Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Na koju foru je npr V.Britanija čisto etnička država? Ili čak Francuska?

 

Vecina ih vise nije ali su na tom sentimentu nastale. Nije ni Srbija etnicka drzava pa nam to nista ne pomaze. I Katalonija sutra da se otcepi ne bi bila cisto etnicka drzava.

Link to comment

Da, etnicki Katalonci. U cemu je tu problem? U Evropi su etnicke drzave nastajale u nekoliko talasa, poslednji put pre jedva par decenija. Sve su te drzave uredno priznate a sada one iste prezrivo gledaju na procese iz kojih su same nastale. Nista se znacajno ne bi desilo sve i da se Spanija ili Nemacka totalno rasture na cetiri-pet drzava, cela ta fascinacija ovim ili onim granicama u Evropi, koje su inace tradicionalno na tockovima, je potpuno sumanuto gubljenje energije na besmislice. Da nije bilo prdjenja o legalnosti i spanske verzije "volimo te otadzbino nasa" sve bi ovo vec bilo yesterday's news.

 

mozemo da se slozimo, ali smo izasli iz okvira legitimiteta. znaci ovo nije prica o legitimitetu vise nego o politici krvi i tla. ok, moze katalonija da bude priznata i moze da postoji katalonska nacionalna drzava, hipoteticki. ali kako doci tu? sta spaja katalonce u constituency? administrativne granice? sama reč ti kaže administrativne granice nemaju značenje da od stanovnika provincije prave suverenog subjekta, tako da to nije. jel čisti etnički osnov? šta je sa nekataloncima? šta je sa kataloncima koji su dokazali delom da neće da budu deo tog constituency-ja time sto su bojkotovali referendum? oni su jasno dokazali da NISU u priči i da ne zele da se referendum odnosi na njih i napravili su istorijski tesko premostiv disconnect izmedju krvi i constituency-ja. 

 

i otkud kataloncima claim na celu teritoriju katalonije? vracamo se u devedesete...

Edited by Krošek
Link to comment

mozemo da se slozimo, ali smo izasli iz okvira legitimiteta. znaci ovo nije prica o legitimitetu vise nego o politici krvi i tla. ok, moze katalonija da bude priznata i moze da postoji katalonska nacionalna drzava, hipoteticki. ali kako doci tu? sta spaja katalonce u constituency? administrativne granice? sama reč ti kaže administrativne granice nemaju značenje da od stanovnika provincije prave suverenog subjekta, tako da to nije. jel čisti etnički osnov? šta je sa nekataloncima? šta je sa kataloncima koji su dokazali delom da neće da budu deo tog constituency-ja time sto su bojkotovali referendum? oni su jasno dokazali da NISU u priči i da ne zele da se referendum odnosi na njih i napravili su istorijski tesko premostiv disconnect izmedju krvi i constituency-ja. 

 

i otkud kataloncima claim na celu teritoriju katalonije? vracamo se u devedesete...

 

Nismo mi ni izlazili iz devedesetih, niti su devedesete oznacile neki preokret nanize, nista sto se danas desava u Kataloniji nije ni neobicno ni strasno. Do pre dvadesetak godina po Kataloniji su jurcali maskirane teroriste, sada je makar sve u nekakvim politickim ili metapolitickim okvirima. Zapadne zemlje su se prosto zaigrale igrajuci se s tudjim granicama i drzavama verujuci da je to sve kod njih razreseno jer su, mozes misliti, demokratske, o posledicama je trebalo misliti na vreme. Pisao sam odavno o tome, onog trenutka kad si pravo na samoopredeljenje izjednacio s suverenitetom uveo si sebe u neki novi svet u kojem vaze neka druga pravila. Sad je tesko raznim "zubatim nacionalistima" objasniti neobjasnjivo smisljanjem u hodu budalastina o tome zasto nesto negde jeste a negde nije dozvoljeno, ko odlucuje o tome sta jeste a sta nije dozvoljeno i drzanjem palceva da se tebi to ne desi, pa ako se desi onda - udri narodna milicijo.

 

Za mene statehood i nationhood cak nisu ni u istom setu argumenata i uopste se ne iskljucuju jer je jedno stvar prava a drugo stvar kulture, da neko pogresno ne shvati ovo sto pisem. Ne drzim ovde niciju stranu, samo kazem da je poslovica "kako sejes tako i zanjes", to jest, nacelo kauzaliteta starije i od prava i od nacije. Sad i Spaniji i Evropi ostaje samo gola sila, politicka, pravna i policijska, a znamo dokle ide njen domet. Ovo nisu procesi koji nestaju sami od sebe, sve i da Kataloncima ne prodje ovo sa referendumom da li neko zaista misli da je posle ovoga Spanija jaca i ozbiljnija drzava nego sto je bila pre nedelju dana.

Edited by harper
Link to comment

ta sila nije gola dok god u kataloniji ima par miliona ljudi koji nece da se otcepe i/ili se nisu legitimisali kao deo constituency-ja koji zeli da odlucuje o tome. sila je obučena u te ljude, u najmanju ruku. tih ljudi ima izuzetno mnogo u ovom konkretnom primeru, bizarno mnogo s obzirom na karakter događaja. ovo je bukvalno manjina koja susedima u zgradi hoce da nametne otcepljenje.

