Jump to content

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

22 minutes ago, ultra plasticni said:

 

Smece je sto si napisao da su romi u srbiji kao crnci u usa 60-ih i mozes da se pravis fin koliko hoces, to je cist rasisticki govor, onako sa pijadestala i visine, kako samo britanci znaju, skoro kao kad odu u spanska letovalista da siluju mlade afrikanke za 20 evra jer na to imaju moralno pravo zbog kolonijalnih repova

svasta.

 

tebe izgleda najvise zulja sto se ja javljam iz uk. a sta pisem, nema veze... 

Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

U kojoj je ovo zemlji ako nije tajna? 

 

Ja zaista ne mogu da zamislim da neko od mojih poznanika iz ITa to trpi. Em znas da mozes da nadjes posao sutra, em smo drcni ko narod :tongue:

 

Na tu temu - pre godinu dana imali veliko obracanje CEO-a o tome gde ide firma. Cela kompanija gledala na teams-u, nekih 15 000 zaposlenih, ukljucujuci i BG ofis od 700 ljudi. Bilo je svacega, performans trajao satima, vec smo se smorili kad u jednom trenutku najave motivacinog govornika - zensku pilota u americkoj vojsci. Krene ona da prica kako teskoe biti zena i vojnik ali eto patriotizam, borba za demokratiju, bal truc... Negde spomenula kako je ucestvovala u USA misijama po svetu, te Irak, te Libija, bila je uplasena ali prevazisla je taj strah znajuci da radi ispravne stvari... sunce ti zarko kad su krenuli komentari i pitanja iz naseg ofisa - Kakvo je to sirenje demokratije gde rusite tudje drzave? Nije ti bilo zao sve dece koju si pobila bombardujuci ih? Zasto nasa kompanija promovise armiju koja je nanela toliko zla tolikim nacijama? Itd itd...

 

Vrlo brzo je chat disableovan i nekako se sve zavrsilo. Mi smo kasnije dobili mail od CEO-a gde se izvinjava sto nisu mislili o nasem osecanjima bla bla... Moje kolege sa zapada su uglavnom izbegavali da pricaju o celom incidentu, dal sto ne misle da je ideja bila losa il sto su se plasili da i njih ne napadnemo, nemam pojma. Zato sa druge stane su arapi i indusi bili u fazonu "you are our heros!:thumbup:".

 

A da, neko je cak nasao i da je CEO donor udruzenja USAF veterana pa je poslao mail trazeci da prestane da podrzava zlocinacku organizaciju. Ok priznajem to je vec bilo previse :laugh:

 

Jedan plus za CEOa sto se naknadno izvinio.

 

I  jos jedna anegdota kako je iz sopstvenog balba tesko biti empatican. Libija i Irak svakako nisu primeri za globalno motivaciono govornistvo.

  • +1 3
Link to comment

U 3 različite zemlje u kojima sam živio/živim, za ovo bi palo ne samo instant teranje sa posla, već i tužba koju bi sama policija podnela (ako ima saznanja).

Link to comment
4 hours ago, Venom said:

 

To kako je negde drugde ne menja ništa u slučaju Srbije. U Beogradu gradonačelnik Buzdovan bez problema izjavljuje da se zna kakvi su Romi, a on je 1/1 megafon većine. U Srbiji bez problema može da se kaže "oženi Ciganku ako si lud", čuo sam to mnogo puta. Kažeš imaš drugara Roma, mene bi zanimalo šta on kaže o tome kako je tretiran. Iz kontakta kog sam ja imao, postoji ako želiš to da vidiš u najmanju ruku ogorčenost - npr. čistačica na mestu gde sam bio na civilnom služenju vojnog roka, kaže da je odvela sina kod frizera, da su ga pregledali za vaške, da ga je onda izvela napolje i da je frizerka maltene bila zbunjena u čemu je problem. To su stvari koje se svakodnevno dešavaju i ne pomaže ni kad radiš sve kako treba, živiš normalan život, ideš na posao, stanuješ u normalnoj kući itd. Ti si crn i bićeš tretiran drugačije.

Sećam se da je Aleksandar Tijanić u TV emisiji gde je bio gost sa Vladanom Batićem non-stop pasivno-agresivno prozivao Batića što je Rom. Reakcije na te Tijanićeve svinjarije su uglavnom izostale. Koliko se javnost promenila za 15 godina od tada?

