Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

To što ti priželjkuješ je nemoguće, tj. granica mogućeg je upravo ono što je urađeno sa Zastavom i FIATom tj. FASom.

OK, pretpostavio sam da će stvari da odu u kurac kad sam pomenuo Zastavu, pokušao par puta da naglasim da se radi o hipotetičkoj Zastavi, podjednako kao bilo kom hipotetičkom IMTu/IMRu ili bilo kom drugom krupnijem industrijskom proizvođaču. Ne vezujem se za proizvodnju automobila nužno, to je danas u svetu skup sport, dostupan uglavnom bogatima.

 

Što se tiče licenci, pretpostavljam da je stvar u tome koliko platiš, i koje pogodnosti možeš da izboksuješ. Mi Fiat 500 i dalje ne možemo da izvezemo u Rusiju. Šta je problem, EUR 1?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

 

 

The chaebols: The rise of South Korea's mighty conglomerates

 

They are cornerstones of the economic, political and social landscape: Part one of a series looks at how these conglomerates -- like Samsung, LG and Hyundai -- saved South Korea from crushing poverty and defined a country's role on the global stage.

 

 

 

"South Korea can be defined as a 'developmental-state,' where the government actively intervened and worked closely with companies," said Cho Dong-keun, a professor at the department of economics of Myongji Unversity. "In some ways, it was necessary, because the market was imperfect. And the chaebols were born."

 

 

 

The chaebols themselves felt confident in their own technology and know-how when it came to manufacturing. What they needed now was great design, branding and marketing. Most of their corporate identities were renovated. Samsung and LG made strategic investments into manufacturing TVs, handsets and home appliances before their Japanese or US counterparts. Hyundai branded its cars as luxury vehicles. Thanks to the government's continuing support, SK began to develop the fastest broadband in the world.

 

http://www.cnet.com/news/the-chaebols-the-rise-of-south-koreas-mighty-conglomerates/

 

top-10-chaebol-by-total-assets.png

 

the-10-largest-chaebols-share-of-south-k

Edited by slow
Link to comment

Ruska dozvola OK, ali zašto Rusi ne dozvoljavaju, to je valjda "srpski" proizvod? Ili ipak ne? Da li vrednost ovde izvedenih radova i ovde proizvedenih komponenti vozila prebacuje 50%?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Jebes mi prase ako nisam znao za sta ces da se uhvatis [emoji38]Obaska sto poprilicno bezobrazno podmeces, a sve u brizi da radna snaga ne bude presovana.

I obaska sto pogibe, do neba poskoci od brige zarad dobrobiti radne snage u Srbiji 2016. godine, sa sve vazecim radnim zakonodavstvom i stanjem nadnica.

Daj bre, Prospero...

Ja sam na početku teme poskočio protiv "stezanja kaiša" i logike "iskoristimo stezanje kaiša, kad smo ga već stegli, da se razvijemo" jer je to varijacija "kriza je naša šansa" sranja pošto će na kraju balade stezanje kaiša biti još veće a eventualna dobit samo kratkoročna dok postoje vanredni uslovi koji su je kreirali, tj politički benefiti od trošenja para na to.

 

Ako već pritisak nezaposlenosti i postojeći nivo privredne aktivnosti drže plate niskima i pritiskaju zaposlene da rade duže za iste pare onda je primarni zadatak države da ih zaštiti od nebrojenih gazdinskih zloupotreba, a ne da im potura alijasirotanovićski nivo rmbanja kako bi se "društvo razvilo", kao da ih/nas "društvo" nije slagalo i sjebalo svaki jebeni put kad im/nam je reklo da moraju da rade/imo više i bolje a da za platu ne pitaju/mo.

 

by Tapatalk

Link to comment

 

In contrast, the Korean state had to undertake a much greater role
because of the relative underdevelopment of its private sector. It
nationalised commercial banks and totally subordinated their lending
decisions to industrial policy. The chaebols, the Korean version of
family-owned conglomerates, were the children of the state-led heavy
and chemical industrialisation (henceforth HCI) in the 1970s. The
state designated strategic industries and picked up companies or
business groups to undertake the task of building these new industries
whilst providing them with subsidies and protections. 9 The state–
banks–chaebol nexus thus became the central feature of the Korean
economic system (Figure 2.2).

