Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

1 minute ago, Ivo Petović said:

 

Pa ako se ovo posmatra kao svojevrsni drugi krug, gde su protivnici RN praktično saradjivali da ih pobede, onda je Marina osvojila prilično  manje glasova od tih 42%. To i jeste poenta - deluje da je njen rezervoar pao u odnosu na pre dve godine.

 

 

Ne znamo jos koliko je tacno ko dobio glasova, teoretski je RN mogla da ostvari ovakav rezultat i sa vise od 42% u drugom krugu. Jos k tomu, drugog kruga je bilo samo tamo gde vec u prvom nije neko izabran. A najvise poslanika izabranih u prvom krugu je iz RN, pa tamo ovih izbora nije ni bilo (dakle vecerasnje glasacko telo nije reprezentativno za celu Francusku).

 

Makron je dobar politicar kao sto je i Vucic. Mag drzanja vlasti. Ali njegove politike su proizvele ogromnu polarizaciju i socijalne tenzije u zemlji. 

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Kampokei said:

 

Ne znamo jos koliko je tacno ko dobio glasova, teoretski je RN mogla da ostvari ovakav rezultat i sa vise od 42% u drugom krugu. Jos k tomu, drugog kruga je bilo samo tamo gde vec u prvom nije neko izabran. A najvise poslanika izabranih u prvom krugu je iz RN, pa tamo ovih izbora nije ni bilo (dakle vecerasnje glasacko telo nije reprezentativno za celu Francusku).

 

Makron je dobar politicar kao sto je i Vucic. Mag drzanja vlasti. Ali njegove politike su proizvele ogromnu polarizaciju i socijalne tenzije u zemlji. 

 

Ovo prvo jeste tačno, videćemo kad se skupe svi rezultati.

 

Ovo drugo je neozbiljno. Naravno da je podiglo socijalne tenzije kad želi da ukine neka stečena prava. Npr, sa 62 godine u penziju, naravno da je svaki Francuz ljut - ja bih sutra hteo u penziju i smorio bih se kad bi mi neko povećao starosnu granicu. Ali, realno, čak i ako zanemarimo ekonomiju, budžete i finansijske pritiske, kao i to da je Francuska imala valjda najnižu granicu u Evropi - sama činjenica da je life expectancy porastao nekih 15 godina u poslednjih 50 godina - mislim, potpuno je sumanuto ne uvažiti te argumente, koliko god te to lično nervira.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Ivo Petović said:

Mislim da Netanjahu neće skoro posećivati Pariz :D

 

 

Mislis?

 

Ja ocekujem 1 kvalitetan sanitarni kordon oko Melensona. 

Link to comment
1 hour ago, Ivo Petović said:

Mbape rešio izbore.

 

Za dobro raspoloženje i zadovoljstvo treba samo pomisliti koliko je fašovske gamadi u Evropi (uključujući i Srbiju) u ovom trenutku u blagom šoku i neverici.

I'll take that. :)

 

 

Ja bih voleo da je levica uzela vise a Makron manje.

Recimo, usled sanitarnog kordona, levica je podrzala Elizabeth Borne, autorku penzione reforme protiv koje je sama glasala.

Bice to dosta protivrecnosti, sto otvara politicki prostor Lepenovoj.

I pitanje legitimiteta 170 Makronovih poslanika.

 

Biti treci je neuspeh, jer pokazuje ogroman strah ali nije ovo potpuni politicki poraz desnice.

 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Ovo prvo jeste tačno, videćemo kad se skupe svi rezultati.

 

Ovo drugo je neozbiljno. Naravno da je podiglo socijalne tenzije kad želi da ukine neka stečena prava. Npr, sa 62 godine u penziju, naravno da je svaki Francuz ljut - ja bih sutra hteo u penziju i smorio bih se kad bi mi neko povećao starosnu granicu. Ali, realno, čak i ako zanemarimo ekonomiju, budžete i finansijske pritiske, kao i to da je Francuska imala valjda najnižu granicu u Evropi - sama činjenica da je life expectancy porastao nekih 15 godina u poslednjih 50 godina - mislim, potpuno je sumanuto ne uvažiti te argumente, koliko god te to lično nervira.

