Jump to content

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

2 hours ago, ObiW said:

I u JARu za vreme aparthejda si mogao da budeš belac a propalica.

 

Bas sam se setio JARa kad videh ovo plajenje po ulicama, kao i kradje. To je tipicno ponasanje protestanata i tamo. JAR je najnejednakija zemlja na svetu. Mnogi za to krive rasizam (prosecan belac zaradjuje nekoliko puta vise od prosecnog crnca) ali iskreno mislim da je to danas vise koska koju vlast baca ljudima da se glodju izmedju sebe. Vlast u JARu vec 30 godina drze crnci a crna srednja klasa je brojnija od celokupne populacije belaca koja polako postaje zanemarljiva.

 

Ono sto meni smeta u ovakvim protestima je paljenje random vozila i kuca. Mogu da razumem da napadas simbole drzave, cak i da ides u bogataske krajeve i tamo rusis ali da random palis oko sebe, mislim wtf. Podseti me na proteste u JAR zbog cene skolarina na univerzitetima gde su tokom protesta iste te univerzitete njihovi jebeni studenti sravnili sa zemljom.

 

 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
39 minutes ago, dragance said:

 


:D :isuse:

 

opa, priznao si si da postoji, čestitam, to je prvi korak

 

drugi korak je da ga postaneš svestan, ali stvarno i da prestane da ti bude smešno ono šta se dešava u Palestini itd

 

 

Link to comment

britanija i francuska imaju identicne procente imigranata - mada ostaje pitanje ko je tako knjizen - a drasticno drugaciju drustvenu situaciju u tom smislu. o cemu se radi? 

(ne znam, pitam)

Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

 

Ono sto meni smeta u ovakvim protestima je paljenje random vozila i kuca. Mogu da razumem da napadas simbole drzave, cak i da ides u bogataske krajeve i tamo rusis ali da random palis oko sebe, mislim wtf. Podseti me na proteste u JAR zbog cene skolarina na univerzitetima gde su tokom protesta iste te univerzitete njihovi jebeni studenti sravnili sa zemljom.

 

Naravno, ali to je posledica nagomilanog besa koji nije imao gde da se isprazni pre toga. Isto kao u LA '91, kada su najviše najebali lokalni crnci koji su imali radnjice i slično. Kao i uvek, najviše najebu nedužni, tu i tamo neki neiživljeni divljak sa značkom ali to je realno retkost.

 

  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, adam said:

vecina vidi sta zeli da vidi. malo ko se pita kako to da romi masovno rade u gradskoj cistoci a niko da avanzuje bar do sefa smene. dobro, mozda ima negde neki koji potvrdjuje pravilo al to je otprilike to. ne pitaju se ljudi ni zasto nema roma konobara po kafanama niti kasirki u prodavnicama - da ne govorimo o nekim ozbiljnijim radnim mestima. a kad se i nadje neki rom/romkinja bar u kancelariji ili nekoj radionici, vecina srba s kojima dodju u kontakt o tome prica kao o letu na mars. pri tom im i cestitaju i hvale ih onoliko sto ne kradu. 

 

odavno sam ovde (a mozda i na pokojnom b92 forumu) pricao o drugarici koja je zavrsila pedagosku akademiju krajem osamdesetih pa niko nije hteo da je zaposli jer nece srbi da im cigani uce decu pa je zavrsila prodajuci kese i plastiku na pijaci. 

 

romi u srbiji su na nivou crnaca u usa 60ih. sta god mi mislili o sebi, rasizam u srbiji je gori nego onaj na zapadu. to sto ce prosecni srbin da pljuje po eu i amerikama jer su rasisti nema ic veze s rasizmom. nije da ne znamo al eto, da ipak ponovim. 

 

a po pitanju rasizma u evropi, moj utisak je da je uk najkorektnija prema strancima svih boja jer se najduze s njima mesaju. naravno da ovde ima rasizma (i to mashallah) al mi se cini manje nego u kontinentalnoj evropi. 

 

naravno, moguce da gresim jer zivim u multikulti sredini al i ono sto sam prosao i pricao s ljudima mi govori da bih mogao biti u pravu. 

