Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

3 hours ago, borris_ said:

Pa napisao sam vise puta neke stvrari ali eto niko se ne slaze sa tim stavovima ili slabo ko cita (vjerovatno slabo i pisem). Dosta od mene. 

bez ljutnje, ja stvarno nemam utisak da si ista napisao. imam utisak da si ostavio stotinjak linkova na francuskom, koji ne znam i nemam nameru sad da ga ucim.

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment

Problem su mali detalji koji mogu da uticu na sliku i percepciju.

 

U Jerusalimu, u ulici Kralja Dzorga u prodavnici cedjenih sokova dve plavokose devojke narucuju sok od prodavca. Ulazi muskarac sa kipa na glavi, prodavac se obrati novoj musteriji, primi porudzbinu (jedan sok) i usluzi musteriju. 2 devojke prvo se cude, pocinju da negoduju i nikom nista.

Dakle oni imaju razlicit utisak da li su prodavci u Jerusalimu ljubazni ili nisu. Da je kojim slucajem usao klinac Arapin, mozda bi pale i batine. Isto mesto, a razliciti utisci/iskustvo.

 

Tako je i u slucaju Francuske, neko ko je obrazovan i dosao iz usrane Istocne Evrope moze imati/ostvariti svoj Amerikan drim FR verzija. Neko ko je druga, treca ili cetvrta generacija emigracije sa Severa Afrike moze imati sasvim drugu sliku.

 

Ja imam super iskustva sa poslovno-turistickih putovanja, pogotovo iz Azasa gde vecina starosedelaca prica nemacki i/ili azaski. Vec u dubini teritorije mi nije prijatno zato sto mi moji jezici ne pomazu, a francuski ne znam. 

Prosle subote sam bio par sati i bilo je podnosljivo. Idem opet za neke 2 nedelje :)

 

Da se vratim na emigraciju. Ljudi koji zive u getu imaju svoj kulturni obrazac, navike, vaspitanje i uzore. Plus, imaju religiju koja ih u hriscanskoj ili multi-kulti sredini sputava.

Dakle, porodica mora da napravi izuzetan napor da izvede dete na pravi put. Poput filma "Rane" dodje neki lokalni Cika Kure i objasni omladini sustinu zivota.

 

Mi kao kibiceri vidimo i znamo da bi lokalni klinci mogli bolje da prodju u zivotu nego sto prolaze. Ali oni to ne vide, nazalost.

Uzgred, kad govorim o obrazovanju, ovde mislim i na visoko obtazovanje ali i na druge profesije/zanate KV/VKV. 

 

Za kraj, dolazimo do nalicja socijalne drzave. Sta se coveku vise isplati da zivi u socijalnom stanu, dobija socijalnu pomoc i malo se bavi kriminalom. Ili da radi posao koji je normalno placen i sve svoje troskove sam snosi.

Kad se stavi na papir, razlika je 200-300 eur mesecno, sto realno i nije nesto :(

 

  • +1 5
Link to comment

ne znam za francusku, ali ta percepcija da stranci samo zive od socijalne pomoci postoji i u nemackoj, a jednostavno je netacna. vise od 60% su nemci. a procenat bi bio i veci da najnoviji podaci nisu iz 2019. pa tu sirijci sa 10% bitno uticu. od tada se broj sirijaca na soc. pomoci bitno smanjio, jednostavno jer im je nivo obrazovanja dosta visok, samo im je falilo znanje jezika, a broj nemaca ostao isti. turci su na 4,2%, ostali mislim da samo avganistanci prebacuju 2%.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

@aram nisam rekao stranci, vec ljudi koji generalno koji koriste soc-pomoc. I koliko je obican rad u takvim uslovima ostao bez smisla.

 

Nemam pojma da li je iznamljivanje/kupovina stanova u Parizu skupo. Ako jeste skupo, koliko je to u % u odnosu na prosecnu zaradu. Vs kad ti to neko da po nabavnoj tj dzaba.

Link to comment
8 hours ago, Venom said:

 

Odakle su uspeli da se izvuku?

Dosta njih je imalo sporedni put (ne svi). On tu predstavlja i bivse beskucnike koji su uspjeli da se izvuku uz pomoc a najvise uz njihovu volju, ljude koji nisu uspjeli u skoli pa su drugim putevima pronasli sebe. 

Pozitivne price gdje su se ljudi ostvarili radeci na sebi ķroz razne obuke. Ali eto za neke je on samo "krpa".

