Jump to content
IGNORED

ABA Liga


adasevic

Recommended Posts

ABA liga nikada nije bila postavljena na zdravim ekonomskim osnovama, ni kada je postojalo Sidro, ni kada su preuzeli klubovi. Romanticno gledanje u proslost iz ugla gledalaca nista ne znaci klubovima ako se ne generise dovoljno para od prodaje TV prava, nema dovoljno zainteresovanih sponzora i nisu placeni svi troskovi putovanja i smestaja. Drugim recima, ako klubovi nemaju stabilan izvor prihoda, a ne da se vecito krpe. Tako da ne, ideja da liga bude u vlasnistvu privatne kompanije nije bila dobra. S druge strane, klubovi kao suvlasnici nisu u stanju da se sami dogovore jer su rivali i zele druge da sjebu. Ideja da se moze stvoriti neko organizaciono telo nezavisno na pritiske klubova u nasim zemljama je utopija.

 

Kako god okrenes ne valja. Za 20 i kusur godina koliko postoji ABA, nije uspela da postane finansijski isplativa, uprkos lepoj prici o trzistu od 22 miliona ljudi.

Edited by Jimmy Kowalski
  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, Heaviside said:

Pa da, uzeli ligu u vlasništvo, a ponašaju se kao da su slučajni prolaznici u njoj. Realno i nema mesta čuđenju kad se pogleda koje glave vode klubove. Zato i jeste bilo bolje sa Sidrom iako teoretski takva konstrukcija nema mnogo smisla i sve ozbiljne lige su u vlasništvu klubova. 

 

Sve ozbiljnije lige su nacionalne, nisu regionalne gde treba zadovoljiti xy interesa.

Link to comment
1 minute ago, Nikodije said:

 

Sve ozbiljnije lige su nacionalne, nisu regionalne gde treba zadovoljiti xy interesa.

sviđa mi se kako razmišljaš :D 

  • Haha 1
Link to comment
5 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

ABA liga nikada nije bila postavljena na zdravim ekonomskim osnovama, ni kada je postojalo Sidro, ni kada su preuzeli klubovi. Romanticno gledanje u proslost iz ugla gledalaca nista ne znaci klubovima ako se ne generise dovoljno para od prodaje TV prava, nema dovoljno zainteresovanih sponzora i nisu placeni svi troskovi putovanja i smestaja. Drugim recima, ako klubovi nemaju stabilan izvor prihoda, a ne da se vecito krpe. Tako da ne, ideja da liga bude u vlasnistvu privatne kompanije nije bila dobra. S druge strane, klubovi kao suvlasnici nisu u stanju da se sami dogovore jer su rivali i zele druge da sjebu. Ideja da se moze stvoriti neko organizaciono telo nezavisno na pritiske klubova u nasim zemljama je utopija.

 

Kako god okrenes ne valja. Za 20 i kusur godina koliko postoji ABA, nije uspela da postane finansijski isplativa, uprkos lepoj prici o trzistu od 22 miliona ljudi.

 

Kad je liga tako očigledno neisplativa i štetna, zašto je nisu ugasili posle par godina, zašto ona postoji već skoro 25 godina? Imaš i ovaj primer. Klubovi u regionu, svi osim večitih koji igraju EL, lakše dolaze do igrača jer igraju aba koja je izlog. Sa igranjem aba mogu da dovedu solidnog igrača za 50k, bez igranja aba ne bi mogli. Dakle, morali bi da preplaćuju igrače. Eto ti 1 konkretan ekonomski interes koji se ne vidi na prvu loptu. 

Link to comment

Zato sto je u nekom proslom vremenu obezbedjivala prohodnost ka evro takmicenjima. Ali stvari su se promenile, a mnogi romanticno zagledani u proslost to ne primecuju.

 

Pristaje se da upadne nekakav Dubai koji nema veze sa nasim regionom, samo zato sto ce u kasu ubaciti neko milionce. Eto toliko je isplativo takmicenje bilo..

Link to comment

Nemacka i Francuska, i tu se lista zavrsava. Turci, Grci, Italijani…to su cesto horor filmovi kako ti klubovi posluju, koliko duguju, kakvih problema ima. Ne znam zasto bi iko ocekivao da se aba liga isplati. Nije to problem aba lige, to je problem kosarke generalno.  

 

  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, Jimmy Kowalski said:

Zato sto je u nekom proslom vremenu obezbedjivala prohodnost ka evro takmicenjima. Ali stvari su se promenile, a mnogi romanticno zagledani u proslost to ne primecuju.

 

Pristaje se da upadne nekakav Dubai koji nema veze sa nasim regionom, samo zato sto ce u kasu ubaciti neko milionce. Eto toliko je isplativo takmicenje bilo..