 

Grešiš, a izgleda i da si pun predrasuda prema sopstvenom narodu, a i Srbiji u celini. Naš narod ima različitih mana i nedostataka, ali reći da su Srbi rasisti, pa uz to još i gori rasisti od zapadnjaka koji su do pre cca 100 godina izlagali pripadnike drugih rasa u zoološkim vrtovima, a do pre 150 godina ih u pojedinim delovima držali kao robove, je onako baš žestok autošovinizam (u nedostatku bolje reči, iako mi je sam izraz odvratan, a i ekipa koja ga redovno upotrebljava) i bezobrazluk, i vređa i mene lično kao pripadnika tog naroda. Ova ocena je tim nesuvislija obzirom da dolazi od nekoga ko živi u UK, zemlji koja je primer za klasnu i socijalnu rigidnost, čija je kraljevska porodica rođenog brata sadašnjeg prestolonaslednika, odnosno mlađeg sina sadašnjeg šefa države praktično ostrakizovala iz kraljevske porodice u dobroj meri i zbog toga što se oženio ženom mešane rase, i čija javnost i dan danas ima žestok problem da prihvati činjenicu da je višestruki šampion na njihovom najprestižnijem sportskom događaju neko ko pripada narodu koji oni smatraju za nedostojan. I sada neko ko živi u tom društvu, prebacuje nekom ko živi u ovom društvu da ovde živi veći rasisti nego tamo, još navodi sopstveno kao primer neke tolerancije. Pa da nije ta tvrdnja tužna, bila bi smešna, a bezobrazna je u svakom slučaju.

 

Da, činjenica je da je odnos prema Romima u Srbiji loš, i da su oni u velikoj meri na društvenim marginama, ali po tome se Srbija ništa posebno ne razlikuje od drugih zemalja koje imaju značajan udeo romske populacije u opštoj populaciji, te svakako ne može biti dokaz nekakvog "rasizma" među Srbima, već su uzroci takvog lošeg odnosa znatno kompleksniji.  Sa druge strane, i te kako ima primera uspešnih i obrazovanih Roma i u srpskom društvu - evo, primera radi, Gordana Mihailović je bila predsednik Drugog opštinskog suda u Beogradu pre 20 godina, pokojni Dušan Mašić (advokat, ne novinar) je svojevremeno bio poznat krivičar i branilac u značajnim slučajevima devedesetih, sada je Nataša Tasić Knežević solista Opere SNP-a u Novom Sadu i poslanik u Skupštini Srbiji (jes' da je SNS, ali opet), itd. Ja imam drugara iz gimnazije koji je Rom, a završio je Ekonomski fakultet u roku, položio brokerski ispit i sada radi u brokerskom odeljenju jedne velike domaće banke. Dakle primera ima, a to što ih ti ne znaš je lično i samo tvoj problem, i ne može biti osnov ni za kakve generalizacije srpskog društva i Srbije u celini.

 

Dodatno, kroz ovu zemlju je poslednjih 5 godina prošla reka ljudi iz najrazličitijih zemalja sveta, od migranata sa Bliskog istoka i Avganistana i Pakistana, Turaka i Indusa na građevinama, vozača autobusa iz Šri Lanke, Kubanaca, Tunižana i Iranaca koji su koristili bezvizni režim da se domognu Evrope, Rusa i Ukrajinaca koji su pobegli od rata i naselili se u Srbiji trajno ili privremeno, itd. Mene je pre neki dan u CarGo-u vozio momak iz Somalije u najčistijem vozilu koje sam ikada video, a hranu u Woltu mi često donose tamnoputi i kosooki ljudi iz različitih delova sveta koji rade u Beogradu. Znaš li koliko smo za to vreme sa svima njima imali rasno ili etnički motivisanih incidenata iniciranih od strane lokalne populacije? Pa vrlo malo svakako, ako i uopšte - meni barem nije poznat ni jedan primer, ali dozvoljavam mogućnost da mi je promakao neki takav incident, ali u svakom slučaju neuobičajeno malo za neko društvo za koje ti smatraš da je duboko rasističko.

