Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

to i jeste jedan od uzroka  :fantom:

 

međutim mnogo je veći uzrok to što obični ljudi, kao ti na primer, ne umeju da razlikuju fiskalnu od politike dohodaka, ili pojmove ravnopravnopravnost i jednakost ili ravnopravnost i istost, i tako to. Informisanost iz opšte kulture nam je dizaster, ali to nam je što nam je. Fakat je, i to ti priznajem, da je na obrazovanijima da rade na tome da se to promeni. Ali nisam optimista.

 

 

Ja se sećam da je u moje vreme bio i predmet ustav i prava građana. Tamo su objašnjavani ovi osnovni koncepti. Možda ima i danas, ali eto ljudi sede na ušima na predavanjima, na TVu farma, nema više kulturno-obrazovnog programa itd.

Ima li demokratije bez koliko toliko obrazovanog građanina?

Link to comment

Srecom, i najneobrazovaniji covek vrlo dobro zna da broji novac, pa i da prepozna kada neko proba da mu zavlaci ruku u dzep. Ajd sad se lepo dogovorite sve kako ce da bude, pa navracam za neko vreme da vidim kako to fino fercera.

 

ma nema problema, što se mene tiče može niko nikom da ne "zavlači ruku u džep". Al onda kad jednog dana kad umesto svojih kompjutera nađeš štekere i prazne stolove nema da zoveš policiju nego da platiš privatnu družbu sa oružjem da nađe ko je to uradio, pa ako da bog i sreće junačke da ti to vrate. a ako ne...ništa. A ja ću se sa ovim lap topom nekako snaći. 

 

Al ono što ne može to je da se zavlači dublje ruka u džep onima kojima je plići, a da se ti isti ne pitaju apsolutno ništa o tome, jerbo će jednog dana da dođu ili sa crvenom ili sa nekom nacionalnom zastavom i završiće se isto kao u prethodnom primeru, osim što kad pozoveš policiju...dobićeš isto njih. 

 

I ja ti, i drugima, sve ovo pišem ne zato što bih voleo da se to desi, nego zato što ne bih voleo. Kao i ogromna većina ostalih. Ti i pored desetina takvih primera, u prethodnih 200 i kusur godina bukvalno ne razumeš kako svet funkcioniše i još drugima pričaš da govore o nekim "utopijama" :D 

Link to comment

Ja se sećam da je u moje vreme bio i predmet ustav i prava građana. Tamo su objašnjavani ovi osnovni koncepti. Možda ima i danas, ali eto ljudi sede na ušima na predavanjima, na TVu farma, nema više kulturno-obrazovnog programa itd.

Ima li demokratije bez koliko toliko obrazovanog građanina?

 

to je otvoreno pitanje

Link to comment

ma nema problema, što se mene tiče može niko nikom da ne "zavlači ruku u džep". Al onda kad jednog dana kad umesto svojih kompjutera nađeš štekere i prazne stolove nema da zoveš policiju nego da platiš privatnu družbu sa oružjem da nađe ko je to uradio, pa ako da bog i sreće junačke da ti to vrate. a ako ne...ništa. A ja ću se sa ovim lap topom nekako snaći. 

 

Ja ne znam da li si ti ikad imao takvu situaciju, ali ako nisi evo odma da ti kazem da skroz znas kako to funkcionise. S' tim da sada zoves policiju, ona naravno ne moze tu nista, pa ti ostaje da otpises stetu, ili zoves tu privatnu druzinu, uglavnom potpuno isto kao sto si opisao.

 

 

Ti i pored desetina takvih primera, u prethodnih 200 i kusur godina bukvalno ne razumeš kako svet funkcioniše i još drugima pričaš da govore o nekim "utopijama" :D

 

Rece mi covek koji pokusava da me ubedi da to kako vodim posao nikako ne moze, jer u knjizi koju je onomad procitao pise da treba drugacije. I tu sasvim fino prolazim. Bogca ti, pa kad bih jos razumeo kako svet funkcionise, mozda bih bio i milijarder. Posto ti je dvocas, i da li ih drzis nakon 20h, zeleo bih da probam da nadomestim to sto sam propustio i poboljsam poslovne rezultate. Dajes li neku garanciju?

