Jump to content
IGNORED

Trump - hoće li biti impeachment ili 8 godina drugačijeg predsednikovanja?


radisa

Recommended Posts

aaaaaa. nije nacitan. kenja populisticki, a ti gutas. isis naftu cupa iz sirije, zaboga.

da ne pricam o uslovima koje naftne kompanije dobijaju u oslovodjenom iraku. rade skoro pa za cenu kostanja.

 

ali ok ajde da mantramo o nafti :frust:

 

 

Mnogo je skupo zaustavljanje i pokretanje proizvodnje, pa se kompanijama isplati da rade i na nuli cekajuci da cena skoci.

 

 

Nisam stekao utisak da Ravaneli o tome pise, vec da su potpisali tako lose ugovore u pocetku da rade za kikiriki (uslovi koje naftne kompanije dobijaju u Iraku) a to mi nije logicno, pa sam stoga pitao.

Link to comment

u iraku su strašni porezi. mislim da imaju najgoru taxing politiku i najveći goverment take u svetu verovatno.

znam da su u poslednje vreme imali probleme jer su im bid roundovi propadali zbog slabog interesovanja. jedini iole dobri dilovi su urađeni odmah na početku uz velike korupcije sistema da bi se ugovori sa bid rounds izmenili da budu povoljniji po kompaniju.

otprilike su ugovori setovani da kompanija može da izvuče ~3$/bbl profita. pitanje je koliko su u stanju da naduvavaju OPEX i izvlače više keša. ne znam kako funkcioniše taj mehanizam kontrole. ali ne može tu biti preivše para, pa zato i propadaju bid rounds.

npr ide čak dotle da kompanije koje dobiju ugovor ne mogu da te rezerve upišu u knjige, jer po iračkom zaklonu nafta vlasništvo iračkog naroda.

 

kurdistan je odradio to drugačije i uspeo je da privuče dosta više kompanija i sada tamo proizvodnja ide dosta dobro, sa povoljnijim fiskalnim uslovima, jedino je bilo problema sa plaćanjem u poslednje vreme, ali se i to navodno opeglalo. naravno to je sada samo dodatno nagomilava probleme u odnosima između bagdada i kurdistana.

 

irak se jedino isplati oil field services kompanijama kao halliburton, schlumberger i security contractorima.

 

dakle, kakva nafta, kakvi bakrači.

 

eventualno se može pričati da ćeš dovesti nekoga iole normalnijeg da upravlja novcem od nafte i da ti ne zagorčava život, kao što bi neko lud sa tim novcem mogao uraditi.

Edited by Ravanelli
Link to comment

ode nafta za 10 godina a samim tim i arapske zemlje

 

metal hydrogen otkriven

 

Glas koji rže u pustinji :Hail: Metalni vodonik je "otkriven" u laboratorijskim uslovima, i to nepotvrđeno. A potencijalni superprovodnik veze sa potrošnjom nafte nema, ni za 10 ni za 110 godina.

Link to comment

pricam o zameni nafte...

 

koliko znam, usa ima rezerve da se davimo sledecih 20 godina bez problema

 

doduse arapi ce da beze i ako ove temperature i dalje rastu...

Link to comment

Metalni vodonik ne može da zameni naftu jer nije gorivo već potencijalno efikasnija verzija postojećih fuel cells (koje se već koriste na svemirskim brodovima i nuklearnim podmornicama, ali ne i u automobilima). Znači, tamo negde kad Musk bude kolonizovao Mars moći će eventualno da počne da se razmišlja o adaptaciji te tehnologije za svakodnevnu ovozemaljsku upotrebu.

Link to comment

u iraku su strašni porezi. mislim da imaju najgoru taxing politiku i najveći goverment take u svetu verovatno.

znam da su u poslednje vreme imali probleme jer su im bid roundovi propadali zbog slabog interesovanja. jedini iole dobri dilovi su urađeni odmah na početku uz velike korupcije sistema da bi se ugovori sa bid rounds izmenili da budu povoljniji po kompaniju.

otprilike su ugovori setovani da kompanija može da izvuče ~3$/bbl profita. pitanje je koliko su u stanju da naduvavaju OPEX i izvlače više keša. ne znam kako funkcioniše taj mehanizam kontrole. ali ne može tu biti preivše para, pa zato i propadaju bid rounds.

npr ide čak dotle da kompanije koje dobiju ugovor ne mogu da te rezerve upišu u knjige, jer po iračkom zaklonu nafta vlasništvo iračkog naroda.

 

kurdistan je odradio to drugačije i uspeo je da privuče dosta više kompanija i sada tamo proizvodnja ide dosta dobro, sa povoljnijim fiskalnim uslovima, jedino je bilo problema sa plaćanjem u poslednje vreme, ali se i to navodno opeglalo. naravno to je sada samo dodatno nagomilava probleme u odnosima između bagdada i kurdistana.

 

irak se jedino isplati oil field services kompanijama kao halliburton, schlumberger i security contractorima.

 

dakle, kakva nafta, kakvi bakrači.

 

eventualno se može pričati da ćeš dovesti nekoga iole normalnijeg da upravlja novcem od nafte i da ti ne zagorčava život, kao što bi neko lud sa tim novcem mogao uraditi.

 

Hvala!

Link to comment

videcemo :)

 

kod nas vec ima stanica "na svaki km" za punjenje auta na hidrogen, plus tesla punjaci .... iskopace nesto slatkis mask da se nafta sto manje upotrebljava. moram da se slikam pored mu rakete na crenshaw ulici... popizdeo je sa saobracajem, obecao tunele ispod grada za kola ...

Link to comment

pricam o zameni nafte...

 

koliko znam, usa ima rezerve da se davimo sledecih 20 godina bez problema

 

doduse arapi ce da beze i ako ove temperature i dalje rastu...

У струци?

Link to comment

Dobro je da ova ideja stavljena ad acta.

 

 

Mr Trump said he would also defer to retired general and Defense Secretary James Mattis on whether he would reinstate the use of waterboarding as an interrogation technique.

The president said Mr Mattis does not "necessarily believe" in waterboarding and other interrogation techniques, which critics view as torture.

"I don't necessarily agree, but I would tell you that he will override because I'm giving him that power," Mr Trump said of General Mattis.

"I happen to feel that it does work. I've been open about that for a long period of time. But I am going with our leaders."

Link to comment
×
×
  • Create New...