  • +1 9
Link to comment
1 hour ago, Kampokei said:

 

Tesko je praviti precizne liste zemalja po jacini rasizma, ali moguce da je Britanija trenutno ispred drugih. Premijer Indus, skotski premijer Pakistanac, kao i londonski gradonacelnik (koji se pritom bira na direktnim izborima). Neko ce reci da su oni mozda marionete, ali cinjenica je da druge zemlje nisu dorasle ni tom simbolickom koraku (ako je uopste simbolicki, a ne nesto vece od toga). Ali zapravo, nije to do tradicije mesanja, Francuska je, a ne Britanija, najstarija imigrantska destinacija u Evropi. Jos u 19. veku u Francusku krecu da dolaze Italijani i Belgijanci, zatim Poljaci ali i stanovnici bivsih kolonija. Mislim (a ovo nije izvorno moja teorija, nego vrlo prisutna medju sociolozima migracija) da se vise radi o tome da je Britanija od svojih samih pocetaka naviknutija na razlicitost kao takvu. To je zemlja koja u sebi sadrzi cetiri "countries" sa vrlo jakim identitetom, i to je u startu dosta specificna prica u odnosu na druge zapadnoevropske zemlje. 

deluje mi da si u pravu al samo da pojasnim - kad sam rekao najduze, mislio sam da su kao najveca kolonijalna sila najvise imali kontakta s razlicitima i pre nego sto su stigli kod njih. jer dosta ljudi je radilo u kolonijama. menscini a i to ima neki uticaj, koliko god minoran. 

 

Link to comment
24 minutes ago, copkillah said:

 

opa, priznao si si da postoji, čestitam, to je prvi korak

 

drugi korak je da ga postaneš svestan, ali stvarno i da prestane da ti bude smešno ono šta se dešava u Palestini itd

 

 

Mogao bi da čitaš bolje, umesto što se trudiš da napraviš doskočicu. Ili ti teže ide shvatanje napisanog, a što si već citirao ranije pa zaboravio. Ne blamiraj se više dosadan si.

 

Dodji da gledamo La Heine znojavi i goli.

Link to comment

Sad kad malo razmislim, mozda mi je los primer :D  U JAR pokusavaju klasni problem da zamaskiraju rasizmom, ovde je mozda cak obrnuto. 

 

Meni je bilo neopisivo bljutavo koliko je bila ocigledna segregacija u Frankfurtu kad sam bio. Cistacica iz Rumunije, vozac iz Avganistana, konobar iz Turske, recepcionarke iz Poljske i Francuske i naravno predavac Nemac. Da, sve sam ih pitao za nacionalnost :laugh: Berlin mi je imao potpuno drugaciji vajb, mada vidim da se neki zale i na njega. Moj drug u Berlinu radi u IT firmi gde imaju preko 50 razlicitih nacionalnosti.

 

E da, neko spomenu Svedsku. Moja koleginica koja je rodjena u Svedskoj od mame Svedjanke i tate Turcina je povukla na tatu. Kaze mi da joj je skoro neko stavio u sanduce pisamce sa porukom da nije dobrodosla i da se vrati u zemlju iz koje je dosla. 

 

Mozda je rasizam u Evropi mnogo veci nego sto mi volimo da priznamo.

Link to comment
7 minutes ago, Shan Jan said:

Moj drug u Berlinu radi u IT firmi gde imaju preko 50 razlicitih nacionalnosti.

 

Jedan moj poznanik nekadasnji iz ITja dobar struchnjak zivi vec godinama na zapadu, nika nije imao problem da nadje posao, lako je menjao, ali zalio se svojevremeno na /otvoreni/ rasizam na radnom mestu (drugde nije ni isao :D )

Da kazem da ja u toj zemlji nisam imala nijedan rasni incident dok sam tamo zivela. Ali zato me je jednom neki crnac zezao u busu 33 sto sam iz Srbije (true story) :cry:

Link to comment
3 minutes ago, Ayatollah said:

 

Grešiš, a izgleda i da si pun predrasuda prema sopstvenom narodu, a i Srbiji u celini. Naš narod ima različitih mana i nedostataka, ali reći da su Srbi rasisti, pa uz to još i gori rasisti od zapadnjaka koji su do pre cca 100 godina izlagali pripadnike drugih rasa u zoološkim vrtovima, a do pre 150 godina ih u pojedinim delovima držali kao robove, je onako baš žestok autošovinizam (u nedostatku bolje reči, iako mi je sam izraz odvratan, a i ekipa koja ga redovno upotrebljava) i bezobrazluk, i vređa i mene lično kao pripadnika tog naroda. Ova ocena je tim nesuvislija obzirom da dolazi od nekoga ko živi u UK, zemlji koja je primer za klasnu i socijalnu rigidnost, čija je kraljevska porodica rođenog brata sadašnjeg prestolonaslednika, odnosno mlađeg sina sadašnjeg šefa države praktično ostrakizovala iz kraljevske porodice u dobroj meri i zbog toga što se oženio ženom mešane rase, i čija javnost i dan danas ima žestok problem da prihvati činjenicu da je višestruki šampion na njihovom najprestižnijem sportskom događaju neko ko pripada narodu koji oni smatraju za nedostojan. I sada neko ko živi u tom društvu, prebacuje nekom ko živi u ovom društvu da ovde živi veći rasisti nego tamo, još navodi sopstveno kao primer neke tolerancije. Pa da nije ta tvrdnja tužna, bila bi smešna, a bezobrazna je u svakom slučaju.

