Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Ne znam baš čemu se vi ovde tačno radujete, tome što je Makron izgubio cca 100 poslanika, ili što je Le Pen dobila barem 40 novih. Pre evropskih izbora bi ovo bio maltene horor scenario.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
6 minutes ago, Ayatollah said:

Ne znam baš čemu se vi ovde tačno radujete, tome što je Makron izgubio cca 100 poslanika, ili što je Le Pen dobila barem 40 novih. Pre evropskih izbora bi ovo bio maltene horor scenario.

Ja se tačno radujem što Le Pen nije dobila izbore. 

  • +1 4
  • Wub 1
Link to comment

Makron je izgleda osvojio i nešto više u odnosu na exit poll. Sigurno više nego što je bilo ko očekivao.

 

Sad je najinteresantnije videti kako će ići odnosi u levoj koaliciji. Da li će Makron probati da izoluje Melenšona, tj da vlada uz pomoć ove tradicionalne Miteranove levice. Mada ne verujem da ima matematiku za to. 

Link to comment

Što je ovo sad kao veliko iznenađenje?

 

Levica i Makron povukli 200 kandidata iz drugog kruga da se ne rasipaju glasovi, manje-više se udružili da Le Pen ne pobedi. Bukvalno nula posto šanse je desnica imala da osvoji većinu.

  • +1 3
Link to comment
Just now, Nevernik said:

Što je ovo sad kao veliko iznenađenje?

 

Levica i Makron povukli 200 kandidata iz drugog kruga da se ne rasipaju glasovi, manje-više se udružili da Le Pen ne pobedi. Bukvalno nula posto šanse je desnica imala da osvoji većinu.

 

Nije reč o osvajanju većine, već o tome da su pali na treće mesto, što apsolutno niko nije očekivao.

  • +1 2
Link to comment
16 minutes ago, Ayatollah said:

Ne znam baš čemu se vi ovde tačno radujete, tome što je Makron izgubio cca 100 poslanika, ili što je Le Pen dobila barem 40 novih. Pre evropskih izbora bi ovo bio maltene horor scenario.

 

Prvo, Le Pen izgubila. Drugo, bezidejni tehnokrata Makron izgubio 100 poslanika. Trece, levica najjaca, a medju njima najveci uzlet je ostvarila tradicionalna levica, koja je bila u nokdaunu dugo vremena. Sve dobre vesti.

  • +1 7
  • Hvala 2
Link to comment

Oko 60 poslanika će imati PS. Ne može bez Melenšona. Biće zanimljivo :)

Link to comment

Dosta primera uticaja odustajanja kandidata levice i centra na drugi krug izbora:

 

 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Kampokei said:

 

Prvo, Le Pen izgubila. Drugo, bezidejni tehnokrata Makron izgubio 100 poslanika. Trece, levica najjaca, a medju njima najveci uzlet je ostvarila tradicionalna levica, koja je bila u nokdaunu dugo vremena. Sve dobre vesti.

 

Pa nije Le Pen ništa izgubila, ali ako je lakše da se tako racionalizuje, onda OK. Ona će imati 50% više poslanika nego u prethodnom sazivu i barem 25% parlamenta će biti njena ekipa. Sa druge strane se nalaze oportunistički pokret koji ujedinjuje isključivo lojalnost presedniku države i levičarska koalicija kusog i repatog, a koji se međusobno ne mirišu ni najmanje. Naravno da je dobro ako bude bilo moguće da se formira vlada bez učešća Le Pen, ali to će onda biti najheterogenija moguća vlada u kojoj se nalaze svi osim Le Pen, i koja će da se više bavi međusobnim trvenjima, a dobar deo te vlade će biti na ratnoj nozi sa Makronom. Kako će takva neka vlada da ima bilo kakav uspeh, meni stvarno nije jasno, a i ona će morati da pre ili kasnije izađe na neke izbore.

 

Ja stvarno ne mislim da je ovaj rezultat za neku radost. Opet je izbegnut metak, ali je on bio bliži nego ikad, a i manevarski prostor je sve manji. Verovatno bi bilo najmudrije pustiti Nacionalno okupljanje u vladu, pa da se izduvaju kao balon kad se vidi da su podjednako nesposobni kao i ostali, ali teško da će se to desiti.

