Jump to content

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Prosto se ne slažemo oko načina kako do doći do referenduma. Ja mislim da je moglo drugačije, možda bi duže trajalo, možda ne sa ovom Vladom nego sa nekom sledećom. Ovako su prdnuli u čabar, jer i pored brutalne reakcije iz Madride, nisu dobili simpatije i Brisel ih je odjebao. I šta će sad,  dalje?

 

 

edit: poređenje sa našim Ustavom ne pije vodu, jer je srpski Ustav donet negde 2006.kada je Kosovo već odavno otišlo, a koštunjavi probao da odigra na kartu neke legalnosti. Za španski Ustav su sami Kataonci glasali, pa bi sad da ga zaobiđu, puj-pike ne važi. Nek probaju da promene zakonski okvir, a ne ovako.

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Prosto se ne slažemo oko načina kako do doći do referenduma. Ja mislim da je moglo drugačije, možda bi duže trajalo, možda ne sa ovom Vladom nego sa nekom sledećom. Ovako su prdnuli u čabar, jer i pored brutalne reakcije iz Madride, nisu dobili simpatije i Brisel ih je odjebao. I šta će sad,  dalje?

 

 

edit: poređenje sa našim Ustavom ne pije vodu, jer je srpski Ustav donet negde 2006.kada je Kosovo već odavno otišlo, a koštunjavi probao da odigra na kartu neke legalnosti. Za španski Ustav su sami Kataonci glasali, pa bi sad da ga zaobiđu, puj-pike ne važi. Nek probaju da promene zakonski okvir, a ne ovako.

 

Simpatije su kod mene kao i kod svakog misleceg bica svakako dobili, Brisel bi ih odjebao svejedno.

 

Kosovo pravno nigde nije bilo otislo 2006. godine.

Link to comment

Prosto se ne slažemo oko načina kako do doći do referenduma. Ja mislim da je moglo drugačije, možda bi duže trajalo, možda ne sa ovom Vladom nego sa nekom sledećom. Ovako su prdnuli u čabar, jer i pored brutalne reakcije iz Madride, nisu dobili simpatije i Brisel ih je odjebao. I šta će sad,  dalje?

 

Dobili su simpatije. Ali od simpatije do... ima mnogo. Brisel ih nije odjebao sam zato sto im ne treba sad jos jedan problem (koji nikako nije "goruci") nego, i pre svega, zato sto su FRA, ITA i jos mnoge druge zemlje apsolutno protiv te nezavisnosti. Jako je tesko izboriti se za nezavisnost kad

 

1) nemas jasnu vecinu u svojoj provinciji za to

2) nemas legalnu podlogu

3) niko oko tebe nema najmanju nameru da te podrzi

4) druge velike sile susustinski nezainteresovane za hard power podrsku

5) deo si zemlje koja je priznata i uvazavana u onom delu medjunarodne zajednice koji realno i tebe samo i jedino interesuje. 

 

To su sve velike objektivne, ne neke ideoloske ili principijelne prepreke. 

Link to comment

Dobili su simpatije. Ali od simpatije do... ima mnogo. Brisel ih nije odjebao sam zato sto im ne treba sad jos jedan problem (koji nikako nije "goruci") nego, i pre svega, zato sto su FRA, ITA i jos mnoge druge zemlje apsolutno protiv te nezavisnosti. Jako je tesko izboriti se za nezavisnost kad

 

1) nemas jasnu vecinu u svojoj provinciji za to

2) nemas legalnu podlogu

3) niko oko tebe nema najmanju nameru da te podrzi

4) druge velike sile susustinski nezainteresovane za hard power podrsku

5) deo si zemlje koja je priznata i uvazavana u onom delu medjunarodne zajednice koji realno i tebe samo i jedino interesuje. 

 

To su sve velike objektivne, ne neke ideoloske ili principijelne prepreke. 

 

Apsolutno se slažem sa ovih pet tačaka koje si nabrojao, i zato mislim da od katalonske nezavisnosti nema ništa

 

Simpatije su kod mene kao i kod svakog misleceg bica svakako dobili, Brisel bi ih odjebao svejedno.