 

Da, činjenica je da je odnos prema Romima u Srbiji loš, i da su oni u velikoj meri na društvenim marginama, ali po tome se Srbija ništa posebno ne razlikuje od drugih zemalja koje imaju značajan udeo romske populacije u opštoj populaciji, te svakako ne može biti dokaz nekakvog "rasizma" među Srbima, već su uzroci takvog lošeg odnosa znatno kompleksniji.  Sa druge strane, i te kako ima primera uspešnih i obrazovanih Roma i u srpskom društvu - evo, primera radi, Gordana Mihailović je bila predsednik Drugog opštinskog suda u Beogradu pre 20 godina, pokojni Dušan Mašić (advokat, ne novinar) je svojevremeno bio poznat krivičar i branilac u značajnim slučajevima devedesetih, sada je Nataša Tasić Knežević solista Opere SNP-a u Novom Sadu i poslanik u Skupštini Srbiji (jes' da je SNS, ali opet), itd. Ja imam drugara iz gimnazije koji je Rom, a završio je Ekonomski fakultet u roku, položio brokerski ispit i sada radi u brokerskom odeljenju jedne velike domaće banke. Dakle primera ima, a to što ih ti ne znaš je lično i samo tvoj problem, i ne može biti osnov ni za kakve generalizacije srpskog društva i Srbije u celini.

 

Dodatno, kroz ovu zemlju je poslednjih 5 godina prošla reka ljudi iz najrazličitijih zemalja sveta, od migranata sa Bliskog istoka i Avganistana i Pakistana, Turaka i Indusa na građevinama, vozača autobusa iz Šri Lanke, Kubanaca, Tunižana i Iranaca koji su koristili bezvizni režim da se domognu Evrope, Rusa i Ukrajinaca koji su pobegli od rata i naselili se u Srbiji trajno ili privremeno, itd. Mene je pre neki dan u CarGo-u vozio momak iz Somalije u najčistijem vozilu koje sam ikada video, a hranu u Woltu mi često donose tamnoputi i kosooki ljudi iz različitih delova sveta koji rade u Beogradu. Znaš li koliko smo za to vreme sa svima njima imali rasno ili etnički motivisanih incidenata iniciranih od strane lokalne populacije? Pa vrlo malo svakako, ako i uopšte - meni barem nije poznat ni jedan primer, ali dozvoljavam mogućnost da mi je promakao neki takav incident, ali u svakom slučaju neuobičajeno malo za neko društvo za koje ti smatraš da je duboko rasističko.

 

To kako je negde drugde ne menja ništa u slučaju Srbije. U Beogradu gradonačelnik Buzdovan bez problema izjavljuje da se zna kakvi su Romi, a on je 1/1 megafon većine. U Srbiji bez problema može da se kaže "oženi Ciganku ako si lud", čuo sam to mnogo puta. Kažeš imaš drugara Roma, mene bi zanimalo šta on kaže o tome kako je tretiran. Iz kontakta kog sam ja imao, postoji ako želiš to da vidiš u najmanju ruku ogorčenost - npr. čistačica na mestu gde sam bio na civilnom služenju vojnog roka, kaže da je odvela sina kod frizera, da su ga pregledali za vaške, da ga je onda izvela napolje i da je frizerka maltene bila zbunjena u čemu je problem. To su stvari koje se svakodnevno dešavaju i ne pomaže ni kad radiš sve kako treba, živiš normalan život, ideš na posao, stanuješ u normalnoj kući itd. Ti si crn i bićeš tretiran drugačije.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Mel said:

 

Jedan moj poznanik nekadasnji iz ITja dobar struchnjak zivi vec godinama na zapadu, nika nije imao problem da nadje posao, lako je menjao, ali zalio se svojevremeno na /otvoreni/ rasizam na radnom mestu (drugde nije ni isao :D )

Da kazem da ja u toj zemlji nisam imala nijedan rasni incident dok sam tamo zivela. Ali zato me je jednom neki crnac zezao u busu 33 sto sam iz Srbije (true story) :cry:

Mogu detalji o tom rasizmu? Tesko mi je da zamislim (osim mozda prohodnosti ka visim pozicijama pa cak i to) da ce neko da bude nefer prema IT inzenjerima. Ima toliko opcija po svetu da ne moras da trpis sranja.

