Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Naravno da je nedostatak argumenata kada i ti i Prospero branite neodbranjivo. Hazarda ne trpaj u svoj koš, on je kolega sa ETF-a koji voli privatan biznis i ne pravi elementarne greške kao neki ''neoliberali'' ovde sa zgubidanskih fakulteta nakačenih na državnu sisu.  ^_^

Ne valja ti Južna Koreja, ne valja ti Slovenija, ne valja ti  ni Češka kao primer...pa šta ti valja? Ah da, naveo si kriminalizovanu Bugarsku, to ti je reper i ideal uspešne države. 

 

A, pa ovo je takmičenje u lepim željama?

 

Čija je želja lepša taj je više u pravu?

Link to comment

Ej, stvarno Prospero, bez zezanja, ali stvarno: nikako mi nije jasno: dokazao si ili 'dokazao' - svejedno, ne pravim pitanje - da je sve do '90. bilo promasaj i koren svih ili skoro svih sadasnjih zala.

Takodje i da su 90-te bile prirodan, ocekivani nastavak post-WW2 perioda u ex-yu.

Da je konacno 2000. konacno nastupilo ono pravo (nisam ironican), da je uspostavljen sistem koji - sve na stranu - nosi osnovne atribute trzisnog, demokratskog, po tvojim recima sistema koji je, em manje-vise OK, em mu trebaju samo dorade koje su pitanje vremena.

Nije dobar Katic, nije dobro samoupravljanje, nije dobar korejski model ili 'model', nije dobra autarhija, dobro je slobodno triste, proizvodnja je sporedna, ako ne i nemoguca, potrosnja je OK, samo je treba disciplinovano sprovoditi...

Ne zezam se: sta si i gde si konacno?

Ne pitam za recept, evo kritukujes lepe zelje: gde si ti u celoj stvari, koliko si dobartm, ali ako moze bez citata, dokumenata, ukratko, tek da utvrdimo oko cega i s kim se sporimo.

Ako se uopste sporimo.

Link to comment

To iz prve rečenice uopšte nije bila tvrdnja, niti se pokušavala dokazivati.

 

Teza je bila da je sistem imao bitno lošije performanse od onih koje medijska lupetanja i nostalgija predstavljaju, i da taj sistem ne sadrži ikakav skup rešenja koja danas imaju smisla a kamoli neku ulogu u razvoju.

 

80te su bile vrlo loš ekonomski period, koji je pored stagnacije doneo i veliku inflaciju i pad produktivnosti u nekim godinama (što je neverovatni wtf) i da je kao takav bio jako loš uvod u krizu 90ih koja je opet bila specifična sama po sebi.

 

Ja sam rekao da, počev negde od 1980. (jer od tada makroekonomski pokazatelji udaraju punom negativnom snagom), dakle zadnjih 35 godina, period 2000-2008. predstavlja neuporedivo najbolji period i praktično jedini period stabilnijeg rasta, a koji nije baziran samo na "potrošili smo pare od privatizacije" izgovoru nego pre od SDI (koje su verovatno par puta veće od ukupnih privatizacionih prihoda) i naravno zaduživanju (mada to nije specifikum tog perioda).

 

 

Taj period je "apsolutan" samo u tome da je apsolutno najbolji od svih ostvarenih u zadnjih 35 godina, a ne da je apsolutno najbolji od svih zamislivih opcija. U odnosu na ostale IE zemlje u tranziciji nije ni po čemu poseban, inkorporirao je (prepisao) niz rešenja od drugih zemalja i verovatno spada u suvi prosek tih rešenja.

 

U tom kontekstu, a gledajući "dugoročno" (jer je takva tema) kenjati DOSovskim elitama (naspram elita iz 80ih i 90ih) po glavi zbog ekonomskih rešenja je naprosto blesavo. 

 

 

 

Nije dobar Katic, nije dobro samoupravljanje, nije dobar korejski model ili 'model', nije dobra autarhija, dobro je slobodno triste, proizvodnja je sporedna, ako ne i nemoguca, potrosnja je OK, samo je treba disciplinovano sprovoditi...

 

 

+ milijun na boldovano

 

Ostalo:

 

Korejski model je ogromnim delom proizvod i korejske pozicije prema Americi a ne suvih ekonomskih nepolitičkih rešenja, i kao takav se ne može samo prepisati. Ko to ne vidi može slobodno da prestane da priča sa mnom.

 

Proizvodnja nije sporedna (ali šta znači proizvodnja bez prodaje, gde su tržišta za prijem proizvodnje) ali nije nužno stvar kojom država treba da se bavi, svakako ne u ogromnom procentu ukupne lepeze roba. Meni ne pada na pamet šta bi to specijalno država Srbija trebala da proizvodi i prodaje a da je profitabilno i da od građana uzima pare da bi to pokrenula. Verovatno nešto postoji, no, kao što rekoh, u ukupnom obimu to je malo/irelevantno.

