Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ma jok, ja sam imao na umu samo uslužno administriranje državnog projekta kreditiranja privrede, da ne bude da ih dele državni činovnici. Uz naknadu za to, i bez ikakvog mešanja u kreditnu politiku, striktno po definisanim pravilima.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ако су Аустралија и Канада афричке монокултурнe државe(ово је претпостављам неки расизам, шта ли?) са зависношћу од извоза сировина, онда си у праву.

Па врло једноставно, нафта ако оде ниже направиће хаос у САД као и на Блиском истоку а данас је дошла најaва за састанка Опека и Русије у Дохи средином априла.

Ниси ми одговорио: како је Белорусија у последњих 10 година напредоавал у односу на Србију 40% а у односу на Бугарску 10-20%, иако су били нижи од Бугара 2006, који су ушли у еу 2007, а Белоруси били изоловани од стране еу?

 

Шта тачно не постоји у српском језику од позлаћеног и периода?

Besmisleno učitavanje rasizma na stranu, u Australiji i Kanadi se plate izražene u nečemu što ima realnu i međunarodno priznatu vrednost kao što je evro nisu prepolovile(čak su i porasle) nakon pada cena sirovina, kao što se desilo u Rusiji i Belorusiji. Šta ti iz toga možeš da zaključiš ne bih se usudio ni da pretpostavim, zdravlje pre svega.

I ponovo, ne interesuju me tvoje imaštane priče o napredovanju i fiktivnim procentima nečega u odnosu na nešto. U Belorusiji imaju 100 evra nižu prosečnu mesečnu platu nego u Srbiji i za toliko mogu da kupe manje robe.

 

U srpskom jeziku postoje obe reči: i pozlaćeni i period. Ne postoji pojam koji ih spaja tj. pozlaćeni period kojim se želi reći da je neki period bio posebno uspešan i prosperitetan. Kaže se zlatna era ili zlatno doba ili zlatni period. Dakle zlatno a ne pozlaćeno. Otud moja radoznalost da vidim odakle si to pokupio. Ja sam doduše čitao uglavnom stripove pa mi je možda promaklo.

 

Па није им сигурно одмогло што су их САД чувале од напада НР Кине.

Prilično slobodan prevod ovoga:

United States, Japan and Saudi Arabia allowed for the country’s core economic infrastructure to be built

Kao da ti prevođenje ne ide najbolje.

Link to comment

toilet rights je klasicna i davna tekovina radnicke borbe za osnovna prava i dostojanstvo. pokazujes veliko neznanje relativizujuci taj problem. generacije radnika pre toga su nosile a i danas nose, u uslovima necivilizovanog rada, pelene na poslu. da, pelene.

Izvini što sam pokazao veliko neznanje oko ovih pelena ali moje pitanje je bilo da li su radnici Yure rešili taj problem wc-a. Ako nisu da pišemo nadležnima.

Link to comment

Građanine, pazi, ja te vaše sebičnjačke ideologije ne varim - i jednostavno ne postoji momenat u kome ćeš me ubediti kako će tržište sve da reši. Jer neće, nije nigde, neko će nekad da se zaleti previše jer je drčan, ispucaće, a onda će da potegne sve pare i veze koje ima da bi država zalegla da ga vadi iz blata.

 

Kao što je i bilo, i kao što smo videli. Prema tome, manime minarhizma, zbog vas takvih minarhista ću na kraju da postanem komunjara, ali majke mi.

Šta ti variš ili ne je tvoj lični problem. Ni u šta te ja ne ubeđujem, ovo što si boldovao su smislile neke čike mnooogo pametnije od mene( za tebe ne znam),od kojih su eto neki  dobijali Nobela za ekonomiju ako to nešto znači. Ti želiš da ti maserati kvatroporte-tržište(za koji su u nekoj auto emisiji rekli da ima kao tvrde kočnice pa nije jeli savršen) zameni zaporožec-država. Želiš da sprečiš da neko ko će da potegne veze kod države da ne bi propao, unapred dobije novac od te iste države(mene) da bi poslovao. Meni to nema logike.

