Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Pa može da proda ali mora da vrati novac koji je uzeo ako izlazi iz vremenskog okvira koji je propisan. Kao da prodaješ nekretninu pod hipotekom, mora da postoji neko ograničenje. Subvencija bi bila neka vrsta hipoteke, u suprotnom bi to bio samo veliki krematorijum novca poreskih obveznika i el dorado za partijsku bratiju. Mislim da ovo sa subvencijama trebalo da ide preko neke banke, da podleže rigoroznim proverama kao za kredit: biznis plan, provera likvidnosti, tako dalje i tako redom. Jedino bi tada imalo smisla.

 

Pa i sada subvencije koje vrtu dinkonomiju formalnu funkcionišu na isti način. Da bi firma mogla da dobije subvenciju, mora da da bankarsku garanciju (ja mislim u iznosu subvencije, ali nisam siguran), a ako ne ispuni uslove (stvarno zaposli X ljudi za šta je dobila podsticaj) onda država može da aktivira tu garanciju.

 

Keč je u tome što naravno država (tj. ministartsvo, SIEPA, itd.) uopšte ne proverava da li je broj zaposlenih zaista i ostvaren. Jedini koji je proveravao bio je Radulović dok je bio ministar, koji je i jedini aktivirao te bankarske garancije i vršio povraćaj sredstava od investitora koji nisu ispunili normu.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

True. Ja se parničio u jednom slučaju za povraćaj takve 1 subvencije, ko zna koliko je para ulupano podobnima na taj način.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Podržiš domaćeg investitora i on za godinu dana proda firmu strancu, koji je efekat toga ako ti je bilo srcu milo da podržiš domaće?

 

Baš tako:

 

Mišković - prodao Maxi Delezu, banku i osiguranje Italijanima

Marbo - prodat Pepsiju

Bakina tajna - prodata Atlantik grupi (je l' tako beše)

SBB - prodat onom američkom fondu

 

itd. itd.

 

Izuzmimo Miškovića mešetara, preduzetnici koji grade svoj biznis od nule (Marbo, Bakina tajna npr.) često imaju sasvim prirodnu želju da iz posla izađu u nekom trenutku tj. da naplate fino svoj trud i uspeh. Kako je Srbija mala i siromašna zemlja, kapital za tako nešto često može doći samo iz inostranstva. Opet ako izuzmemo Miškovića koji je svoje pare sklonio na Kipar (čedo 90tih, šta bi drugo), tj. ono što mu je ostalo nakon što je pokrio gubitke svog nekretninskog biznisa, vidimo da su te prodaje dobre za zemlju jer ulazi svež novac koji se onda koristi za nove investicije (primer su vlasnici Marba i otvaranje lanca Big Pizza).

 

Kako to pitanje rešava ,,domaće vlasništvo is best vlasništvo" ekipa? Zabranom prodaje uspešnih firmi strancima?

Link to comment

Kako to pitanje rešava ,,domaće vlasništvo is best vlasništvo" ekipa? Zabranom prodaje uspešnih firmi strancima?

Što bi branio? Jesu smislili nešto novo? Jesu. Jel šljaka to? Šljaka. Jesu "iškolovali" proizvodne radnike? Jesu. Jesu uzeli ozbiljne pare koje će uglavnom da reinvestiraju ovde u novi posao? Jesu.

 

Pa to je opšta radost, takvima orden narodnog heroja treba da se da, oni samo supstituišu državu kao lošeg menadžera iz onog socijalističkog modela. Chaebol at its best.

 

Edit: problem dinkonomije je u tome što takve na prstima jedne ruke možeš da izbrojiš, jer ih je satrla uvoznička konkurencija. Što nas opet vraća na protekcionizam i propuštene šanse.

 

TT tj. CZ M57

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

True. Ja se parničio u jednom slučaju za povraćaj takve 1 subvencije, ko zna koliko je para ulupano podobnima na taj način.

 

TT tj. CZ M57

A ko će da otrebi nepodobne kad se pojave na šalteru KRB (Katićeve razvojne banke)?