Link to comment

Kad si neki fini ekspat Britanac ili Amerikanac onda ne moraš da znaš francuski i nemački, a pokupiš i simpatije kad na izložbama promrmoljiš koju reč domaćeg. Hehehe, ausgezeichnet! Kad si balkanski ili bliskoistočni gastos, onda da naučiš francuski i nemački, stoko bezrepa, šta ti misliš ovde hibride da nam pričaš dok primaš socijalnu, Tschusch

  • +1 3
Link to comment

E da, kad sa Zapada se odselis u ostatak sveta onda si ekspat ali zato kad se ostatak sveta doseli na Zapad onda si imigrant. Samo primecujem :D 

 

Nego sta cemo sa rumunskim cistacicama i srpskim zidarima, kuj njihova deca ne pale predgradja?

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Nego sta cemo sa rumunskim cistacicama i srpskim zidarima, kuj njihova deca ne pale predgradja?

mozda zato sto francuski vojnici nisu trenirali pse da im siluju zene u logorima? neam pojma.

  • +1 1
  • -1 2
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Kakvi logori? To nesto u Francuskoj ili pricas o vremenu kolonijalizma?

pa recimo u alziru. nije to bas tako davno bilo

  • +1 1
Link to comment

Imao si i kampove za japance u USA tokom drugog svetskog rata pa niko nije palio predgradja. Imao si i britanske kampove tokom burskog rata kojih se burci i dan danas secaju pa - nisu palili okolo zbog toga. 

Ne zalim da kazem da treba da se sranja iz proslosti zaborave, naprotiv, ono sto se zaboravi ce se sigurno ponoviti. Ali ocigledno je kako razlicite grupe ljudi razlicito reaguju na nepravdu.

 

 

  • +1 2
Link to comment
16 minutes ago, Shan Jan said:

Imao si i kampove za japance u USA tokom drugog svetskog rata pa niko nije palio predgradja. Imao si i britanske kampove tokom burskog rata kojih se burci i dan danas secaju pa - nisu palili okolo zbog toga. 

Ne zalim da kazem da treba da se sranja iz proslosti zaborave, naprotiv, ono sto se zaboravi ce se sigurno ponoviti. Ali ocigledno je kako razlicite grupe ljudi razlicito reaguju na nepravdu.

 

 

da, ali razlika je sto su francuzi bili u alziru nekih 150 godina gde su radili sta im je volja i pobili par miliona ljudi, raselili duplo vise a o sistematskom paljenju i mucenju da ne pricamo. pretpostavljam da to moze da izazove generacijski gnev koji pomesan sa losim ekonomskim uslovima lako moze da proizvede paljenje nekoliko decenija kasnije. na zalost ovo ce samo da eskalira, ali neka bar sacekaju kraj tur de fransa pa da predsednik republike moze da se na miru posveti problematici

Edited by Krampa
  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

Koliko ja kapiram, japance nisu maltretirali u logorima. A buri su brzo dobili povlašćeni status u južnoj africi, tj. vladali su njome još skoro 100 godina. 

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, x500 said:

Problem su mali detalji koji mogu da uticu na sliku i percepciju.

 

U Jerusalimu, u ulici Kralja Dzorga u prodavnici cedjenih sokova dve plavokose devojke narucuju sok od prodavca. Ulazi muskarac sa kipa na glavi, prodavac se obrati novoj musteriji, primi porudzbinu (jedan sok) i usluzi musteriju. 2 devojke prvo se cude, pocinju da negoduju i nikom nista.

Dakle oni imaju razlicit utisak da li su prodavci u Jerusalimu ljubazni ili nisu. Da je kojim slucajem usao klinac Arapin, mozda bi pale i batine. Isto mesto, a razliciti utisci/iskustvo


A ne pa to nije nista. To je onako u rok sluzbe. One gore koje nemaju mora da zive kao onde odakle su im dosli, a ako se usudi da zivi drugacije da se udara u dupe ako je samo ignorisu.

 

1 hour ago, Mos said:

Hehehe, ausgezeichnet! Kad si balkanski ili bliskoistočni gastos,

 

He, he kako se prosecni balkanski ili bliskoistocni gastos ponasa prema svojima koji u njegovom sistemu vrednosti nisu ravni?

 

Samo pitam.

 

  • +1 2
Link to comment

I Indusi su trpeli strasne stvari pod Britancima pa ih ne vidis kako pale predgradja Londona. Da ne pricam kroz sta su jevreji prolazili tokom cele istorije. Romi zive u siromastvu po celoj Evropi pa ne pale po cigan malama.

 

Ako pogledas po svetu ko pali predgradja stvari postaju vrlo ocigledne a nije toliko ocigledno da je to jedina grupa ljudi prema kojima su se kolonijalne sile ogresile i prema kojima postoji rasizam. 

  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...