Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

To sa jezikom, ja sam dosla bila na neki nivo da mogu da se sporazumevam, ali i kolege i oni sto ih okrenem telefonom na kraju smoreno kazu moze li na engleskom. Evo prosle nedelje sam imala situaciju da nesto pokusam da otkazem i zena bukvalno vise nije mogla da me slusa, a ni jezik mi nije boljirao posle trogodisnje pauze.

Potpuno ih razumem.

Istini za volju one komentare kako imigranti nece da uche jezik nisam imala prilike previse chesto da chujem, par puta, i kako sam malo nauchila jezik i chekala nekog na volej niko ni da zucne.

Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

To sa jezikom, ja sam dosla bila na neki nivo da mogu da se sporazumevam, ali i kolege i oni sto ih okrenem telefonom na kraju smoreno kazu moze li na engleskom.

 

Kod mene je bilo obrnuto. Ja sam u Francusku dosao sa B1 znanjem i na poslu uglavnom na pocetku pricao engleski. Ali taj njihov engleski je uglavnom (ne uvek) bio tako los, da bih ja nekad sam prelazio na francuski :D E, ali onda kad predjes na francuski, nema nazad.

  • Haha 1
Link to comment
33 minutes ago, Krampa said:

ja nemam podatke ko pali predgradja po svetu, ajde napisi i kojoj se grupi radi

Ih sad se i ti pravis naivan. Od Afrike preko Severne Amerike do Evrope svi koji pale su ili Afrikanci ili Arapi. Sad, morala bi i tu da se napravi distinkcija iz kojih tacno drzava prevashodno dolaze takvi ljudi. 

 

Ne vidjas ljude iz istocne Evrope, Indije, Indokine... da rade to. Jbt eno ti i dalje imas moderno robolje sa potkontinenta u naftaskim zemljama na Bliskom Istoku pa ne cujes da ima nasilnih protesta.

 

Ne pricam da li je opravdano ili ne to sto rade samo mislim da je pogresan put ako zelis da se tvoja zajednica izvuce iz loseg polozaja. 

 

 

  • +1 2
Link to comment
50 minutes ago, Shan Jan said:

 

Nego sta cemo sa rumunskim cistacicama i srpskim zidarima, kuj njihova deca ne pale predgradja?

Posmatras linearno, cak i povrsno, problem. 

 

Srbi i Rumuni su prilicno zanemarljiva manjina u trecim zemljama, fali kriticna masa ljudi. To su pomirljivi i prilicno trpeljivi ljudi. Oni generalno nizu religiozni, vise se foliraju, i manja je razlika izmedju pravoslavlja i katolicanstva.

 

Arapi imaju drugaciju kulturu i prilicno su drcni. Broj ljudi, pogotovo mladih, je mnogo veci zato sto su porodice mnogobrojne. Takodje, imaju drugaciju tradiciju porodicnih odnosa i mnogo su vise povezani. 

Postoji i religiozni problem, Islam i nacin kako se praktikuje religija je duboko ukorenjen u svakodnevni zivot ljudi. Pocev od dnevnih molitvi, odlaska u dzamiju petkom, celomesecnog posta, preko odnosa sa zenama i/ili nevernicima/drugovercima, pa do ishrane i odlaska u wc. 

 

Kada na sve to dodas bahate Francuske dzandare koji maltretiraju, biju i apse ljude, pa cak i vatrogasce, eto problema na ulicama.

 

Sto se tice istoriskog secanja, naravno da ima i toga. Najblaze receno ima dosta istoriskih mrlja u odnosu Francuske prema drugim drzavama i narodima. Recimo da nije bilo bas sve po demokratskim i eu standardima kako ih mi zamisljamo/zelimo da vidimo.

 

Evo samo jednog (manje prominentnog) primera, 1.12.1944 Francuzi su prilicno hladnokrvno pobili senegalske vojnike koji su se borili na Saveznickoj strani i koji samo su trazili da im isplate zaostale ratme plate i dnevnice. 

 

Pritom se puno Senegalca borilo, a i poginulo, u ww1 i u ww2 na strani Francuske. 

 

Sta mislis da li je neko odgovarao za to? @dragance i @borris_ iz prve ruke mogu da napisu kako se danas francusko drustvo odnosi prema tom dogadjaju, koji nije jedini nazalost.

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, x500 said:

...

Mislim da sustinski pricamo o istim stvarima. Razlicite kulture razlicito reaguju na podredjeni polozaj u tudjoj drzavi. 

 

Inace bas sam na tu temu sranja koje su pravile drzave kroz istoriju skoro pricao sa jednim drugom. Mislim da bi nama u Srbiji bilo izuzetno lekovito kad bi se u istorijske citanke ukljucilo, pored sranja koje smo mi doziveli i sranja koja smo mi napravili (a ima ih koliko hoces da proberes). To bi decu stavilo u jedan normalniji kontekst, gde ne bi mrzeo druge narode vec bi odbacio lose primere bezobzira na naciju. 

  • +1 4
Link to comment
14 minutes ago, x500 said:

Arapi imaju drugaciju kulturu i prilicno su drcni. Broj ljudi, pogotovo mladih, je mnogo veci zato sto su porodice mnogobrojne. Takodje, imaju drugaciju tradiciju porodicnih odnosa i mnogo su vise povezani. 


Kakva je sansa pojedinca iz njihove zajednice da izabere da zivi drugacije ili nesto drugacije nego sama zajednica? Samo u skladu sa zakonima koji vaze za sve. Hoce li ga odbaciti?


Ko empatise sa tim pojedincem?

Edited by Moonwalker
Link to comment

 

1 minute ago, Shan Jan said:

Mislim da sustinski pricamo o istim stvarima. Razlicite kulture razlicito reaguju na podredjeni polozaj u tudjoj drzavi. 

