Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Na primer ovo im je false argument, jerbo je kvaran do zla boga. Ono, nije da je jedan medjunarodni dokument i ugovor prekršen onda kad su ispriznavali silne "demokratske" države ispilele iz tih "nedemokratskih", što je pa paradoks sam po sebi da do juče podjednako "nedemokratski" entitet naprasno postane takav. Licimurni bullshit.

 

Nema to veze sa dokumentima, to je jasan ideološki stav. 

Link to comment

Nema to veze sa dokumentima, to je jasan ideološki stav.

Ali je i dalje kvaran, jer su i ti tupavi međunarodni dokumenti bazirani na izvesnim ideološkim premisama, koje su bez problema prekršene. Biće da je više to pozicija pobednika u hladnom ratu, otprilike ovo nešto...

 

fe9ea695e8fcedf64c4786b4d08c34df.jpg

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Za sve koji se pitaju zašto Španija nije dozvolila referendum legalno u Kataloniji kao Britanija u Škotskoj:

 

Prvo, jer mislim da se plaše domino-efekta i presedana. Sumnjam da se španska vlada boji da bi izgubila legalan referendum (štaviše, mislim da ne bi išli ovoliko đonom po separatistima da misle da oni imaju veliku većinu ljudi iza sebe), ali se plaše da bi nakon dobijenog referenduma u Kataloniji, onda Baskija rekla - a mi? Što onda i name ne date referendum? A u Baskiji bi već bila možda druga priča. Znači treba opet otvarati baskijski konflikt, koji je jedva nekako rešen...

 

Drugo, zato što se ovde radi o konceptu države. Španija je po ustavu jedna nacija i zemlja, nedeljiva. UK je po ustavu i po svojim tradicijama ,,kompozitna" tj. složena država (i ako nije federacija), niko ne spori činjenicu da je Britanija sastavljena od 4 različite zemlje (tako ih i zovu: countries) i da je britanska nacija sastavljena od četiri različite nacije. A unutar tih nacija se primenjuje španski rezon, ne vidim npr. da je protestantska većina u S. Irskoj (niti britanska vlada) spremna da dozvoli referendum u onim delovima S. Irske gde su katolici većina o pripajanju R. Irskoj. Kvebek, isto, to je federalna jedinica unutar federalne države (ako si protiv nezavinosti Kvebeka, ti nisi ,,unionista" ili ,,prokanađanin" nego si ,,federalista") koja je od svog osnivanja dvojezična i dvoetnička u suštini.

 

Za boldovano: to je malo pojednostavljeno. Reći da je dovoljno da se raspiše referendum i da 51% ili 55% odlučuje o nezavisnosti i aj ćao zdravo je baš mnooogo simplifikovano (a i opasno). Mislim, u nekim slučajevima je to OK, u nekim nije. Drugo, u ovom slučaju nije eto samo neki zakon nešto zabrani, nego ustav: ustav koji su velika većina Katalonaca prihvatili na referendumu. I to ne pre 200, nego pre 40 godina. I prihvatili su, tim referendumom, i takav ustav, i, još bitnije, uslove izmene ustava. Prihvatili su u suštini da nemaju jednostrano pravo na samoopredeljenje. Da se ostatak zemlje nije držao tog ustavnog dogovora, da su katalonci tlačeni na ovaj ili onaj način pa da kažeš, OK, puj pike ne važi, to je mrtvo slovo na papiru - ali to nije bio slučaj.

Prihvatili su nesto pre 40 godina, sada hoce da prihvate nesto drugo. Ne moramo da idemo u sitna crevca špansko katalonskih odnosa, jer sam siguran da bi o tlacenju moglo da se raspravlja, a mene to ne zanima preterano. Dovoljno mi je to da postoji interes za nezavisnost što samo po sebi znaci da ih nesto žulja, a da li je to objektivno ili ne nije bitno i nije na nama da o tome diskutujemo. Domino efekat takodje nije bitan ako pričamo o tome da li Katalonija nacelno ima pravo da se o ovome izjasni ili ne. Španci bi umesto na domino efekat trebalo da se koncentrisu na to da postoji očigledno ne mali broj ljudi koji ne žele da žive u njihovoj zemlji. Ako je represija i sila jedino što im pada na pamet da sprece promene, onda imaju većih problema od domino efekta.

Link to comment

Pa sad, šta god da je bio razlog, posle ovog mlavljenja bakica, simpatije javnosti teško da su na španskoj strani. Što neko reče, pa eto sad imaju razloga zašto žele da se otcepe (ako ga dosad nije bilo).

Link to comment

Prihvatili su nesto pre 40 godina, sada hoce da prihvate nesto drugo. Ne moramo da idemo u sitna crevca špansko katalonskih odnosa, jer sam siguran da bi o tlacenju moglo da se raspravlja, a mene to ne zanima preterano. Dovoljno mi je to da postoji interes za nezavisnost što samo po sebi znaci da ih nesto žulja, a da li je to objektivno ili ne nije bitno i nije na nama da o tome diskutujemo. Domino efekat takodje nije bitan ako pričamo o tome da li Katalonija nacelno ima pravo da se o ovome izjasni ili ne. Španci bi umesto na domino efekat trebalo da se koncentrisu na to da postoji očigledno ne mali broj ljudi koji ne žele da žive u njihovoj zemlji. Ako je represija i sila jedino što im pada na pamet da sprece promene, onda imaju većih problema od domino efekta.