 

A to ako ćeš da postaneš "komunjara" samo napred. Imo ga onaj Borko, on je za državne fabrike i za ljude a ne za tržište i tako to. Samo da te podsetim da se to "komunjarstvo" obično završi čupanjem brkova onih koji nisu "komunjare" ali da ovog puta neće biti ruskih tenkova da to podrže.   

Link to comment

Ovo je trebalo da pokaže da postoji tražnja za jeftinim traktorima, kako u komšiluku tako i u zemljama u razvoju jer je pre par strana bila priča u stilu  kome to treba. Nisam ulazio u vlasničku strukturu.

Postoji tražnja, što da ne postoji. Svi bi hteli nešto jeftino ali da mu neko tj država obezbedi tu jeftinoću. Stavi na papir kolika je ta tražnja, šta za kupca znači jeftino i kakav kvalitet očekuje pa vidi da li to može da se komercijalno tj. bez subvencija napravi. Ako može samo napred. Eto gospon Hittner je izgleda uspeo nešto da sklepa.  

Link to comment

Evo, iskreno sam poduže razmišljao da li da ti odgovorim uopšte pošto mi je tvoj stil "komuniciranja" na ovom topiku poput ne sasvim dobro popravljenog automatona...

 

MIslim jasno mi je da se o real life ekonomiji informišeš iz medija i da ti mnogo toga apsolutno ne razmeš niti ti je išta jasno... Poput toga šta je tačno tehnologija na slici u koju je ulupana milijarda evra (iz jednog tvog prethodnog "odgovora").Prosto me mrzelo da kvotujem, pošto nisi ni pročitao šta sam napisao (a ukoliko jesi, onda već imamo drugi problem).

Automatizovano ispaljivanje ideološke frazeologije (jedne ili druge), bez veze sa stvarnim svetom nas je dobrim delom i dovelo ovde gde smo. Ta bizarnost se ne jede i ne sipa u traktor, niti pokreće ekonomiju.

 

A izuzetno zajebani stav "neka jedu kolače" uvek ima isti ishod, pre ili kasnije...

 Da isi pokraće razmišljao verovatno bi pogodio post sa slikom  koji kvotuješ u vezi tehnologije, manje se bavio time šta ja znam ili odakle se informišem a sigurno bi manje bezočno lagao da sam napisao da je u FCA Srbija ulupana milijarda evra pošto to sigurno nisam.

 

Šta se jede a šta sipa u traktor i gde si video kolače na stranu.

Link to comment

Kada govorimo o državnoj strategiji ona se pre svega odnosi na ono što se neće raditi. Dakle, neće se raditi jedno 90% stvari koje su urađene u Srbiji, počev od privatizacije koja podržava otuđenje zemljišta i promenu/gašenje osnovne delatnosti, preko fonda za razvoj i domaćih banaka čija je jedina svrha da kreditiraju tajkune, pa do plaćanja stranim firmama 10k evra da otvore jedno radno mesto na kojem će se plesti čarape, razvlačiti žice i obavljati slične visokotehnološke i ultraprofitabilne delatnosti.

 

Imamo poljoprivredno zemljište?1. Ajde da damo neke olakšice proizvođačima i da im pomognemo da se organizuju i ukrupne, da im nakupci ne skidaju kajmak svake godine. Ne možemo da spasemo velike sisteme? OK, 2.ajde da damo neke povoljne kredite preduzetnicima koji su se etablirali na domaćem i stranom tržištu, da prošire kapacitete i da zaposle još po par stotina ljudi. Treba nam makar nešto veliko? OK,3. ajde da u nekoj branši napravimo super povoljne uslove za velike strane investitore i da to bude neka branša u kojoj učestvuju ozbiljne tehnologije i znanje, a ne pletenje čarapa. 4.Imamo neke pametne klince koji znaju da roksuju softver? Ajde da im napravimo tech inkubatore i dovedemo neku tech infrastrukturu, pa da mogu da osnuju firme i od njih naprave nešto ozbiljno tipa 100-150 ljudi, a ne da rade po iznajmljenim gajbama za keš na ruke.

