became a party.

 

 

 

U prilog ovome govori i današnja odluka suda da zabrani sednicu katalonskog parlamenta koja se održava u ponedeljak.

 

To je jedan instrument koji je Rahoj pripremio.

 

Drugi je strategija nacionalne bezbednosti (2013), kao deo šireg plana u okviru koga je donet i Zakon o nacionalnoj bezbednosti. Ovaj zakon daje šira ovlašćenja snagama bezbednosti i prilikom usvajanja je naišao na veliki otpor španske javnosti. Čak se u nekim istraživanjima govori da oko 80% Španaca nije bilo za donošenje tog zakona.

 

 

 


Spain's New Security Law Meets Fierce Criticism From Rights Groups

Time - July 02, 2015

 

 

 

U svakom slučaju sada bi taj zakon poslužio Rahoju kao teška artiljerija. Ono što mu zaista i treba - da uleti u Kataloniju i zavede red. Koliko sam shvatio mehanizam ovog zakona je takav da Kralj svojim dekretom odobrava upotrebu odbrambenih snaga na određenoj teritoriji i stavlja ih Vladi na raspolaganje kako bi zaštitila ugroženu bezbednost na određenom delu teritorije. Zato je i Kralj uveden u celu priču.

 

 

 

In 155, authority is given to the Government to "take the necessary measures to force it (autonomy) to enforce these obligations," but experts such as Josep Maria Reniu, a political scientist and member of the Consell Assessor per a la Transició Nacional, admit that this procedure "is much more complicated and slow" than others as the application of the National Security law if it is to intervene the autonomous authority of Catalonia.This last rule, approved on July 22, 2014 by the Government in the majority of Rajoy, grants the President of the Government the authority to declare the situation of National Security by royal decree, define the geographical area affected and assume power in said territory " with the appointment, where appropriate, of a functional authority ".

 

Lavanguardia, Oct 5 2017

 

 

 

Deluje očigledno da Rahoj ima podršku. Ja sam se isto razočarao u ove Ciudadamose. Sada su postali pendrek centralnih vlasti. Ali verovatno i oni to rade jer računaru da njihovi glasači i simpatizeri očekuju takvu politiku. Čak se danas oglasio i Aznar. Traži od Rahoja da odlučnije postupi i da ne okleva. Odmah mu je odgovoreno iz PP da odluke treba donositi promišljeno i hladne glave. Ispade Rahoj mudar i umeren. Nažalost, sve mi se nekako čini da tu ima podloge za neku zlu krv.

 

Ovo da marginalni anarhisti/nacionalisti iz Katalonije diktiraju stvari mi deluje malo verovatno.

 

Pitanje kako će se neka moguća intervencija odraziti na terenu je prilično neizvesno. Ovih dana smo videli više stotina hiljada ljudi na ulicama. Spremni su oni i dalje da izlaze. Nije sada samo stvar u tome razbiti demonstracije. U ovakvoj situaciji da bi spečio ljude da opet izađu treba da sprovedeš ozbiljnu represiju na duži rok. Setih se 9. marta 91. kod nas. Koliko je i policija i vojska tada bila u teškoj situaciji. Jesu oni rasterali demonstrante uveče i uhapsili vođu protesta. No trebalo je to održati. Ja sam recimo gotovo ceo dan 10. marta proveo kod jednog ortaka sa još nekoliko ljudi. Čim smo uveče čuli da su studenti krenuli izašli smo na ulice. Ali ne samo mi... Sećam se da sam bio pod takvim adrenalinom da sam tih 5-6 dana spavao samo po 4-5 sati dnevno i da mi je to bilo dovoljno. Barcelona je isto tako veliki grad. Mogućnosti da se ljudi organizuju i odupru su mnogobrojne.

Link to comment

To danas vise  nije kompromis koji je dovoljan, kao sto ni "najsira autonomija Kosova u okviru Ustava Srbije" nije bila moguca kada se presao Rubikon.

 

Prosto, ako zelis da Katalonija ostane u Spaniji uz sto manje trzavica daj im referendum.

 

Koji se to rubikon presao u Kataloniji? To sto je bio jedan dan maklanja policije i separatista na ulicama?

 

Na Kosovu je bilo ukidanje autonomija, privremena uprava i paralelni sistemi 10 godina, rat, strana intervencija,

Link to comment

uz izvesne takticke greske, spanci postupaju kako i dolikuje ozbiljnoj drzavi....kakav kurac referendum, ne moze, mars u picku materinu....

ubr, ovaj pudjemon je malo previse na slobodi za moj ukus

Link to comment

uz izvesne takticke greske, spanci postupaju kako i dolikuje ozbiljnoj drzavi....kakav kurac referendum, ne moze, mars u picku materinu....

ubr, ovaj pudjemon je malo previse na slobodi za moj ukus

 

UK je postupila kao ozbiljna drzava. Ovo nije ni pametno ni ozbiljno.

Link to comment

SAD ne bi postupile ništa drugačije od Španije

SAD bi gotovo sigurno postupile brutalnije od Spanije. Ali ja ne verujem u drzanje na silu nekoga ko nece da bude tu. Fer pravila, oboje nadgledamo kampanja za i protiv i ako ocete napolje razilazimo se.

Link to comment

SAD bi gotovo sigurno postupile brutalnije od Spanije. Ali ja ne verujem u drzanje na silu nekoga ko nece da bude tu. Fer pravila, oboje nadgledamo kampanja za i protiv i ako ocete napolje razilazimo se.

to, naravno, vazi i za republiku srpsku?

Link to comment

Jbga, vi što pratite duže ovo, koliko zapravo stanovnika jeste za nezavisnost. Mislim van ovih sranja sad, jbga ovo nije realno. Recimo pre referenduma i makljanja. Jesu li oni imali veliku premoć ZA nezavisnost?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

to, naravno, vazi i za republiku srpsku?

 

A pa nije to isto...to se pre može porediti sa Južnim Sudanom, mada su i oni jednostranim referendumom otišli, a svet ih priznao...

Link to comment

Jbga, vi što pratite duže ovo, koliko zapravo stanovnika jeste za nezavisnost. Mislim van ovih sranja sad, jbga ovo nije realno. Recimo pre referenduma i makljanja. Jesu li oni imali veliku premoć ZA nezavisnost?

 

....shit has hit the fan...

Realno oko 45%, nije ni sad veci procenat. Losa politika, korupcija i kriza su naduvali pokret za nezavisnoscu, ta cifra se uvek kretala negde oko 25%.

 

 

btw, trenutno se na sednici Vlade donosi dekret za olaksavanje izlaska firmi iz Katalunje, bez obaveznog sastanka akcionara.

Edited by Majo
Link to comment
×
×
  • Create New...