Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

 

 

Prvo: zakon garantuje SVIMA iste uslove. Tvoja delatnost je ogranicena, ali ti niko ne brani da se prekvalifikujes i radis ono sto zakon dozvoljava, kao i svi ostali pausalci koji rade posteno.

 

Drugo: cak i u tvojoj delatnosti mozes da budes pausalac na sopstveni zahtev, ako ti ne smeta da radis u kiosku, prikolici, ili nekom slicnom objektu.

 

 

 

 

. Nije da nemas mogucnosti da promenis zanimanje, a da ostanes u trgovini. Isto ne mozes biti pausalno oporezovan profesor na fakultetu niti pausalni policajac. Ostaje ogroman broj zanimanja u kojima to mozes i to je meni dovoljno da zakljucim da si doneo neke odluke s kojima ti se ne svidja da zivis.

 

 

 

Pa neće to tako moći gospodo paušalci. Mislim to da ja menjam zanimanje da bi vi mogli da se bahatite i da sve izgleda kul. Prvo zato što ja ne želim da menjam zanimanje sasvim mi je dobro u njemu. Drugo zato što ako ja i promenim zanimanje ostaje potreba da moj posao neko radi jer je taj posao neophodan, neko mora da ga radi. A onda bi taj drugi bio u neravnopravnom položaju po pitanju poreskih davanja pa ništa nismo uradili. Vama je možda čudno  što neko razmišlja u načelnim kategorijama a ne isključivo kroz kratkoročnu ličnu korist ali ceo topik je do sada bio takav ma koliko se oko pojedinih pitanja nismo slagali i razmenjivali oštre reči. Jasno mi je  da vi niste odmakli od "use nase i podase, a ostali crknite" koncepta života i ta pohlepa mi je sasvim u redu dok možemo da budemo ravnopravni u ostvarivanju pohlepe. A ne možemo, ne da zakon. Šta da radimo moraće zato pre ili kasnije da se menja zakon da bi bili ravnopravni kako ustav zapoveda. A vi kako hoćete, ko u inostranstvo ko u kriminal, prema ličnim afinitetima.  

Edited by Luther
Link to comment

"zakon je isti za sve" se tumači tako da se kaže da svako™ može postati deo neke branše koju zakon, eto, specifično tretira? tj. "zakon je isti za sve" = "zakon nikome ne brani da postane to i to"?

 

lol

 

Pa da, logika crv nije ni postojao. Meni je zabavno dokle se može stići nebuloznim odbranama neodbranjivog. Krenulo se od izvoza, pa preko pdv-a i Rumunije stiglo do "jednaki pred zakonom". Čekam na sledeći kreativni uzlet.

Link to comment

Sustinski problem pak imam sa regularnim firmama koje imaju zaposlene, ali im to nisu zaposleni, nego vlasnici agencija. Dolaze im svaki dan u firmu, ali to su freelanceri. Vode ih na team buildinge, ali to su vlasnici agencija. I onda da se vratimo na pocetak price: takve firme treba da kazu "placamo porez, a subvencionisani stranci nam otimaju radnike :(". Pa ako ce ti Britanci da actually zaposle 300 ljudi i daju im regularno oporezovane plate, onda drustvo fakat ima veliku korist od takvih subvencija.

 

Razumem ovaj stav i uglavnom nemam problem s tim, ali krupna slika je problematicna. Ne postoji nacin da objasnis ulaganje zajednickog novca u subvencionisanje necega sto radi odlicno. Ona kasirka sto smo je pominjali je dala deo svoje plate da neko tamo dobije platu 5-10 puta vecu od nje. I to sve u oblasti koja funkcionise i kad se niko ne mesa. Nema sanse da je to uradjeno s nekim dobrim namerama i bez teske kradje i ugradnje.