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Nemam, zaista, sta ni da dodam, ni da oduzmem.

Ovo bez ironije, naprotiv, radi se o sustini.

Ipak, a ponajmanje kao opravdanje jer opravdanje nema, niti ga moze niti treba da ga bude, lakoca kojom iz svake ovakve ili njoj slicne price ulecemo u brze-bolje dokazivanje da smo isti ako ne i gori je ipak nesto sto - ako nista drugo - govori o nama samima...

nijednom nisam pomenula da smo gori. ali nismo ni dobri, pre svega za sebe, sasvim je jasno da u ovoj zemlji tenzije i protesti i razne pmaterine ne rastu iz cista mira iz dana u dan. 

implodiracemo jednom kao ona podmornica. zato kazem. a o drugim temam se uzdrzavam jer ne znam ni sama, ni sta je uzrok/uzroci, ni sta je resenje.

ono sto mogu da vidim, vidim iz perspektive onoga sto mi je blizu.

 

Link to comment
2 hours ago, ToniAdams said:

mozda oficijelno, gledajuci minuli rad, i nismo rasisti poput prijatelja sa zapada, ali intimno jos kako jesmo

 

O da, ali ni izbliza tako iskreno i iskonski kao npr. zapadniji i severniji članovi naše slovenske porodice. U Sloveniji su pre desetak godina mirni, tihi i vredni Zmajčeki romsku porodicu (prilično veliku) u sred zime proterali u šumu, od koreografije prisutne baklje, vile i ostalo oružje, party like it's 1499. Svaki jebeni Čeh(oslovak) i Poljak koga sam upoznao je nakon 15 minuta upoznavanja kao temu ubacio prljave ciganske lopove, valjda se tako razbija led među belcima, samo je neprilika što sam ja glupi Bosanac. Nije uteha, al' nekako i jeste - grdni smo, ali daleko od najgorih.

  • +1 7
Link to comment
5 minutes ago, zorglub said:

 

O da, ali ni izbliza tako iskreno i iskonski kao npr. zapadniji i severniji članovi naše slovenske porodice. U Sloveniji su pre desetak godina mirni, tihi i vredni Zmajčeki romsku porodicu (prilično veliku) u sred zime proterali u šumu, od koreografije prisutne baklje, vile i ostalo oružje, party like it's 1499. Svaki jebeni Čeh(oslovak) i Poljak koga sam upoznao je nakon 15 minuta upoznavanja kao temu ubacio prljave ciganske lopove, valjda se tako razbija led među belcima, samo je neprilika što sam ja glupi Bosanac. Nije uteha, al' nekako i jeste - grdni smo, ali daleko od najgorih.

 

Nachin na koji sam chula da grupa Cheha od 6-7 visokobrazovanih chlanova pricha o Romima pre nekih 15 ak godina je neshto sto u Srbiji nikad nisam chula, ali ako kazem da sam bila sokirana necu preterati. A pritom ja nisam ni u Srbiji okruzena pufnastim roze oblachicima.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, francuski sobar said:

Sad kad bih hteo prediti rasizam naš i njiov u prilog našijem bi išlo što se i za Srbe često čuje da su Cigojneri, Zingaro, Cigani od stranaca i bivše sabraće što verovatno je posledica nešto manjoj istorijskoj segregaciji Roma u nas, znači nešto malo većoj toleranciji prema asimilaciji i mešanju. Dodo bih čak i da izraz Cigan i ciganski nema u Srbiji uvek izrazito negativno značenje npr. lepa haljina onako ciganjski , onda cigani svirači jeste rasni stereoptip ali ne u pežorativnom smislu kad se peva, na kraju krajeva i ponajveća navijačka skupina sama sebe tako naziva. Uostalom ko što ni reč Jevrejin nije nikad imala opor prizvuk kao Židov, Juden itd nego se u "željenom" kontekstu posezalo za nekim Ćivut i sličnim nazivima. 

 

Taj “benigni” rasizam o kojem pročaš je nestao sa nestankom SFRJ. Sada je mnogo drugačije, ja sam čuo decu u tramvaju kako medjusobno mere ko ima tamniju kožu, ko je više pravi Srbin a ko pomalo i Ciganin. To su naravno povukli od kuće, a odakle su roditelji povukli to neka kaže neko ko je poslednjih 30 godina proveo u Srbiji.

