Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Tribun

 

Nije paralela, posto stvarno ne znam otkud ti ideja da predstavnicka demokratija nuzno vuce vecu stopu kriminala i korupcije od autoritarnih rezima (mrzi me da navodim milion kontraprimera, mozes ih naci i sam).

 

Drugo, ja upravo i pricam o cost-benefitu i ne, ne vidim nikakvu srvhu u tome da 9 dinara bacis u bunar (jos gore, da ih stavis nekome u dzep kroz koruptivne seme), da bi 1 dinar otisao tamo gde je namenjeno (ne nuzno tamo gde treba, i gde ce biti uspesan, nego tamo gde je nacelno namenjen da ide). Radulovic rece u nekom intervjuu skoro da iz FzR 10% sredstava ode na ono sto bi FzR trebalo da radi (ne da sve te pare isfinansiraju uspesne projekte i budu povracene) - mozda nije 10% ali je bila neka niska cifra, tipa manje od 30% sigurno - a sve ostalo je izvlacenje novca iz budzeta za stranacki povezane firme i pojedince i punjenje dzepova tajkuna.

 

Rekoh vec, da mi crpimo novce iz naftnih busotina i da ima para za sve pa da se to da istrpeti, ali posto za te pare gulimo ledja tih istih preduzetnika i njihovih zaposlenih kojima kao treba da pomognemo, ili se jos gore zaduzujemo, ne vidim svrhu niti vidim korist. Po ne znam koji put, daleko bolje sniziti poreze na plate drasticno i time troskove - svima - pa ce imati i manju potrebu da se zaduzuju (kod banke ili drzave ili bilo koga). 

 

Ono sto je jos gore nije samo bacanje para, nego sto to bacanje para podstice tj. odrzava koruptivni klijentelisticki model srpske drzave, sto ima daleko vece posledice od samo tih par stotina ili milijardi evra koje bi se uzaludno potrosile.

 

Ovo sto ti prizeljkujes je samo neznatna varijacija na temu necega sto vec postoji i sto je vec isprobano, i jednako neslavno bi zavrsilo.

Link to comment

Nije neznatna varijacija, a s druge strane upravo mislim da žestoko preteruješ s tim 9:1 odnosom. Po tome je u ovoj zemlji 90% lopova i hohštaplera koji samo čekaju priliku za zloupotrebu a 10% poštenih i vrednih (zato ti prošli put, malo rezigniran i umoran već, rekoh da ti iz opusa provejava zaključak da su u Srbiji najveća smetnja razvoju njeni građani).

 

Ta neznatna varijacija bi obezbedila kvalitetniju realizaciju kredita, monitoring i mnogo veću odgovornost jer bi beneficijar odgovarao banci a banka državi, pa tu nikome nije svejedno. I dobio bi jeftine, stvarno razvojne kredite kanalisane za sektore koji su ti od značaja, koje nijedna poslovna banka nikada neće ponuditi, a s druge strane mnogo veću garanciju da će biti namenski realizovani i vraćeni.

 

P.S. Predstavnička demokratija kao sistem uvek generiše veći stepen kriminala i korupcije od autoritarne države, to ti je udžbenički primer u politikologiji. Živeo si u oba sistema pa uporedi, dosta je.

 

P.P.S. Ako hoćeš da ti opcija poput DJB ikad dobija izbore i upravlja državom, onda moraš da joj stvoriš glasačku bazu tj. preduzetnike. A ljudi para nemaju. Neće ti Radula glasati javni sektor, kome drži Damoklov mač iznad glave, i privatnici ukopčani na državnu sisu sa političkim vezama. Ja od početka teme to pišem, takva opcija traži mnogo ljudi koji sami zarađuju na tržištu - otud meni i ideja za radničko akcionarstvo kao ultimativni izvor početnog kapitala.

 

TT tj. CZ M57

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Осим што ниси одговорио шта ти значи оно помињање африке да ти одговорим.

Не знам шта ти тачно значи реалну и међународну признату вредност пошто нпр Русија има веће учешће у ММФу од Канаде и Аустрлије а рубља је међународно конвертибалан валута и у њој се тргује на тржишту валута широм света.

Очигледно си ти испао из неког давно заборављеног времена што се види и по ставовима.