 

Naravno u svemu tome bude ponešto muljanja, partijskih veza itd. ali imaš neku supstancu koja generalno fukncioniše i nešto stvara. Ne kao u Srbiji, da na papiru imaš dosta od navedenog ali da u praksi skoro sve funkcioniše u svrhu odlivanja love tajkunskim i partijskim projektima. Odupiranje takvom izopačenju sistema je takođe deo državne strategije (za koju je, opet, mnogo važnije da postoji u glavama nego na papiru za čije pisanje je Srbija dobila 10 miliona evra od EU od čega je 8 miliona otišlo stranoj konsultantskoj firmi specijalizovanoj za pisanje strategija). A to nije ni teško ni nemoguće -5. zahteva nekoliko sposobnih ljudi na ključnim mestima i punu podršku tim ljudima (ako treba do samog državnog vrha) da dok grade sistem imaju čime da ga brane od lešinara i da imaju čime da probiju tamo gde im raznorazni tutumraci podižu barikade. Kao misaoni eksperiment možemo da uzmemo neki šbb kbb eksperiment u kojem Psiholabud npr. daje punu podršku Raduloviću i poručuje onom Spaskovskom da mu u roku od juče dostavi ličnu kartu RTB ili će najpre biti smenjen a onda i malo detaljnije proveren. Kao, nije mogao da zatuče i njega i ostale dinkoviruse sa 50% podrške? Naravno da je mogao, podrška je majka keva. Ali nije to uradio jer je pilićar u duši, vulva u srcu i bolesnik u glavu.

1.http://subvencije.rs/vesti/mpzzs-bespovratna-sredstva-70-za-mlade-poljoprivrednike/

 

2.Dati su Bogićeviću i Perčeviću upravo za te namene.

 

3.http://www.fiatsrbija.rs/ 

Država je od EIB uzela kredit od 500 miliona evra (!) da bi se finansirala izgradnja fabrike FIATa u KG, a to sigurno nije ukupna količina novca koja je upumpana u taj projekat

(by hazard) Ovo je valjda dovoljno ozbiljna tehnologija.

 

4.http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=03&dd=07&nav_id=1104635 + Inkubator teh fakulteta koji je naveo hazard, nije da nema.

 

5. E ostalo nam je da izaberemo još ovih nekoliko meritokrata i bog da nas vidi. Ja sam davno ovde predložio da svako predloži po deset takvih pa da   vidimo.

 

Što se tiče RTB-BOR i lične karte ona postoji i glasi:piši propalo. Kad se to bude glasilo, a moguće da će uskoro, može neko od forumskih toplofoteljaša da se dobrovoljno prijavi da ode i istupi pred 5.000 radnika i ko zna koliko hiljada onih koji poslovno žive isključivo od Bora i da im to saopšti. Valjda će se naći neko ko nije "pizdun".

Za Vučića baš ne bih rekao da jeste pošto je odradio dva najnepopularnija poteza koji se u Srbiji mogu zamisliti. Smanjio plate iz budžeta za 10% i de fakto priznao Kosovo. Za to se ovde ne gubi samo vlast nego može i glava.

Link to comment

Mozda je donet, ne znam, znam da se o njemu sralo godinama: problem je sto niko s kim sam svojevremeno razgovarao ne zna sta je u stvari zadrugarstvo i kakve prilike pruza.

Obaska sto je par excellence primer kako drzava moze da utice i usmerava i to sa relativno malo para, na stranu komasacija i ostale pratece delatnosti: problem je sto je a la Prospero & Luther & Hazard & Co ekipa toliko ogadila samu ideju kolektivnog napora i udruzivanja, a sve u korist nekog izmastanog individualnog preduzetnistva koje ce - samo da se malo srede neke nevazne pojedinosti - da od svih Srba ocas posla napravi milionere i to u visokotehnoloskim granama, jebes sekire, motike i traktore...

Ko ti  brani da se udružuješ i praviš i zadruge i kooperative i radničko akcionarstvo, ma šta god ti srce poželi. Gde sam ja to rekao? Evo odmah ti i slow da se udružite u zadrugu. Ti si čovek sa hiljadu talenata i znanja, od automobila preko kamiona i traktora do poljoprivrede. Kako beše ono, koliko si ti o tome zaboravio? Ne možeš da fulaš. Ali nemoj meni da uzimaš ovu bedu što dobijam nego hrabro skoči sam u ledenu vodu preduzetništva.