 

 

Suština je i u brojnosti Afrikanaca/Arapa u Francuskoj, i u njihovoj getoiziranosti.

Koliko naših ljudi, Rumuna, Bugara i inih ima u zap Evropi, i da su skoncentrisani na jednom mestu?

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:


Kakva je sansa pojedinca iz njihove zajednice da izabere da zivi drugacije ili nesto drugacije nego sama zajednica?
Hoce li ga odbaciti?


Ko empatise sa tim pojedincem?

Hoće.

 

Moje neko smatranje je da oni posmatraju Francuze i francusku državu kao svoje neprijatelje. Zato i ostrakuju pojedince iz svojih redova koji odluče da žive kao domaćini i napuste svoj način života.

I mislim da će stanje samo ići na gore, i da če se rovovi između različitih zajednica još više produbljivati. 

  • +1 2
Link to comment
34 minutes ago, Shan Jan said:

Ih sad se i ti pravis naivan. Od Afrike preko Severne Amerike do Evrope svi koji pale su ili Afrikanci ili Arapi. Sad, morala bi i tu da se napravi distinkcija iz kojih tacno drzava prevashodno dolaze takvi ljudi. 

 

Ne vidjas ljude iz istocne Evrope, Indije, Indokine... da rade to. Jbt eno ti i dalje imas moderno robolje sa potkontinenta u naftaskim zemljama na Bliskom Istoku pa ne cujes da ima nasilnih protesta.

 

Ne pricam da li je opravdano ili ne to sto rade samo mislim da je pogresan put ako zelis da se tvoja zajednica izvuce iz loseg polozaja. 

 

 

ja znam tacno na koga mislis, ali zelim da ti to jasno napises. blizu si sa "ili Afrikanci ili Arapi". :D moze to jos blize.

evo x500 je naceo...

setim se primera kako su tretirane, kod nas na severu izbeglice iz sirije, kojima je policija skidala zlato sa tela na granici i to vagala na licu mesta i obracunavala i kasnije koristili da se cifra odbija od pomoci koju dobiju. na drugoj strani, nesrecnike iz ukrajine dovoze u autima iz poljske. zelim samo da kazem da je tesko porediti ljude iz istocne evrope, indije ili indokine sa afrikancima ili arapima sa kojima francuzi imaju malo blize veze. nisam siguran za francusku ali ljudi iz istocne evrope se deportuju na dnevnoj bazi ali posto su eu gradjani vrate se u roku od 48 sati.

Edited by Krampa
Link to comment

Pa ne empatišu ovde, nego teraju u kontru. A posle obrišu postove kada im odgovoriš.

 

A ne empatišu ni u RL. Eno, Boris je postavio link gde tog lika prozivaju da je “krpa”.

 

Filozof je napisao sve tačno, nažalost. 

  • +1 1
Link to comment

 

2 minutes ago, Moonwalker said:

Ko empatise sa njima? Zasluzuju li oni empatiju?

Postavljaš mi pitanje na koje nemam odgovor.

 

jel zaslužuje empatiju ubijeni klinac iz vozila?

Jel zaslužuje empatiju policajac koji ga je ubio?

 

Jel zaslužuju empatiju majka ubijenog?

Jel zaslužuje empatiju porodica policajca čija je adresa javno objavjlena?

 

 

Malo ovde mešamo stvari, mi govorimo o kolektivu, ti ukazuješ partikularno na pojedine slučajeve.

 

  • +1 4
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Mislim da sustinski pricamo o istim stvarima. Razlicite kulture razlicito reaguju na podredjeni polozaj u tudjoj drzavi. 

Nisu to iste stvari: sustina i osnovni drustveni problem i uzrok nereda je pre svega u sistemskoj marginalizaciji/getoizaciji pojedinih manjina, drustvenih grupa.

I nesposobnosti, pre nespremnosti da se na tome poradi.

A tek je poredjenje Afrikanaca sa evopskim imigrantima besmisleno zbog beznadja ovih prvih koji za razliku od Evropljana cak i da hoce nemaju gde da se vrate: oni su prakticno dovedeni u bezizlaznu, beznadeznu situaciju: jedina zajednica na koju mogu da se oslone i racunaju podrazumeva bezrezervno prihvatanje kulturnih obrazaca iz starog kraja, dok su pristupi blagodedima kulture u koju su dospeli ograniceni i dostupni na kasikicu.

Ukratko, dovedeni su u situaciju da nemaju sta da izgube za razliku od evroimigranata koji svakim stepenikom u drustvenom usponu povecavaju rizik od mguceg gubitka drustvenog statusa i svega sto uz to ide...

  • +1 1
  • Hvala 2
  • -1 1
Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

Malo ovde mešamo stvari, mi govorimo o kolektivu, ti ukazuješ

6 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Postavljaš mi pitanje na koje nemam odgovor.

 

jel zaslužuje empatiju ubijeni klinac iz vozila?

Jel zaslužuje empatiju policajac koji ga je ubio?

 

Jel zaslužuju empatiju majka ubijenog?

Jel zaslužuje empatiju porodica policajca čija je adresa javno objavjlena?

 

 

Malo ovde mešamo stvari, mi govorimo o kolektivu, ti ukazuješ partikularno na pojedine slučajeve.

 

partikularno na pojedine slučajeve.

 

Cekam da vidim dubokoumne i analiticne  diskusije  o slucajevima kidnapovanih klinki pa i klinaca odvedenih na prevaru u bestragiju, uteranih u prisilne brakove.

 

Ah da partikularni slucajevi.

Edited by Moonwalker
Link to comment
×
×
  • Create New...