Link to comment

Službenici, shodno definisanom programu. Od 3 će 2 da budu sposobna a 1 podoban, uspeh 66%. Nešto je bolje od ništa.

 

Dok se ne završi drugi deo priče (reforma države, policije, sudstva itd).

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

 

 

Edit: problem dinkonomije je u tome što takve na prstima jedne ruke možeš da izbrojiš, jer ih je satrla uvoznička konkurencija. Što nas opet vraća na protekcionizam i propuštene šanse.

 

TT tj. CZ M57

Nije njih satrla uvoznička konkurencija zbog manjka protekcionizma (niti je mnoge satrla uvoznička konkurencija kao takva), već mnoge druge stvari koje država radi a koje otežavaju njihovo poslovanje. Ne bi da trošim vreme na jedno te isto, uglavnom pogledati bilo koji duži Radulovićev intervju na tu temu.

Link to comment

Baš tako:

 

Mišković - prodao Maxi Delezu, banku i osiguranje Italijanima

Marbo - prodat Pepsiju

Bakina tajna - prodata Atlantik grupi (je l' tako beše)

SBB - prodat onom američkom fondu

 

itd. itd.

 

Izuzmimo Miškovića mešetara, preduzetnici koji grade svoj biznis od nule (Marbo, Bakina tajna npr.) često imaju sasvim prirodnu želju da iz posla izađu u nekom trenutku tj. da naplate fino svoj trud i uspeh. Kako je Srbija mala i siromašna zemlja, kapital za tako nešto često može doći samo iz inostranstva. Opet ako izuzmemo Miškovića koji je svoje pare sklonio na Kipar (čedo 90tih, šta bi drugo), tj. ono što mu je ostalo nakon što je pokrio gubitke svog nekretninskog biznisa, vidimo da su te prodaje dobre za zemlju jer ulazi svež novac koji se onda koristi za nove investicije (primer su vlasnici Marba i otvaranje lanca Big Pizza).

 

Kako to pitanje rešava ,,domaće vlasništvo is best vlasništvo" ekipa? Zabranom prodaje uspešnih firmi strancima?

 

Marbo je odličan izlazak iz posla, prodali su razrađen biznis na vrhuncu i lavovski udeo na tržištu pred samu SEK-u. Bakina tajna je fail, prodata je faktički ideja bez razrađenog biznisa i udela na tržištu, u suštini startup.  Kao ideja zahtevala je bolju realizaciju i podršku subvencijama. Pošto ima gomila poluraspadnutih kombinata, kombinacija Bakina tajna + Budimka u stečaju + kapital + subvencije bi bila dobitna kombinacija (čisto kao neka ilustracija).

 

Što se tiče zabrane prodaje, ona važi samo kao garancija da se sredstva vrate ako preduzetnik izađe iz posla pre dogovorenog vremena. Taj vremenski prozor je i dat da bi firme dostigle tržišnu zrelost i da bi država, tržište i radnici imali više koristi od pokrenutog biznisa nego što je uloženo subvencija u sam posao.

Edited by slow
Link to comment

Službenici, shodno definisanom programu. Od 3 će 2 da budu sposobna a 1 podoban, uspeh 66%. Nešto je bolje od ništa.

 

Dok se ne završi drugi deo priče (reforma države, policije, sudstva itd).

 

TT tj. CZ M57

Ono što ja pokušavam da ti kažem je da dok ne sredimo taj ,,drugi deo priče", svaka varijanta nalik ovoj koju priželjkuješ će nužno završiti kao neki Fond za razvoj, RBV, SIEPA i tako dalje.

 

Zato treba maniti sve takve priče dok ne sredimo sve ovo drugo.

Link to comment

Nije njih satrla uvoznička konkurencija zbog manjka protekcionizma (niti je mnoge satrla uvoznička konkurencija kao takva), već mnoge druge stvari koje država radi a koje otežavaju njihovo poslovanje. Ne bi da trošim vreme na jedno te isto, uglavnom pogledati bilo koji duži Radulovićev intervju na tu temu.

