Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Živ ti meni i zdrav, novosadski ETF ne da je spregnut sa firmama, nego je mega feeder za par velikih software firmi... To, brat-bratu fercra bar 7-8 godina odlično...

 

Ono sto bi stvarno donelo napredak bi bilo da ti studenti mogu da se prijave za startap kredit i otvore svoju firmu. Zamisljam drzavu koja bi davala svu pravnu i administrativnu podrsku i recimo neke nevelike pare za svakoga ko se odluci na ovakav potez. Koja desetina hiljada evra po firmici na godinu-dve bi obezbedila da neko od njih i uspe. Kad bi se to uvezalo nekim specijalnim zahtevima, npr. da se sediste firme ne moze iseliti kad postane profitabilna, a mozda i neke akcije za drzavu, ali bez upravljanja, to bi vec donelo nesto i samoj drzavi. Samo tu nema secenja vrpci, a i nepismen glasac smatra da je posao samo ono sto moze da razume, lemljenje i lepljenje.

Ovako imamo samo to da je faks mesto za regrutaciju, sto naravno da nije lose, ali nije ni nesto specijalno dobro. Ljudi koji izlaze odande bi verovatno nasli posao i bez te uvezanosti.

 

Mene druga stvar zanima, šta radi beogradski ETF? 

 

Beogradski ETF je snazno zagledan u sopstveni pupak, kao sto je uvek i bio slucaj. Srecom, i dalje su steciste odredjenog broja pametnih mladih ljudi sto im vadi prosek, ali bih ja ovako sa strane rekao da su ih presisali beogradski MATF, niski ETF i novosadski FTN. Naravno, pricam o izbacivanju programera i srodnih zanimanja, to da li su bitni u nekim segmentima nauke mi nije polje interesovanja, ali bih se zacudio kad bi to bio slucaj.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Beogradski ETF je snazno zagledan u sopstveni pupak, kao sto je uvek i bio slucaj. Srecom, i dalje su steciste odredjenog broja pametnih mladih ljudi sto im vadi prosek, ali bih ja ovako sa strane rekao da su ih presisali beogradski MATF, niski ETF i novosadski FTN. Naravno, pricam o izbacivanju programera i srodnih zanimanja, to da li su bitni u nekim segmentima nauke mi nije polje interesovanja, ali bih se zacudio kad bi to bio slucaj.

 

To sam i pretpostavljao, klanovska politika i networking uzimaju svoj danak. Šteta, najbolji srednjoškolci se tamo upisuju, tuga je da zemlja ne pokuša nešto korisno da uradi  sa tom talentovanom decom, da se ovde nešto zavrti, i da se sve svodi na doznake koja ta deca šalju roditeljima kad odu napolje.

Edited by slow
Link to comment

To sam i pretpostavljao, klanovska politika i networking uzimaju svoj danak. Šteta, najbolji srednjoškolci se tamo upisuju, tuga je da zemlja ne pokuša nešto korisno da uradi  sa tom talentovanom decom, da se ovde nešto zavrti, i da se sve svodi na doznake koja ta deca šalju roditeljima kad odu napolje.

Ono sto sam na malom uzorku primetio je da vise nije slucaj da najbolji idu na ETF. Matematicki je bolji i klinci su toga svesni. Uzmi ovo s rezervom jer imam samo dvoje klinaca za primer pa mozda nije pravilo nego neki izuzetak. Jedno od tih dvoje je bas specijalan slucaj i mogla je birati stipendije bilo gde i ne sumnjam da je istrazila situaciju bolje nego sto bih ja mogao i verujem u njen utisak.

Link to comment

Ono sto bi stvarno donelo napredak bi bilo da ti studenti mogu da se prijave za startap kredit i otvore svoju firmu. Zamisljam drzavu koja bi davala svu pravnu i administrativnu podrsku i recimo neke nevelike pare za svakoga ko se odluci na ovakav potez. Koja desetina hiljada evra po firmici na godinu-dve bi obezbedila da neko od njih i uspe. Kad bi se to uvezalo nekim specijalnim zahtevima, npr. da se sediste firme ne moze iseliti kad postane profitabilna, a mozda i neke akcije za drzavu, ali bez upravljanja, to bi vec donelo nesto i samoj drzavi. Samo tu nema secenja vrpci, a i nepismen glasac smatra da je posao samo ono sto moze da razume, lemljenje i lepljenje.

Ovako imamo samo to da je faks mesto za regrutaciju, sto naravno da nije lose, ali nije ni nesto specijalno dobro. Ljudi koji izlaze odande bi verovatno nasli posao i bez te uvezanosti.