Kolko su isplativi Partizan i Zvezda? 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Nikodije said:

 

Kažem da je liga kao ideja dobra i da treba da opstane uprkos svim trenutnim nelogičnostima koje navodiš. Uostalom jedini koji tu nešto prdi je Čović i njegovi trabanti, jer valjda nema dovoljnu kontrolu nad njom, u principu svim drugim klubovima aba se igra. Ne znamo šta će biti u budućnosti i da li će se pare pumpati, ali ok, što kažeš može liga opet jednog dana da se pokrene ako se sada ugasi. S tim što mislim da će tada biti teže jer neće biti vizionara i diplomata kao što su Lisac i Lorbek, koliko god ovo smešno zvučalo.

 

Kari Pesic tesko da je Covicev trabant. Bezveze je sve svaljivati na Covica i sto jeste i sto nije, u Srbiji vec godinama postoje brojni zagovornici istupanja iz ABA lige i ta ideja nije uopste nova. Covicu ne pada na pamet da istupa iz ABA lige sve dok se ne regulise status Zvezde u Evroligi, isto vazi i za Partizan, dok se ne obezbedi prohodnost iz srpske lige u evropske kupove nema od istupanja nista.

  • +1 4
Link to comment
5 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Kolko su isplativi Partizan i Zvezda? 

 

Pitaj predsednike tih klubova. Oni valjda znaju kakav im je bilans..

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment
9 minutes ago, harper lee said:

 

Kari Pesic tesko da je Covicev trabant. Bezveze je sve svaljivati na Covica i sto jeste i sto nije, u Srbiji vec godinama postoje brojni zagovornici istupanja iz ABA lige i ta ideja nije uopste nova. Covicu ne pada na pamet da istupa iz ABA lige sve dok se ne regulise status Zvezde u Evroligi, isto vazi i za Partizan, dok se ne obezbedi prohodnost iz srpske lige u evropske kupove nema od istupanja nista.

 

Kari mi nije jasan, ali ok, od samog starta je bilo puno protivnika aba lige, a najglasniji su bili iz Partizana. Ne zato što je to bila principijelna pozicija, već zato što im je bilo komotno u kls ligi gde su imali punu kontrolu. Danas ni za živu glavu ne bi izlazili iz aba i vraćali se u kls jer danas Čović ima kontrolu.

Za mene je logično za klubovi teže da igraju što jače lige, a ne slabije. Valjda ne treba objašnjavati zbog čega.

Edited by Nikodije
Link to comment
5 minutes ago, Nikodije said:

 

Kari mi nije jasan, ali ok, od samog starta je bilo puno protivnika aba lige, a najglasniji su bili iz Partizana. Ne zato što je to bila principijelna pozicija, već zato što im je bilo komotno u kls ligi gde su imali punu kontrolu. Danas ni za živu glavu ne bi izlazili iz aba i vraćali se u kls jer danas Čović ima kontrolu.

Za mene je logično za klubovi teže da igraju što jače lige, a ne slabije. Valjda ne treba objašnjavati zbog čega.

 

Slazemo se oko toga. Uostalom, ne znam da li ima veze sa ABA ligom ili ne, ali ovaj rast srpskih klubova je prilicno jasno koincidirao sa formiranjem ABA 2 lige koja je omogucila takmicarsku opciju da se i drugi klubovi a ne samo usual suspects dokopaju ABA 1 lige. Prvo Borac, pa Zlatibor, pa Vojvodina i Spartak, sve su to projekti koji su napravljeni nakon sto je formirana ABA 2 liga.

 

Po mom misljenju, glavni problem ABA lige su hrvatski klubovi i zao mi je sto nisu odustali onda kad je kod njih bila velika kampanja da se istupi. Od hrvatskih klubova su prakticno ostala samo imena i uopste ne deluje da ce se to promeniti u nekoj bliskoj buducnosti. Srpska liga uz Buducnost, Olimpiju, Igokeu i eventualno Mornar, Bosnu i MZT ne bi nista izgubila na kvalitetu u odnosu na trenutnu ligu. Meni je drago da gledam Zadar, Split i Cibonu iz emocionalnih razloga koji su vezani za neko proslo vreme ali objektivno su to klubovi za koje svake godine kad pocnu sezonu ne znas da li ce je i zavrsiti. Njihova klupska kosarka doslovno ne postoji kao faktor otkako se Cedevita preselila u Ljubljanu.

Link to comment

sta govori?

da srpski klubovi ne igraju evrokupe?

ko nam brani? to je problem kls i kss i odnos prema fibi

evo ove godine igraju fmp i spartak i pored aba

 

da se ne razvijaju mladi igraci i da treba ograniciti broj stranaca?

i jedno i drugo moze i u aba

ne znam odakle ideja da onaj koji ne razvija u aba ce razvijati u nacionalnoj ligi

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...