To je čist bonus, ali tu 15 godina, pisao sam i ja o tome milion puta, nije ni zagrebano.

 

Čekalo da dođe Vučić. :isuse:

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Zato treba maniti sve takve priče dok ne sredimo sve ovo drugo.

Znam, ali se tu ne slažemo. Ja taj sistem, igrom slučaja, znam, pa šta misliš zašto EU prvo otvara poglavlja 23 i 24, a namerava da ih poslednja zatvori. Pa svesni su i oni vrlo dobro zašto niko od ovih naših nije imao petlju da se upusti u ozbiljniju reformu zmijarnika, kao i koliko će to da traje.

 

Šta dotle, laissez-faire, laissez passer?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

To je čist bonus, ali tu 15 godina, pisao sam i ja o tome milion puta, nije ni zagrebano.

 

Čekalo da dođe Vučić. :isuse:

 

TT tj. CZ M57

 

Nije cist bonus nego cista sustina. Bez toga sa protekcionizmom i subvencijama imali bi nesto slicno SFRJ, samo sa tajkunima i gazdama umesto samoupravnim savetima i partijskim rukovodoicima u prvom planu. I onda bi te firme propale (ili bi prodale svoje trziste strancima) cim bi skinuo protekciju.

 

Nije bas da nije zagrebano. Pocetkom 2000ih znacajno je snizeno poresko opterecenje na platu, pojednostavljeni su propisi i procedure, birokratija je postala efikasnija i brza. APR je npr. institucija koja sasvim solidno funkcionise. E sad, to sto su mnogi 90tih poslovali potpuno van sistema i zakona, tj. nisu placali nikakav porez i nikakve dazbine i nisu postovali nikakve propise dok je drzavu za to generalno bolelo kurac, pa su njima 2000ite izgledale izgledale kao neki atak drzave na njihovu slobodu, to je druga stvar, ali ko je radio po zakonu, bilo mu je lakse posle 2000.

 

Problem je sto je na inicijalnim tim reformama stalo. Ostalo je da se tavori i da se zivi na lovorikama inicijalnih reformi, blagotvornih efekata skidanja sankcija i otvaranja prema svetu, prihodima od privatizacije i direktnih stranih investicija. Desio se nagli skok na bolje u odnosu na '99. i tu se nije zeleo cackati socijalni mir, osim ako naravno nije postojao neki ,,jaci" interes da se nesto ukrade. Ekspanzijom javnog sektora i stranackog zaposljavanja kupovan je i socijalni mir i glasovi.

 

Nije se islo kuda je trebalo da se ide. Nije nastavljeno sa smanjivanjem poreza i doprinosa i poreskog opterecenja. Nije nastavljeno sa ,,secom propisa". Firme u privatizaciji koje niko nije hteo da kupi - ili koje niko nije imao interes da opljacka - drzane su na aparatima u tom vecitom restruktuiranju (koje je u mnogim slucajevima, opet sluzilo da se poneko partijski zaposli i da se izmuze neki dinar u neki stranacki dzep sa strane). Inicijalni prilicno liberalan zakon o radu iz 2001. zamenjen je daleko restriktivnijim kasnije. Inicijalni bum posle 2000. je ocigledno u mnogim glavama potvrdio mantru da ce spas doci iz dva izvora 1) od EU, prvo od famoznih predpristupnih fondova dok ne udjemo, pa od jos famoznijih fondova koje su tada muzle zemlje poput Grcke, nakon sto udjemo 2) od mitskih stranih investitora koji ce sipati na nas novce i sve nas zaposliti. Potpuno je izmakla ideja da mozda neko u toj drzavi moze i da stvori, da 50 firmi sa po 10 zaposlenih zaposljava isto toliko ljudi koliko i jedan veliki strani investitor koji dodje da zaposli njih 500. Mala i srednja preduzeca nisu bila fokus, nego su tretirana samo kao krava muzara koja puni budzet. Jos pocetkom 2000ih smisljen je genijalni porez od 10% na dividende preduzeca - kao da se privuku investitori - bez osvrtanja na cinjenicu da multinacionalne firme bas briga da li je porez u bilo kojoj zemlji osim u onoj u kojoj im je sediste 10% ili 90%, jer oni mogu da nameste sasvim legalno transakcije izmedju svojih zavisnih firmi tako da profit bude tacno 0 svugde osim tamo gde im najvise odgovara. Tako je taj porez malo uradio da podstakne dolazak stranih investicija, ali je dosta uradio, zajedno sa nerazumno velikim porezima i doprinosima na platama, da se podstakne poreska evazija na razne nacine, kao i da se posalje poruka da je kao firma najbolje da imas niske plate i visok profit.

