Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ne, nije to argument. Argument je da se ekonomski i intelektualno moćne društvene grupe (u ovom slučaju zajednički imenitelj je delatnost) namerno povlašćuju ostavljajući ih bočno u odnosu na ostale tržišne subjekte, kako ne bi svoju moć i uticaj koristile za kontrolu rada izabranih i postavljenih državnih i paradržavnih funkcionera.

 

Onaj moćan kome uzmeš ozbiljne pare na kontu poreza ima najdirektniji interes da tvoj rad kontroliše i pita kako si ih potrošio.

 

Kad mu uzmeš malo, mnogo manje nego što bi trebalo, nije ga mnogo briga kako ćeš ih trošiti, dokle god on uslugu koju bi ti za te pare trebalo da mu pružiš može da obavi sam tj. da bira gde će.

 

via CZ-M53 TT

 

U teoriji. U praksi možeš da gledaš kako su oni od kojih se najviše para prikupilo na zapadu, jake srednje klase, koja je pritom dosta zainteresovanija za politiku od naše i dosta obrazovanija da to ima kapacitet da isprati uopšte, opet preveslani i preveslavaju oh godinama njihove političke elite.

 

Moj utisak u ovom trenutku je da je najveći problem fragmentisanost interesnih grupa, nepostojanje mehanizama za prepoznavanje zajedničkih ciljeva i okupljanja oko tih ciljeva, nesposobnost dobrog dela ljudi da uoči najosnovnije uzrok-posledica-moj interes tokove i sposobnost konzumacije krajnje neinteligentne propagande (evo me na krevetiću u niškoj kasarni i vidi me majko što sam pokisao je nivo glasača u nekoj afričkoj vukojebini gde niko nije video osnovne škole a ne za ljude u Srbiji koja je pružala onako kvalitetno obrazovanje kakvo smo ja i starije generacije tu dobili) itd.

 

To ja platim više poreza pa pitam gde su moje pare nije neka karta u rukama onih koji i svoj neto pristaju da zarađuju po srednjem azijskom standardu a da troše na robu sa evropskim cenama. Mislim kad za taj chunk svojih para ne pitaju gde su moji novci...

Link to comment

 

 

U teoriji. U praksi možeš da gledaš kako su oni od kojih se najviše para prikupilo na zapadu, jake srednje klase, koja je pritom dosta zainteresovanija za politiku od naše i dosta obrazovanija da to ima kapacitet da isprati uopšte, opet preveslani i preveslavaju oh godinama njihove političke elite.

Ja u praksi vidim da su te države i društva u tom nekom smislu neuporedivo uređenije od Srbije, i da neuporedivo bolje funkcionišu.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ja u praksi vidim da su te države i društva u tom nekom smislu neuporedivo uređenije od Srbije, i da neuporedivo bolje funkcionišu.

 

via CZ-M53 TT

 

Na talasu onoga što se nekad uspostavilo kao standard javne uprave, to da, ali to važi i za Srbiju. Ali su i oni in decline, zato je i došlo do brexita itd.

Link to comment

 

 

Na talasu onoga što se nekad uspostavilo kao standard javne uprave, to da, ali to važi i za Srbiju.

Ovaj, ne. Prosto jer nam početne pozicije nisu bile iste. Mi tek gradimo nešto što su oni gradili decenijama.

 

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ovaj, ne. Prosto jer nam početne pozicije nisu bile iste. Mi tek gradimo nešto što su oni gradili decenijama.

 

 

via CZ-M53 TT

 

Ne gradimo. Ni u jednom trenutku post WWII razvoja zapadne Evrope to nije izgledalo ovako kako izgleda u Srbiji kako ja to vidim. Mi prosto nismo na tom putu. Da li ćemo nekad biti je drugo pitanje.

Link to comment

Pa nije ni moglo da izgleda tako kad su sveukupne okolnosti potpuno bile drugačije. Mi smo imali transformaciju državnog, društvenog i ekonomskog poretka, i pokušavamo (s to snage što imamo, koliko imamo) da ovde implementiramo rešenja koja oni imaju već odavno.

