Jump to content

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ti si rekao da kada se kaže da su zapadnjaci držali crnce u zoo vrtu da je to rasizam.


ne, nego rasizam je kada se papagajski ponavlja zapadnjaci su ovakvi, zapadnjaci su onakvi
(ne važi samo za "zapadnjake")

Link to comment
5 minutes ago, Frile said:


ne, nego rasizam je kada se papagajski ponavlja zapadnjaci su ovakvi, zapadnjaci su onakvi
(ne važi samo za "zapadnjake")

Ne važi samo za tebe kada ponavljas Srbi su ovakvi, Srbi su onakvi?

Link to comment

Ljudi su ljudi te smo svi skloni rasizmu. Razne kulture mozda uticu vise na razvoj ili suzbijanje istog. Npr pozitivan stav prema crncima u SFRJ zbog nesvrstanih ili elstremni razvoj mrznje prema jevrejiima u trecem rajhu.

Neke od tih kultura i njihov odnos prema rasizmu traje vekovima pa ih poistovecijemo sa nacijama. 

 

Mislim da ljudi koji ovde govore o tome kako je rasizam manji u Srbiji mozda pricaju o tome da srbi generalno nemaju taj superiority complex prema drugim rasama kao mnoge kulture na zapadu. Sto i nije cudno sobzirom da i nismo imali nikakav kontakt sa njima kroz celu istoriju.

Osim roma. I onda vidimo kako se na njih gleda.

 

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Frile said:

Ne izjednačavam rasizme, samo kažem da on ovde postoji, i to na svakom koraku.

To niko ne spori, obaska sto nema, ne postoji nesto kao benigni rasizmi ili nacionalizmi: i jedni i drugi su 1 sustinsko Zlo gajeno i odgajano za potrebe vladajucih ideologija i politickih potreba.

Cinjenica je da srpskitm rasizam prema Romima nikada ama bas nikada nije bio institucionalizovan i/ili deo takozvane zvanicne politike (namerno preskacem epizodu satm Nedicem) za razliku od ekstremnih rasizama nekih od najcivilizovanijih nacija sveta poput Nemacke koje su jasuci na njima otisle gde su otisle.

Sve u svemu, mislim da preterujes, boksujes se boksa radi :), ili, da prevedem na srpski: radije bih bio Ciganin u Srbiji, nego Crnactm u Belgiji ili nekoj od teritorija pod humanom belgijskom vlascu.

I - nije to prica a la a sta ste vi radili Crncima....

Bas kao sto nema, a nece ni biti iole dovoljne nadoknade - izvinjenja :isuse: ne racunam - za ono sto je najrazvijeniji deo Evrope radio i uradio po Afrikama i Azijama...

cong-hands-1904.jpg

 

Belgian-Congo-003.jpg

 

Belgian-Congo-002.jpg

 

Belgian-Congo-001.jpg

  • +1 6
  • Tužno 1
Link to comment
11 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne važi samo za tebe kada ponavljas Srbi su ovakvi, Srbi su onakvi?


Važi i za mene, naravno.
Ja ponavljam da veliki procenat ljudi sa kojima se srećem (verovatno preko 50%) ima rasističke stavove. Za tebe je to rasizam.

Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

To niko ne spori, obaska sto nema, ne postoji nesto kao benigni rasizmi ili nacionalizmi: i jedni i drugi su 1 sustinsko Zlo gajeno i odgajano za potrebe vladajucih ideologija i politickih potreba.

Cinjenica je da srpskitm rasizam prema Romima nikada ama bas nikada nije bio institucionalizovan i/ili deo takozvane zvanicne politike (namerno preskacem epizodu satm Nedicem) za razliku od ekstremnih rasizama nekih od najcivilizovanijih nacija sveta poput Nemacke koje su jasuci na njima otisle gde su otisle.

Sve u svemu, mislim da preterujes, boksujes se boksa radi :), ili, da prevedem na srpski: radije bih bio Ciganin u Srbiji, nego Crnactm u Belgiji ili nekoj od teritorija pod humanom belgijskom vlascu.

