Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

pimp my non-performing loan

 

 

 

petreus nije "na čelu fonda" (fond je težak desetine milijardi i naravno da on ne stoji kao neki suvlasnik) nego "kkr global institute" koji dođe kao in-house risk management think-tank i služi pre svega za procenu političkog rizika za investiranje kkr fonda.

 

Naravno, ali ovo zvuci onako nekako kao da se labud sastao sa rokfelerom, a ne tezgarosem koji naplacuje minuli rad tako sto posecuje pacijente, i klijente...

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kao u onim emisijama gde kupuju raspadnute polovne automobile, majstori ih srede i našminkaju i posle preprodaju po većoj ceni.

 

Samo što tu postoji mali problem, dugovanja firme su 150 miliona evra, a njena vrednost je oko 15. Ne znam koje sređivanje i šminkanje može da donese dotatnih 150-160 miliona evra za godinu - dve. Na kraju ostaje rešenje da dug od 150 miliona evra kupe za 5, onda ima smisla.

Link to comment

Ajde neko ko to prati, da pojasni šta je ideja (u pretpostavkama, naravno ) iza ovog "interesovanja" fondova? Šta oni rade posle sa tim?

 

Ovo što je rekao Slow. Kupe nešto što ima potencijal, reorganizuju ga i povećaju mu vrednost, zatim prodaju za veću lovu. Sve regularno.

 

Ali postoje fondovi i fondovi™. Meni ovaj KKR više deluje kao neki kamuflirani CIA fond koji strategijski ulaže kintu tamo gde je vladi SAD potrebna politička stabilnost ili kontrola. Potpuna mi je nevera da postoji bilo kakav "pravi" fond koji raspolaže pravim privatnim kapitalom i koji je spreman da se izloži milijarde evra u crnoj rupi zvanoj exYU.

Link to comment

firme koje se spominju ne zadovoljavaju ni 1) ni 2)

Meni se čini da su kao stvorene za 2). Tajkunske i partijske korporacije u čabru, dušu dalo da ih se stavi pod kontrolu kroz injekciju kešovine.

Link to comment

Ne znam stvarno, nista od podataka ne mogu da linkujem, ali je moje misljenje da su nabrojane firme potpuno neupotrebljive, njihova zaduzenost nije imala nikakve veze sa njihovom vrednoscu, tako da ne vidim nacin da se ista uradi po tom pitanju. Jednostvano ne mozes da vracas kredit od 100 miliona evra, ako ti je je promet 50 miliona, a profit nekih 5%, pa neka poslovni model osmisljavaju cia kgb i mi5, jednostavno to bi bilo bure bez dna, a verujem da i te spijuncine gledaju gde koliko mogu da potrose.

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Nemaju oni nameru da vraćaju kredite...

 

Ako sam dobro razumeo, KKR hoće da kupi kredite od banaka (za neku smešnu vrednost stvarnog duga, tipa 5M za dug od 100M, kao što si i primetio u predhodnom mailu), a da onda na osnovu duga preuzme kompanije i da ih posle prodaju kada ih malo našminkaju...

Link to comment

@beowl

 

kkr je jedan od najstarijih, najvećih i najpoznatijih privatnih investicionih fondova a ne neki shadowy posao sa xyz ostrva.

 

da je banka bio bi ubs a ne hypo alpe adria.

Edited by Prospero
Link to comment

Ma super to, nego što bi da kupuju mrtvake koje je teško oživeti? Razumem SBB, ali ovo? Jesu to neke firme sa velikim potencijalom, a fali im lova, šta?

Link to comment

Ma super to, nego što bi da kupuju mrtvake koje je teško oživeti? Razumem SBB, ali ovo? Jesu to neke firme sa velikim potencijalom, a fali im lova, šta?

Mislim da imaju nekog zemljišta i tako neke assete koji nisu za bacanje...
Link to comment

Ovo što je rekao Slow. Kupe nešto što ima potencijal, reorganizuju ga i povećaju mu vrednost, zatim prodaju za veću lovu. Sve regularno.

 

Ali postoje fondovi i fondovi™. Meni ovaj KKR više deluje kao neki kamuflirani CIA fond koji strategijski ulaže kintu tamo gde je vladi SAD potrebna politička stabilnost ili kontrola. Potpuna mi je nevera da postoji bilo kakav "pravi" fond koji raspolaže pravim privatnim kapitalom i koji je spreman da se izloži milijarde evra u crnoj rupi zvanoj exYU.

Zašto ti je nevera? Govorimo o industriji koja je slupala bilione u kredite ,,na časnu reč" američkoj sirotinji da kupuje kuće koje su koštale kao 20 njihovih prosečnih godišnjih plata. To je bilo daleko rizičnije od kupovine recimo, Telekoma Srbije.

 

Novac je trenutno jeftin, lako se do njega dolazi, a ne isplati se njegovo držanje (neg. kamate itd.). U takvoj situaciji fondovi traže raznorazne mogućnosti za zaradu. To što nekome u Srbiji milijardu evra zvuči kao mnogo para, ne znači da za Volstrit to u globalu nije sića.

 

Pritom, korumpirane banana republike su loše za male/sitne investitore, poput tebe i mene, i srednje (one koje raspolažu sa 10 do 100 puta više para od mene i tebe). Za megagiga investitore mogu biti super, jer takvi imaju dovoljne love da se politički osiguraju kod Vučića, Dinkića i sličnih i osiguraju sebi profit, a eventualne gubitke prebace nekom drugom.

Link to comment

Mislim da imaju nekog zemljišta i tako neke assete koji nisu za bacanje...

 

 

Nije samo to, kada je Delta gradila fabriku u Zrenjaninu, ozbiljno je to radila. E posle je došlo do čudnog razvoja situacije, ulaskom ŽŽ. Kod Farmakoma ima svašta, rudnici, mlekara, livnica, akumulatori, ludilo, ne bih znao odakle da počnem, jedino mi Interkomerc nije jasan, so se i dalje valja, samo je sad drugo ime valjda, pričali mi, ali me nije zanimalo.

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Nemaju oni nameru da vraćaju kredite...

 

Ako sam dobro razumeo, KKR hoće da kupi kredite od banaka (za neku smešnu vrednost stvarnog duga, tipa 5M za dug od 100M, kao što si i primetio u predhodnom mailu), a da onda na osnovu duga preuzme kompanije i da ih posle prodaju kada ih malo našminkaju...

 

To. Onaj članak je blago konfuzan, jer ga je pisala osoba koja očigledno ne zna šta znači kupoprodaja potraživanja (što nije neobično za ekonomski nepismene srpske novinare - 99% ne ume da napiše kako treba tekst o najosnovnijim stvarima iz ekonomije).

 

Kada neki KKR otkupi za tih 5 milki taj dug od 100 milki, ima nekoliko ruta do profita i to možda vrlo masnog:

- da od samog dužnika naplati nešto, recimo 10 miliona; dužnik sav srećan što je platio samo 10% duga a fond je udvostručio investiciju

- da sa titularnim dugom od 100 miliona zagrabi u stečajnoj masi imovinu čija vrednost daleko prelazi 5 miliona

- da titularni dug od 100 miliona konvertuje u nekom restruktuiranju u vlasništvo nad firmom, pa da uradi upravo to što si opisao.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...