 

Kosovo pravno nigde nije bilo otislo 2006. godine.

 

Pravno nije, ali suštinski je otišlo '99. Tj ubacivanje Koštunicine preambule u Ustav je došlo nakon izmene situacije na terenu. u Kataloniji je to obrnuto. Zato kažem da ta paralela ne drži vodu,

Link to comment

Dobili su simpatije. Ali od simpatije do... ima mnogo. Brisel ih nije odjebao sam zato sto im ne treba sad jos jedan problem (koji nikako nije "goruci") nego, i pre svega, zato sto su FRA, ITA i jos mnoge druge zemlje apsolutno protiv te nezavisnosti. Jako je tesko izboriti se za nezavisnost kad

 

1) nemas jasnu vecinu u svojoj provinciji za to

2) nemas legalnu podlogu

3) niko oko tebe nema najmanju nameru da te podrzi

4) druge velike sile susustinski nezainteresovane za hard power podrsku

5) deo si zemlje koja je priznata i uvazavana u onom delu medjunarodne zajednice koji realno i tebe samo i jedino interesuje. 

 

To su sve velike objektivne, ne neke ideoloske ili principijelne prepreke. 

 

To je to - prilicno jasni realpoliticki kriterijumi koji moraju da se poklope.

Jos jedan kriterijum jeste da provincija/region mora imati neku prethodnu administrativnu formu u vidu pokrajine, regiona, itd.

Dodati tome jos ako postoji istorija ili jos gore ongoing represija centrale nad tim regionom. 

I na kraju, referendum ili izbori oko ovog pitanja ne mogu da se organizuju na brzaka...

Edited by Anduril
Link to comment

Dobili su simpatije. Ali od simpatije do... ima mnogo. Brisel ih nije odjebao sam zato sto im ne treba sad jos jedan problem (koji nikako nije "goruci") nego, i pre svega, zato sto su FRA, ITA i jos mnoge druge zemlje apsolutno protiv te nezavisnosti. Jako je tesko izboriti se za nezavisnost kad

 

1) nemas jasnu vecinu u svojoj provinciji za to

2) nemas legalnu podlogu

3) niko oko tebe nema najmanju nameru da te podrzi

4) druge velike sile susustinski nezainteresovane za hard power podrsku

5) deo si zemlje koja je priznata i uvazavana u onom delu medjunarodne zajednice koji realno i tebe samo i jedino interesuje. 

 

To su sve velike objektivne, ne neke ideoloske ili principijelne prepreke. 

 

 

Apsolutno se slažem sa ovih pet tačaka koje si nabrojao, i zato mislim da od katalonske nezavisnosti nema ništa

 

 

Pravno nije, ali suštinski je otišlo '99. Tj ubacivanje Koštunicine preambule u Ustav je došlo nakon izmene situacije na terenu. u Kataloniji je to obrnuto. Zato kažem da ta paralela ne drži vodu,

 

 

Pet tacaka s tacno, ali pet tacaka objasnjavaju zasto SADA od katalonske nezavisnosti nema nista.

 

 

Recimo, 1, 3 i 5 se u roku od godinu dana mogu promeniti ako:

 

1. Spanija raspusta Parlament i uvede prinudnu upravu.

sto dovodi

2. Do vecih tenzija, strajkova i nasilja

 

sto dovodi

do

1. Nije sada 40 nego 60% za nezavisnost

3. Ovi oko tebe pocinu da se vrpolje.

5. Od spanskog uvazavanja i slike u svet ne ostane nista.

Edited by Budja
Link to comment

Dok je strajk, izgleda, bio uspesan sindikati policije kazu.

 

 

 

Sindicatos policiales han reclamado al Estado en un comunicado una “respuesta contundente” ante lo que consideran “el mayor ataque sufrido por la Policía Nacional en sus más de 150 años de historia al servicio de los españoles”.

 

"Najveci napad na policiju u vise od 150 godina svoje istorije"

Link to comment

U, doslo se do Hitlera.