 

Dozvoli mi da budem đavolji advokat, i da ti postavim pitanje: da li bi isto razmišljao kada bi Španiju i Kataloniju zamenio sa BIH i Republikom Srpskom?

Posebno vezano za boldovani deo.

Link to comment

Dozvoli mi da budem đavolji advokat, i da ti postavim pitanje: da li bi isto razmišljao kada bi Španiju i Kataloniju zamenio sa BIH i Republikom Srpskom?

Posebno vezano za boldovani deo.

 

Plus iljadu. Ili recimo Vojvodina ili Zemun, kad smo već kod ozbiljnih separatističkih pokreta.

Link to comment

Dozvoli mi da budem đavolji advokat, i da ti postavim pitanje: da li bi isto razmišljao kada bi Španiju i Kataloniju zamenio sa BIH i Republikom Srpskom?

Posebno vezano za boldovani deo.

 

 

Plus iljadu. Ili recimo Vojvodina ili Zemun, kad smo već kod ozbiljnih separatističkih pokreta.

 

nije to isto. vojvodina moze ako hoce, katalonija i rep. srpska ne. svaki primer je specifican.

Link to comment

Dozvoli mi da budem đavolji advokat, i da ti postavim pitanje: da li bi isto razmišljao kada bi Španiju i Kataloniju zamenio sa BIH i Republikom Srpskom?

Posebno vezano za boldovani deo.

U teoriji da, u praksi svako ko bi to danas pokrenuo je ili malouman ili sa sumnjivim motivima.

 

Inače, zanimljivo kako stalno postavljas pitanja, a odgovori moraju da ti se izvlače klestima.

Link to comment

došlo je vreme populista i slabe levice i otud ova defraggmentacija.

drugo ne može sad hoću a sad neću zbog ovog ili onog.nisu to tako debeli razlozi.a opet drugo što ne utiču i ne pomognu centrali kao uzor.lako je odmah na prvoj krivini napustiti i tražiti suverenitet. sebičluk.normalno da su centralne vlasti krute ali ovo mlaćenje svojih građana je bolest mozga.

Link to comment

U teoriji da, u praksi svako ko bi to danas pokrenuo je ili malouman ili sa sumnjivim motivima.

 

Inače, zanimljivo kako stalno postavljas pitanja, a odgovori moraju da ti se izvlače klestima.

 

Pa pokušavam da pratim tvoju logiku, ne mislim ništa da dokazujem niti da ispadnem neki pametnjaković.

Oko katalonskog pitanja se ne slažem s tobom baš po tom "praktičnom" delu. Mislim, u teroiji, svako može tražitii nezavisnost, ali u praksi je to teže izvesti.

Vidiš, misilm da su Katalonci ovim potezom pogrešili, da ne kažem da su maloumni.

Moglo je to mnogo suptilnije da se izvede, a ne jednostranim referendumom da se namerno izaziva reakcija iz Madrida.

Opet, to je samo moje razmišljanje. Neka rade šta god žele, samo da ne bude krvoprolića 

Link to comment

Pa pokušavam da pratim tvoju logiku, ne mislim ništa da dokazujem niti da ispadnem neki pametnjaković.

Oko katalonskog pitanja se ne slažem s tobom baš po tom "praktičnom" delu. Mislim, u teroiji, svako može tražitii nezavisnost, ali u praksi je to teže izvesti.

Vidiš, misilm da su Katalonci ovim potezom pogrešili, da ne kažem da su maloumni.

Moglo je to mnogo suptilnije da se izvede, a ne jednostranim referendumom da se namerno izaziva reakcija iz Madrida.

Opet, to je samo moje razmišljanje. Neka rade šta god žele, samo da ne bude krvoprolića 

 

Moze neko da bude pristalica ili protivnik katalonske nezavisnosti ali Katalonci ovde nista nisu pogresili. Ako centralna vlast ustavom zabranjuje izjasnjavanje oko pitanja katalanske nezavisnosti jednostrani referendum je neizbezan i svakako je bolji od besplodnih pokusaja da se razgovara s nekim ko o tome uopste nece da razgovara jer je stvar zakucana u ustavu. Katalonci nisu na glasanje izneli bolje uslove, vise para za regiju ili vecu decentralizaciju u odnosu na Madrid vec jasno i glasno pitanje - da li ste za nezavisnost Katalonije. To sicardzijski balkanski um koji je navikao na natezanje tipa "daj mi ovo ili odoh" nije bas u stanju da razume ali to vec nije katalonski problem.

 

Cujes, nije trebalo da namerno izazivaju reakciju iz Madrida. Kako uopste mislis da ovakvo referendumsko pitanje ne izazove reakciju centralne vlasti? Sto nas dovodi do toga ko je pravio greske i jos uvek ih pravi, ponuda za razgovore je trebalo da dodje iz Madrida a ne iz Barselone i to mnogo pre nego sto je doslo do ovoga. U ustavima pise svasta, i kod nas pise da je Kosovo sastavni deo Srbije, at the end of the day pametna vlast mora da resava fakticko stanje u drustvu a ne mrtva slova na papiru.

Edited by harper
Link to comment
×
×
  • Create New...