Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Problem je ''samo'' što će u toj ''međunarodnoj podeli rada'' slabijim ekonomijama nepripremljenim za tržišnu utakmicu pripasti loš plaćen rad i nizak nivo razvoja i što se neće odlepiti od tog nivoa decenijama.

 

imaš banku da uzmeš kredit i tržni centar da ga potrošiš. šta ti više treba??

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

imaš banku da uzmeš kredit i tržni centar da ga potrošiš. šta ti više treba??

 

Ništa više. Hoću te pare da spiskam samo na sebe kao svaki minarhista, neću s nikim ništa da delim. Uvodim tržište u kući već od sutra, neka se snalaze sami, nema više subvencija.

Edited by slow
Link to comment

^^

 

Postoji bitna razlika između protekcije velikog tržišta kao što je američko a koje ima kritičnu masu da unutar sebe razvije stravičnu konkurenciju u praktično svakoj privrednoj grani, i Srbije koja, well, nije ni za kakvo poređenje u tom smislu. Protekcionizam u Srbiji ne vodi razvoju nego brzom stvaranju (bolje rečeno jačanju) monopola i kartela, thanks but no thanks.

 

Dugoročno, dalja liberalizacija tržišta i postepeno uključivanje u tzv međunarodnu podelu rada (onoga što je kod nas ostalo van nje) nemaju smisleniju alternativu za ovo društvo, koje je em malo em nema nikakav bitan resurs za prodaju od koga se može rentijerski živeti. To ne važi samo za Srbiju nego i za veliku većinu evropskih zemalja.

 

+ 1012

Link to comment

Ništa više. Hoću te pare da spiskam samo na sebe kao svaki minarhista, neću s nikim ništa da delim. Uvodim tržište u kući već od sutra, neka se snalaze sami, nema više subvencija.

Toeto, sve da isteraš na tržište. :D

Link to comment

Ništa više. Hoću te pare da spiskam samo na sebe kao svaki minarhista, neću s nikim ništa da delim. Uvodim tržište u kući već od sutra, neka se snalaze sami, nema više subvencija.

Konacno si shvatio!!!  :D

Link to comment

Problem je ''samo'' što će u toj ''međunarodnoj podeli rada'' slabijim ekonomijama nepripremljenim za tržišnu utakmicu pripasti loš plaćen rad i nizak nivo razvoja i što se neće odlepiti od tog nivoa decenijama.

Dok će ti Katićeva razvojna banka napraviti fabriku avio motora koje nećeš prodati ni Sao Tomeu a ni Prinsipeu.

 

Ali imaćemo fabriku! I inženjere! I 50 komada motora, doduše pod plastičnom folijom u prašnjavom hangaru ali ćeš bar unucima na nekom budućem PPPu prepričavati o fantastičnim dometima srpskog mašinstva koje su razjebali tamo neki glupi liberali u gužvi novog narodnog bunta.

 

by Tapatalk

Link to comment

Yeah! Zato je ovde najprodavaniji automobil godinama bila rumunska Dačija. Ono, ima i BMW, može i na kredit, ali ga 95% gleda u izlogu.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Taman posla, više je poenta izrečenog u pravcu toga da ni hipotetičkoj Zastavi na državnim steroidima, kad pogledaš brojke, ne bi falilo ništa - jer se svakako za BMW nema. A profit u Kragujevcu, ne u Rumuniji.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Наравно да су подили јер су САД и Русија водеће силе 20. века. ........

Dobro što si sad pohisterisao što Rusi imaju manje plate od Srba, valjda treba da si ponosan što smo prestigli jednu od dve vodeće sile 20. veka.Sve ti se nešto zbrkalo i nafta i dolar i šta može za šest meseci i OECD i pariteti, a tek Italija :wub:

Razumem da ti slabije ide matematika pošto je kod tebe 3X=X, ali podaci su neumoljivi Srbija 356€ :0.6: Rusija 325€ :( https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage

 

Ništa ti ja nisam priznao o protekcionizmu u USA koga je svakako bilo ali se nisu "razvili" zbog njega kao ni druge države uostalom. 

Nego ne odgovori mi iz kog si jezika pokupio izraz pozlaćeni period. Nikada za tako nešto nisam čuo a ti si ga više puta upotrebio.

Link to comment

Znaš kako, po meni libertarijanizmom nikako, jer ja imam - nazovi ga i paranoičnim - stav da je to mućak koji se na međunarodnom planu uteruje slabijima na ovaj ili onaj način, zarad sopstvenog ekonomskog interesa. Otud i prezir prema sinekuristima.

 

Ja recimo delim Korkijev stav da je optimalno rešenje kombinacija liberalizacije i protekcionizma, saglasno razvojnim prioritetima.

 

Pa ja protiv paranoičnih stavova nemam dobru argumentaciju. Ko su uostalom ti sinekuristi jel to nešto kao reptilijanci? Imaju li oni ime i prezime?

Ajde napravite lepo ti i Korki taja razvojni model: šta da razvijamo, na koji način, od kog novca i čime mislite to da štitite. pa onda da vidimo, ako bude ubedljivo odmah se tome pridružujem.

 

Evo imamo liberalizaciju trgovine pa opet imamo kartele. I samim tim duplu štetu.

 

Batali teoriju.

 

Gde su ti dokazi za kartel u trgovini? Imaš dva velika lanca i nekoliko manjih. Sada se sprema treći veliki(Lidl) što znači da nema visoke barijere za ulazak a to je jedino važno. Ako misliš da postoji kartel ili monopol imaš http://www.kzk.org.rs/ pa prijavi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...