 

Potrošnja je OK, šta znači proizvodnja bez potrošnje, za koga se prave robe ako ne za potrošače (za skladišta?), ne razumem tu striktnu podelu. Da, državnu potrošnju treba pametno planirati, obezbediti sigurnost najugroženijim slojevima stanovništa, eventualne viškove ili vraćati nazad ili ulagati u školstvo/zdravstvo tj nešto što ima širu korist a ne u, recimo, fabriku avio-delova.

Edited by Prospero
Link to comment

Slobodno tržište?

 

Srbija, koja sada životno zavisi od poljoprivrede jer joj je industrija, je li, bila loša i samoupravljačka, sada treba da izadje na slobodno poljoprivredno tržište i takmiči se sa evropskom konkurencijom koja ima čitavu CAP iza sebe (sve naravno u duhu slobodnog tržišta i zdrave tržišne utakmice).

 

Pa jbt stvarno više...

Link to comment

A šta ako, recimo, fabrika avio delova ima širu korist, u vidu razvoja tehnološke baze sa znatno širim domašajem od samih tih avio delova?

 

Sporili smo se onoliko na temi o visokom školstvu, i sporićemo se i dalje - svaki dinar uložen u visokotehnološku proizvodnju je po meni bolje plasirana para od dinara uloženog u visokotehnološki fakultet, takav kakav je kod nas. To kad smo kod obrazovanja kao razvojnog resursa, te njegovog odnosa prema privredi i proizvodnji. Što ova rasprava dodatno pokazuje, i čemu treba, duboko sam ubeđen, zahvaliti dobrim delom i na svim modelima i sledstvenim uspesima domaće privrede.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

@Tribun

 

Sve 5, samo što nisi poentirao zašto bi nužno država (a ne obična banka) morala da uloži u to. 

Edited by Prospero
Link to comment

Rekoh ti da mi nije do poentiranja, poprilično emotivno reagujem po pitanju domaće privrede. Kod tebe mi samo s tim svemoćnim tržištem posle 2008-me i sa raspalom asrbijom u glavnoj ulozi izmiče elementarna logika, zato i dalje uopšte diskutujem.

 

Neće banka, ne zanima je, preveliki joj je rizik za toliko ulaganje, traži previsoku kamatu koja jede profit u startu i još milion razloga.

 

Iz istih onih iz kojih državnu agendu za informatičko opismenjavanje uvođenjem što više priključaka broadband interneta u domove po Srbiji nije sprovodio Telenor već Telekom Srbija.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Pa evo, kupite meni stan, istrpite i to, što da ne.

 

Neće propasti, zaposliće se građevinci, radiće betonjerke a nameštaj ću kupovati samo kod domaćih.

 

Nema negativnih posledica, a šta je 1 stan za široka srpska pleća.

Edited by Prospero
Link to comment

OK. Da idem sad sarkazmom na sarkazam pa da se kao tu usiljeno podjebavamo, pa dođu navijači, i onda novi krug i tako dalje.

 

Boring.

Link to comment

To iz prve rečenice uopšte nije bila tvrdnja, niti se pokušavala dokazivati.

 

Znam vec: to se podrazumeva.

Kod tebe.

 

 

Teza je bila da je sistem imao bitno lošije performanse od onih koje medijska lupetanja i nostalgija predstavljaju, i da taj sistem ne sadrži ikakav skup rešenja koja danas imaju smisla a kamoli neku ulogu u razvoju.

 

Naravno da ima i medijskih lupetanja i nostalgije.

Ali, zar zaista mislis da je tvoj stav jedini merodavan, objektivan i da - u krajnjoj liniji - predstavlja realnu sliku ondasnjeg stanja?

Zar ne mislis da bi trebalo da pokusas da budes barem malo manje - iskljuciv?

Sto se ondasnih resenja tice, ne znam sta da ti kazem: mozda se mogu, mozda ne da primene, nece biti da generacije koje su ipak uspele da nesto naprave, izvuku nas iz zaostalosti pa makar i ekstremo neuspesno, nisu znale bas nista niti, ista vredele?

Ili, ako hoces da budem po malo zloban: napravile sve, ama bas sve, sto se danas krcmi okolo i oko cega se raspravlja.

Model - a rekao sam ti da o njegovim manama znam vise od tebe je bio takav kakav je.

Da te podsetim jos jednom - od njega zivimo i dandanas.

 

 

80te su bile vrlo loš ekonomski period, koji je pored stagnacije doneo i veliku inflaciju i pad produktivnosti u nekim godinama (što je neverovatni wtf) i da je kao takav bio jako loš uvod u krizu 90ih koja je opet bila specifična sama po sebi.

 

 

Jesu, 80-te su bile vrlo los period.