 

Pa neće to tako moći gospodo paušalci. Mislim to da ja menjam zanimanje da bi vi mogli da se bahatite i da sve izgleda kul. Prvo zato što ja ne želim da menjam zanimanje sasvim mi je dobro u njemu. Drugo zato što ako ja i promenim zanimanje ostaje potreba da moj posao neko radi jer je taj posao neophodan, neko mora da ga radi. A onda bi taj drugi bio u neravnopravnom položaju po pitanju poreskih davanja pa ništa nismo uradili. Vama je možda čudno  što neko razmišlja u načelnim kategorijama a ne isključivo kroz kratkoročnu ličnu korist ali ceo topik je do sada bio takav ma koliko se oko pojedinih pitanja nismo slagali i razmenjivali oštre reči. Jasno mi je  da vi niste odmakli od "use nase i podase, a ostali crknite" koncepta života i ta pohlepa mi je sasvim u redu dok možemo da budemo ravnopravni u ostvarivanju pohlepe. A ne možemo, ne da zakon. Šta da radimo moraće zato pre ili kasnije da se menja zakon da bi bili ravnopravni kako ustav zapoveda. A vi kako hoćete, ko u inostranstvo ko u kriminal, prema ličnim afinitetima.  

 

Zar stvarno nisi u stanju da pises bez ubacivanja licnog prozivanja. Ja nisam pausalac npr. a ne mogu ni da se prepoznam u tom idiotskom "u se na se i poda se". Prozivke ne samo sto su sranje za bilo kakvu raspravu nego cak mase poentu.

 

Potezanje ustava i ravnopravnosti je takodje besmisleno. Sve devijacije od "ravnopravnosti" kako je ti razumes su plod drzavnog shvatanja monopola u odredjenim oblastima. Recimo uciteljice u osnovnoj skoli imaju odredjeni specijalan polozaj koji drzava tako vidi i zbog toga ne mogu da urade mnoge stvari koje moze vlasnik prodavnice na primer. Da si uciteljica ne bi mogao da se pozivas na neravnopravnost jer si znao za to i kad si postajao uciteljica. Ne bi ocekivao da ti se otvori mogucnost da se preorjentises na to da budes uciteljica privatnik jer je osnovna skola strateski drzavni resurs koji je detaljno regulisan. Da li je ta situacija u tvojoj oblasti opravdana ja ne znam, ali ako nije to je problem sa drzavom koja svakako mnoge stvari radi pogresno.

Sve to ukupno nije "nacelni pogled" na ravnopravnost nego neshvatanje sta taj pojam znaci. Objasnio sam vec 10 puta, a nije mi tesko jos 10 - za te pare koje dajes ti dobijas jako puno sigurnosti. Neko to ne zeli ili ne moze da si priusti sigurnost i taj neko nije u nekakvom monopolskom polozaju. Nema nikakvih barijera da se udje, bukvalno mozes biti nepismen i imati svoju agenciju. To je vec ravnopravnost - svako moze da ucestvuje i mnogi medjusobno razliciti profili ljudi ucestvuju. Cinjenica da general Vojske Srbije ne moze ucestvovati i biti general privatnik zaista ne znaci da je neravnopravan dok god moze prestati biti general i postati metalostrugar.

U trenutku kad ne mozes postati taksista zbog monopola, ne mozes biti trener prvoligasa dok ne dobijes licencu, ne mozes raditi beskonacan niz poslova samo zato sto se nekome digao da ti vestacki naplacuje ulaznicu ti si u problemu sa oblikom zaposljavanja koji je otvoren za svakoga ko dise i tu osecas neravnopravnost?

 

@Tribun: hvala na statistici, intuitivno sam mislio da je suprotna, ali nisam siguran da je i to sto si ti napisao tacno. Recimo, sasvim sam siguran da si u krivu oko toga da racunovodje ne mogu biti pausalci jer znam dva primera veoma licno. Da li tu imaju nekakve rupe ili neko pogresno tumaci zakon, ali racunovodje u praksi sasvim sigurno mogu imati pausalnu agenciju za racunovodstvo. 