Link to comment

Ja ne znam da li si ti ikad imao takvu situaciju, ali ako nisi evo odma da ti kazem da skroz znas kako to funkcionise. S' tim da sada zoves policiju, ona naravno ne moze tu nista, pa ti ostaje da otpises stetu, ili zoves tu privatnu druzinu, uglavnom potpuno isto kao sto si opisao.

 

 

 

Rece mi covek koji pokusava da me ubedi da to kako vodim posao nikako ne moze, jer u knjizi koju je onomad procitao pise da treba drugacije. I tu sasvim fino prolazim. Bogca ti, pa kad bih jos razumeo kako svet funkcionise, mozda bih bio i milijarder. Posto ti je dvocas, i da li ih drzis nakon 20h, zeleo bih da probam da nadomestim to sto sam propustio i poboljsam poslovne rezultate. Dajes li neku garanciju?

 

Bold 1 - Ne, to nije to. To se desilo tebi, i još ponekom (heck, i meni jednom, ali sa drugim stvarima), ali znam bome dosta, mogo više, primera kada su policija, advokat/tužilac i sudovi rešili problem. Ali nije to poenta. Poenta je što se zna da to postoji. Kad bi se znalo da ne postoji - e to je ona situacija u kojoj niko ništa ne plaća. Ali, principijelno, nisam protiv. Čak bih voleo da to bude možda jedno nedelju dana, strogo ograničeno (kad bi moglo). Posle toga bi se neka pitanja manje postavljala

 

Bold 2 - To si nešto pobrkao sa nekim drugim, ni na kraj pameti mi nije da ti nešto govorim u vezi tvog posla. Nie to stvar ličnog nivoa, ni samo tvoje odluke. Niko ne živi sam na svetu, u stvari skoro svakoživi u nekoj organizovanoj zajednici. Gledaj, sve su ovo prijateljski saveti. Ja sam, generalno, prijatelj biznisa, i, posebno, bezbednosti poslovanja, privatne inicijative, etc. Ako, ne daj bože, upoznaš neprijatelje - znaćeš da napraviš razliku između 1 mene i njih, veruj mi. 

Link to comment

Bold 1 - Ne, to nije to. To se desilo tebi, i još ponekom (heck, i meni jednom, ali sa drugim stvarima), ali znam bome dosta, mogo više, primera kada su policija, advokat/tužilac i sudovi rešili problem. Ali nije to poenta. Poenta je što se zna da to postoji. Kad bi se znalo da ne postoji - e to je ona situacija u kojoj niko ništa ne plaća. Ali, principijelno, nisam protiv. Čak bih voleo da to bude možda jedno nedelju dana, strogo ograničeno (kad bi moglo). Posle toga bi se neka pitanja manje postavljala

 

Bold 2 - To si nešto pobrkao sa nekim drugim, ni na kraj pameti mi nije da ti nešto govorim u vezi tvog posla. Nie to stvar ličnog nivoa, ni samo tvoje odluke. Niko ne živi sam na svetu, u stvari skoro svakoživi u nekoj organizovanoj zajednici. Gledaj, sve su ovo prijateljski saveti. Ja sam, generalno, prijatelj biznisa, i, posebno, bezbednosti poslovanja, privatne inicijative, etc. Ako, ne daj bože, upoznaš neprijatelje - znaćeš da napraviš razliku između 1 mene i njih, veruj mi. 

 

Ne brigaj Manc, no offence taken. Ovo je forum, a samo caskamo, neko zabave radi, a neko, mozda, ozbiljnije ovome pristupa. Uglavnom, ne brini, nisam mislio da insinuiram da si bilo sta lose uradio, ili da sam razvio neke antipatije prema tebi :)

Link to comment

Srecom, i najneobrazovaniji covek vrlo dobro zna da broji novac, pa i da prepozna kada neko proba da mu zavlaci ruku u dzep. Ajd sad se lepo dogovorite sve kako ce da bude, pa navracam za neko vreme da vidim kako to fino fercera.

 

Link to comment

Evo, ja barem nemam nista protiv. Preracunao bih se da li mi se isplati da kroz knjige vodim strucna usavrsavanja na Tajlandu, benzin, namestaj, kompjutersku opremu, racun za telefon, i sve te troskove koji se koriste u poslovanju, pa ako mi porezi i doprinosi od 10.000 na licnu zaradu + 10% od dobiti budu znacajno nepovoljniji nego sada, gasim agenciju, prijavljujem se za pomoc za nezaposlene, pa se raspitujem kod kolega za te Telenor bankomate koji odjednom mogu da izbace do 200.000...