 

U tom smislu a budući da smo prihvatili poredak čija se suština zasniva na građanskoj participaciji kao jedinoj kvalitetnoj kontroli države, svaki je čovek/glas važan.

 

Pogotovo je važan onaj učen i materijalno situiran, i opšti je društveni interes da takav bude uključen u šire političke procese.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

To vam državni i paradržavni mediji neće masovno raditi ako se, npr budžet od toga puni 10%. Bilo bi, naravno, i gorkih i zajedljivih glasova, ali nećeš mi reći da je 1 IT struka nemoćna da na recimo internetu brani svoje mišljenje. Pa čak i da angažuje za svoje nterese neke ljude čiji se glasovi slušaju ili reč čita. Shvatam ja da je javna diskusija u Srbiji često ružna i tužna. Ali bolje od toga nije izmišljeno. 

 

Postacu vec dosadan ponavljanjem: ne da je izmisljeno vec odavno postoji, a opisuje se kao glasanje novcanikom, glasanje stopalima i slicno. Nije jedini nacin da se utice na takve stvari bas da moras u diskusiji i debati ubedis nekog da ti prizna da si u pravu. A ne mislim ni da je to jedini moralno prihvatljiv nacin. Sasvim je legitimno da priznas da si glup ili nekomunikativan i svoje aktivnosti usmeris tamo gde mislis da ce te makar malo razumeti, a da pustis pametne da raspravljaju u beskraj. Na primer, ako bismo sutra odlucili da zubarima treba da ogranicimo cenu na 100 dinara po intervenciji na zubu, jer je interes drustva da svi imaju lepe i zdrave zube, da li to znaci da bi se to i desilo? Pa naravno da ne bi. Neki zubari bi otisli iz zemlje, a oni koji ostanu vise ne bi bili zubari, vec bi poceli da popravljaju cipele. Na kraju bi smo svi bili zadovoljni sto smo se tako lepo dogovorili i namestili da je odlazak zubaru zaista jeftin, samo bismo svi imali pokvarene zube.

Link to comment

Postacu vec dosadan ponavljanjem: ne da je izmisljeno vec odavno postoji, a opisuje se kao glasanje novcanikom, glasanje stopalima i slicno. Nije jedini nacin da se utice na takve stvari bas da moras u diskusiji i debati ubedis nekog da ti prizna da si u pravu. A ne mislim ni da je to jedini moralno prihvatljiv nacin. Sasvim je legitimno da priznas da si glup ili nekomunikativan i svoje aktivnosti usmeris tamo gde mislis da ce te makar malo razumeti, a da pustis pametne da raspravljaju u beskraj. Na primer, ako bismo sutra odlucili da zubarima treba da ogranicimo cenu na 100 dinara po intervenciji na zubu, jer je interes drustva da svi imaju lepe i zdrave zube, da li to znaci da bi se to i desilo? Pa naravno da ne bi. Neki zubari bi otisli iz zemlje, a oni koji ostanu vise ne bi bili zubari, vec bi poceli da popravljaju cipele. Na kraju bi smo svi bili zadovoljni sto smo se tako lepo dogovorili i namestili da je odlazak zubaru zaista jeftin, samo bismo svi imali pokvarene zube.

 

Ta paralela ne postoji. 

Link to comment

To sto ti nesto ne vidis, ili ne priznajes, ne znaci i da ne postoji.

 

Nema šta ja ili ti da priznajemo. Politika cena je jedno, a poreska politika je drugo. Grandmothers and frogs. 

Link to comment

Pre sam mislio da je on jedan od Vučićevih kandidata. Ne zvanično i ne otvoreno, ali sigurno mu ne bi bio nikakva opozicija kada bi nekim čudom i bio izabran.