 

Ja nemam veliki problem sa podizanjem starosne granice, ali imam sa nacinom na koji je izvedena, koriscenjem clana 49.3 i prakticno zaobilazenjem parlamenta. To nije nelegalno, ali ostavlja gorak ukus u ustima. Osim toga, ne radi se samo o godinama za penziju, nego o tome ko najvise nagrabusi u toj reformi. Takve detalje vec ne poznajem, ali Piketi kazu da svakako najveci teret penzione reforme nosi niza i srednja klasa. Generalno, nacin vladanja kod Makrona je problematican. Covek je pre neke dve godine samostalno promenio nijansu plave na zastavi i nikada o tome nije izdao nikakvo saopstenje (nego je trebalo oko godinu dana da se to uopste sazna).

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Ivo Petović said:

Oko 60 poslanika će imati PS. Ne može bez Melenšona. Biće zanimljivo :)

 

60 + 164+60 = 284

Ps + Makron + Republikanci

Moze.

Link to comment

Meni se cini da svako iskljucivanje neke stranke iz "republikanskog bloka" iz buduce vlade dize sansi Marini na sledecim predsednickim izborima. A da zamislim vladu gde su i LR i LFI, tesko.

Link to comment

image.png.30a0e37ac435ee6fcdfd2df371c78343.png

 

 

Sa ovime jos rutinskije ogradjuju Melensona.

 

164 + 90 (PS i ekologisti) + 63 = 317

Link to comment

Promene u broju poslanika u odnosu na sadasnji saziv (ove tri u sredini su Makronov blok). Mereno procentima, socijalisti najveci pobednici izbora (pa Marina, pa zeleni).

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Slavlje u Parizu. Ne bih glasao za Melenchona, ali je dobar govornik i ima ovaj revolucionarni vajb spanskog tipa (sto on i jeste poreklom). 

 

 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
51 minutes ago, Kampokei said:

 

Ja nemam veliki problem sa podizanjem starosne granice, ali imam sa nacinom na koji je izvedena, koriscenjem clana 49.3 i prakticno zaobilazenjem parlamenta. To nije nelegalno, ali ostavlja gorak ukus u ustima. Osim toga, ne radi se samo o godinama za penziju, nego o tome ko najvise nagrabusi u toj reformi. Takve detalje vec ne poznajem, ali Piketi kazu da svakako najveci teret penzione reforme nosi niza i srednja klasa. Generalno, nacin vladanja kod Makrona je problematican. Covek je pre neke dve godine samostalno promenio nijansu plave na zastavi i nikada o tome nije izdao nikakvo saopstenje (nego je trebalo oko godinu dana da se to uopste sazna).

 

Ok, što se tiče načina - tu ne znam puno osim naslova koje sam tom prilikom čitao. Tu se slažem.

 

Samo sam postao malo osetljiv za:

 

1) Ideološka slepila, pa mi se učinilo da je tvoja reakcija klasična lefti "Ne damo prava radnika i seljaka", a kad ih pitaš, pa dobro, koliko po tebi treba da bude granica za penzionisanje...evo ti svi podaci (uključujući i, a nije mi bilo mrsko da izguglam za 25 sekundi, činjenicu da je od prošle reforme životni vek porastao za više od 8 godina) - dobiješ tj ne dobiješ nikakav odgovor. 

 

2) Svejetoistizam. Mislim, Makron je predsednik države u kojoj nema nikakvu kontrolu medija i u kojoj npr, medicinska sestra može da mu se najebe svega po spisku kad poseti neku lokalnu bolnicu, i u toj situaciji donosi nepopularne zakone i ostaje u priličnoj jakoj elektorskoj poziciji. Porediti njega sa ovim bolesnikom i autokratom koji kontroliše svaku bogovetnu informaciju u ovoj kvazi državi, je baš...onako...loš primer, ajmo reći.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
Posted (edited)
1 hour ago, Budja said:

 

60 + 164+60 = 284

Ps + Makron + Republikanci

Moze.

 

289 treba za većinu. Teško i...

 

57 minutes ago, Kampokei said:

Meni se cini da svako iskljucivanje neke stranke iz "republikanskog bloka" iz buduce vlade dize sansi Marini na sledecim predsednickim izborima. A da zamislim vladu gde su i LR i LFI, tesko.

 

...loše rešenje - slažem se sa ovim. Treba uključiti Melanšona. 

 

Mada sad vidim da zeleni imaju 30 mandata. Melenšon je baš bio darežljiv. 

Edited by Ivo Petović
Link to comment
2 minutes ago, Ivo Petović said:

 

289 treba za većinu. Teško i...

 

 

 

 

Vidi aktualizovane projekcije. Rutinski bez Melensona vise od 300 poslanika.

Link to comment
×
×
  • Create New...