 

Vidi, i ovo što sad ima je super... Kad sam ja završavao, da je ovako nešto postojalo, prvo ne bih studirao toliko koliko jesam, a drugo ne bih bio malte ne samouk, u gomili stvari, nego bi još tokom studija sve to bilo bolje sistematizovano, kao što sad jeste, jer je, suštinski sad ceo FTN podređen tome da napravi kvalitetnog i odmah primenljivog IT-jevca...

 

Naravno, kada bi se obezbedili startupovi, mogao bi se dobiti veliki bum, sobzirom da znam kolike se pare godišnje bacaju u domenu IT-ja u Srbiji, to bi bila kap u moru, ali, to nećemo gledti ovde...

Link to comment

Aj ovako, pošto nemam pojma bukvalno, koliko tu trenutno ima posla i za koje profile ljudi? Iz razgovora čujem da su se pozapošljavali ljudi koji su programiranje učili usput, iz nužde ili hobija. Što ukazuje da posla ima napretek

 

Te stoga pitanje, koliko truda/para i vremena treba uložiti da bi se stvorio kadar, i to po oblastima? Recimo da, pored univerzitetski obrazovanih IT inženjera, pričamo o varijanti prekvalifikacije nekog za to voljnog, ne nužno školovanog u tom sektoru, a s ciljem da odrađuje neki rutinski posao.

Link to comment

Vidi, i ovo što sad ima je super... Kad sam ja završavao, da je ovako nešto postojalo, prvo ne bih studirao toliko koliko jesam, a drugo ne bih bio malte ne samouk, u gomili stvari, nego bi još tokom studija sve to bilo bolje sistematizovano, kao što sad jeste, jer je, suštinski sad ceo FTN podređen tome da napravi kvalitetnog i odmah primenljivog IT-jevca...

 

Naravno, kada bi se obezbedili startupovi, mogao bi se dobiti veliki bum, sobzirom da znam kolike se pare godišnje bacaju u domenu IT-ja u Srbiji, to bi bila kap u moru, ali, to nećemo gledti ovde...

Da, da, naravno. Odlicno je da klinci imaju toliko olaksan put i da im je od pocetka studija direktno pokazano zasto uce i sta ih ceka ako se potrude. Ovaj drugi deo sam samo pomenuo kao jednu (jedinu?) mogucnost koja bi mozda digla sire segmente drustva iz ovog kanala, ali naravno da ga necemo gledati. Gledacemo proizvodnju nepismenog roblja, ko sto ga gledamo vec jako dugo.

Link to comment

Aj ovako, pošto nemam pojma bukvalno, koliko tu trenutno ima posla i za koje profile ljudi? Iz razgovora čujem da su se pozapošljavali ljudi koji su programiranje učili usput, iz nužde ili hobija. Što ukazuje da posla ima napretek

 

Te stoga pitanje, koliko truda/para i vremena treba uložiti da bi se stvorio kadar, i to po oblastima? Recimo da, pored univerzitetski obrazovanih IT inženjera, pričamo o varijanti prekvalifikacije nekog za to voljnog, ne nužno školovanog u tom sektoru, a s ciljem da odrađuje neki rutinski posao.

 

Pa evo, moj brat koji je hemičar se sad prekvalifikovao™ na nekom poprilično niskom nivou na programera, i verovatno će, kada prođe neku obuku od 2-3 meseca, sa poprilično osnovnim znanjem programiranja da dobije neki posao u DMS-u... Oni su gladni za kadrovima, bukvalno, primiće svakog ko zna bilo šta, jer imaju posla preko glave... Troje mojih bivših kolega koji nisu radili ni u jednom alatu kojim se radi tamo, ali su programeri sa dosta iskustva (dvoje od njih, čak ne nešto više od proseka što se zanata tiče) su primljeni tamo bez problema, sa senior platama...

 

Ima posla za dosta ljudi koliko čujem, oni imaju jako puno posla i šire još posao što više mogu... Pre 3 godine mi je pričano da planiraju da zaposle u narednih 3-4 godine bar hiljadu ljudi, i da im je veliki problem da to pronađu... Verujem, da čak i ako su zaposlili svih hiljadu, opet im treba kadra...

 

A to je samo jedna firma... A ima ih još...

 

Dakle posla ima...

Link to comment

A koliko bi koštala obuka, i za koliko realno to može da se završi? Čisto me zanima red veličina o kome govorimo. 6 meseci, godinu dana, hiljadu ili par hiljada evara?

Link to comment

A koliko bi koštala obuka, i za koliko realno to može da se završi? Čisto me zanima red veličina o kome govorimo. 6 meseci, godinu dana, hiljadu ili par hiljada evara?