Link to comment

+1

 

Ko zeli da osnuje firmu po principu radnickog akcionarstva, te da svakom novozaposlenom uz ugovor o radu dodeli akcije firme, slobodan je da to uradi i sto se mene tice samo napred. Ko zeli da osnuje zadrugu i tako posluje, opet samo napred. 

 

Mi ovde pricamo o tome sta drzava treba nekoga da tera ili da podstice da radi, a to je nesto sasvim drugo. I onda neko dodje pa lupi kako su neki od nas maltene ajnrandovski individualisti protiv kolektivnog udruzivanja. Kakve gluposti...

Link to comment

Kod nas skoro svaki angažman daje nikakve do jako loše rezultate. To sa garancijama je i Prospero iznosio u startu, ali to je komercijalni kredit - pašće naduvana kamatna stopa sa 12% na 7% - i opet biti mnogo.

 

Ja sam svestan da je država en general loš kreditor i da se to na kraju svede na poklon podobnima, pa je zato po meni skroz OK da to administriraju poslovne banke, uz proviziju. Znači klasičan servis, a pare iz budžetske linije shodno projektovanoj nameni (sektorski, tetitorijalno, tehnološki, kako god) i uz simboličnu kamatu.

 

TT tj. CZ M57

 

 

Ma jok, ja sam imao na umu samo uslužno administriranje državnog projekta kreditiranja privrede, da ne bude da ih dele državni činovnici. Uz naknadu za to, i bez ikakvog mešanja u kreditnu politiku, striktno po definisanim pravilima.

 

TT tj. CZ M57

 

I dobices sa tim predlogom posle par godina opet Fond za razvoj i SIEPA-u. Administriranje od strane bankarskih cinovnika imace mali uticaj, jer ce njih generalno boleti k jer ne rade sa svojim parama. De fakto ce i dalje drzavni cinovnici deliti kredite jer ce oni definisati tu kreditnu politiku i ta pravila. A znamo dobro da su majstori da napisu striktna pravila koja ipak dozvoljavaju odredjenu dozu da kazemo kreativnog tumacenja u odredjenim slucajevima...pa se na striktna pravila nadoveze neka vladina uredba, odluka minstarstva i tako dalje...

 

Nije problem u FzR u onima koji administriraju kredite niti u SIEPA-i u onima koji knjize subvencije, vec u donosiocima odluka.

Link to comment

Evo odmah ti i slow da se udružite u zadrugu. Ti si čovek sa hiljadu talenata i znanja, od automobila preko kamiona i traktora do poljoprivrede. Kako beše ono, koliko si ti o tome zaboravio? Ne možeš da fulaš. Ali nemoj meni da uzimaš ovu bedu što dobijam nego hrabro skoči sam u ledenu vodu preduzetništva.

 

Luthere, sad si me razočarao, radiš za bedu kao Vučićev bot. Ja sam mislio da ovde na forum šalju malo plaćenije.

Evo obećavam ti da ako Namenski i ja napravimo zadrugu mi te odmah primamo za traktoristu ili vozača kombajna. Ali pre toga moraš kod Nameskog da polažeš mehaniku a kod mene elektroniku. Ali to vredi, kad prođeš tu obuku imaćeš više znanja i radićeš častan posao.

Edited by slow
Link to comment

Luthere, sad si me razočarao, radiš za bedu kao Vučićev bot. Ja sam mislio da ovde na forum šalju malo bolje.

Evo obećavam ti da ako Namenski i ja napravimo zadrugu mi te odmah primamo za traktoristu ili vozača kombajna. Ali pre toga moraš kod Nameskog da polažeš mehaniku a kod mene elektroniku. Ali to vredi, kad prođeš tu obuku imaćeš više znanja i radićeš častan posao.

Sendvič je sendvič. Sad bi vi hteli da mi izvučete salamu iz njega pa da se igrate zadruga itd. Ne može. Hoću svoj deo!!

