Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Problem sa Slovačkom je što su sva jaja stavili u jednu kotaricu, automobilsku industriju. Ako tu nešto krene naopako ugasili su. 

 

pa nisu sva ali jeste dosta jedno 30%

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

E sad koliko je od te proizvodnje znanje iz Slovačke a koliko je strano je pitanje. Tj sigurno je više strano pošto im je autoindustija perjanica a to su sve inofirme. Opet bolje i to nego ništa.

Pazi i to je nama nedostižno znanje. Išla priča da će se Astra proizvoditi u Srbiji pre nekoliko godina. Ista varijanta kao i sa IkarbusMercedesom, otišle Švabe grohotom se smijući. 

Mada pitanje je i koliko tu ima znanja, kad vidim kojim ciframa oni subvencionišu što Evropljane što Azijate...

Link to comment

Šta nije jasno u vezi sajta? Eto objasni nam ti kako zamišljaš taj razvoj možda je interesantna ideja.

U vezi sajta mi je sve jasno...

Jesi li ti ikada bio u poreskoj? Jesi li probao da nešto refundiraš od nekog državnog fonda?

A ukoliko nisi primetio, ove subvencije su otprilike dovoljne za poreze i doprinose na godišnjem nivou... za minimalac

Glavni problem je što se razvoj "ne zamišlja". Eto ja ne mogu da zamislim, kako će neko ovde zaposliti većinu od 750.000 ljuti bez posla za jihovog života.

Osim nevidljive ruke tržišta, naravno..

Edited by Dark Wader
Link to comment

Pazi i to je nama nedostižno znanje. Išla priča da će se Astra proizvoditi u Srbiji pre nekoliko godina. Ista varijanta kao i sa IkarbusMercedesom, otišle Švabe grohotom se smijući. 

Mada pitanje je i koliko tu ima znanja, kad vidim kojim ciframa oni subvencionišu što Evropljane što Azijate...

 

Ja sam problem znanja odnosno neznanja ovde i postavio kao centralni. A kad ga nemaš onda prži subvencije šta drugo. Pa polako uči uz onog ko zna.

Link to comment

Napravi biznis inkubator - kupi tehnologiju, uloži kintu, uposli dobar menadžment i daj mu odrešene ruke da posluje po tržišnim principima. Kad završiš s razvojnim poslom i u toj firmi iškoluješ kadar za još dve - prodaj.

 

Ne može? Vidi pod Telekom i Komercijalna banka.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

U vezi sajta mi je sve jasno...

Jesi li ti ikada bio u poreskoj? Jesi li probao da nešto refundiraš od nekog državnog fonda?

A ukoliko nisi primetio, ove subvencije su otprilike dovoljne za poreze i doprinose na godišnjem nivou... za minimalac

Glavni problem je što se razvoj "ne zamišlja". Eto ja ne mogu da zamislim, kako će neko ovde zaposliti većinu od 750.000 ljuti bez posla za jihovog života.

Osim nevidljive ruke tržišta, naravno..

 

Pa jel se to isplaćuje ili ne. Mislim možda kasni ali vljda se dobiju te subvencije. Pa subvencionisani krediti, pa subvencija lokalne zajednice kroz davanje zemljišta i raznih zona.  

Kako misliš da neko "zamisli" taj razvoj, koji je taj genije koji će da smisli posao za 700.000 ljudi i od čega da ga finansira. Nama treba 1000 Andrija Jovanovića koji će da smisle posao za po 1000 ljudi. I treba nam hiljade inžinjera i tehnologa koji će to da isprate što je malo veći problem.Sam Jovanović kaže da im je odlučijući za uspeh bio neki penz.tehnolog iz Čačka.

Eto ta nevidljiva ruka moža da pomogne. E pošto takvih ima sada veoma malo svi mi odvajamo od usta da se dovedu iz inostranstva oni koji to već znaju. Ponavljam ako ima boljih rešenja da ih čujemo-

Link to comment

Napravi biznis inkubator - kupi tehnologiju, uloži kintu, uposli dobar menadžment i daj mu odrešene ruke da posluje po tržišnim principima. Kad završiš s razvojnim poslom i u toj firmi iškoluješ kadar za još dve - prodaj.