Link to comment

Razumem ovaj stav i uglavnom nemam problem s tim, ali krupna slika je problematicna. Ne postoji nacin da objasnis ulaganje zajednickog novca u subvencionisanje necega sto radi odlicno. Ona kasirka sto smo je pominjali je dala deo svoje plate da neko tamo dobije platu 5-10 puta vecu od nje. I to sve u oblasti koja funkcionise i kad se niko ne mesa. Nema sanse da je to uradjeno s nekim dobrim namerama i bez teske kradje i ugradnje.

 

Pa tacno, ali po cemu se to tacno razlikuje od pristupa koji ovde demonstrira Zupermen? Zakonski okvir je ispostovan, move along nothing to see here.

Link to comment

Pa tacno, ali po cemu se to tacno razlikuje od pristupa koji ovde demonstrira Zupermen? Zakonski okvir je ispostovan, move along nothing to see here.

 

Pa on ide u ekstrem, ali ako svi idemo u ekstrem u svakoj raspravi onda cemo imati kurac od rasprave. Svi zamisle nekakve simbole na drugoj strani i onda se krece u sveti rat. Mozda bi bilo bolje da se sagovornici zamisle kao realni ljudi, pa kad krenes da kazes "bezvredni paraziti" pomislis na svoju tetku, penzionisanu seosku uciteljicu i da li bi joj tako nesto rekao u lice kad joj dodjes na rucak. Isto tako ne zamislis nekog monstruma koji otima dzeparac siromasnoj deci nego komsiju koji molerise i ubija se od posla da nekako prikupi taj svoj pausal, pa skontas da mu nikada ne bi rekao da je smrad koji nece da deli.

Svako je u nekoj situaciji i ni jedna nije bas crno-bela. Najlakse je uzeti najekstremnije primere pa s jedne strane imas milionera koji ne da ni dinar u budzet a s druge je nekakav Cvarkov koji bleji po ceo dan. Jedino sto od toga nema inspirativnog razgovora i onda ne znam koji cemo kurac na forumu uopste.

Link to comment

@Tribun: hvala na statistici, intuitivno sam mislio da je suprotna, ali nisam siguran da je i to sto si ti napisao tacno. Recimo, sasvim sam siguran da si u krivu oko toga da racunovodje ne mogu biti pausalci jer znam dva primera veoma licno. Da li tu imaju nekakve rupe ili neko pogresno tumaci zakon, ali racunovodje u praksi sasvim sigurno mogu imati pausalnu agenciju za racunovodstvo.

Selektivna primena zakona tu i tamo nije baš neki reper. Mogućnost paušalnog oporezivanja se ceni prema pretežnoj delatnosti shodno klasifikaciji istih. U tom smislu, ako je neko registrovan kao pretežno konsultant u oblasti poslovanja a istovremeno pretežno radi kao računovođa, taj je u faulu i jeste delikvent, te i nije primer iz koga bi trebalo da izvodiš nekakav generalni zaključak. Ako u zakonu piše da je promet opojnih droga zabranjen a ti veoma lično znaš dva narkodilera, da li to implicira da u praksi sasvim sigurno može da se prodaje droga?

 

Još manje pa da sam ja u krivu, jer si to isto što pričam mogao i sam da pročitaš neposredno iz propisa koju stranicu unazad (citirao Luther).

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Slab mi je taj primer s narkodilerima, trebaju neke silovane bebe da se ubace. Ipak pricamo o monstrumima koji su pogresno predstavili preteznu delatnost.

 

Mislio sam da postoji mogucnost da je taj zakon zastareo ili nesto slicno, nije kao da pratim situaciju niti sam advokat. Cak bih se kladio da se radi o racunovodstvenim agencijama koje se sasvim otvoreno bave bas tim ali ako ste sigurni da to nije moguce po zakonu, onda sam sigurno u krivu.

Link to comment

Potezanje ustava i ravnopravnosti je takodje besmisleno.

E da, i ovo. Nije ni najmanje besmisleno dokle god pričamo o tržišnim subjektima koji se nalaze u istom pravnom, a različitom fiskalnom, položaju, pri čemu za postojanje te trazlike nema razumnog opravdanja. Ili da upotrebim formulaciju Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ne postoji ni legitiman cilj niti razuman odnos srazmernosti između uloženih sredstava i tog legitimnog cilja koji se želi postići.