  • +1 4
  • -1 1
Link to comment
3 minutes ago, Ayatollah said:

 

Ja stvarno ne mislim da je ovaj rezultat za neku radost. Opet je izbegnut metak, ali je on bio bliži nego ikad, a i manevarski prostor je sve manji. Verovatno bi bilo najmudrije pustiti Nacionalno okupljanje u vladu, pa da se izduvaju kao balon kad se vidi da su podjednako nesposobni kao i ostali, ali teško da će se to desiti.

 

Slazem se donekle. Tj, pre svega u ovom da ce biti mnogo trvenja unutar leve koalicije i neslaganja izmedju levice i Makronovog satro centra. A sve to ce ici u prilog Marini kako se priblizavaju predsednicki izbori. Ona se prosli put zaustavila na 42% u drugom krugu, sada ce gotovo sigurno ici gore, a da li bas do 50,01 ce da zavisi i od nadolazece vlade.

 

Vec uveliko pocela pickaranja, Makronov blok relativizuje vaznost broja poslanika ("nije levica pobedila, nije niko pobedio, broj poslanika nije vazan, to je tako samo zato sto je bilo vazno da se porazi RN").

Link to comment

Ne umeju onii da dele kolače, a kamo li vlast. Ako kod njih nema pretrčavanja ni kupovine poslanika,

onda glasam za "Le Frasortir". Brži od Brexita. Takvo je vreme - nutno i opasno,

 

Neka lepo ostave ostatak restkova EU nemačkim mudracima i njihovim vazalima da se brinu o opstanku i nastave da pobeđuju Purina i Sija,, Što oni ko nuklearna sila da se brinu o energiji i opstanku svome?

 

PS

Tipujem na Italiju kao sledeću stancu u raspada EU,

 

 

  • Tužno 2
Link to comment
2 minutes ago, Kampokei said:

 

Slazem se donekle. Tj, pre svega u ovom da ce biti mnogo trvenja unutar leve koalicije i neslaganja izmedju levice i Makronovog satro centra. A sve to ce ici u prilog Marini kako se priblizavaju predsednicki izbori. Ona se prosli put zaustavila na 42% u drugom krugu, sada ce gotovo sigurno ici gore, a da li bas do 50,01 ce da zavisi i od nadolazece vlade.

 

Vec uveliko pocela pickaranja, Makronov blok relativizuje vaznost broja poslanika ("nije levica pobedila, nije niko pobedio, broj poslanika nije vazan, to je tako samo zato sto je bilo vazno da se porazi RN").

 

Pa ako se ovo posmatra kao svojevrsni drugi krug, gde su protivnici RN praktično saradjivali da ih pobede, onda je Marina osvojila prilično  manje glasova od tih 42%. To i jeste poenta - deluje da je njen rezervoar pao u odnosu na pre dve godine.

 

Makron je vrlo nepopularan kod levice zbog svih onih socijalno-penzijskih reformi koje je sprovodio (a koje su za Francusku neophodne). Nije on uopšte bezidejni tehnokrata, kakvim se predstavlja, ali parolaši svako ko nije kolega parolaš predstavljaju tako, Hoću reći, neki kandidat tradicionalne levice bi verovatno uzeo i veći procenat protiv Marine.

 

Meni je Makronov rezultat zapravo fascinantan ako se ima u vidu nivo promena koje je posle decenija i decenija pokušao da sprovede, a koje direktno udaraju na interese miliona ljudi (ali su za svakog ko je kročio na ekonomski fakultet neophodne). Činjenica da ga sve to, uz fakt da nema tradicionalnu partiju iza sebe, do sada nije pojelo na biralištima, govori o tome da je on ipak prilično dobar političar.

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment

Ле Пен ће овако само ојачати за наредне изборе. У све је бољој позицији. Мејнстрим политика се неће променити, проблеми ће остати, сви остали су испали непринципијелни демагози а њен глас је све јачи.

  • +1 5
  • -1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...