Pa ovo što moj brat ide je čak plaćeno za vreme obuke, ako sam ga dobro razumeo... Ide 3 miseca na obuku, posle toga dobija posao u DMS-u ako bude OK, ako ne, ide u negde drugde, za manju kintu... Bitno je bilo da ima neku osnovu u programiranju, da razume neke osnovne koncepte i to se proverava na testu, pre početka obuke...

 

Nije svaki IT posao visoko sofisticiran, i ima tu dosta posla na nekom nižem nivou, koji se može radti kao priučen...I posle se sticati znanje i napredovati, ako si sposoban...

Link to comment

Aj ovako, pošto nemam pojma bukvalno, koliko tu trenutno ima posla i za koje profile ljudi? Iz razgovora čujem da su se pozapošljavali ljudi koji su programiranje učili usput, iz nužde ili hobija. Što ukazuje da posla ima napretek

 

Te stoga pitanje, koliko truda/para i vremena treba uložiti da bi se stvorio kadar, i to po oblastima? Recimo da, pored univerzitetski obrazovanih IT inženjera, pričamo o varijanti prekvalifikacije nekog za to voljnog, ne nužno školovanog u tom sektoru, a s ciljem da odrađuje neki rutinski posao.

Sad vec preterujem s pisanjem, ali ovo je tema o kojoj pricam vec neko vreme s prijateljima i poznanicima i jako me fascinira. Potraznja je tolika da ja ne znam za slican primer ni iz zivota ni iz price. Losi, jedva upotrebljivi programeri iz bilo koje oblasti nalaze poslove u roku od mesec dana. Ja sam na intervjuima odbijao ljude koji nisu losi, nego bi morali raditi ozbiljno godinu dana da bi postali losi. Dve nedelje kasnije mi HR javlja kako se taj i taj zaposlio negde.

 

Nekoliko ljudi iz moje okoline su se u zadnjih godinu dana odlucili za prekvalifikaciju u IT. Dvoje zavrsavaju IT Akademiju, sto deluje kao dobra precica da se napravi upotrebljiv pocetnik. Neki se snalaze i uce s neta, sto uopste nije nemoguce danas. Pricam o ljudima koji nikad tokom skolovanja nisu mislili da se bave IT poslom. Apotekarka, bila izvanredan student, radila 4-5 godina i skurcilo joj se da joj gornja granica plate bude 500 evra, eno je na internshipu i od sledeceg meseca je web dizajnerka. Ocekujem da predje tih 500 evra u roku manjem od godinu dana. Sistem admin, isto IT Akademija, ozbiljan u ucenju, danas ga vec ponekad pitam kad mi zatreba nesto vezano za Linuks sto sam zaboravio. Zaposlen u roku od mesec dana, napreduje i ocekuje 1000 evra za dva meseca kad mu ide polugodisnji review. Treci je veterinar koji je krenuo frilenserski da obradjuje neke podatke vezane za veterinu i zaglavio se u tome jer posla nema u struci, a ovako dobija prosecnu srpsku platu za 10 dana posla mesecno.

Sve vise ljudi shvata da mogu da se ukljuce i to ce se samo povecavati jer IT sektor ne pokazuje znakove posustajanja.

Link to comment

Znači eto rešenija za masu nezaposlenih mladih, a takvih je najviše.

 

Država da plati prekvalifikaciju kod kvalitetnijih škola, napravi kreditnu liniju za startup i bukvalno ništa više ne treba da radi. Simple as that.

Link to comment

Znači eto rešenija za masu nezaposlenih mladih, a takvih je najviše.

 

Država da plati prekvalifikaciju kod kvalitetnijih škola, napravi kreditnu liniju za startup i bukvalno ništa više ne treba da radi. Simple as that.

Ne treba država ništa, samo da se ne meša previše u IT, i biće dobro... Čak i da ovo (užasno) što rade u javnom sektoru ostane na ovom trenutnom nivou biće dobro...

Link to comment

Šta podrazumevaš pod rutinskim poslom Tribune?

Ne znam, programiranjem se nikad u životu nisam bavio, ja sam pravnik. Nešto prosto, cenim da i tu kao i u svakom drugom poslu postoji gradacija.

Link to comment

Ne treba država ništa, samo da se ne meša previše u IT, i biće dobro... Čak i da ovo (užasno) što rade u javnom sektoru ostane na ovom trenutnom nivou biće dobro...

Pa treba da radi što joj je posao, da obezbeđuje zapošljavanje i tehnološki razvoj.

 

Ovako kako ga radi sad ni najmanje nije dobro, zapošljavanja ima, tehnološkog razvoja ne.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...