 

Ne može? Vidi pod Telekom i Komercijalna banka.

 

TT tj. CZ M57

 

Ko da uloži i odabere menadžment i tehnologiju i da kintu, jel država? Zoran Babić? Telekom monopolista i Komercijalna koju država stalno dokapitalizuje pošto pravi gubitak. Eno ti gore linak kako su kekeci prošli sa NKBM.

Ja tebe stvarno ne razumem. Više puta si rekao da je država loš upravljač( naš spor je uglavnom bio oko metoda i ishoda privatizacije) a sada ovo.

Dr. Džekil i Mr Hajd? 

Link to comment

Kakvi ste vi libertarijanci, takav sam i ja minarhista. :fantom:

Da ulože i postavljaju isti oni što su postavljali menadžment u Telekomu i Komercijalnoj.

TT tj. CZ M57

 

edit: vidi ti to oko tih monopola malo bolje.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Pa jel se to isplaćuje ili ne. Mislim možda kasni ali vljda se dobiju te subvencije. Pa subvencionisani krediti, pa subvencija lokalne zajednice kroz davanje zemljišta i raznih zona.  

Kako misliš da neko "zamisli" taj razvoj, koji je taj genije koji će da smisli posao za 700.000 ljudi i od čega da ga finansira. Nama treba 1000 Andrija Jovanovića koji će da smisle posao za po 1000 ljudi. I treba nam hiljade inžinjera i tehnologa koji će to da isprate što je malo veći problem.Sam Jovanović kaže da im je odlučijući za uspeh bio neki penz.tehnolog iz Čačka.

Eto ta nevidljiva ruka moža da pomogne. E pošto takvih ima sada veoma malo svi mi odvajamo od usta da se dovedu iz inostranstva oni koji to već znaju. Ponavljam ako ima boljih rešenja da ih čujemo-

sve to o čemu pričaš važi za strane "investitore", koji se po stepenu tehnologija koji "donose" gotovo ne razlikuju od manufakture, a uvaljuju im se sulude pare i olakšice a da pri tome zaposle hiljadu-dve ljudi max. Sa druge strane,imaš veliki broj domaćih firmi i firmica koje se klackaju na granici dok ne propadnu ili se prodaju.. A svakoj je potrebna različita subvencija, često i nefinansijska.

Ako bi neko želeo da otvori npr. razvojni, tehnološki, inovacioni centar ili šta god što zaista uključuje reč znanje ili tehnologija, bih subvencionisao a da puno ne razmišljam..

Link to comment

Ja sam problem znanja odnosno neznanja ovde i postavio kao centralni. 

 

Greška, centralni problem je negativna selekcija koja se odigrava u svim porama društva poslednjih 60ak godina. Džabe ti i najsavršeniji sistem kad nema ko da ga odradi, a i kad ima ko, nađe se neki baksuz koji će da poklopi svaku dobru inicijativu.

Edited by desboj
Link to comment

Cine objasnjavas poveci rast produktivnosti od 2001. naovamo ako ne novim i efikasnijim tehnologijama?

 

by Tapatalk

Evo u Yuri je produktivnost izuzetna,,, samo što ne možeš da odeš u WC... dok se baviš izuzetnom, manuelnom tehnikom razvlaćenja kablova i udešeš kalaj sa lemova...

Link to comment

 

 

Slučaj Tajvana, zanimljiv zato što su imali hiperinflaciju, strane investitore, slabo plaćenu radnu snagu na početku, sve dok nisu počeli da se oslanjaju na sopstvene snage:

 

 

I oni su se iščupali samo sa privredom koja je u domaćem vlasništvu, domaćim kapitalom, državnom intervencijom gde treba i subvencijama domaćim proizvođačima.

...i desetinama milijardi dolara direktne američke pomoći. Čudo kako si to preskočio, a pominje se u tekstu više pita. Ko će Srbiji te silne novce isporučiti?

 

Kada se od tog modela razvoja oduzmu američke pare i američka podrška, umesto Tajvana dobiješ Belorusiju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...