Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Devizne rezerve Narodne banke Srbije su na kraju decembra, prema preliminarnim podacima, iznosile 10.376,5 miliona evra

 

Devizne rezerve Narodne banke Srbije su na kraju januara iznosile 10.104,5 miliona evra

 

Devizne rezerve Narodne banke Srbije su na kraju februara iznosile 9.850,8 miliona evra

 

Gledajući ovde http://nbs.rs/export/sites/default/internet/latinica/80/monetarni_sektor/SBMS01.xls čini mi se da su fluktuacije uobičajene.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cekaj, sad je 123 dinara za evro ,,jak" i "precenjen" dinar? :isuse:

 

Kada je evro bio 75, svi su kukali jao majko, ubi nam izvoz, treba da bude 100, a mozda cak i 120! Sad kada je presao 120 odavno, ni to ne valja.

 

Ako izvoznici nonstop kukaju kako je dinar precenjen pa nisu konkurentni i kada je dinar 80 i kada je 120, ocigledno nije problem u dinaru, nego u nekim drugim stvarima. Ali ne, ljudi vole da se fiksiraju za jednu stvar, da traze taj jedan magicni faktor koji ce promeniti sve. I da moze da se uradi odma'. Jebes analizu, promisljanje, rigoroznost, trazenje strukturnih problema i objasnjenja - obaraj dinar! Ili daj subvenciju. Ili bar subvencionisani kredit.

 

Pritom, da li je neko primetio u onim tabelama od pre neku stranu kako su nam najveci izvoznici i najveci uvoznici? Obori dinar, poskupeo si im sirovine, materijale, i poluproizvode koje uvoze da bi proizvodili i izvozili. Pritom, da li neko misli da ce ako dinar ode na 150 recimo FIAT znatno oboriti cenu 500L? Naravno da nece, zbog toga sto se pola tog automobila u delovima uvozi, pa ne moze da se napravi neka velika razlika, te ce samo usteda na platama kragujevackih radnika otici firmi u dzep, i to je to.

Link to comment

A što si toliko zapeo da uzmeš od moje crkavičke dinarske plate da bi te pare dao nekom izvozniku sa idejom da baš on treba da postane kratkoročno konkurentniji na spoljnom tržištu?  :sleep:

Link to comment

Da bi i ti, a i ja zajedno s tobom, sutradan imao veću crkavičku platu. I da nam, uz to, egzistencija što je moguće manje zavisi od međunarodnih gibanja.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Pa ti to ne možeš da znaš, pitanje je da li uopšte povećavaš šanse da se to sutra desi, a i zašto bih se ja kockao s tim.

 

Kad bi tražio da mi smanjiš platu da bi blanko smanjio porez za sve - i da razumem - a ovako ti bi da daš pare Miki a ne Lazi jer eto.

 

Ovako ćeš da opelješiš manje-više sve a pomoći ćeš, arbitrarno, samo malom broju pojedinaca.

Edited by Prospero
Link to comment

Yep. Tvoja plata je neodrživa na duži rok (i moja je bila, da se razumemo, jeo sam isti lebac) i pokazuje tendenciju smanjivanja u perspektivi.

 

Laza ima npr. ideju i znanje, ili već započeti posao i mogućnost širenja, a nema pare. Ne može da se zajmi na tržištu jer mu je preskupo, dobio bi banku za većinskog partnera a ne zajmodavca. Njemu bih dao jer će on da stvori novododatu vrednost, koju će potom država da oporezuje i tebi omogući prvo postojeću, a potom i veću platu.

 

Ovako svejedno ne stagniramo, već polako tonemo, pa ti ni to što imaš u bližoj perspektivi nije sigurno. Šta misliš, jel vredi rizikovati?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Ti ne znaš da li su plate održive na dugi rok ili ne; ako su neodržive postoje načini da se one smanje a da se benefiti tog smanjena (po javne finansije, ne po mene) rasprše na razne. šire i možda korisnije načine. 

 

Ti takođe ne znaš šta Laza može a šta ne a kamoli da tako paušalno veruješ će da stvori "novododatu vrednost". 

 

 

edit: 

 

Uostalom, ako pričaš sa pozicija vlasti ti imaš rok od 4 godine, za sve preko toga nemaš autoritet da pričaš jer nemaš pojma da li ćeš biti na vlasti ili ne. Stoga sam skeptičan (ja kao glasač) u pogledu tvojih namera jer sam ubeđen da ti je bitno da podeliš pare i po babu i po stričevima (kao i svi drugi pre tebe, što bi ti bio neki pošteni izuzetak) a za posle ko ga jebe. 

Edited by Prospero
Link to comment

Ti takođe ne znaš šta Laza može a šta ne a kamoli da tako paušalno veruješ će da stvori "novododatu vrednost". 

+1

 

neke subvencije su bile deljene na početku Demokratije pa su carevi dizali 10K bez ikakvih garancija i posle slali razglednice iz italije u fazonu vratimo kad se snađemo :fantom:

Link to comment

Logika javnog sektora :D Raspršivanje benefita ne postoji, može samo da postoji damage control. Smanjenje plata u javnom sektoru uzrokuje pad potrošnje, dakle i pad uvoza finalnih proizvoda. Postoji mogućnost da se ta ušteda podjednako razlije neutralnim merama u vidu smanjenja poreza, ali to je tek kockanje.

 

Zato sam pre za boostovanje najvećih neto izvoznika, jer oni već stvaraju novododatu vrednost, tu je najmanje kockanje.

 

A što se neodrživosti tiče, razmisli o trenutnom nivou zaposlenosti, penzijama, dotacijama penzijskom fondu iz budžeta i samo jednoj potencijalnoj krizi u Evropi (a nije da je nemoguća), i na šta bi nam privreda ličila.

 

TT tj. CZ M57

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Da, ali kada je bila ova tura smanjenja plata i penzija multiplikator je procenjen na 0,3, tj na oko 400 miliona evra ušteda šteta po BDP je ocenjena na 120 miliona, dakle ne 1:1.

 

Drugo, to je n puta manje kockanje od davanja para konkretnom privredniku, plus što je legitimno i razumno tvrditi da bi to bilo leglo korupcije.

 

Ako već uspešno stvaraju "novododatu vrednost" šta će im državni boost?

Link to comment

Da bi stvarali još više, i to u smeru u kome bi država tj. politička većina htela. Ova kriza je pokazala i dokazala da su je najmanje osetile privrede gde je realni sektor (industrija) poprilično živahan, i gde dominira domaći kapital.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Koji "mi"? 

 

Nismo mi svi u Srbiji vezani pupčanom vrpcom niti imamo svi iste interese, pa ni to što postoji konsolidovani budžeti i opšta država ne govori mnogo u prilog tvom (i ne samo tvom) organicističkom posmatranju ekonomije.

Link to comment

Mi smo građani (i stanovnici/poreski:rezidenti) Srbije, koji ovde poslujemo, zarađujemo i trošimo i pripadamo (još uvek) nepodeljenom ekonomskom suverenitetu ove države. Mi upravljamo državom preko svojih izabranih predstavnika, koji potom u naše ime odlučuju u skupštini i šire. Predstavnike svako bira shodno svojim legitimnim interesima, a upravlja većina njih, kakva ona bude na izborima.

 

Ako pak imaš problem sa majorizacijom u demokratiji, onda jebi ga, šta da ti kažem.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...