 

 

 

El PP: "La huelga general de Catalunya es política, de corte nazi”
 408
  • El portavoz del partido en el Congreso, Rafael Hernando, cree que "ERC y la CUP están deseando que haya muertos en Catalunya" y acusa a Puigdemont de esconderse detrás de "turbas violentas"
Link to comment

Nekad dogadjaji imaju svoju dinamiku.

U ovom trenutku katalonska nezavisnost u roku od 5 godina izgleda verovatnija nego skotska nezavisnost, bas zbog toga kako se inicijalno pristupilo problemu.

 

 

 

PP i Cs se igraju vatrom, a socijalisti su suvize bezmudi a Podemos nepopularni da tu dinamiku promene.

Link to comment

Pravno nije, ali suštinski je otišlo '99. Tj ubacivanje Koštunicine preambule u Ustav je došlo nakon izmene situacije na terenu. u Kataloniji je to obrnuto. Zato kažem da ta paralela ne drži vodu,

 

Pa, moras da se odlucis jesi li legalista ili realista. Ili smisljamo uslove kako kome padne na pamet i kad kome padne na pamet, kao Manc sto je uradio.

Link to comment

Ja sam za poštovanje zakona dok god to ima smisla. Ako je zakon loš, mnjati ga mirnodopski i po proceduri, to je valjda demokratija. NIšta silom, ništa jednostrano.

Ali svestan sam da je to "kako mali Perica vidi legalizam".

 

Još jednom, lično se protivim svakom cepkanju i daljoj defragmentaciji Evrope, kada bi trebalo da se ujedinjuje. 

Šta je to Manch loše napisao? Njegovih pet tačaka su savršeno razumne

Link to comment

Ja sam za poštovanje zakona dok god to ima smisla. Ako je zakon loš, mnjati ga mirnodopski i po proceduri, to je valjda demokratija. NIšta silom, ništa jednostrano.

Ali svestan sam da je to "kako mali Perica vidi legalizam".

 

Još jednom, lično se protivim svakom cepkanju i daljoj defragmentaciji Evrope, kada bi trebalo da se ujedinjuje. 

Šta je to Manch loše napisao? Njegovih pet tačaka su savršeno razumne

 

Ne radi se o tome da je lose to sto je napisao vec da je besmisleno i skoro opasno tako gledati na stvari. Drustveni konflikti su razvojne stvari, Katalonija vec danas nije ono sto je bila pre nedelju dana, svaka a priori pretpostavka da ti je neophodno ovo ili ono dovesce do toga da se zajednica koja zeli da se otcepi ili drzava od koje zajeednica zeli da se otcepi postaraju da te a priori pretpostavke i stvore na terenu. Jedino sto jeste bitno i sto treba da zanima i jedne i druge je da li imas znacajnu vecinu ili nemas za ono sto hoces da uradis, sve ovo ostalo je nabacano arbitrarno i iz dana u dan moze da se promeni.

Link to comment

In other news, Maja Kocijancic briljira u pokusaju da "objasni" zasto Kosovo ne moze da se uporedi s Katalonijom. Kaze zena da je EU posvecena medjunarodnom pravu ali, eto, Kosovo je sui generis slucaj pa ce tu malo odstupilo od istog. Kakva licemerna grupa govana.

Link to comment

Ne radi se o tome da je lose to sto je napisao vec da je besmisleno i skoro opasno tako gledati na stvari. Drustveni konflikti su razvojne stvari, Katalonija vec danas nije ono sto je bila pre nedelju dana, svaka a priori pretpostavka da ti je neophodno ovo ili ono dovesce do toga da se zajednica koja zeli da se otcepi ili drzava od koje zajeednica zeli da se otcepi postaraju da te a priori pretpostavke i stvore na terenu. Jedino sto jeste bitno i sto treba da zanima i jedne i druge je da li imas znacajnu vecinu ili nemas za ono sto hoces da uradis, sve ovo ostalo je nabacano arbitrarno i iz dana u dan moze da se promeni.

A zar značajna većina nije isto arbitrarno.

Link to comment
×
×
  • Create New...