 

U tom smislu, položaj učiteljicezaposlene u školi i preduzetnika samostalca nije uporediv, ali jeste uporediv položaj preduzetnika programera paušalca i preduzetnika ugostitelja (pljeskavičara, što reče Dagmar) koji mora da vodi knjige.

 

To je onako na keca povreda načela ravnopravnosti učesnika na tržištu, te pominjanje toga nikako ne može biti besmisleno.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

 

 

Slab mi je taj primer s narkodilerima, trebaju neke silovane bebe da se ubace. Ipak pricamo o monstrumima koji su pogresno predstavili preteznu delatnost.

 

Mislio sam da postoji mogucnost da je taj zakon zastareo ili nesto slicno, nije kao da pratim situaciju niti sam advokat. Cak bih se kladio da se radi o racunovodstvenim agencijama koje se sasvim otvoreno bave bas tim ali ako ste sigurni da to nije moguce po zakonu, onda sam sigurno u krivu.

Eh, to je samo refleksija mog stava da je u kapitalističkom društvu poreska utaja veći faul od ubistva, iliti kako je mali Perica zamišljao postpetooktobarsku Srbiju. Ustanovio sam već i sam da poprilična većina ondašnjih fridom fajtera ni najmanje ne deli taj sentiment, i da svoju viziju države i društva bazira na malko drugačijim premisama.

 

Što se ovog drugog tiče, možeš se uveriti i sam, rekoh već.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

E da, i ovo. Nije ni najmanje besmisleno dokle god pričamo o tržišnim subjektima koji se nalaze u istom pravnom, a različitom fiskalnom, položaju, pri čemu za postojanje te trazlike nema razumnog opravdanja. Ili da upotrebim formulaciju Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ne postoji ni legitiman cilj niti razuman odnos srazmernosti između uloženih sredstava i tog legitimnog cilja koji se želi postići.

 

U tom smislu, položaj učiteljicezaposlene u školi i preduzetnika samostalca nije uporediv, ali jeste uporediv položaj preduzetnika programera paušalca i preduzetnika ugostitelja (pljeskavičara, što reče Dagmar) koji mora da vodi knjige.

 

To je onako na keca povreda načela ravnopravnosti učesnika na tržištu, te pominjanje toga nikako ne može biti besmisleno.

 

via CZ-M53 TT

 

Jesi li pokrenuo postupak pred Ustavnim sudom i sta su odgovorili? To bi nekako bio najlogicniji pravac dejstva profesionalnog pravnika, kada ima u rukama ovakav zicer.

Link to comment

Jesi li pokrenuo postupak pred Ustavnim sudom i sta su odgovorili? To bi nekako bio najlogicniji pravac dejstva profesionalnog pravnika, kada ima u rukama ovakav zicer.

Jok.

Računam da ima mnogo životno zainteresovanijih od mene za to, prvi naš mučeni Pera i udruženja njegovih sabrata po muci. Ja sam u radnom odnosu, s maikom Srbiom smo egal.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Jok.

Računam da ima mnogo životno zainteresovanijih od mene za to, prvi naš mučeni Pera i udruženja njegovih sabrata po muci. Ja sam u radnom odnosu, s maikom Srbiom smo egal.

 

via CZ-M53 TT

Dakle, u se, na se, i poda se.

Link to comment

Dakle, u se, na se, i poda se.

Ovaj, ne.

Što bih ja trebao da budem nezvani advokat računovođama i trgovcima, ako je njima lepo i ne smeta im ništa? Da nisu predstavljeni svojim esnafskim udruženjima i nemaju mogućnosti, pa ajd i nekako.

 

Drugo, ja ne prodajem mudrost i borim se protiv nepravde, a da sam istovremeno radim to isto protiv čega se borim.

 

Stoga, promašena ti je i logika i projekcija.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...