A inače, nije mi baš jasna logika po kojoj bi Šešeljeva pobeda u drugom krugu dala krila demokratskoj opoziciji. Ako računamo da bi izlasnost u drugom krugu bila 50%, to bi značilo da bi Šešelj imao preko 1,5 milion glasova. Mogu samo da zamislim kako bi normalan svet reagovao na činjenicu da Toma i Šešelj imaju zajedno oko/preko 3 miliona glasova. Sigurno im ne bi prva pomisao bila da na sledećim izborima, za 2-3 godine, treba glasati za neku demokratsku opciju.

A i za prvo i i za drugo vazi ono trece, a to je da mozes da dogovaras sta hoces, ali to ne znaci da su efekti pravolinijski, i da uopste mozes puno da ih kontrolises. Onda kad vidis da to tako ne ide, izgovor je uvek spreman: ideja je ispravna, al realnost ne valja.

Edited by Zupermen
Link to comment

.....

Zar stvarno nisi u stanju da pises bez ubacivanja licnog prozivanja. Ja nisam pausalac npr. a ne mogu ni da se prepoznam u tom idiotskom "u se na se i poda se". Prozivke ne samo sto su sranje za bilo kakvu raspravu nego cak mase poentu.

 

Potezanje ustava i ravnopravnosti je takodje besmisleno. Sve devijacije od "ravnopravnosti" kako je ti razumes su plod drzavnog shvatanja monopola u odredjenim oblastima. Recimo uciteljice u osnovnoj skoli imaju odredjeni specijalan polozaj koji drzava tako vidi i zbog toga ne mogu da urade mnoge stvari koje moze vlasnik prodavnice na primer. Da si uciteljica ne bi mogao da se pozivas na neravnopravnost jer si znao za to i kad si postajao uciteljica. Ne bi ocekivao da ti se otvori mogucnost da se preorjentises na to da budes uciteljica privatnik jer je osnovna skola strateski drzavni resurs koji je detaljno regulisan. Da li je ta situacija u tvojoj oblasti opravdana ja ne znam, ali ako nije to je problem sa drzavom koja svakako mnoge stvari radi pogresno.

Sve to ukupno nije "nacelni pogled" na ravnopravnost nego neshvatanje sta taj pojam znaci. Objasnio sam vec 10 puta, a nije mi tesko jos 10 - za te pare koje dajes ti dobijas jako puno sigurnosti. Neko to ne zeli ili ne moze da si priusti sigurnost i taj neko nije u nekakvom monopolskom polozaju. Nema nikakvih barijera da se udje, bukvalno mozes biti nepismen i imati svoju agenciju. To je vec ravnopravnost - svako moze da ucestvuje i mnogi medjusobno razliciti profili ljudi ucestvuju. Cinjenica da general Vojske Srbije ne moze ucestvovati i biti general privatnik zaista ne znaci da je neravnopravan dok god moze prestati biti general i postati metalostrugar.

U trenutku kad ne mozes postati taksista zbog monopola, ne mozes biti trener prvoligasa dok ne dobijes licencu, ne mozes raditi beskonacan niz poslova samo zato sto se nekome digao da ti vestacki naplacuje ulaznicu ti si u problemu sa oblikom zaposljavanja koji je otvoren za svakoga ko dise i tu osecas neravnopravnost?

 

......

 

Crni dane a crna sudbino…..Prošli "smo" danas kao Harald Hardrada pa mi se i ne piše nešto. Ipak….

 

Glede protesta za lično prozivanje ovo su tvoje reči:

 

 

Ja sam rekao da sam u povlastenoj poziciji, da nameravam u njoj i da ostanem i da imam jasne planove kako to da sprovedem. To bi tek u krajnjoj instanci mozda znacilo krsenje zakona, ali za sada ga zaista ne krsim. I to ja nemam ovaj klasican moral, sto se mene tice ja prosecan zivot gradjanina Srbije ne bih ziveo ni po cenu bavljenja tradicionalnim kriminalom.

