Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

slow, ne razumes ti to, tako je moralotm, nema sta mi da se ugledamo na Koreje i Tajvane i ostale luzere, nego na okruzenje, ali i tu samo na najgore iz okruzenja, ne Slovence i Cehe nego Bugare i Rumune, Albaniju, tako kazu tate sa zapada i tako ima da bude. Model nam je odlican, nego nije dobro sproveden, treba jos prodati telekom, aerodrom, zeleznicu, vodovod i kanalizaciju istim likovima koji su kupovali i do sada i na isti nacin kako je prodavano i ostalo. :fantom:

 

                             SRBIJA   BUGARSKA RUMUNIJA ČEŠKA SLOVENIJA

GDP PPP PC $      13.577     16.323         19.401        30.444       29.917

PROS.PLATA Evra     356          376              473              754         1.092

 

Izvor wiki.

 

Polako, prvo da stignemo najbliže. Pa onda redom za jedno 100-200 godina pošto ni ovi drugi ne stoje.

Možeš da primetiš da Srbija ima 20% niži GDP od Bugarske a samo 5% niže plate što znači da i dalje previše trošimo.

Da bi dostigao njihov GDP treba ti četiri godine rasta po 5%. Za to vreme oni će sa rastom od recimo 3% skočiti na 18.300. Zeznuto, opet zaostaješ. A zamisli gde su tek Češka/Slov.  

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da ne bude da samo pričam šta ne može evo nešto što mislim da može.

http://www.b92.net/biz/fokus/intervju.php?yyyy=2015&mm=05&nav_id=987472
 
Za ovoga nisam čuo dok nije prodao firmu a verovatno je priča malo romansirana no neke stvari su jasne. Ako neko ima neke suprotne informacije o ovome slobodno pucajte ja nemam.
Imao je ideju, neki početni kapital, našao dobrog tehnologa i krenuo pa se postepeno razvijao, ulagao u sirovinsku bazu. I nakon 14 godina postao jak regionalni igrač pa prodao tu furmu za izgleda veliki novac i to multinacionalnom gigantu. Sad opet ulaže taj novac u druge projekte. Nije mu  država rekla šta da radi. Dakle nije važno da ulaganje bude u neku visoku tehnologiju. Mogu i sirovine, može i ovaj čips jedino je bitno da stvara novu vrednost i da se ne kači na grbaču državi tj. meni. Ako neko hoće tako da pravi raketoplane samo napred ali ne da mu je to finansiram.
 
Iz ovog primera se mogu još neke stvari zaključiti. Ne znam da li je koristio neke subvencionisane kredite ili podsticaje za razvoj, zapošljavenje itd. ali recimo sigurno jeste subvencije za proizvodnju krompira. Šta god da jeste to je konačno otišlo u njegov džep kada je prodao firmu a korist od toga ima i sadašnji vlasnik Pepsi jer bi bez tih subvencije firma manje vredela. Tako ispada da sam ja bespovratno finansirao Pepsi. I to je slučaj kod svih ovih podsticaja pošto podstaknuti, ako je pametan lepo razvije firmu i onda može da je kešira što se nikakvim zakonom ne može sprečiti(jedino možda da za iznos podsticaja država dobije akcije pa prihoduje kada se firma proda što ne znam da li je izvodljivo)
Dakle kapital neprekidno kruži, što je danas domaće sutra je strano i obrnuto. Zaposlenima je svejedno ko im je vlasnik dokle god dobijaju redovnu i solidnu platu a ne vidim da "naši" daju bolje i redovnije. Evo koliko je kapitala recimo izvezeno iz Srbije (ono što se moglo evidentirati):
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=03&dd=13&nav_id=1107212

Ima tu i državnih(političkih) investicija ali je dosta i privatnih. Pretpostavljam da vam je drago kada Komtrejd i Svislajon ulažu u Makedoniji. E ali da bi to moglo mora i naše tržište da bude otvoreno za robu i kapital. Pa ko se bolje snađe. Ne mislim da smo mi baš najgluplji na svetu.

 

Ostavimo vlasnicima kapitala i ideja da sprovode svoje zamisli. Država neka pomaže tako što će što manje da se meša u ove poduhvate i da što brže reformiše svoje ključne institucije. A pošto je naša situacija dosta loša eto neka daje subvencije po otvorenom radnom mestu( dakle ne za to šta će se proizvoditi) i amortizuje socijlne probleme koji nastaju zatvaranjem neperspektivnih firmi i otpuštanjem fiktivno zaposlenih u javnom sektoru i upravi.

 

 

Link to comment

Dobar vam je ovaj američki Dejan Lučić ili Duci Simonović šta li je. Da je ovde bilo 51mlrd bilo čega da se opljačka, makar i zrna peska, mi bi bili Švajcarska.