Link to comment
3 minutes ago, Ayatollah said:

 

Grešiš, a izgleda i da si pun predrasuda prema sopstvenom narodu, a i Srbiji u celini. Naš narod ima različitih mana i nedostataka, ali reći da su Srbi rasisti, pa uz to još i gori rasisti od zapadnjaka koji su do pre cca 100 godina izlagali pripadnike drugih rasa u zoološkim vrtovima, a do pre 150 godina ih u pojedinim delovima držali kao robove, je onako baš žestok autošovinizam (u nedostatku bolje reči, iako mi je sam izraz odvratan, a i ekipa koja ga redovno upotrebljava) i bezobrazluk, i vređa i mene lično kao pripadnika tog naroda. Ova ocena je tim nesuvislija obzirom da dolazi od nekoga ko živi u UK, zemlji koja je primer za klasnu i socijalnu rigidnost, čija je kraljevska porodica rođenog brata sadašnjeg prestolonaslednika, odnosno mlađeg sina sadašnjeg šefa države praktično ostrakizovala iz kraljevske porodice u dobroj meri i zbog toga što se oženio ženom mešane rase, i čija javnost i dan danas ima žestok problem da prihvati činjenicu da je višestruki šampion na njihovom najprestižnijem sportskom događaju neko ko pripada narodu koji oni smatraju za nedostojan. I sada neko ko živi u tom društvu, prebacuje nekom ko živi u ovom društvu da ovde živi veći rasisti nego tamo, još navodi sopstveno kao primer neke tolerancije. Pa da nije ta tvrdnja tužna, bila bi smešna, a bezobrazna je u svakom slučaju.

 

Da, činjenica je da je odnos prema Romima u Srbiji loš, i da su oni u velikoj meri na društvenim marginama, ali po tome se Srbija ništa posebno ne razlikuje od drugih zemalja koje imaju značajan udeo romske populacije u opštoj populaciji, te svakako ne može biti dokaz nekakvog "rasizma" među Srbima, već su uzroci takvog lošeg odnosa znatno kompleksniji.  Sa druge strane, i te kako ima primera uspešnih i obrazovanih Roma i u srpskom društvu - evo, primera radi, Gordana Mihailović je bila predsednik Drugog opštinskog suda u Beogradu pre 20 godina, pokojni Dušan Mašić (advokat, ne novinar) je svojevremeno bio poznat krivičar i branilac u značajnim slučajevima devedesetih, sada je Nataša Tasić Knežević solista Opere SNP-a u Novom Sadu i poslanik u Skupštini Srbiji (jes' da je SNS, ali opet), itd. Ja imam drugara iz gimnazije koji je Rom, a završio je Ekonomski fakultet u roku, položio brokerski ispit i sada radi u brokerskom odeljenju jedne velike domaće banke. Dakle primera ima, a to što ih ti ne znaš je lično i samo tvoj problem, i ne može biti osnov ni za kakve generalizacije srpskog društva i Srbije u celini.

 

Dodatno, kroz ovu zemlju je poslednjih 5 godina prošla reka ljudi iz najrazličitijih zemalja sveta, od migranata sa Bliskog istoka i Avganistana i Pakistana, Turaka i Indusa na građevinama, vozača autobusa iz Šri Lanke, Kubanaca, Tunižana i Iranaca koji su koristili bezvizni režim da se domognu Evrope, Rusa i Ukrajinaca koji su pobegli od rata i naselili se u Srbiji trajno ili privremeno, itd. Mene je pre neki dan u CarGo-u vozio momak iz Somalije u najčistijem vozilu koje sam ikada video, a hranu u Woltu mi često donose tamnoputi i kosooki ljudi iz različitih delova sveta koji rade u Beogradu. Znaš li koliko smo za to vreme sa svima njima imali rasno ili etnički motivisanih incidenata iniciranih od strane lokalne populacije? Pa vrlo malo svakako, ako i uopšte - meni barem nije poznat ni jedan primer, ali dozvoljavam mogućnost da mi je promakao neki takav incident, ali u svakom slučaju neuobičajeno malo za neko društvo za koje ti smatraš da je duboko rasističko.