 

BTW, ja ne trebam nikakav razlog da bih izbegavao porez, radim to zato sto vise volim da imam ja nego da imaju drugi

 

 

 

Ja sam oz toga zaključio to što sam rekao i iza toga stojim. Ali sam i rekao da su za mene pohlepa i sebičnost dobre i korisne pojave ako se iskazuju u ravnopravnim uslovima.

Pa hajde malo sada da stvorimo neke druge uslove i pravila igre. Recimo da se malo, uz pomoć lobija i tzv. narodnih predstavnika u Skupštini Srbije, promeni zakon pa da ZOPDG glasi: 

 

Paušalno oporezivanje

 

Član 40

Preduzetnik koji s obzirom na okolnosti nije u stanju da vodi poslovne knjige, osim poslovne knjige o ostvarenom prometu, ili kome njihovo vođenje otežava obavljanje delatnosti, ima pravo da podnese zahtev da porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na paušalno utvrđen prihod (u daljem tekstu: paušalno oporezivanje).

 

Pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku:

 

1) koji obavlja delatnost iz oblasti: računovodstvenih, knjigovodstvenih i revizorskih poslova, poslova poreskog savetovanja, reklamiranja i istraživanja tržišta;

 

2) koji obavlja delatnost iz oblasti:programiranja, advokature, stomatologije

 

3) u čiju delatnost ulažu i druga lica;

 

4) čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 6.000.000 dinara;

 

5) koji je evidentiran kao obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost.

 

Izuzetno od odredbe stava 2. tačka 2) ovog člana, preduzetniku koji trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost obavlja u kiosku, prikolici ili sličnom objektu može se, na njegov zahtev, odobriti da porez plaća na paušalno utvrđen prihod.

 

Delatnosti iz st. 2. i 3. ovog člana opredeljuju se u skladu sa propisima kojima se uređuje klasifikacija delatnosti.

 

I da se naravno Uredba o paušalnom oporezivanju za grupu 5 glasi:

 5) u petu grupu:  koji obavlja delatnost iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi s nekretninama; i druge slične profesionalne delatnosti;

 

I eto sad odjednom programeri i ini ne mogu da otvaraju agencije i moraju da plate mnogo veći mesečni porez i o užasa ako prebace 2.200.000 prihoda godišnje i godišnji porez.

To nije u redu zavapiće programeri, mi plaćamo mnogo a trgovci tri puta manje ali je odgovor da je to "po zakonu". Ali zakon nije ravnopravan, mi ne možemo da budemo paušalci zakukaće mučeni softveraši. Netačno odgovorće im se:

  "zakon garantuje SVIMA iste uslove. Tvoja delatnost je ogranicena, ali ti niko ne brani da se prekvalifikujes i radis ono sto zakon dozvoljava, kao i svi ostali pausalci koji rade posteno."(Supermen™).

i još:

 Ostaje ogroman broj zanimanja u kojima to mozes i to je meni dovoljno da zakljucim da si doneo neke odluke s kojima ti se ne svidja da zivis.(Prokleto Đubre™)

 

Hajde malo tako da igramo ovu poresku igru. Dajte i nama jedan krug.

Link to comment

 

Crni dane a crna sudbino…..Prošli "smo" danas kao Harald Hardrada pa mi se i ne piše nešto. Ipak….

 

Glede protesta za lično prozivanje ovo su tvoje reči:

 

 

Ja sam rekao da sam u povlastenoj poziciji, da nameravam u njoj i da ostanem i da imam jasne planove kako to da sprovedem. To bi tek u krajnjoj instanci mozda znacilo krsenje zakona, ali za sada ga zaista ne krsim. I to ja nemam ovaj klasican moral, sto se mene tice ja prosecan zivot gradjanina Srbije ne bih ziveo ni po cenu bavljenja tradicionalnim kriminalom.