Edited by Luther
Link to comment

Besmisleno učitavanje rasizma na stranu, u Australiji i Kanadi se plate izražene u nečemu što ima realnu i međunarodno priznatu vrednost kao što je evro nisu prepolovile(čak su i porasle) nakon pada cena sirovina, kao što se desilo u Rusiji i Belorusiji. Šta ti iz toga možeš da zaključiš ne bih se usudio ni da pretpostavim, zdravlje pre svega.

I ponovo, ne interesuju me tvoje imaštane priče o napredovanju i fiktivnim procentima nečega u odnosu na nešto. U Belorusiji imaju 100 evra nižu prosečnu mesečnu platu nego u Srbiji i za toliko mogu da kupe manje robe.

 

U srpskom jeziku postoje obe reči: i pozlaćeni i period. Ne postoji pojam koji ih spaja tj. pozlaćeni period kojim se želi reći da je neki period bio posebno uspešan i prosperitetan. Kaže se zlatna era ili zlatno doba ili zlatni period. Dakle zlatno a ne pozlaćeno. Otud moja radoznalost da vidim odakle si to pokupio. Ja sam doduše čitao uglavnom stripove pa mi je možda promaklo.

 

Prilično slobodan prevod ovoga:

Kao da ti prevođenje ne ide najbolje.

 

Осим што ниси одговорио шта ти значи оно помињање африке да ти одговорим.

Не знам шта ти тачно значи реалну и међународну признату вредност пошто нпр Русија има веће учешће у ММФу од Канаде и Аустрлије а рубља је међународно конвертибалан валута и у њој се тргује на тржишту валута широм света.

Очигледно си ти испао из неког давно заборављеног времена што се види и по ставовима.

Сада би ти приказао на примеру Канаде колико везе немаш, Аустрлаија је слична прича али она није толико зависна од извоза нафте те је аустралијски долар везан за извоз неких других сировина, пре свега у Кину, зато тако пуно реагује на догађаје у Кини.

 

Дакле, канадски долар је нафтна валута, попут руске рубље или норвешке круне(у ширем контексту $ и фунта, у последње време, су исто нафтне валуте, али да не ширим причу). Да кренемо са платама у Канади

 

At the end of last year, as of December 2014, the average wage for Canadian employees was $943 a week

 

То му дође неких 4000 канадских долара на почетку 2015. Током 2015 плате су номинално порасле 2.6% у Канади(реално су порасле око 1%), то му дође 4 104 кандских долара.

Због пада цене нафте, канадских долар је ослабио са 1.16(у јануару 2015) до 1.47(јануар 2016) за САД долар($). Када сада пребацимо плату из канадских долара у јануару 2015 у $ добијамо $3448 а плата у јануару 2016 изражена у $ износи $2791, пад од 20% изражено у $, иако су номинално и реално плате у Канади скочиле и стандард није пао већ се повећао у 2015. На ово су нећу враћати више.

Што се тиче канадске економије

Canada's economy is a disaster from low oil prices

http://money.cnn.com/2015/04/13/investing/canada-economy-trouble-low-oil-price/

 

Ово није потпуно тачно, зависи доста и од балона накретнина који поприма велике резмере нпр у Ванкуверу, али то је нека друга прича.

 

Сада једна занимљивост, плате када се изразе у $ по паритету куповне моћи, много ближе реалним вреднсотима шта $ може да купи у свакој земљи, те реалној вредности стандарда, по мерењу OECD(https://en.wikipedia.org/wiki/Organisation_for_Economic_Co-operation_and_Development)

untitled66.png

 

Ако обратиш пажњу Русија се налази у средини изнад Словеније, Чешке и Грчкем, тик уз Кореју, Шпанију или Ирску.

Толико о томе.

 

Ниси ми одговорио: како је Белорусија у последњих 10 година напредоавал у односу на Србију 40% а у односу на Бугарску 10-20%, иако су били нижи од Бугара 2006, који су ушли у еу 2007, а Белоруси били изоловани од стране еу?

 

 

У српском језику се Gilded Age(https://en.wikipedia.org/wiki/Gilded_Age) преводи као Позлаћени период у историји САД, назван тако а не златни период. Другим речима не могу нешто преводити тако како ти желиш јер се то тако историјски не зове.