zao mi sto sam te uvredio al ne vidim zasto sam to bezobrazan. to sto si naveo pet, sest roma koji su uprkos rasizmu uspeli u zivotu ne znaci da vecinska srbija nije i te kako rasisticka kad su oni u pitanju. cak i to sto somalijci i kosooki taksiraju i donose hranu a romi vecinski skupljaju sekundarne sirovine govori vise o tome da su svi prhvatljiviji od nasih domacih crnaca. realno - mogao si navesti premijerku i jos par gej javnih licnosti kao primer da nismo ni homofobi. 

 

to sto su i ostali oko nas isti, ne pere nas ni na koji nacin. 

 

sto se tice britanije i britanaca, vrlo jasno sam rekao da ovde ima mashallah rasizma ali izvoli, prosvrljaj internetom pa vidi koliko su 'obojeni' (u odnosu na procenat zastupljenosti u populaciji) zastupljeni u drzavnim sluzbama, policiji, zdravstu, skolstvu i bilo gde drugde pa to uporedi sa ciframa zastupljenosti roma u nasem zdravstvu, skolstvu, policiji, drzavnoj upravi itd. - isto, naravno prema zastupljenosti u populaciji. pa onda mozemo da razgovaramo o poredjenju ta dva rasizma. 

 

na kraju, nisam ja nikakav autosovinista. ja sam glasnik. a ti s informacijom radi sta god zelis. volja ti ispljuj me jos grdje, volja ti prihvati stanje na terenu i procesuiraj kako god ti volja. al bar za pocetak prihvati. 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment

Nije skroz tacno da su Srbi operisani od odnosa prema Romima koji se - bez daljnjega - moze nazvati rasistickim: sve do duboko u '60-te, Romi su u srbijanskim palankama ziveli u svojevrsnim getoima - малама, u svakodnevnom govoru obicno циганским малама (verovatno nastalo od turskog (?) mahala) i, BTW, uzajamno se delili na malske Cigane i Cigane cergare.

(beogradski hinttm je Marinkova bara).

Tek posle tog perioda, emancipacijom uglavnom abartovanom mogucnoscu odlaska na rad u inostranstvo, mogli su i poceli da kupuju nekretnine/naseljavaju se u samim mestima, dok je zaposlenje i skolovanje ostalo pod svojevrsnom diskriminacijom koja i danas postoji u poprilicno oblika i pojava.

Stavise: saobracaj sa lokalnim vlastima/populacijom oko lokalnih problema i njihovog resavanja je doduse nezvanicno, ali tvrdo isao iskljucivo preko izabranog predstavnika beletm populacije, takozvanog Kuma koji je, uz ostale obaveze, imao i ulogu najpribliznije receno mirovnog sudije koji je resavao i njihove interne sporove ukoliko bi romska zajednica uopste dozvolila da isti izadju iz njenih okvira.

Da ne bude nepreciznosti, govorim o takozvanoj uzoj Srbiji: da ne gresim dusu diskriminacija je ekstremno retko poprimala nasilne oblike, ali su stereotipi poput svi Cigani kradu, ne vole da rade, samo sviraju jer za nista drugo i nisu/ne znaju, ciganska posla, itd, itd..., su em nastajali, em se usadjivali, em cinili svoje odrazavajuci odnos prema jednoj manjini i njenim pripadnicima.

 

Na stranu i sto je odnos prema Siptarima Albancima do samog raskida ostao najblaze receno rezervisan.