Link to comment

mozemo da se slozimo, ali smo izasli iz okvira legitimiteta. znaci ovo nije prica o legitimitetu vise nego o politici krvi i tla. ok, moze katalonija da bude priznata i moze da postoji katalonska nacionalna drzava, hipoteticki. ali kako doci tu? sta spaja katalonce u constituency? administrativne granice? sama reč ti kaže administrativne granice nemaju značenje da od stanovnika provincije prave suverenog subjekta, tako da to nije. jel čisti etnički osnov? šta je sa nekataloncima? šta je sa kataloncima koji su dokazali delom da neće da budu deo tog constituency-ja time sto su bojkotovali referendum? oni su jasno dokazali da NISU u priči i da ne zele da se referendum odnosi na njih i napravili su istorijski tesko premostiv disconnect izmedju krvi i constituency-ja. 

 

i otkud kataloncima claim na celu teritoriju katalonije? vracamo se u devedesete...

 

Jako je interesantno procitati ovo i shvatiti da zamenom "Katalonija" u "Hrvatska" dobijes opis situacije od pre koju deceniju. Cak nije ni jedina takva situacija na koju se moze primeniti.

Link to comment

ta sila nije gola dok god u kataloniji ima par miliona ljudi koji nece da se otcepe i/ili se nisu legitimisali kao deo constituency-ja koji zeli da odlucuje o tome. sila je obučena u te ljude, u najmanju ruku. tih ljudi ima izuzetno mnogo u ovom konkretnom primeru, bizarno mnogo s obzirom na karakter događaja. ovo je bukvalno manjina koja susedima u zgradi hoce da nametne otcepljenje.

 

To da li su ovi za nezavisnost vecina ili manjina necemo znati jer su spanske vlasti izigravale klovnove umesto da puste Katalonce da se strmoglave niz politicku padinu u rupu koju su sami iskopali. Posto odbijam da poverujem da takvi glupani mogu da vode bilo koju drzavu koja se ne zove Srbija bice da ni oni nisu bas bili sigurni da to manjina terorise prospansku vecinu i da ce referendum slavno prdnuti u cabar.

Link to comment

Jako je interesantno procitati ovo i shvatiti da zamenom "Katalonija" u "Hrvatska" dobijes opis situacije od pre koju deceniju. Cak nije ni jedina takva situacija na koju se moze primeniti.

 

Pa da, neka skoknu Spanci u komsiluk do Kutiljera da ga priupitaju za zdravlje. Ako je matori jos uvek ziv. :lolol:

Link to comment

DLIcv1qX0AAt5Vf.jpg

 

Puđdemon juče menjao kola pod nadvožnjakom kako bi glasao na različitom mestu od predviđenog (dok ga je na tom čekala policijska opsada), tvrdi katalonska TV:

Edited by vememah
Link to comment

Pretpostavljam ono gde pendrecenje po nogama i lobanjama citas kao 1 ekskluzivni falangisticki recept.

 

Btw, sta kazu Katalani, rezultat na referendumu je validan bez obzira na izlaznost :lolol:

 

A mozda bude i vise za plakanje....

 

To jeste metod falange, tako se zove, i predstavlja oblik mučenja i nečovečnog postupanja, to je pravno obavezujuće i za Srbiju kao članicu CoE, jer ga je tako nazvao i kvalifikovao ECHR.

Link to comment

To jeste metod falange, tako se zove, i predstavlja oblik mučenja i nečovečnog postupanja, to je pravno obavezujuće i za Srbiju kao članicu CoE, jer ga je tako nazvao i kvalifikovao ECHR.

:lolol:

Link to comment

Opet, šta je smešno?  Zabrana mučenja spada u neprikosnovena ljudska prava i nikad se ne ograničava i ne ukida, baš kao ni pravo na život, zabranu ropstva i zabranu diskriminacije. 

Edited by uros_s78
Link to comment

Ти бре са својим фразама.  Као из неког скеча Пајтоноваца да си побегао због неисплаћеног хонорара.

ЕК се помокрила по хипстерима.  :fantom: Мене само занима ово њихово дебилно објашњење да је признање лажне државе Косово* засновано на неким одлукама УН. Багра лицемерна. Тек ћу да уживам док Јевропа буде горела.

Link to comment

Igra moći je tek počeka. Meni simpa što se Amerikanci ne izjašnjavaju (ili nisam pronašao).

Ako ovo ostave EU kao unutrašnje pitanje, evo nam novog građanskog rata od desetak godina. Vrlo ubrzo.

Link to comment

Тек ћу да уживам док Јевропа буде горела.

Cekaj, stani malo, imao si za zivota da je Bosna gorela, nisi valjda uzivao zavaljen u fotelju? Nisi jel da, kazi da si normalan? Ovo gorela je simbolicki nesto, ne za stvarno?
Link to comment

Cekaj, stani malo, imao si za zivota da je Bosna gorela, nisi valjda uzivao zavaljen u fotelju? Nisi jel da, kazi da si normalan? Ovo gorela je simbolicki nesto, ne za stvarno?

О чему ти то причаш? Не разумем те. 

Link to comment
×
×
  • Create New...