Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

37 minutes ago, borris_ said:

Neko je spomenuo lantetni rasizam n'a ovom topiku.

 

Evo jednog tvita burzujke koja vjerovatno zivi u nekom pariskom kvartu i koja podrzava ove nerede. Tvit je po meni rasisticki. Po njoj te zene mogu samo biti dadilje ili pomocnice. Tako ih ona vidi da bi ih lakse branila.

 

 Les bourgeois qui pointent du doigt les mères des quartiers populaires alors que ce sont ces mêmes femmes qui éduquent vos enfants... Vos nounous, vos asmat, votre petit personnel de crèche = des femmes racisées venant des quartiers, qui gèrent vos gosses en plus des leurs.

 

Buržuji koji upiru prstom u majke radničkih četvrti kada su te iste žene te koje školuju vašu djecu... Vaše dadilje, vaša asmat, vaše malo osoblje u vrtiću = rasne žene iz susjedstva, koje upravljaju i vašom djecom njihovih.

 

 

 

To bi bilo kao protestuje neobrazovana siromasna sirotilja, a onda neko napise da su neobrazovani i siromasni i onda ga proglase za rasistu sto tvrdi da protestuje sirotilja.

  • +1 1
Link to comment

Nisi shvatila. Ona implicira da ta sirotinja može samo da radi sirotinjske poslove. A ne da uspeju da se izdignu iz tog miljea.

 

Lepo je što neki ovde gledaju filmove Kassovitza, ali nije baš sve tako.

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, dragance said:

Nisi shvatila. Ona implicira da ta sirotinja može samo da radi sirotinjske poslove. A ne da uspeju da se izdignu iz tog miljea.

 

Lepo je što neki ovde gledaju filmove Kassovitza, ali nije baš sve tako.

 

Obichno sirotinja radi bogataske poslove, sto jes jes.

  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
53 minutes ago, Mel said:

 

To bi bilo kao protestuje neobrazovana siromasna sirotilja, a onda neko napise da su neobrazovani i siromasni i onda ga proglase za rasistu sto tvrdi da protestuje sirotilja.

pa ne bas. ljudi napadaju roditelje (pre svega majke) obojenih klinaca koji ruse i pale sto ih nisu vaspitali kako treba. a onda se nadje ova debilka da brani obojene majke jer su to zene koje njima burzujima ciste kuce i cuvaju decu. 

 

a ako cemo pravo, ima i te kako solidan broj ljudi severno africkog porekla koji/koje rade u drzavnim sluzbama, po raznim kancelarijama, u postama, bankama, skolama, obdanistima i kojegde drugde. a skoro sto posto sam siguran da je poneko zalutao i na sorbonu. 

 

nije sve bas tako crno-belo. postoji taj takozvani glass ceiling ali nije bas toliko nizak da ljudi ne mogu da ubodu bas nista osim fizikalisanja. naravno da rasizam postoji al nije bas toliko surov. 

 

mnogima je smetalo kad su srbe mazali istom cetkom pa nas sve grupno 90ih gledali kao divljake i koljace pa mozda bismo mogli malo da zastanemo i razmislimo kad druge tako potkace. 

  • +1 7
Link to comment
1 hour ago, x500 said:

Nemci se blago seire nad problemima u Francuskoj. Ona bas dobra corbica, svega pomalo su udrobili. Cela vest na DW.

 

Bez brige, ceka to i njih, nazalost, je postoji problem. U Berlinu je vec u toku....

 

A stvarno se trude sto se tice te integracije, programa i pitaj boba jos cega. Ali ocigledno postoji problem kod nekih grupa migranata/izbeglica kojima ta integracija, drugi zakoni/vrednosti ne znace puno i nisu bas voljni da se drugacije ponasaju nego odakle su dosli....

Link to comment

Da vidimo ko je sve ucestvovao u neredima:  

 

Deux jeunes hommes sont passés aujourd'hui en comparution immédiate pour le pillage de magasins à Châtelet, dont le magasin Nike, dans la nuit du 30 juin. Et deux autres jeunes hommes pour recel de biens provenant de ces mêmes boutiques.

 Sur le profil : ils sont tous âgés d'une petite vingtaine d'années. Trois d'entre eux sont multirécidivistes. Un est de nationalité française, un autre est Sénégalais et deux autres sont Algériens en situation irrégulière, dont un sous OQTF. 

 

 

Prevod:

Dvojica mladića danas su odmah izašla na saslušanje zbog pljačke trgovina u Châteletu, uključujući trgovinu Nike, u noći 30/6. I još dvojica mladića zbog prikrivanja robe iz istih tih trgovina.
I još dvojica mladića zbog prikrivanja robe iz istih tih trgovina.