Сада би ти приказао на примеру Канаде колико везе немаш, Аустрлаија је слична прича али она није толико зависна од извоза нафте те је аустралијски долар везан за извоз неких других сировина, пре свега у Кину, зато тако пуно реагује на догађаје у Кини.

 

Дакле, канадски долар је нафтна валута, попут руске рубље или норвешке круне(у ширем контексту $ и фунта, у последње време, су исто нафтне валуте, али да не ширим причу). Да кренемо са платама у Канади

 

То му дође неких 4000 канадских долара на почетку 2015. Током 2015 плате су номинално порасле 2.6% у Канади(реално су порасле око 1%), то му дође 4 104 кандских долара.

Због пада цене нафте, канадских долар је ослабио са 1.16(у јануару 2015) до 1.47(јануар 2016) за САД долар($). Када сада пребацимо плату из канадских долара у јануару 2015 у $ добијамо $3448 а плата у јануару 2016 изражена у $ износи $2791, пад од 20% изражено у $, иако су номинално и реално плате у Канади скочиле и стандард није пао већ се повећао у 2015. На ово су нећу враћати више.

Што се тиче канадске економије

Canada's economy is a disaster from low oil prices

http://money.cnn.com/2015/04/13/investing/canada-economy-trouble-low-oil-price/

 

Ово није потпуно тачно, зависи доста и од балона накретнина који поприма велике резмере нпр у Ванкуверу, али то је нека друга прича.

 

Сада једна занимљивост, плате када се изразе у $ по паритету куповне моћи, много ближе реалним вреднсотима шта $ може да купи у свакој земљи, те реалној вредности стандарда, по мерењу OECD(https://en.wikipedia.org/wiki/Organisation_for_Economic_Co-operation_and_Development)

untitled66.png

 

Ако обратиш пажњу Русија се налази у средини изнад Словеније, Чешке и Грчкем, тик уз Кореју, Шпанију или Ирску.

Толико о томе.

 

Ниси ми одговорио: како је Белорусија у последњих 10 година напредоавал у односу на Србију 40% а у односу на Бугарску 10-20%, иако су били нижи од Бугара 2006, који су ушли у еу 2007, а Белоруси били изоловани од стране еу?

 

 

У српском језику се Gilded Age(https://en.wikipedia.org/wiki/Gilded_Age) преводи као Позлаћени период у историји САД, назван тако а не златни период. Другим речима не могу нешто преводити тако како ти желиш јер се то тако историјски не зове.

Мислим да су стрипови најбоља мета за тебе.

 

И мање Веберовског расизма, он је био чувен што је писао о протестантској етици и либерализму а онда имао расистичке ставове и залагао се за рат. Африка је таква каква је због тога што су слушали да треба бити сувише отворено и предати своје ресусре великим корпорацијама а онда ће тај страни капитал да створи услове за развој(нешто као Србија) да би се десило све супротно а онда су револуције спроводиле разне Мугабе па су ишли у другу крајност, потпуни протекционизам, национализације и сл.

Јужна Кореја је средином  60их била испод многих афричких земаља по развијености.

 

E super ti je ova OECD tabelica koju si dao, lepo ilustruje promašenost svih tvojih argumenata. Tu  su podaci za 2013. kada je prosečna cena nafte bila oko 100$ a sada je ispod 40$ pa su za toliko pale i plate u ovim monokulturnim državama izraženo u $ ili €. Stvarno nemam više nameru da raspravljam sa tobom, svaki put je sve luđe i zapetljanije. Nađi lepo nekog drugog.

 

Naime javilo mi se da ti  testiraš za neku organizaciju ili službu način da preko prepiske  nekome postepeno isključiš misaone sposobnosti. Zato ti sve priznajem. I da je Kanada poput Rusije i da Belorusija ima super trole i da su napredniji od Bugara i da su strpovi najbolji za mene i da sam član KKK i daaaaaa...

 

Stop Korki, will you stop Korki

I am afraid, I am afraid Korki

Korki my mind is going, I can feel it

Good morning Dr.Korki. this is Luther. I am ready for my first lesson.

The quick brown fox jumps over the lazy dog.......

Link to comment

Не, нису, ово је у паритету куповне моћи а табела је из 2013 јер дотле је OECD дао податке. Тако да ће још до скочи до 2015 али пад у 2015 неће бити ни приближно како би то било приказано у номиналној вредности претварањем рубље у $. Као што видиш Руси су скоро на нивоу запада, што сам ти још рекао на почетку а ти се смејао.

