Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

7 minutes ago, borris_ said:

Oslobodimo palestinu pokeet se bori za prava francuza

 

image.png.03757da8c3cae5e76cd0734b3c288180.png

 

Reklo bi se da Palestinci znaju ponešto o ugnjetavanju

 

  • +1 2
  • -1 2
Link to comment
4 hours ago, adam said:

nema tu previse filozofije. ako se drzave nakaslju i zauzdaju multinacionalne kompanije pa ljudima omoguce da od plate i zive a ne samo prezive, bice bolje. ljudi ce imati vise razumevanja za sve vrste razlicitosti i medjuljudski odnosi ce se popraviti skoro pa preko noci. ako ne - ili ce se sistem sam urusiti kao 20ih proslog veka, ili ce biti ozbiljnih i daleko krvavijih nemira u relativno bliskoj buducnosti. i to nece biti organizovane revolucije s vodljama i planovima nego ce gladna beslovesna rulja da pali, lomi, unistava i ubija sve pred sobom.  

 

uskoro ce 14ti pa mozda bi mogli da se prisete zasto ga slave. :happy:

Mogli bi, nije da ne bi mogli... :) 

Ja i ne samo ja sam se svojevremeno ponadao da je Evropa, ma samo i preko plotatm imajuci uvid u raspad Jugoslavije barem delimicno skontala, ako vec nije naucila lekciju, koliko je u stvari tanka pokozica elementarne civilizovanosti i kako se lako oslobadjaju mostrumi ideologija poput nacionalizama, separatizama, netolerancije, itd, itd..., i kako na talasu tog oslobadjanja :isuse: isplivavaju na povrsinu likovi od zla oca i jos gore majke...

Kako lako i brzo 1 uredjeno drustvo eksplodira i kako su posledice po pravilu katastrofalne.

Sve je to voda odnela i danas imamo prakticno u sred Evrope 1 vise nego ozbiljan rat, uspon takozvane desnice za koji niko ne moze ni da pretpostavi gde i kako moze da odvede, eksplozije socijalnog nezadovoljstva koje se zamazuju prevazidjenim floskulama, bez i naznake vizije dugorocnog resavanja itekakvih problema koji su sve cesce gde i mesto nije - na ulicama.

Gradjanin, onaj kamen temeljac demokratije, predvoren je ili se ubrzano pretvara u birgera, malogradjanina okrenutog brzim resenjima koja jedino moze i hoce da mu ponude pokreti koji za bolje i ne znaju, pokreti zasnovani na jeftinom populizmu, oni koji savest prosecnog birgera umiruju onim klasicnim da sve, sve, ali vozovi stizu na vreme, malo lli je...

Ono, probalo se i to i dalo rezultate, ali na kratko...

Posle su stizali racuni...

  • +1 3
Link to comment
Quote

Attackers in France tried to set fire to the home of a suburban Paris mayor's home overnight and fired rockets at the official's fleeing wife and children.

The incident has caused widespread shock and is being treated as attempted murder. Prime Minister Elisabeth Borne described it as intolerable.

Mayor Vincent Jeanbrun was not at home, but his wife suffered a broken leg and a child was also hurt.

https://www.bbc.com/news/world-europe-66079408

Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

U pravi si, ovdje su rasne statistike zabranjene. 

 

Sarkozy ih je htio uvesti ali se lijevica pobunila.

 

Jedan od primera kolateralne stete za drustvo ideje da postoji samo "gradjanin/gradjanka".

Kada bi postojala statistika, mozda bi i neke public policy mogle da se sproveddu, ovako sve na osecaj.

Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

U pravi si, ovdje su rasne statistike zabranjene. 

 

Sarkozy ih je htio uvesti ali se lijevica pobunila.

 

Pitanje je sta bi levica danas mislila o tome jer politike identiteta su mnogo vise u modi nego za vreme Sarkozija. Medju francuskim sociolozima migracija je to velika tacka trvenja. Jedni su veliki republikanci, dok drugi stoje na poziciji da je bez etnicke i religijske statistike nemoguce analizirati prisustvo i opseg diskriminacije u zemlji. Ovi drugi su 2008. sproveli i prvu veliku anketu imigranata i druge generacije i to je u to vreme bio dosta kontroverzan potez.