I - nije to prica a la a sta ste vi radili Crncima....

Bas kao sto nema, a nece ni biti iole dovoljne nadoknade - izvinjenja :isuse: ne racunam - za ono sto je najrazvijeniji deo Evrope radio i uradio po Afrikama i Azijama...

 

jel sad treba neko da kaci slike dusana jovanovica ili dragana maksimovica, koji su ubijeni 1997. i 2001. u srbiji?

ne valja nam ova prica nista, o tome pod kojim je rasizmom bolje. ja sam uvek za ciscenje svog dvorista prvo - sto ne znaci da treba da glorifikujemo bilo koga drugog. 

ocigledno je i na primeru francuske, izmedju ostalog - ko ne nauci na soopstvenim greskama, placa kasnije mnogo visu cenu.

  • +1 3
Link to comment
Just now, Frile said:


Važi i za mene, naravno.
Ja ponavljam da veliki procenat ljudi sa kojima se srećem (verovatno preko 50%) ima rasističke stavove. Za tebe je to rasizam.

Meni nije jasno kako to tebi nije rasizam, ako kažeš da su generalizacije rasizam.

Link to comment
3 hours ago, adam said:

vecina vidi sta zeli da vidi. malo ko se pita kako to da romi masovno rade u gradskoj cistoci a niko da avanzuje bar do sefa smene. dobro, mozda ima negde neki koji potvrdjuje pravilo al to je otprilike to. ne pitaju se ljudi ni zasto nema roma konobara po kafanama niti kasirki u prodavnicama - da ne govorimo o nekim ozbiljnijim radnim mestima. a kad se i nadje neki rom/romkinja bar u kancelariji ili nekoj radionici, vecina srba s kojima dodju u kontakt o tome prica kao o letu na mars. pri tom im i cestitaju i hvale ih onoliko sto ne kradu. 

 

odavno sam ovde (a mozda i na pokojnom b92 forumu) pricao o drugarici koja je zavrsila pedagosku akademiju krajem osamdesetih pa niko nije hteo da je zaposli jer nece srbi da im cigani uce decu pa je zavrsila prodajuci kese i plastiku na pijaci. 

 

romi u srbiji su na nivou crnaca u usa 60ih. sta god mi mislili o sebi, rasizam u srbiji je gori nego onaj na zapadu. to sto ce prosecni srbin da pljuje po eu i amerikama jer su rasisti nema ic veze s rasizmom. nije da ne znamo al eto, da ipak ponovim. 

 

a po pitanju rasizma u evropi, moj utisak je da je uk najkorektnija prema strancima svih boja jer se najduze s njima mesaju. naravno da ovde ima rasizma (i to mashallah) al mi se cini manje nego u kontinentalnoj evropi. 

 

naravno, moguce da gresim jer zivim u multikulti sredini al i ono sto sam prosao i pricao s ljudima mi govori da bih mogao biti u pravu. 

 

da bre, evo po 20 cigana ubijeno u srbiji dnevno, nema mesta na grobljima pa ih bacaju u tamis.

 

kako te nije sramota da pises ovakve gadosti, zasto moderacija tolerise ovakve postove

  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Meni nije jasno kako to tebi nije rasizam, ako kažeš da su generalizacije rasizam.


evo da ti nacrtam

"Ti si Srbin, znači ti si rasista"  - takva generalizacija jeste rasizam
"50% državljana Srbije ima rasističke stavove" - ta konstatacija nije rasizam (možda je pogrešna, možda nije 50% nego 5%)

Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Ljudi su ljudi te smo svi skloni rasizmu. Razne kulture mozda uticu vise na razvoj ili suzbijanje istog. Npr pozitivan stav prema crncima u SFRJ zbog nesvrstanih ili elstremni razvoj mrznje prema jevrejiima u trecem rajhu.