Штета, баш сам желео да комуницирамо и даље.

Edited by Korki
Link to comment

+1

 

Ko zeli da osnuje firmu po principu radnickog akcionarstva, te da svakom novozaposlenom uz ugovor o radu dodeli akcije firme, slobodan je da to uradi i sto se mene tice samo napred. Ko zeli da osnuje zadrugu i tako posluje, opet samo napred. 

 

Mi ovde pricamo o tome sta drzava treba nekoga da tera ili da podstice da radi, a to je nesto sasvim drugo. I onda neko dodje pa lupi kako su neki od nas maltene ajnrandovski individualisti protiv kolektivnog udruzivanja. Kakve gluposti...

 

Zar nije bolje umesto akcija ubaciti novozaposlenog u profit sharing plan kompanije? Država treba da ukine subvencije za poljoprivredu i za zapošljavanje, to nije njen posao. Njen posao je da obezbedi pravni okvir za poslovanje i kompetentnu lokalnu samoupravu koja neće spuštati telefon stranom investitoru jer ne ume da se sporazumeva sa njim (priča od pre par godina kada su mislim italijanski novinari zvali opštine po Srbiji da se raspitaju o uslovima investiranja). I da ne pravi svinjarije kao ovu aktuelnu sa poklanjanjem prodajom PKB-a. 

Link to comment

Nisam dugo pratio njihove aktivnosti, sad sam video da je Andrej Jovanović ušao kao manjinski partner invensticionog fonda Mid Europa Partners  u Bambi, Imlek i Knaz Miloš. To je dobra stvar, ako je Danube Foods fond otkupljen od starih vlasnika. Danube Foods je bio čiji...pokojnog Berezovskog? Tako se bar pričalo....

 

Dopuna, kad ne pratim štampu, to i nije toliko dobra stvar, dakle Berezovski --------->>> Soroš

 

 

 

Soroš kupio Imlek, Knjaz Miloš i Bambi  

Kontroverzni biznismen i mađarski milijarder, Džordž Soroš, kupio je “Danube Foods Group” u čijem vlasništvu su “Imlek”, “Bambi”, “Knjaz Miloš”, “Subotička mlekara”, prenose domaći mediji.

Saopšteno je danas da je firma “Mid Europa Partners” kupila “Danube Foods Group” u čijem vlasništvu su srpske kompanije “Imlek”, “Mlekara Subotica”, “Bambi” i “Knjaz Miloš” kao i mlekare u vlasništvu “Imleka” u Makedoniji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori.

Nezvanični vlasnik najvećeg investicionog evropskog fonda “Mid Europa Partners” je kontroverzni biznismen i najbogatiji Mađar, Džordž Soroš.

“Mid Europa Partners” je investicioni fond fokusiran na centralnu Evropu i Tursku, sa sedištem u Londonu i predstavništvima u Budimpešti, Istanbulu i Varšavi. Od svog osnivanja 1999. godine, “Mid Europa Partners” je rukovodio ukupnim kapitalom od 4,2 milijarde evra. Fond je poznat u Srbiji i regionu po stvaranju vodećeg kablovskog i internet operatera, SBB-Telemah grupe, koju je prodao u oktobru 2013. godine američkom investicionom fondu Kolberg Kravis Roberts (KKR), piše “Blic”.

Podsetimo da je “KKR” fond, pored “SBB-a”, sada vlasnik i ekskluzivnog partnera “CNN-a” za Balkan, “N1″ televizije. Vlasnik “KKR” fonda i “N1″ televizije je bivši direktor CIA, Dejvid Petreus. Sredinom 2011. godine u medijima se spekulisalo da će “Mid Europa Partners” preko “SBB-a” kupiti udeo u Mitrovićvoj “Pink Media Group”.

Edited by slow
Link to comment

Jedini koji je proveravao bio je Radulović dok je bio ministar, koji je i jedini aktivirao te bankarske garancije i vršio povraćaj sredstava od investitora koji nisu ispunili normu.

 

 

...pogledati bilo koji duži Radulovićev intervju na tu temu.