 

BTW, ja ne trebam nikakav razlog da bih izbegavao porez, radim to zato sto vise volim da imam ja nego da imaju drugi

 

 

 

Ja sam oz toga zaključio to što sam rekao i iza toga stojim. Ali sam i rekao da su za mene pohlepa i sebičnost dobre i korisne pojave ako se iskazuju u ravnopravnim uslovima.

Pa hajde malo sada da stvorimo neke druge uslove i pravila igre. Recimo da se malo, uz pomoć lobija i tzv. narodnih predstavnika u Skupštini Srbije, promeni zakon pa da ZOPDG glasi: 

 

Paušalno oporezivanje

 

Član 40

Preduzetnik koji s obzirom na okolnosti nije u stanju da vodi poslovne knjige, osim poslovne knjige o ostvarenom prometu, ili kome njihovo vođenje otežava obavljanje delatnosti, ima pravo da podnese zahtev da porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na paušalno utvrđen prihod (u daljem tekstu: paušalno oporezivanje).

 

Pravo na paušalno oporezivanje ne može se priznati preduzetniku:

 

1) koji obavlja delatnost iz oblasti: računovodstvenih, knjigovodstvenih i revizorskih poslova, poslova poreskog savetovanja, reklamiranja i istraživanja tržišta;

 

2) koji obavlja delatnost iz oblasti:programiranja, advokature, stomatologije

 

3) u čiju delatnost ulažu i druga lica;

 

4) čiji je ukupan promet u godini koja prethodi godini za koju se utvrđuje porez, odnosno čiji je planirani promet kada počinje obavljanje delatnosti - veći od 6.000.000 dinara;

 

5) koji je evidentiran kao obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost.

 

Izuzetno od odredbe stava 2. tačka 2) ovog člana, preduzetniku koji trgovinsku ili ugostiteljsku delatnost obavlja u kiosku, prikolici ili sličnom objektu može se, na njegov zahtev, odobriti da porez plaća na paušalno utvrđen prihod.

 

Delatnosti iz st. 2. i 3. ovog člana opredeljuju se u skladu sa propisima kojima se uređuje klasifikacija delatnosti.

 

I da se naravno Uredba o paušalnom oporezivanju za grupu 5 glasi:

 5) u petu grupu:  koji obavlja delatnost iz oblasti: trgovine na veliko i trgovine na malo, hotela i restorana, finansijskog posredovanja i aktivnosti u vezi s nekretninama; i druge slične profesionalne delatnosti;

 

I eto sad odjednom programeri i ini ne mogu da otvaraju agencije i moraju da plate mnogo veći mesečni porez i o užasa ako prebace 2.200.000 prihoda godišnje i godišnji porez.

To nije u redu zavapiće programeri, mi plaćamo mnogo a trgovci tri puta manje ali je odgovor da je to "po zakonu". Ali zakon nije ravnopravan, mi ne možemo da budemo paušalci zakukaće mučeni softveraši. Netačno odgovorće im se:

  "zakon garantuje SVIMA iste uslove. Tvoja delatnost je ogranicena, ali ti niko ne brani da se prekvalifikujes i radis ono sto zakon dozvoljava, kao i svi ostali pausalci koji rade posteno."(Supermen™).

i još:

 Ostaje ogroman broj zanimanja u kojima to mozes i to je meni dovoljno da zakljucim da si doneo neke odluke s kojima ti se ne svidja da zivis.(Prokleto Đubre™)

 

Hajde malo tako da igramo ovu poresku igru. Dajte i nama jedan krug.

 

Evo, ja barem nemam nista protiv. Preracunao bih se da li mi se isplati da kroz knjige vodim strucna usavrsavanja na Tajlandu, benzin, namestaj, kompjutersku opremu, racun za telefon, i sve te troskove koji se koriste u poslovanju, pa ako mi porezi i doprinosi od 10.000 na licnu zaradu + 10% od dobiti budu znacajno nepovoljniji nego sada, gasim agenciju, prijavljujem se za pomoc za nezaposlene, pa se raspitujem kod kolega za te Telenor bankomate koji odjednom mogu da izbace do 200.000...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...