 

:lolol: Pa što ne potražiš malo koga on savetuje.

 

 

Ostavimo vlasnicima kapitala i ideja da sprovode svoje zamisli. Država neka pomaže tako što će što manje da se meša u ove poduhvate i da što brže reformiše svoje ključne institucije. A pošto je naša situacija dosta loša eto neka daje subvencije po otvorenom radnom mestu( dakle ne za to šta će se proizvoditi) i amortizuje socijlne probleme koji nastaju zatvaranjem neperspektivnih firmi i otpuštanjem fiktivno zaposlenih u javnom sektoru i upravi.

 

:isuse: Dinkiću, ma ti li si?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

I pred kraj još jednog ČvsP topika, niko ne spomenu jedan od glavnih problema, a to je nezaposlenost... endemska, a to neće rešiti niti jedan strani investitor..

Da je bilo pameti, pa da se ne izmišlja topla voda, već da se lepo kopira mittelstand.. no ekkonomski "ekspertima i stručnjacima" je ispod časti da se bave ovako trivijalnim, neideološkim modelima, a porodične tradicije su se izgubile negde uz put u proteklih 60tak godina,,,

Link to comment

I pred kraj još jednog ČvsP topika

 

+1

 

Kontrarevolucija, ključna reč. :isuse: Nama je stvarno binarni kod duboko u genima.

 

 

Da je bilo pameti, pa da se ne izmišlja topla voda, već da se lepo kopira mittelstand..

 

Ne postoji to ovde, gde se porodica deli po ideološkoj liniji.

 

P.S. Slow, sećam se da si, u jednoj od onih simpatičnih prepirki s Namenskim, jednom napisao kako se zalažeš, parafraziraću otprilike, za 300 godina neprekinutog razvoja, stabilnost institucija i slično, poput Švajcarske. I ja sam tako nešto oduvek imao na umu, ono, nadgradnju nad zatečenim, postepeni razvoj i sl. Sad mi je malo jasnije da toga ovde nikada biti neće.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Занимљиве ове компарације са Бугарима и Румунима и да се угледамо на њих јер су се упутили ка еу. То је заниљмвио јер смо ми, Бугари и Белоруси 2006 били на истом нивоу(могуће да су Белоруси били чак нешто нижи), а Румуни изнад, да би данас Белоруси били далеко изнад нас, изнад Бугара и у рангу са Румунима када говоримо о бдп по глави становника по паритету куповне моћи.

Како Лутер то коментарише? Треба додати да је у том периоду Белорусија имала економских проблема јер су их Руси доста омели због њихових играрија на глобалном плану а онда и неких других ствари.

Ја уопште не тврдим да ми треба да кренемо путем Лукашенка него те питам: како нас је Белорусија тако оставила док смо ми хитали према еу? Како су Белоруси престигли Бугаре који су већ у еу?

Треба рећи да су Белоруси све време имали санкције еу и опет су нас економски далеко оставили у последњих 10 година. Како то?

Ккао земља која има сличан борј становника као Србија и Бугарска извози неколико пута више од нас и Бугара и има трговински суфицит иако има санкције еу?

 

GDP per capita PPP

Belarus $17,800

Bulgaria $16.323

Serbia $13.577

 

Бугари су 2006 имали $13 000 а Белоруси $12 000, да занемаримо нас, пошто су Бугари ушли у еу.

Како?

Edited by Korki
Link to comment

                             SRBIJA   BUGARSKA RUMUNIJA ČEŠKA SLOVENIJA

GDP PPP PC $      13.577     16.323         19.401        30.444       29.917

PROS.PLATA Evra     356          376              473              754         1.092

 

Izvor wiki.

 

Polako, prvo da stignemo najbliže. Pa onda redom za jedno 100-200 godina pošto ni ovi drugi ne stoje.

Možeš da primetiš da Srbija ima 20% niži GDP od Bugarske a samo 5% niže plate što znači da i dalje previše trošimo.

Da bi dostigao njihov GDP treba ti četiri godine rasta po 5%. Za to vreme oni će sa rastom od recimo 3% skočiti na 18.300. Zeznuto, opet zaostaješ. A zamisli gde su tek Češka/Slov.  

 

da, samo ono u cemu si ti u zabludi je da ce sve ove zemlje, ukljucujuci nas, da se ikada znacajno pomere sa ovoga gde su sada sa ovim modelom koji sada primenjujemo. Mi smo zakucani na 350-500 evra prosecnoj plati, i ni za 500 godina necemo mrdnuti odatle. A ovde se diskutuje kako da se drzava razvije, a ne kako da bude 5-10% manje jadna nego sto je sada. 