 

Onda smo umesto da tavorimo, poceli da regresiramo: nabujala birokratija je, kao i svaka, pocela da smislja nove propise kako bi opravdala svoje postojanje, narocito nakon sto se na njih usmerio javni gnev. Kada je presusila lova od privatizacije, jos vise je stegnuta domaca privreda, i taj sektor MSP koji najvise zaposljava i time i poreza placa. Generalno su porezi dizani a troskovi kresani, vidimo uz kakve posledice. Nakon sto smo shvatili da investitori spasioci ne dolaze, umesto da se preispitamo ceo taj model krenuli smo da ih zasipamo lopatama novca. Prvo 1000 evra po radnom mestu, pa 2 hiljade, pa 3, pa 5, pa na kraju 10. I tako dalje, do danas, sa daljnjom tendencijom idenja unazad.

Link to comment

Kakvi ste vi libertarijanci, takav sam i ja minarhista. :fantom:

 

Da ulože i postavljaju isti oni što su postavljali menadžment u Telekomu i Komercijalnoj.

 

TT tj. CZ M57

 

edit: vidi ti to oko tih monopola malo bolje.

E to, na primer ovoga:

http://www.pressonline.rs/info/hronika/366833/sve-kriminalne-radnje-milovana-stanisica.html

 

A i Telekom ćemo uskoro da subvencionišemo ,samo polako:

https://libek.org.rs/sr/istrazivanja/2015/12/08/analiza-telekom-srbija

Link to comment

sve to o čemu pričaš važi za strane "investitore", koji se po stepenu tehnologija koji "donose" gotovo ne razlikuju od manufakture, a uvaljuju im se sulude pare i olakšice a da pri tome zaposle hiljadu-dve ljudi max. Sa druge strane,imaš veliki broj domaćih firmi i firmica koje se klackaju na granici dok ne propadnu ili se prodaju.. A svakoj je potrebna različita subvencija, često i nefinansijska.

Ako bi neko želeo da otvori npr. razvojni, tehnološki, inovacioni centar ili šta god što zaista uključuje reč znanje ili tehnologija, bih subvencionisao a da puno ne razmišljam..

Sve važi za sve investirore nema diskriminacije. Tehnologija ima raznih npr:

http://balkans.aljazeera.net/sites/staff.balkans.aljazeera.com/files/styles/aljazeera_article_main_image/public/fas-proizvodnja-epa.jpg?itok=1LWwQMYs

 

Čuj da zaposle hiljadu dve. Pa da ima par stotina takvih stranih firmi sve probleme bi rešili. Nažalost nema ni njih.

I sve ćemo da subvencionišemo i firme i firmice i razvoj bez razmišljanja i da ja onda imam platu 50evra. Ako si propustio dao sam spisak raznoraznih subvencija i iznose a ni to sigurno nije konačno:

http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?app=core&module=search&do=user_activity&mid=5110&search_app=forums&userMode=content&sid=35291e883d29f846b7ab6c33b016c4f7&search_app_filters[forums][searchInKey]=&search_app_filters[forums][sortKey]=date&st=50

 

Eto jedino još da pređemo na BUŠ sistem plata.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...