90-se su bile specificne. Vrlo

Ja sam rekao da, počev negde od 1980. (jer od tada makroekonomski pokazatelji udaraju punom negativnom snagom), dakle zadnjih 35 godina, period 2000-2008. predstavlja neuporedivo najbolji period i praktično jedini period stabilnijeg rasta, a koji nije baziran samo na "potrošili smo pare od privatizacije" izgovoru nego pre od SDI (koje su verovatno par puta veće od ukupnih privatizacionih prihoda) i naravno zaduživanju (mada to nije specifikum tog perioda).

Taj period je "apsolutan" samo u tome da je apsolutno najbolji od svih ostvarenih u zadnjih 35 godina, a ne da je apsolutno najbolji od svih zamislivih opcija. U odnosu na ostale IE zemlje u tranziciji nije ni po čemu poseban, inkorporirao je (prepisao) niz rešenja od drugih zemalja i verovatno spada u suvi prosek tih rešenja.

U tom kontekstu, a gledajući "dugoročno" (jer je takva tema) kenjati DOSovskim elitama (naspram elita iz 80ih i 90ih) po glavi zbog ekonomskih rešenja je naprosto blesavo.

 

Ima jedan problem: zaboravio si da navedes koliko je para u tom po Srbiju ekstremno povoljnom periodu uletelo nepovratno i jos nepovratnije potroseno?

A da zaduzivanje nije bilo specifikum tog perioda?!

Pa sta je bilo specifikum????

Proizvodnja koja je naprasno ozivela?

DOS elite su u tom za tebe zlatnom periodu prokockale i to nepovratno najvecu sansu koja je Srbija imala.

I to iz razloga sto - optereceni politikom i politikanstvom - o ekonomiji pojma nisu imali sto se i moglo ocekivati od ljudi koji u privredi nisu proveli ni jedan jedini dan.

I - nije blesavo kenjati po njima: usrale su gde su stigle, resile nisu ama bas nista, ni politicki, ni ekonomski: danas placamo cenu njihovog neuspeha.

I tek cemo da je placamo.

 

 

 

+ milijun na boldovano

 

 

:D

Tvoje su boldovane reci, sta sebe milionaris???

 

 

Korejski model je ogromnim delom proizvod i korejske pozicije prema Americi a ne suvih ekonomskih nepolitičkih rešenja, i kao takav se ne može samo prepisati. Ko to ne vidi može slobodno da prestane da priča sa mnom.

 

Jebe mi se za Koreju: pokazao sam je i pomenuo samo da tebi pokazem kako i koliko drzava pomaze sopstvenu industriju, suvim parama.

Pa ne mislis valjda da bilo koga ovde treba ubedjivati da nema mesta poredjenjima Koreja - Srbija, osim u po nekom hronoloskom uporedjivanju, narocito uzimajuci u obzir takozvane svetske tokove i desavanja....

 

Proizvodnja nije sporedna (ali šta znači proizvodnja bez prodaje, gde su tržišta za prijem proizvodnje) ali nije nužno stvar kojom država treba da se bavi, svakako ne u ogromnom procentu ukupne lepeze roba. Meni ne pada na pamet šta bi to specijalno država Srbija trebala da proizvodi i prodaje a da je profitabilno i da od građana uzima pare da bi to pokrenula. Verovatno nešto postoji, no, kao što rekoh, u ukupnom obimu to je malo/irelevantno.

 

 

Pa cime da se drzava bavi: potrosnjom???

Verovatno nesto postoji, to ne znamo, mozda sutra nesto i smislimo, ali ti vec sada znas da je to malo/irelevantno.

Menjas teze, zamajavas: uzimati od gradjana je populisticka fraza: od drzave se ocekuje da radi u opstem interesu i za opstu dobrobit.

 

Potrošnja je OK, šta znači proizvodnja bez potrošnje, za koga se prave robe ako ne za potrošače (za skladišta?), ne razumem tu striktnu podelu. Da, državnu potrošnju treba pametno planirati, obezbediti sigurnost najugroženijim slojevima stanovništa, eventualne viškove ili vraćati nazad ili ulagati u školstvo/zdravstvo tj nešto što ima širu korist a ne u, recimo, fabriku avio-delova.

 

I kad ih izskolujes i i pobrines se za njihovo zdravlje, sta ce onda da rade?

U bankama, brzoj hrani, kockarnicama, prodavnicama mobilnih telefona?

A privredu/proizvodnju i rizike skopcane s tim ces da prepustis stihiji, pojedincima.

Moze, skolovao si ih i lecio, socijalno obezbedio, samo ne znam dokle ces moci to da radis ako odnekud ne namaknes pare.

Link to comment

Koja fabrika avio djelova?

 

Prva Petoletka iz Trstenika, radili delove i za Boing u užasnom periodu pre 1990-te, sada poslata u stečaj   -_-

Edited by slow
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...