Мислим да су стрипови најбоља мета за тебе.

 

И мање Веберовског расизма, он је био чувен што је писао о протестантској етици и либерализму а онда имао расистичке ставове и залагао се за рат. Африка је таква каква је због тога што су слушали да треба бити сувише отворено и предати своје ресусре великим корпорацијама а онда ће тај страни капитал да створи услове за развој(нешто као Србија) да би се десило све супротно а онда су револуције спроводиле разне Мугабе па су ишли у другу крајност, потпуни протекционизам, национализације и сл.

Јужна Кореја је средином  60их била испод многих афричких земаља по развијености.

Link to comment

I dobices sa tim predlogom posle par godina opet Fond za razvoj i SIEPA-u. Administriranje od strane bankarskih cinovnika imace mali uticaj, jer ce njih generalno boleti k jer ne rade sa svojim parama. De fakto ce i dalje drzavni cinovnici deliti kredite jer ce oni definisati tu kreditnu politiku i ta pravila. A znamo dobro da su majstori da napisu striktna pravila koja ipak dozvoljavaju odredjenu dozu da kazemo kreativnog tumacenja u odredjenim slucajevima...pa se na striktna pravila nadoveze neka vladina uredba, odluka minstarstva i tako dalje...

 

Nije problem u FzR u onima koji administriraju kredite niti u SIEPA-i u onima koji knjize subvencije, vec u donosiocima odluka.

A sad si me razočarao, vidim da je the dark side of the Force strong with you too.

 

Mislim cost-benefit, ako to što će takvi krediti (sa garancijom ili subvencijom kamate) biti skupi i promašivati svrhu za tebe predstavlja manje zlo od toga da u određenom procentu (sigurno ne ni 50%, da se ne zezamo) bude muljanja, onda jebi ga, šta da ti kažem - razlike su nam suštinske.

 

To ti je paralela kao aj da ukinemo predstavničku demokratiju, pošto je nužno prati veća stopa kriminala i korupcije od diktature i autoritarnih režima.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Ima i retkih dobrih primera - recimo inkubator tehnickih fakulteta u Beogradu. Taj pristup mi se svidja jer nije akcenat na dobijanju para vec na jeftinom pristupu resursima - dobijes za male pare (ili mozda na pocetku dzabe, ne secam se tacno) kancelarijski prostor, pristup resursima (kompjuteri, alati, laboratorije), imas 2 godine da od toga napravis nesto i posle moras da se iselis. Pa ko uspe uspe. Znam za neke firme koje su prosle kroz taj proces i kojima je to pomoglo da se uvecaju i ucvrste i da posle bez problema izadju i iznajme prostor na trzistu i nastave da posluju pozitivno. Nacelno ne bih imao problem sa tim da tako nesto pokusa da reprodukuje svaka opstina, praznog prostora u drzavnom vlasnistvu ima koliko hoces, opremiti to da bude neki bazicni kancelarijski/radionicarski prostor nije veliki trosak (plus se za to garant mogu izvuci pare iz nekih stranih fondova, jer to zvuci kao ,,seksi" projekat a u sustini je standardna sema koja je darodavcima poznata), pa nek se to da klincima sa idejama na koriscenje.

 

 

 

Meni ova fama oko startupova malčice smeta. Fakulteti imaju mnogo boljih načina da se povežu sa ozbiljnim investitorima i privredom. Mislim na direktnu saradnju akademije i industrije kroz zajedničke projekte i stipendije

 

Nešto poput ovoga u UK:

 

https://royalsociety.org/grants-schemes-awards/grants/industry-fellowship/

 

http://www.raeng.org.uk/grants-and-prizes/support-for-entrepreneurs/enterprise-fellowships

 

Treba što više povezati univerzitete i privredu kroz zajedničke projekte i istraživanja i ne libiti se od uključivanja nastavnika i istraživača u komercijalne poduhvate i biznis. 

 

 

http://www.cl.cam.ac.uk/research/researchsupport/commercialisation.html

 

Da ne spominjem naše institute (Do skora npr. nisam znao da je institut Kirilo Savić propao :ph34r: )

Edited by slow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...