 

A diskriminacija na trzistu rada jeste problem. Zapravo, problem je apsolutno svuda u Zapadnoj Evropi, ali jedno meta-istrazivanje (mogu da nadjem link, ali me mrzi sad jer pisem sa telefona) je pokazalo da je intenzitet diskriminacije najjaci u Francuskoj i, surprise surprise, Svedskoj.

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ja i ne samo ja sam se svojevremeno ponadao da je Evropa, ma samo i preko plotatm imajuci uvid u raspad Jugoslavije barem delimicno skontala, ako vec nije naucila lekciju, koliko je u stvari tanka pokozica elementarne civilizovanosti i kako se lako oslobadjaju mostrumi ideologija poput nacionalizama, separatizama, netolerancije, itd, itd..., i kako na talasu tog oslobadjanja :isuse: isplivavaju na povrsinu likovi od zla oca i jos gore majke...

Kako lako i brzo 1 uredjeno drustvo eksplodira i kako su posledice po pravilu katastrofalne.

 

 

Alialiali to su Balkanci divlji i primitivni, a mi smo lepi pametni kulturni i nama se to ne moze dogoditi...

  • +1 6
Link to comment
21 minutes ago, Radoye said:

Alialiali to su Balkanci divlji i primitivni, a mi smo lepi pametni kulturni i nama se to ne moze dogoditi...

Samo se ti zezaj... :) 

Ali da znas da si u pravu: aj' sto primer krvavog raspada pokojne Jugoslavije nije bio dovoljan, crvene lampice je trebalo da se upale oko proslava 100-godisnjica pocetka i zavrsetka WW1, tu relativno skoro i koje su proticale doslovno u skladu sa ovim sto si napisao, a ja boldovao...

Umesto da se cutalo i pognula glava nad najbesmislenijom klanicom u evropskoj istoriji, da se narodimatm skrenula paznja gde sve i u kakve kataklizme mogu da budu odvedeni, proslave su doslovno proticale u znaku iscudjavanja kako se samo nama, ovako lepima i pametnima moglo dogoditi tako nesto...

Sa budalastinama oko crvenih makova i ostalog kic asortimana...

A slika je bila prosta i svima razumljiva:

main-qimg-ef99816fc4dc4b72ed635a13d7bdac

 

Doduse, ne toliko koliko u virtuelnom, kompigricama, novokomponovanim romanima o Velikom ratu...

Edited by namenski
Link to comment
1 hour ago, copkillah said:

i dalje ne razumem o čemu ljudi pričaju i šta se dešava

Malo korova u našoj lepoj bašči, birobratija će to da zamaže, to ti je rešeno.

  • +1 1
Link to comment
56 minutes ago, namenski said:

Samo se ti zezaj... :) 

Ne zezam se uopste. (dobro, mozda samo malkice ;) )

 

56 minutes ago, namenski said:

Ali da znas da si u pravu:aj' sto primer krvavog raspada pokojne Jugoslavije nije bio dovoljan, crvene lampice je trebalo da se upale oko proslava 100-godisnjica pocetka i zavrsetka WW1, tu relativno skoro i koje su proticale doslovno u skladu sa ovim sto si napisao, a ja boldovao...

 

Ma i taj rat su Balkanci zakuvali...

Link to comment

Neko je spomenuo lantetni rasizam n'a ovom topiku.

 

Evo jednog tvita burzujke koja vjerovatno zivi u nekom pariskom kvartu i koja podrzava ove nerede. Tvit je po meni rasisticki. Po njoj te zene mogu samo biti dadilje ili pomocnice. Tako ih ona vidi da bi ih lakse branila.

 

 Les bourgeois qui pointent du doigt les mères des quartiers populaires alors que ce sont ces mêmes femmes qui éduquent vos enfants... Vos nounous, vos asmat, votre petit personnel de crèche = des femmes racisées venant des quartiers, qui gèrent vos gosses en plus des leurs.

 

Buržuji koji upiru prstom u majke radničkih četvrti kada su te iste žene te koje školuju vašu djecu... Vaše dadilje, vaša asmat, vaše malo osoblje u vrtiću = rasne žene iz susjedstva, koje upravljaju i vašom djecom njihovih.

 

 

Link to comment

Inace su samo dadilje i sluzavke. 

 

Inace imas aristokratske poslove : Profesori na Sorboni i Sociolozi a sa druge strane imas poslove za sluge - sve ostalo. 

Link to comment
×
×
  • Create New...