 

Po pravilu, sve drzave koje su spomenute vec na ovom topiku, a za koje i ja mislim da treba da nam budu uzori, poput Koreje ili Tajvana, su se u nekom trenutku razvile praveci ogromne skokove u relativno kratkom periodu, 10-20-30 godina. Ukljucujuci i pokojnu SFRJ. A to u nasoj situaciji moze samo stvarno radikalnim promenama drustva, i to ne samo ekonomije nego i obrazovnog sistema, sudstva, zdravstva, policije, svih javnih sluzbi, svega. Jedno 80% kadrova se nakotilo koji su potpuno neupotrebljivi i to mora sve da se razjebe i da se krene iz pocetka. Pa onda ovo sa delimicnim protekcionizmom, kada imas dobar, misleci drzavni aparat, sto kaze Katic, koji ce znati da proceni sta su nam prioriteti i sta treba stiti a sta prepustiti slobodnom trzistu. To ovi sadasnji strucnjaci tipa Beogvica nece znati ni za 200 zivota da procene.  

 

Te price da mi nastavimo ovako kako smo krenuli, pa polako, postepeno stignemo Bugarsku, pa onda Slovacku, a o Svajcarskoj ni da ne razmisljamo nikada, su za malu decu. Tako se ostaje sirotinja zauvek. I srozava se na standard podsaharse Afrike. 

Link to comment

da, samo ono u cemu si ti u zabludi je da ce sve ove zemlje, ukljucujuci nas, da se ikada znacajno pomere sa ovoga gde su sada sa ovim modelom koji sada primenjujemo. Mi smo zakucani na 350-500 evra prosecnoj plati, i ni za 500 godina necemo mrdnuti odatle. A ovde se diskutuje kako da se drzava razvije, a ne kako da bude 5-10% manje jadna nego sto je sada. 

 

Po pravilu, sve drzave koje su spomenute vec na ovom topiku, a za koje i ja mislim da treba da nam budu uzori, poput Koreje ili Tajvana, su se u nekom trenutku razvile praveci ogromne skokove u relativno kratkom periodu, 10-20-30 godina. Ukljucujuci i pokojnu SFRJ. A to u nasoj situaciji moze samo stvarno radikalnim promenama drustva, i to ne samo ekonomije nego i obrazovnog sistema, sudstva, zdravstva, policije, svih javnih sluzbi, svega. Jedno 80% kadrova se nakotilo koji su potpuno neupotrebljivi i to mora sve da se razjebe i da se krene iz pocetka. Pa onda ovo sa delimicnim protekcionizmom, kada imas dobar, misleci drzavni aparat, sto kaze Katic, koji ce znati da proceni sta su nam prioriteti i sta treba stiti a sta prepustiti slobodnom trzistu. To ovi sadasnji strucnjaci tipa Beogvica nece znati ni za 200 zivota da procene.  

 

Te price da mi nastavimo ovako kako smo krenuli, pa polako, postepeno stignemo Bugarsku, pa onda Slovacku, a o Svajcarskoj ni da ne razmisljamo nikada, su za malu decu. Tako se ostaje sirotinja zauvek. I srozava se na standard podsaharse Afrike. 

 

Pa za to skakutanje je potrebno i okruženje koje je podsticajno za takve egzibicije.

 

Moraš nekom velikom da budeš bitan, za nešto, da bi te podržao preko mere kojom podržava ostale. Te priče kako se skače sam od sebe su besmislica. Na šta ćeš da skočiš, ko će da ti omogući doskok?

 

 

Uostalom, mi smo bili "sirotinja" zadnjih 200 godina, uvek u sličnom društvu. Jel ti to ispod časti?

Edited by Prospero
Link to comment

:lolol: Pa što ne potražiš malo koga on savetuje.

 

 

:isuse: Dinkiću, ma ti li si?

 

1.Može da savetuje i Čarlsa&Kamilu što se mene tiče. Sam si dao podatak o 5,9 mlrd € dobijenih od privatizacije. Ali je zato u tom procesu opljačkano 51mlrd $ što bi bilo jedno devet puta više od vrednosti privatizovanog. Da li ti uopšte shvataš red veličina o kojima se govori. Zašto onda ne lupiti 510 mlrd $ još lepše zvuči. Gde si mu dokazi za makar jednu milijardu? Ovo ne znači da krađe nije bilo i sam sam o to napomenuo ali šta je ovde poenta?

 

2.Obretkoviću ti li si?