 

 

 

Mi mozemo da se nadamo da ce na vlast u nekom trenutku doci neki Radulovic koji ce da uvede red™, da resi problem preduzeca u restruktuiranju, da rastera bandu iz Srbijagasa i Telekoma i EPSa i tako dalje. 

 

 

 

Kada se to sve odstrani - da li planski, tako sto ce doci neki Radule, ili stihijski, tako sto ce to odraditi neki Vucici, Tadici, ili jos gori...

 

 

 

 

 

Radulovic rece u nekom intervjuu skoro...

 

El ima jos nesto nejasno oko teme?!  :mad:

Edited by namenski
Link to comment

Nectar je primer u kakvom smeru je trebala da se razvija poljoprivredna industrija u Srbiji

 

Saradnja Nectara i poljoprivrednika, prilog pokojnog Zaharija Trnavčevića

 

 

Ovde je pokazano kako je trebalo da se razvija agro-biznis:

 

poljoprivrednici <->zadruge <-> prerađivači <-> izvoz

 

 

svaka čast porodici Radun

 

 

Nectar otkupljuje 100.000 tona voća godišnje, Srbija proizvodi oko 1.000.000 tona godišnje, znači da bi trebalo deset takvih firmi da se od poljoprivredne industrije napravi nešto, i to samo ako se ima u vidu prerada voća. A gde je ostalo...

Edited by slow
Link to comment

El ima jos nesto nejasno oko teme?! :mad:

A pazi, i ja podržavam tu istu opciju, iako se sa dobrim delom desničarskog ekonomskog programa koji se i ovde gorljivo zastupa ne slažem. Ovo iz razloga što je u kapitalističkom poretku, bio on socijaldemokratski, levoliberalan (my 2cents) ili libekovsko/desničarski, stabilna i funkcionalna država uslov svih uslova da privreda funkcioniše.

 

Mi to sa prethodnom garniturom nismo mnogo ni pokušavali, državni aparat nam je ne ni Miloševića, već iz vremena Draže Markovića, sa nešto nabačene šminke preko. I to je prva oblast koja traži ozbiljan reset - ako je u privredi bilo 40% neproduktivnih radnih mesta, ovde ih je 70%.

 

Ali to ne znači da u međuvremenu dok se to ne reši, a potrajaće i to sa poprilično neizvesnim ishodom, treba svi da pocrkaju. Ja neam ni 10, kamoli 30 godina, da čekam da se sve utanači kako treba, da bi forumska salonska desnica aminovala mešanje države jer neće da se kraducka.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Moje desničarenje se sastoji u tome da ostavi privredu privatnom sektoru, pročisti administraciju u tom smislu, a ako ima novca za bacanje da ga baci na školstvo, zdravstvo i pomoć najugroženijima, a ne na državnu pomoć privatnom biznisu niti na kreiranje državnog biznisa jer nemam razumno uverenje da zna time da se efikasno bavi.

 

To onako, kao pravilo, ne očekujem ispunjenje niti čupam kose što to nije tako.

Link to comment

da bi forumska salonska desnica aminovala mešanje države jer neće da se kraducka.

 

Državu i građane reketira neko drugi, ali se o tome ne čuje ništa...

 

"800-pound gorilla" is an American English expression for a person or organization so powerful that it can act without regard to the rights of others or the law

Link to comment

 

 

Matijević: Kupiću PKB ali uz jedan uslov

Beograd -- Biznismeni Petar Matijević i Miodrag Kostić kupiće beogradski PKB samo ako cena padne, izjavio je Matijević za Blic.

 

banda

Edited by slow
Link to comment

Moje desničarenje se sastoji u tome da ostavi privredu privatnom sektoru, pročisti administraciju u tom smislu, a ako ima novca za bacanje da ga baci na školstvo, zdravstvo i pomoć najugroženijima, a ne na državnu pomoć privatnom biznisu niti na kreiranje državnog biznisa jer nemam razumno uverenje da zna time da se efikasno bavi.

 

To onako, kao pravilo, ne očekujem ispunjenje niti čupam kose što to nije tako.

Da me ne shvatis pogresno, niti te znam, niti znam cime se bavis, dakle samo forumske impresije, ali: proricem ti svetlu i uspesnu politicku karijeru i to u narednih max. 5 godina.

Zivi bili, boze zdravlja i foruma, pa cemo da vidimo, obaska sto danas mogu da kovertiram politicko usmerenje :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...