Svi su u ranim dvadesetima. Troje od njih su recidivisti. Jedan je francuske nacionalnosti, drugi je Senegalac, a druga dvojica su Alžirci u neregularnoj situaciji.

 

 

 

Link to comment

Un enfant de 11 ans a été interpellé pour incendie criminel au Havre hier après-midi. Il était déjà connu des services de police pour un fait de violences en réunion. Il a été arrêté par la police après l'incendie criminel d'un local désaffecté situé au rez-de-chaussée d'un immeuble d'habitation.

 

Jedanaestogodišnje dijete uhićeno je jučer poslijepodne zbog podmetanja požara u Le Havreu. Policiji je već poznat zbog nasilničkog čina. Policija ga je uhitila nakon podmetanja požara u napuštenom lokalu koji se nalazi u prizemlju stambene zgrade.

  • Tužno 1
Link to comment

Ovaj nemacki tekst o kolonijalizmu kao uzroku je dosta povrsan, a primecujem i neke naznake likovanja (mozda se tripujem, ali nije ni vazno). Nije Francuska bila jedina kolonijalna sila, a slicnih problema, mada nesto manje izrazenih, ima i u zemljama koje nemaju kolonijalnu tradiciju (npr. Svedska).

 

Cini mi se da su se u Francuskoj naprosto poklopile neke okolnosti koje daju zapaljiv koktel. Vec sam pisao da mi se cini da je stambena segregacija ozbiljan problem. Naprosto, uz moguci izuzetak briselskih predgradja (nisam bio, ali slusao o tome jesam), ja ne znam da drugde u Evropi populacija migrantskog porekla u tom procentu zivi u naseljima koja odisu beznadjem i depresijom. Coveku koji dodje u posetu ili iz radoznalosti je naprosto jako tesko da se tamo oseca prijatno. Da ja tamo odrastam, a da znam kako je sve drugacije samo jednu ili dve stanice metroom ili prigradskom zeleznicom, ne iskljucujem da bih i ja bio ljut i besan. A ta siromasna naselja su, delom, postala takva kakva su i time sto je bogatijim opstinama dozvoljeno da placaju penale da bi imale manje ili skoro nimalo socijalnih stanova na svojoj teritoriji. Takva politika i te kako doprinosi koncentraciji siromastva u opstinama koje su vec siromasne. Udeo socijalnih stanova u nekim od ovih opstina na periferiji Pariza ide i na 60%. A ova politika je samo jedan komadic u celoj slici koja je veoma veoma kompleksna. 

  • +1 7
Link to comment

U pravu si ali nije sve po tom sablonu.

 

Evo ti primjer, Issy les Moulineaux i Boulogne Billancourt dva bogata predgradja. Tu ima socijalnih stanova, min 20%, rekao bih i vise. Imaju dobre skole na raspolaganju i svu mogucu infrastrukturu. Skole su dosta dobro promjesane (dosta se radilo na tome a i naselja nisu odvojena). Dosta roditelja salju djecu i u privatne skole. I opet se palilo, doduse dosta manje nego u nekim drugim krajevima ali se palilo. Zasto?

 

Prije 20 ak godina radio sam u firmi koja je instalirala radio antene po zgradama. Vise puta sam bio u takvim naseljima. Tada je vlada pocela renkonstrukciju tih zgrada, cilj je bio da se smanji broj stanara i da se sve renovira. Bilo gdje da sam bio i da se desavala renkonstrukcija, vecina stanara su bili protiv tog plana.   

 

Ali da je depresivno, jeste depresivno je.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 2. 7. 2023. at 13:21, Kampokei said:

 

Pitanje je sta bi levica danas mislila o tome jer politike identiteta su mnogo vise u modi nego za vreme Sarkozija. Medju francuskim sociolozima migracija je to velika tacka trvenja. Jedni su veliki republikanci, dok drugi stoje na poziciji da je bez etnicke i religijske statistike nemoguce analizirati prisustvo i opseg diskriminacije u zemlji. Ovi drugi su 2008. sproveli i prvu veliku anketu imigranata i druge generacije i to je u to vreme bio dosta kontroverzan potez.

 

A diskriminacija na trzistu rada jeste problem. Zapravo, problem je apsolutno svuda u Zapadnoj Evropi, ali jedno meta-istrazivanje (mogu da nadjem link, ali me mrzi sad jer pisem sa telefona) je pokazalo da je intenzitet diskriminacije najjaci u Francuskoj i, surprise surprise, Svedskoj.

 

Ako je zvanicna statistika zabranjena, da li to vazi i za naucne radove?

 

Sto se diskriminacije na trzistu rada tice, da li je istrazivacima dozvoljeno da rade "audit study" (ono sa laznim CViijima, sve isto samo razlicita prezimena, imena, rod i tako to)?

 

Link to comment
×
×
  • Create New...