Jump to content

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

@borris_ je već jednom objasnio, potraži.

Reći da za arape nema mesta i da ne mogu da dobiju dobre poslove jednostavno nije tačno.

Gro mojih poznanika iz tog drustva su dobro situirani, a ima i onih koji su zaglavili iz raznih razloga u lošem društvu. Iz istog kraja. Ne moraš biti Ajnštajn da uvidiš zašto su jedni uspeli, a drugi nisu.

 

Rasizam postoji u Francuskoj, ali nije ništa manji, ni veći nego u UK, Nemačkoj, Poljskoj (dobro, verovatno je manji nego u Poljskoj), itd. Ali nije institucionalni rasizam. 
 

Postoje druge bitne stvari, a to je religiozni uticaj - tj uticaj ekstremnih krila religije, kao i kriminalaca. To lepo odgovara ekstremnoj desnici, jer im donosi poene - i tako u krug. Nemam vremena da pišem esej, a taman tako nešto je i potrebno.

 

edit: za @Weenie Pooh - uleteo zorglub u medjuvremenu.

Edited by dragance
Link to comment

Francuska: Koreni gneva

 

Tirol je predložio i reformu: prelazak sa zaštite radnih mesta na zaštitu radnika, preuzimanje odgovornosti za loše poslovanje od strane preduzeća i umanjivanje uloge sudova.

Kada je došao na vlast, Makron je pokušao da izvede reforme u ovom pravcu, ali je to, kao što smo videli na protestima „žutih prsluka“, izazvalo veliko nezadovoljstvo sindikata.

Braneći prava zaposlenih, sindikati u stvari previđaju ogroman broj nezaposlenih. Upravo onih o kojima je bilo reči na početku ovog teksta i koji su činili dobar deo učesnika prilično burnih, čak rušilačkih, demonstracija proteklih nekoliko dana.

  • Haha 2
Link to comment

“Iz tog društva” - tada niko nije bio dobro situiran kada smo se upoznali :D 

 

Iz tebe kipti zavist. Gori si od noskicha.

  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, copkillah said:

Daj, leba ti, zbog čega i kome zavidi?

Pa sve se nešto trti oko komenta da i eto, neki arapi mogu biti dobro situirani.

Link to comment
Just now, dragance said:

Pa sve se nešto trti oko komenta da i eto, neki arapi mogu biti dobro situirani.

 

Zavidi dobro situiranim Arapima koje ne poznaje?

  • +1 1
Link to comment

 

28 minutes ago, Luther said:

Francuska: Koreni gneva

 

Kada je došao na vlast, Makron je pokušao da izvede reforme u ovom pravcu, ali je to, kao što smo videli na protestima „žutih prsluka“, izazvalo veliko nezadovoljstvo sindikata.

Braneći prava zaposlenih, sindikati u stvari previđaju ogroman broj nezaposlenih. Upravo onih o kojima je bilo reči na početku ovog teksta i koji su činili dobar deo učesnika prilično burnih, čak rušilačkih, demonstracija proteklih nekoliko dana.

 

Uh jebote, od ovog može da se rikne :hail:

 

Sindikati su problem, Francuska previše rigidno štiti radna mesta, kad bi dozvolili firmama da lakše otpuštaju rešio bi se problem nezaposlenosti pa ne bi bilo rušilačkog gneva :D 

 

Okoštala im je privreda, lenja, nesposobna za inovacije. Makron probao da to malo liberalizuje, ali jebiga, nisu mu dali zlotvori :cry:

 

Naravno, nije propustio da potkači SFRJ i samoupravljanje. Francuska je previše kao Jugoslavija a nedovoljno kao Amerika, gde je francuski Gugl, Epl, Majkrosoft, Amazon, Fejsbuk, Intel, Uber...

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

 

Uh jebote, od ovog može da se rikne :hail:

 

Sindikati su problem, Francuska previše rigidno štiti radna mesta, kad bi dozvolili firmama da lakše otpuštaju rešio bi se problem nezaposlenosti pa ne bi bilo rušilačkog gneva :D 

 

Okoštala im je privreda, lenja, nesposobna za inovacije. Makron probao da to malo liberalizuje, ali jebiga, nisu mu dali zlotvori :cry:

 

Naravno, nije propustio da potkači SFRJ i samoupravljanje. Francuska je previše kao Jugoslavija a nedovoljno kao Amerika, gde je francuski Gugl, Epl, Majkrosoft, Amazon, Fejsbuk, Intel, Uber...

 

 

sve to cemu se rugas je apsolutno tacno, bar koliko ja poznajem Francusku.

 

 

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

Pa sve se nešto trti oko komenta da i eto, neki arapi mogu biti dobro situirani.

 

Zašto ti tvoji crni arapi da budu dobro situirani kad ja, beli arapin, to nisam?! Iz mene kipti zavist!!1! :mad: :mad: :mad:

 

A u stvarnom svetu, mogao bi da se zapitaš koliko si zaista upućen u problematiku rulje kad kažeš da ti je gro poznanika "iz tog društva" dobro situirano. 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Zašto ti tvoji crni arapi da budu dobro situirani kad ja, beli arapin, to nisam?! Iz mene kipti zavist!!1! :mad: :mad: :mad:

 

A u stvarnom svetu, mogao bi da se zapitaš koliko si zaista upućen u problematiku rulje kad kažeš da ti je gro poznanika "iz tog društva" dobro situirano. 

Znam ih dosta i sa “druge strane”. Zajedno smo stasali u ovo što jesmo danas.

Link to comment
Just now, 3opge said:

sve to cemu se rugas je apsolutno tacno, bar koliko ja poznajem Francusku.

 

Uopšte me ne čudi da si se našao. Ali šta ćeš, jbg, to je samoupravljajući Francuz, znaš da oni čak nemaju ni reč za entrepreneurship.

Link to comment
×
×
  • Create New...