Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

:lolol:

 

To ne da nije tacno nego ni Albanci ne tvrde. Oni su malo poeticniji, kazu da su glasali u "senci tenkova", da ih je Milosevic malo zajebao jer nisu znali sta glasaju i da ih je izdao Rahman Morina. Ustav Srbije je promenjen u savrsenom saglasju sa zakonima SFRJ (saglasnost drugih republika, glasanje u republickoj i pokrajinskim skupstinama), jedini protesti u to vreme protiv promene ustava su bili vaninstitucionalni. Sto bi ljubitelji jedinstvene Spanije rekli, nelegitimni i nelegalni. Druga je stvar kako je Milosevic onim poslovicnim jogurtima namakao tu vecinu u Vojvodini i na Kosovu ali je postupak promene ustava bio savrseno zakonit. O tome govorim sve vreme, nista zakon tu nije bitan ako imas moc da sprovedes sta hoces.

 

Ovo sto Borris kaze, u pitanju je cisto licemerje i poslovicni evropski rasizam zbog kojih se od situacije do situacije menjaju stavovi i principi kao carape. Ja uopste nisam zagovornik otcepljenja Katalonije, zapravo me zabole kurac za sve to, ali je ponekad stvarno mucno citati prenemaganja i vratolomije kojim se pravda to besomucno saltanje principa. Do sada bi se od tolikog saltanja i menjac na mercedesu pokvario.

Pomešao sam. To je bila priča za nešto u Bgd, tipa 8. sednica, da je Sloba doveo "aktiviste" da sede u sali i da se digne ruka ako treba. My bad.

Link to comment

nije to isto

 

Margaritis je lazov neopevani. Zapravo je izglasavanje nezavisnosti Kosova u skupstini Kosova i njegovo priznavanje dikretno krsenje jedne famozne UN rezolucije. One sto je Kostunica mnogo voleo i cesto pominjao.

Link to comment

I meni se realno jebe za celovitost Španije. Ono što sam hteo da kažem je da je jako opasno topisati princip legaliteta na način, ima veći broj ljudi koji nešto hoće, pa onda jebo zakon.

To bi se trebalo raditi samo u ekstremnim situacijama, u slučaju želje da se održi društvo zasnovan o na vladavini prava. Čak su se i najveći teroretičari toga da se pravo može poštovati, odrekli tog apsolutnog stava posle WWII. Ali nisu osto nirmberški zakoni ili teror desničara u ukrajini npr, i situacija u španiji.

Link to comment

I meni se realno jebe za celovitost Španije. Ono što sam hteo da kažem je da je jako opasno topisati princip legaliteta na način, ima veći broj ljudi koji nešto hoće, pa onda jebo zakon.

 

Cak i ako je zakon nerazuman, nesprovodiv ili nepravedan?

Link to comment

I meni se realno jebe za celovitost Španije. Ono što sam hteo da kažem je da je jako opasno topisati princip legaliteta na način, ima veći broj ljudi koji nešto hoće, pa onda jebo zakon.

To bi se trebalo raditi samo u ekstremnim situacijama, u slučaju želje da se održi društvo zasnovan o na vladavini prava. Čak su se i najveći teroretičari toga da se pravo može poštovati, odrekli tog apsolutnog stava posle WWII. Ali nisu osto nirmberški zakoni ili teror desničara u ukrajini npr, i situacija u španiji.

 

Naravno, kao nacelo je to sasvim u redu. Problem je samo, pisali smo mnogo puta o tome na kosovskoj temi, sto arbitrarno tumacenje toga koje zakone i zasto mozes prekrsiti dovede upravo do ovoga, da se zaigranoj mecki pred svojom kucom deres s prozora da ide ispred neke druge kuce jer nisu sve kuce iste.

Link to comment

Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali tu dolazimo na teritoriju visoke pravne teorije i/ ili politike. Rekao bih ovako, zakon ne treba poštovati samo u izuzetnim situacijama. Kada i kako će se to raditi zavisi od procene konkretnih aktera u konkretnim situacijama. Naravno procena toga će zavisiti i od ishoda. Neuspele pobune su krivično delo a uspešne revolucija. 

 

edit: Upućeno venomu.

 

Harperu:

 

Naravo slažem se. Ono što je meni ovde za temu je da je očigčedno da kada te ubijaju ili kinje ili ti ugrožavaju egzistenciju da je ok da se pobuniš nezavisno od zakona. Ili protesti kada se kradu izbori.

 

Ovo u katalonij mi deluje kao izvođenje i silovanje portiv zakona bez suštinskog razloga.

 

Ovo mi je stav nezavisno od događanja u nedelju.

Link to comment

Nisam ucio latinski, pa sam pustio kroz google translate. Kaze:

 

"crnci da sede na kraju autobusa, a ako to ne rade, krse zakon"

 

"I onda su neki belci promenili taj zakon..." 

Link to comment

Nisam ucio latinski, pa sam pustio kroz google translate. Kaze:

 

"crnci da sede na kraju autobusa, a ako to ne rade, krse zakon"

Protiv tog zakona je ok buniti se. Kao što je npr, bilo ok i silom sporvesti zakon o desegregaciji univerziteta iako se veliki deo javnosti bunio  protiv tog zakona.

Link to comment

Ovo u katalonij mi deluje kao izvođenje i silovanje portiv zakona bez suštinskog razloga.

 

zasto mislis da je bez razloga? ljudi misle da bi bolje ziveli u nezavisnoj kataloniji, zar to nije dovoljan razlog? drugi par cipela je to sto nemaju dovoljno divizija da to i ostvare, niti misle da vredi ginuti da bi se zivelo malo bolje i da bi zaboli zastavu negde, a ni ovako im nije lose. stoga ce morati da se zadovolje nesto losijim zivotom.

Edited by Nikodije
Link to comment

Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali tu dolazimo na teritoriju visoke pravne teorije i/ ili politike. Rekao bih ovako, zakon ne treba poštovati samo u izuzetnim situacijama. Kada i kako će se to raditi zavisi od procene konkretnih aktera u konkretnim situacijama. Naravno procena toga će zavisiti i od ishoda. Neuspele pobune su krivično delo a uspešne revolucija. 

 

Slazem se. Samo sam hteo da ti kazem da nisam tvrdio da vecina ima pravo da radi sta hoce. Referendum je trebalo da prodje kao referendum u Skotskoj. Prihvatiti da Katalonci imaju pravo na tako nesto, sprovesti referendum, ustanoviti da vecina ne postoji i nastaviti dalje. Umesto toga, krah vec na prvom stepeniku jer je ilegalno  :cry: . U zadnji deo autobusa, gospodjo Parks.

Link to comment

Nisam rekao da je želja za nezavisnošću bez opravdanja. Nego da se ovako pravi referendum samo populistička političkamanipulacija i da je to moglo da se uradi razumnije, da se podnese predlog za promenu ustava i slično. Nije da će katalonija potonuti a stanovnici biti pobijeni, ako ne postanu nezavisni do nove godine

Link to comment

Nisam rekao da je želja za nezavisnošću bez opravdanja. Nego da se ovako pravi referendum samo populistička političkamanipulacija i da je to moglo da se uradi razumnije, da se podnese predlog za promenu ustava i slično. Nije da će katalonija potonuti a stanovnici biti pobijeni, ako ne postanu nezavisni do nove godine

 

E to sam i ja 'teo reći, samo je Hamlet formulisao mnogo bolje.

Link to comment
×
×
  • Create New...