  • Hvala 1
Link to comment
32 minutes ago, Ayatollah said:

 

Grešiš, a izgleda i da si pun predrasuda prema sopstvenom narodu, a i Srbiji u celini. Naš narod ima različitih mana i nedostataka, ali reći da su Srbi rasisti, pa uz to još i gori rasisti od zapadnjaka koji su do pre cca 100 godina izlagali pripadnike drugih rasa u zoološkim vrtovima, a do pre 150 godina ih u pojedinim delovima držali kao robove, je onako baš žestok autošovinizam (u nedostatku bolje reči, iako mi je sam izraz odvratan, a i ekipa koja ga redovno upotrebljava) i bezobrazluk, i vređa i mene lično kao pripadnika tog naroda. Ova ocena je tim nesuvislija obzirom da dolazi od nekoga ko živi u UK, zemlji koja je primer za klasnu i socijalnu rigidnost, čija je kraljevska porodica rođenog brata sadašnjeg prestolonaslednika, odnosno mlađeg sina sadašnjeg šefa države praktično ostrakizovala iz kraljevske porodice u dobroj meri i zbog toga što se oženio ženom mešane rase, i čija javnost i dan danas ima žestok problem da prihvati činjenicu da je višestruki šampion na njihovom najprestižnijem sportskom događaju neko ko pripada narodu koji oni smatraju za nedostojan. I sada neko ko živi u tom društvu, prebacuje nekom ko živi u ovom društvu da ovde živi veći rasisti nego tamo, još navodi sopstveno kao primer neke tolerancije. Pa da nije ta tvrdnja tužna, bila bi smešna, a bezobrazna je u svakom slučaju.

 

Da, činjenica je da je odnos prema Romima u Srbiji loš, i da su oni u velikoj meri na društvenim marginama, ali po tome se Srbija ništa posebno ne razlikuje od drugih zemalja koje imaju značajan udeo romske populacije u opštoj populaciji, te svakako ne može biti dokaz nekakvog "rasizma" među Srbima, već su uzroci takvog lošeg odnosa znatno kompleksniji.  Sa druge strane, i te kako ima primera uspešnih i obrazovanih Roma i u srpskom društvu - evo, primera radi, Gordana Mihailović je bila predsednik Drugog opštinskog suda u Beogradu pre 20 godina, pokojni Dušan Mašić (advokat, ne novinar) je svojevremeno bio poznat krivičar i branilac u značajnim slučajevima devedesetih, sada je Nataša Tasić Knežević solista Opere SNP-a u Novom Sadu i poslanik u Skupštini Srbiji (jes' da je SNS, ali opet), itd. Ja imam drugara iz gimnazije koji je Rom, a završio je Ekonomski fakultet u roku, položio brokerski ispit i sada radi u brokerskom odeljenju jedne velike domaće banke. Dakle primera ima, a to što ih ti ne znaš je lično i samo tvoj problem, i ne može biti osnov ni za kakve generalizacije srpskog društva i Srbije u celini.

 

Dodatno, kroz ovu zemlju je poslednjih 5 godina prošla reka ljudi iz najrazličitijih zemalja sveta, od migranata sa Bliskog istoka i Avganistana i Pakistana, Turaka i Indusa na građevinama, vozača autobusa iz Šri Lanke, Kubanaca, Tunižana i Iranaca koji su koristili bezvizni režim da se domognu Evrope, Rusa i Ukrajinaca koji su pobegli od rata i naselili se u Srbiji trajno ili privremeno, itd. Mene je pre neki dan u CarGo-u vozio momak iz Somalije u najčistijem vozilu koje sam ikada video, a hranu u Woltu mi često donose tamnoputi i kosooki ljudi iz različitih delova sveta koji rade u Beogradu. Znaš li koliko smo za to vreme sa svima njima imali rasno ili etnički motivisanih incidenata iniciranih od strane lokalne populacije? Pa vrlo malo svakako, ako i uopšte - meni barem nije poznat ni jedan primer, ali dozvoljavam mogućnost da mi je promakao neki takav incident, ali u svakom slučaju neuobičajeno malo za neko društvo za koje ti smatraš da je duboko rasističko.

 

Naveo si primere tvog malog ali lepog babla. Procenat Roma koji su utopljeni u normalan zivot u Srbiji je znatno, ali bas znatno manji od procenta migranata koji su uspeli da se uklope u normalan zivot na zapadu. Sto se tice reke migranata koja je prosla kroz Srbiju prethodnih godina, akcenat se stavlja na "prosli kroz" a ne na neko bogznakakvo uklapanje. Ajde da ostanu u Srbiji u ogromnom broju i zive na periferijama gradova bez osnovnih uslova za zivot i da se snalaze kao Romi. I da konkurisu lokalnoj sirotinji eventualno u nekim vukojebinama za sljakerske poslove i sl. Video bi ubrzo sta je rasizam. Siromastvo i glad su okidac za svaku vrstu mrznje i netrpeljivosti.

  • +1 9
Link to comment
×
×
  • Create New...