 

Ček, ček, pa zabava je tek počela, nemoj da si odmah kvariigra. Daj da i ja malo uživam, budem sposoban, pametan i lep i da budem pošteni paušalac a ti da plaćaš pun porez .Pa valjda ti prvi treba da popiješ lek koji si meni davao , prekvalifijuješ se i radiš ono što zakon dozvoljava, makar to značilo da si doneo odluke sa kojima ti se ne sviđa da živiš.

 

Umesto toga pretiš da ćeš da odeš u sivu zonu, falsifikuješ fakture , ostale troškove i dokumentaciju ili, da zlo bude veće, u potpuno crnu zonu, da radiš „na divlje“. Eh kako je kratak put od uglednog, poštenog paušalca do kriminalca koga kao zver progoni poreska policija.

 

Tu pomoć za nezaposlene odmah počni da primaš. Pa kad vas Vulin postroji da čistite sneg, mahnuću ti iz toplog automobila na putu do paušalne radnje. Bonus je da ćeš biti na čistom vazduhu  i obavljati fizičke aktivnosti a ne biti po ceo dan zakucan za ekran. A kad te konačno navataju poreznici, moći ćeš malo duže na prostranim poljima PKB-a da  kontempliraš o ravnopravnosti, jednakosti i sličnim andrmoljama.

 

 

 

                                                                                                                      KRIVIČNI ZAKONIK

                                                                                                                          Poreska utaja

                                                                                                                             Član 229

(1) Ko u nameri da potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o zakonito stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi stopedeset hiljada dinara,

kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.

(2) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi milion i petsto hiljada dinara,

učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina i novčanom kaznom.

(3) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi sedam miliona i petsto hiljada dinara,

učinilac će se kazniti zatvorom od dve do deset godina i novčanom kaznom.

 

 

Link to comment

Meni smešno, to je otprilike na nivou da se neko žali kako su žene diskriminisane, a kolega u diskusiji ukaže na mogućnost operacije za promenu pola. Verovatno se i brže odradi od prekvalifikacije.

 

Odlična paralela, to je tačno taj nivo svesti. Samo što,  kao što vidiš, kad takvima treba da se nešto odseče ili prišije oni odjednom neće tako da se igraju.  

Link to comment

Tako je, ili neko na primer da se zali zasto nije nasledio nista od imucnih predaka, a drugi mu kaze, pa jebi ga, sto se nisi rodio u bogatoj porodici, pa da i ti ravnomerno nasledis nesto. Kad vec hocemo sve da banalizujemo, hajde i to. Hajde da sve kolektivizujemo, pa da ravnomerno delimo. Svako neka radi koliko je sposoban, i svako nek trosi koliko mu treba. Hej... Pa to su vec probali... Spektakularno je funkcionisalo...

Spektakularan će biti i nastavak trenutnog puta, al ono baš pravi spektakl, najveći do sada, ima da pršti žurka.

 

 

ArnouxRunningOnEmpty.jpg

 

 

nGeni-Cool-Planet-Making-Contact-work-sl

Edited by miki.bg
Link to comment

Promena pola??? Drzava je tamo nabrojala nekoliko sfera u kojima zabranjuje jednu praksu i to se radi o sferama gde drzava vidi vazan interes ili mogucnost nekakve prevare. Znas unapred kad se bavis tim zanimanjima da nisi u istom polozaju kao ostali gradjani. Primera zanimanja koja nose odredjen neravnopravan polozaj ima stotine, a to sto nasa zemlja malo vise voli da gura nos svuda joj je tradicija. Valjda onda imas problem na relaciji drzava-tvoj sektor poslovanja i vidis da li tu nesto moze da se promeni ili ne budes u tom sektoru.

Resenje je ukinuti jednu praksu jer neki ne mogu da je ostvare? Pa u stvari vase resenje je da svoj deci odsecemo pisu pa da budu ravnopravni.

 

Sad nastavite o tome kako nestaje nafta. Za Srbina je vazno da resava neki visi problem od ovih obicnih banalnosti. Evo miki vec sad odbija da razmislja o bilo cemu ako to nije rusenje kompletnog imperijalistickog poretka, to je produktivno npr. Vi ostali vidite da uciteljice nose pistolje a panduri da imaju 3 meseca godisnjeg, to vam je daleko krupnija neravnopravnost.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...