Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Ne seri? Otisli ili prete da ce otici?

Obe banke su posle sastanaka odbora dale zeleno svetlo za preseljenje, ako u ponedeljak bude proglasena nezavisnost. 

Link to comment

Guardia Civil nije policija, već žandarmerija. Deo oružanih snaga, unutrašnja vojska s policijskim ovlašćenjima, pod komandom MUP-a.

Ima i avione i helikoptere i transportere, a i duge cevi, i bazira u kasarnama a ne u stanicama.

Link to comment

Poziv Rahoja da se odustane od proklamacije nezavisnosti i time izbegne “males mayores”, po meni znaci i uvodjenje vojske na scenu. Samim tim sto se oglasio kralj van Bozica, koji je vrhovni zapovednik vojnih snaga, upucuje na isto.

Edited by Majo
Link to comment

Kako mogu da zabrane sednicu? Pa to je suspenzija autonomije. A sta ako pomere sednicu za utorak

Ne znam za utorak  :)

 

Ocito se ovo sad tretira kao puc.

Link to comment
Catalonia with 7.5 million people — a population greater than Denmark — and a GDP on par with Portugal could have a military...
...activists with the Catalan National Assembly — a pro-independence organization which had its Catalan web domain pulled by Madrid — have already done some of the work under the name of the Military Studies Society (SEM), which has produced Spanish- and English-language policy blueprints for the initial steps needed to field an army, air force and navy.
...
The Spanish military has scarce military infrastructure and no dedicated naval or air bases in the region. Spain’s primary military academies are in Zaragoza, Marin, Toledo and Segovia — not within Catalonia. This is not an accident. In short, an independent Catalonia would wake up one morning without an army, navy, air force or the institutional backbone to support them.

 

- - - 

blumberg

Catalan separatists are trying to find a way to put off a definitive declaration of independence to create space for a negotiated settlement with Spain, according to two people familiar with their plans.

Edited by Krošek
Link to comment

Da je to resenje moguce ne bi se desilo sve ovo. Madrid uopste ne zeli da razgovara o referendumu u bilo kakvom obliku, to je jasno. Da li je to dobro ili ne (ja mislim da nije), nebitno je u ovom slucaju, ako se trazi realno kompromisno resenje. Narocito je jasno da ce bilo kakvo odrzavanje legalnog dogovorenog referenduma posle ovog biti dozivljeno sa obe strane kao pobeda separatista, i poslace poruku drugim regionima da ako hoce legalan priznat referendum, prvo treba da idu glavom kroz zid i organizuju jedan nepriznati.

 

Setimo se da se stvar ranije vrtela oko statuta autonomije, koji je PP oborio tj. razvodnio na sudu i nije hteo dalje o njemu da razgovara, pa je tako krenuo separatizam u vecom obimu. Dakle to jeste bilo ustavno pitanje, i jedan kompromis koji vlada u Madridu moze (ja mislim mora) da ponudi jeste ponovno otvaranje tih ustavnih pitanja.

 

Meni se cini da se stvari krecu u pravcu jednostranog proglasenja nezavisnosti, a onda aktiviranja clana 155. To ce biti mozda korisno utoliko sto ce iz price ukloniti Pudjdemonta i ekipu. Ali onda da bi se nesto desilo Rahoj bi morao da podnese ostavku i ode u penziju (a kralj da raspise izbore). Pa onda da se pravi ta ustavna konferencija, i da pregovaraju neke druge face sa obe strane.

 

To danas vise  nije kompromis koji je dovoljan, kao sto ni "najsira autonomija Kosova u okviru Ustava Srbije" nije bila moguca kada se presao Rubikon.

 

Prosto, ako zelis da Katalonija ostane u Spaniji uz sto manje trzavica daj im referendum.

Link to comment

Ono kad ti jebeni Burbon parazit kenja o solidarnosti. On je nesto nezadovoljan, majku mu jebem.

 

Puidgemont neka proglasi nezavisnosti i 'primi jedan za ekipu'. Spanski fasho-debili ce od svakog Katalonca napravit separatista.

Link to comment

To danas vise  nije kompromis koji je dovoljan, kao sto ni "najsira autonomija Kosova u okviru Ustava Srbije" nije bila moguca kada se presao Rubikon.

 

Pa nek naprave Oslobodilacku vojsku Katalonije  :fantom:

 

Bez zajebavanja, short-term, to jeste resenje koje bi podrsku nezavisnosti spustilo definitivno ispod 50%. 

 

Long-term je ustavna reforma.

Edited by MancMellow
Link to comment

Guardia Civil nije policija, već žandarmerija. Deo oružanih snaga, unutrašnja vojska s policijskim ovlašćenjima, pod komandom MUP-a.

Ima i avione i helikoptere i transportere, a i duge cevi, i bazira u kasarnama a ne u stanicama.

 

Sama igra je pročitana i poznata. Žandarmerija jede svaki dan, konzerve su skupe a neukusne, avioni i tenkovi troše gorivo.

Sve to košta boga oca, pitanje je kolko Španija može da se zaglibi, ili kolko je već pod ledom. 

 

Igra živcima uvek košta najobičnijeg čoveka, para i života. Dugoročno sve je na strani katalonaca.

Ovde dugoročnim smatram otpor od par nedelja, ne meseci. 

Link to comment
×
×
  • Create New...