Slovačke subvencije za stranu automobilsku industriju:

 

 

 On the production side, the Government guaranteed the possibility of short-time work and was prepared to subsidize every workplace until 2010.http://www.ey.com/GL/en/Industries/Automotive/The-Central-and-Eastern-European-automotive-market---Country-profile--Slovakia

 

 

 

JAGUAR LAND ROVER CHOOSES SLOVAKIA FOR NEW PLANT

Slovakia can offer the British carmaker, owned by the Indian Tata Group, subsidies up to €129 million, while the carmaker can decide whether it wants to get them in cash or in the form of a tax holiday, the Sme daily wrote. Subsidies offered to Jaguar Land Rover by Krakow are unknown while Sme has calculated them at up to €181 million. The difference stems from the fact that the European Commission regards the Nitra region as more developed than Krakow. http://birkanakgul.com/en/2015/08/28/jaguar-land-rover-chooses-slovakia-for-new-plant/

 

 

The rapid expansion of VW’s operations attracted a number of large foreign suppliers, many of them (such as Johnson Controls and the Lear Corporation) located in the industrial park in Lozorno, which was also heavily subsidized by the government. 

 

Nevertheless, Pavol Rusko, Minister of Economy, visited Korea and was reported to have made “a very attractive subsidy offer” to the KIA managemen  http://siteresources.worldbank.org/EXTPREMNET/Resources/489960-1338997241035/Growth_Commission_Working_Paper_29_Automotive_Industry_Slovakia_Recent_Developments_Impact_Growth.pdf

 

Slovački GDP 27.584$ ,pros .plata 708€, član EU i NATO. Srbiju sam već dao, član ničega.

 

Zapravo si ti Dinkara koji hoće da on odlučuje šta će da se gradi i radi pa pravi državna  skijališta i propale topionice umesto da dovede nekoga ko zna šta da proizvodi. Ili misliš da pare damo Namenskom da pravi kamione za potsaharsku Afriku?

Link to comment

I pred kraj još jednog ČvsP topika, niko ne spomenu jedan od glavnih problema, a to je nezaposlenost... endemska, a to neće rešiti niti jedan strani investitor..

Da je bilo pameti, pa da se ne izmišlja topla voda, već da se lepo kopira mittelstand.. no ekkonomski "ekspertima i stručnjacima" je ispod časti da se bave ovako trivijalnim, neideološkim modelima, a porodične tradicije su se izgubile negde uz put u proteklih 60tak godina,,,

 Pa šta je problem, imamo L(iberale)vsI(ntervencioniste) sa varijacijama obe strane. Zato i  postoji rasprava, da svi mislimo isto ne bi ni bilo topika.

Jel to strani investitori oduzimaju radna mesta pa ne valjaju? Dobri su svi i strani i domaći i intergalaktički samo da donose posao. Niko nikome ne brani da osniva MIS preduzeća eto i za to ima subvencija:

http://www.preduzetnickiservis.rs/sr/programi/subvencije/

Edited by Luther
Link to comment

 Ili misliš da pare damo Namenskom da pravi kamione za potsaharsku Afriku?

Tu sam, cekam samo da ti i Prospero obezbedite one ocasposla domace srafove.

Za pocetak, ne morate da se mucite oko poslovnih prostorija, to cete posle, kad se ubijete od para - sredite kancelariju u onom Prosperovom stanu....

 

 

Zezanje na stranu: obidji me molim te, veceras sam posebno tanak kad je glupost i nicim izazvana zloba u pitanju.

Na neznanje sam oguglao.

Hvala.

Link to comment

1.Može da savetuje i Čarlsa&Kamilu što se mene tiče. Sam si dao podatak o 5,9 mlrd € dobijenih od privatizacije. Ali je zato u tom procesu opljačkano 51mlrd $ što bi bilo jedno devet puta više od vrednosti privatizovanog. Da li ti uopšte shvataš red veličina o kojima se govori. Zašto onda ne lupiti 510 mlrd $ još lepše zvuči. Gde si mu dokazi za makar jednu milijardu? Ovo ne znači da krađe nije bilo i sam sam o to napomenuo ali šta je ovde poenta?

 

Kako nou. Ma potraži ti to ipak, nemoj da se štediš.

 

Nađoh negde u vremenu preteče ovdašnjeg interneta, drugoj polovini 90-ih, arhivu članaka iz "Naše borbe" i nekog "Vremena" iz 2000-te. Pa je tu bila neka rasprava aktera privatizacionog procesa gde Branislav Čanak navodi kako je, parafraziram, pregovarao sa Bekom, tadašnjim ministrom bez fotelja valjda zaduženim za privatizaciju, oko nečega - gde ga je pitao koliko vredi srpska privreda a ovaj mu odgovorio oko 60 milijardi $, na šta je Čanak rekao da su potraživanja radnika 62 milijarde  pa kao da doplate pa da uzmu firme.

 

51 miljarda + 5,9 milijardi = 56,9 milijardi $, znači tu je negde. Ovo ostalo odbij na proviziju. :P

 

 

2.Obretkoviću ti li si?

 

Ja bre.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...