 

Da mi ovo pokušamo sada, tačno bi nas bombardovali dronovima.

Link to comment

Nije valjda da na ekonomske odluke utice i spoljna politika? Shocking

 

Plus ta chaebol veza bogatih porodica i države, to zvuči tako radničkozaštitnički i egalitarno!

 

 

Ništa od modela jbg.

 

Better luck next time.

 

by Tapatalk

Link to comment

Ako ti je premisa da je tržište poprilično liberalizovano (slažem se) ono bi prepoznalo da u Srbiji postoji R&D i proizvodni potencijal za taj vajni domaći proizvod, pa bi ga redovnim putem finansiralo i podržalo.

 

Ako je tebi ovo početna premisa, onda si proklizao opasno. Globalizovano tržište zabole džefri najs za Srbiju i njene želje za tehnološkim razvojem, razvoj se radi u Nemačkoj, u Srbiji se proizvodiiznajmljuje radna snaga.

Link to comment

Plus ta chaebol veza bogatih porodica i države, to zvuči tako radničkozaštitnički i egalitarno.

Utiče spoljna politika, dakako, kao što je i kod nas verovatno uticala na izbor privrednog modela.

 

A taj chaebol je neki domaći koreanski brend, kao sad kad bi Vučić boostovao kopaoničku družinu da proizvode telekomunikacionu opremu, traktore, poljoprivredne mašine i sl. a ne maglu kao do sad.

 

Što je, kad objektivno pogledaš, i najpribližnije nekom mogućem modelu državno potpomognutog razvoja ovde. Za nemogućnost nekog drugog i ujebavanje egalitarizma (a ti si se za to inače zasekirao) se obrati u Krunsku.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

 

Plus ta chaebol veza bogatih porodica i države, to zvuči tako radničkozaštitnički i egalitarno!

 

 

Prospero, kakav je sad ovo socijalistički lament?

Link to comment

Da mi ovo pokušamo sada, tačno bi nas bombardovali dronovima.

 

+1

 

meni je frapantna činjenica da smo otišli dijametralno suprotnim putem od onoga kojim je trebalo. Ovde je sve, bukvalno sve pogrešno urađeno, totalno je promašen odabrani ekonomski model.

Edited by slow
Link to comment

Radio sam 1995. godine u nekom isturenom delu ILR.

Odmah po potpisivanju Erdutskog sporazuma, za nekih par meseci, najviše, svim pametnijim ljudima u firmi je postalo jasno da je Srbija ugasila mašinogradnju, proizvodnju vagona, alata za brodogradnju, namensku tešku industriju i slične oblasti .... koje su bile 80 do 90% izvora prihoda firme u kojoj sam radio.

Kad smo krenuli u obilazak konkurencije, razgovore sa kooperantima i pravljenje šestomesečnih planova proizvodnje, nabavke .... da se ispoštuje godišnji ciklus nekih mašina, već plaćene narudžbine i slično, polovina elektro-inžijnera nije bila u firmi.

Mašinci su se nešto teže snalazili, ali signal je bio jasan i video se iz stanja zaliha i narudžbina i kreditnih potraživanja banaka. Što bi rekli kod mene: "beganje mu je majća!"

Edited by zmanic
Link to comment

Ovde nema političke stabilnosti pa shodno tome nije ni mpglo biti konzistentne ekonomske politike na duži rok. Svaka vlada od 2000-te naovamo je bila konglomerat domaćih privatnih krupnokapitalističkih & odgovarajućih stranih interesa, njihov najmanji zajednički sadržalac - gde je proklizavanje u ma jednu stranu dovodilo do automatske reakcije one druge i sledstveno, pada vlade.

 

Sistem ovde fali, kao lebac, onaj koji će da preživi trenutnog jahača apokalipse, onemogućivši mu pritom da okrnji supstancu.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Ruska dozvola OK, ali zašto Rusi ne dozvoljavaju, to je valjda "srpski" proizvod? Ili ipak ne? Da li vrednost ovde izvedenih radova i ovde proizvedenih komponenti vozila prebacuje 50%?

 

mis da jos nisu dobacili ni 10%  + nisu dobacili ni 5% proizvodnje rezervnih delova iako su to bili u obavezi...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...