 

 

  • Haha 3
Link to comment
42 minutes ago, Shan Jan said:

U kojoj je ovo zemlji ako nije tajna? 

 

Ja zaista ne mogu da zamislim da neko od mojih poznanika iz ITa to trpi. Em znas da mozes da nadjes posao sutra, em smo drcni ko narod :tongue:

 

Na tu temu - pre godinu dana imali veliko obracanje CEO-a o tome gde ide firma. Cela kompanija gledala na teams-u, nekih 15 000 zaposlenih, ukljucujuci i BG ofis od 700 ljudi. Bilo je svacega, performans trajao satima, vec smo se smorili kad u jednom trenutku najave motivacinog govornika - zensku pilota u americkoj vojsci. Krene ona da prica kako teskoe biti zena i vojnik ali eto patriotizam, borba za demokratiju, bal truc... Negde spomenula kako je ucestvovala u USA misijama po svetu, te Irak, te Libija, bila je uplasena ali prevazisla je taj strah znajuci da radi ispravne stvari... sunce ti zarko kad su krenuli komentari i pitanja iz naseg ofisa - Kakvo je to sirenje demokratije gde rusite tudje drzave? Nije ti bilo zao sve dece koju si pobila bombardujuci ih? Zasto nasa kompanija promovise armiju koja je nanela toliko zla tolikim nacijama? Itd itd...

 

Vrlo brzo je chat disableovan i nekako se sve zavrsilo. Mi smo kasnije dobili mail od CEO-a gde se izvinjava sto nisu mislili o nasem osecanjima bla bla... Moje kolege sa zapada su uglavnom izbegavali da pricaju o celom incidentu, dal sto ne misle da je ideja bila losa il sto su se plasili da i njih ne napadnemo, nemam pojma. Zato sa druge stane su arapi i indusi bili u fazonu "you are our heros!:thumbup:".

 

A da, neko je cak nasao i da je CEO donor udruzenja USAF veterana pa je poslao mail trazeci da prestane da podrzava zlocinacku organizaciju. Ok priznajem to je vec bilo previse :laugh:

 

svajcarska 2008me. Prijatelj kaze da je bukvalno bio na klackalici da odreagujem da ne odreagujem, na kraju nije odreagovao dok se onako njih 30-40 vecinski nemachkih govornika kikotalo. Menjao je posle, kapiram kako se zalio na incident da je to doprinole tome da ide dalje...

Komsinicin ortak je isto ITjevac u CH, bas pre jedno mesec dana mi je prichala da se i on zalio na rasizam prema Srbima tamo.

Ja sam isto tamo zivela neko vreme, nisam imala problema.

ali to ne znachi da je to zemlja nije se desilo, samo zato shto se nije desilo meni.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
15 minutes ago, ObiW said:

 

Taj “benigni” rasizam o kojem pročaš je nestao sa nestankom SFRJ. Sada je mnogo drugačije, ja sam čuo decu u tramvaju kako medjusobno mere ko ima tamniju kožu, ko je više pravi Srbin a ko pomalo i Ciganin. To su naravno povukli od kuće, a odakle su roditelji povukli to neka kaže neko ko je poslednjih 30 godina proveo u Srbiji.

 

 

Nema to veze.

Rasizam spram Roma postojao je i u SFRJ, makar osamdesetih, čega se odlično sjećam.

 

Samo u toj državi nije bilo moguće da basibozuk u vidu skinhedsa i sličnih protuva na ulici do smrti prebije čovjeka samo zbog toga što je tamnije boje kože.

 

U prosjeku, odnos je vrlo sličan.

Link to comment
Just now, BWA said:

Nema to veze.

Rasizam spram Roma postojao je i u SFRJ, makar osamdesetih, čega se odlično sjećam.

 

Samo u toj državi nije bilo moguće da basibozuk u vidu skinhedsa i sličnih protuva na ulici do smrti prebije čovjeka samo zbog toga što je tamnije boje kože.

 

U prosjeku, odnos je vrlo sličan.

Bilo je manje tramvaja pa se nije primecivalo. 

  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...