Neke od tih kultura i njihov odnos prema rasizmu traje vekovima pa ih poistovecijemo sa nacijama. 

 

Mislim da ljudi koji ovde govore o tome kako je rasizam manji u Srbiji mozda pricaju o tome da srbi generalno nemaju taj superiority complex prema drugim rasama kao mnoge kulture na zapadu. Sto i nije cudno sobzirom da i nismo imali nikakav kontakt sa njima kroz celu istoriju.

Osim roma. I onda vidimo kako se na njih gleda.

Nije to bas tako prosto: rasizmi i uopste njima slicne pojave su po pravilu - a to im je i drustvena funkcija :isuse: - usmereni iskljucivo prema slabijima i nezasticenijima:

Cele-Kula.jpg

 

Primera radi, prema Turcima, sa sve poslovicnih 500 godina vladavine sa sve Cele kulama nije stvorena ni naznaka rasizma ili slicnih propratnih pojava kao sto je prema Romima, Jevrejima...

I uopste, jedna od bitnih odrednica rasizama svih vrsta je njihovo svesno usmeravanje ka slabijima, manjinama koje nemaju nacina ni sredstava da se brane sto je jedan od najpopularnijih populistickih ventila.... 

 

Jedan od najodvratnijih istorijskih primera je evolucija nemackog odnosa prema Jevrejima: od naci antisemitizma koji je bio siroko, ali bas, bas siroko, skoro konsenzusom prihvacen u taasnjem nemackom drustvu, do skoro pa strahopostovanja prema modernom Izraelu i to zbog - njegove vojne efikasnosti tako drage nemackom srcu....

  • +1 4
  • Tužno 1
Link to comment
9 minutes ago, Aleksija said:

jel sad treba neko da kaci slike dusana jovanovica ili dragana maksimovica, koji su ubijeni 1997. i 2001. u srbiji?

ne valja nam ova prica nista, o tome pod kojim je rasizmom bolje. ja sam uvek za ciscenje svog dvorista prvo - sto ne znaci da treba da glorifikujemo bilo koga drugog. 

ocigledno je i na primeru francuske, izmedju ostalog - ko ne nauci na soopstvenim greskama, placa kasnije mnogo visu cenu.

Nemam, zaista, sta ni da dodam, ni da oduzmem.

Ovo bez ironije, naprotiv, radi se o sustini.

Ipak, a ponajmanje kao opravdanje jer opravdanje nema, niti ga moze niti treba da ga bude, lakoca kojom iz svake ovakve ili njoj slicne price ulecemo u brze-bolje dokazivanje da smo isti ako ne i gori je ipak nesto sto - ako nista drugo - govori o nama samima...

  • +1 3
Link to comment
16 minutes ago, ultra plasticni said:

 

da bre, evo po 20 cigana ubijeno u srbiji dnevno, nema mesta na grobljima pa ih bacaju u tamis.

 

kako te nije sramota da pises ovakve gadosti, zasto moderacija tolerise ovakve postove

Jel to fali teritorija, pa da i Rome bacamo u reku ko Albance?¿ Otkad je merilo rasizma, groblje? 

  • +1 3
Link to comment
17 minutes ago, ultra plasticni said:

 

da bre, evo po 20 cigana ubijeno u srbiji dnevno, nema mesta na grobljima pa ih bacaju u tamis.

 

kako te nije sramota da pises ovakve gadosti, zasto moderacija tolerise ovakve postove

Gde to drugde ubijaju po 20 manjina dnevno i bacaju ih u reku?

Link to comment
9 minutes ago, Lancia said:

Jel to fali teritorija, pa da i Rome bacamo u reku ko Albance?¿ Otkad je merilo rasizma, groblje? 

 

odgovorio sam flejmom liku koji ne zivi u srbiji 30 godina, ali zna bolje od nas koji zivimo ovde. to prosto nije moguce.

rasizam uvek zavrsi na groblju, ti mozda mislis na diskriminaciju, pa si se zbunio malo

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...