Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ne znam u cemu je onda problem. Ja sam u odnosu na Peru mozda u povlascenom polozaju, kako kazes, ali ne vidim zasto je to nemoralno ili nepravedno. Pa i neko ko je nasledio 10 stanova u Beogradu i moze da zivi od izdavanja bez da mrdne prstom je mozda u povlascenom polozaju u odnosu na obojicu, pa ja ne vidim tu neku nejednakost pred zakonom ili nemoral.

 

Uglavnom, stanje stvari je da ne moramo da trazimo od skupstine da nas proglasava belim medvedima, ni da gubimo zivce preterano se nadmudrujuci sa genijalnim srpskim pravnim sistemom. Mislim, nije lose da nas i proglasite i boostujete, to bi bio pametan potez koji bi i vama doneo dobro, ali ne moramo barem da vas molimo. Snaci cemo se sami kako god da okrenes...

Link to comment

"zakon je isti za sve" se tumači tako da se kaže da svako™ može postati deo neke branše koju zakon, eto, specifično tretira? tj. "zakon je isti za sve" = "zakon nikome ne brani da postane to i to"?

 

lol

Edited by Prospero
Link to comment

Ne znam u cemu je onda problem. Ja sam u odnosu na Peru mozda u povlascenom polozaju, kako kazes, ali ne vidim zasto je to nemoralno ili nepravedno.

Pa evo da ti pojasnim - i ti i on imate novčanu obavezu prema državi čije usluge koristite i društvu u kome živite, a čija visina zavisi od visine prihoda koji ostvarujete. On svoju plaća tako kako treba, ti ne.

 

Ako ti i dalje nije jasno, ja od toga numem bolje.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Pa evo da ti pojasnim - i ti i on imate novčanu obavezu prema državi čije usluge koristite i društvu u kome živite, a čija visina zavisi od visine prihoda koji ostvarujete. On svoju plaća tako kako treba, ti ne.

 

Ako ti i dalje nije jasno, ja od toga numem bolje.

 

via CZ-M53 TT

Kako ne, kad je po zakonu?
Link to comment

Pa evo da ti pojasnim - i ti i on imate novčanu obavezu prema državi čije usluge koristite i društvu u kome živite, a čija visina zavisi od visine prihoda koji ostvarujete. On svoju plaća tako kako treba, ti ne.

 

Ako ti i dalje nije jasno, ja od toga numem bolje.

 

via CZ-M53 TT

 

Ja placam sve potpuno kako treba i kako je definisano u nasem pravnom sistemu. Njemu niko ne brani da postane programer i placa kao ja, a isto tako i ako tvojim kolegama pravnicima dune da trenirate strogocu pa poostrite uslove za programere, niko meni ne brani da i ja pocnem da se bavim knjigovodstvom, ili, posto mi je taj posao neverovatno dosadan, da nastavim da programiram, samo u nekom sistemu kome su moje pare dobre i dobrodosle.

Link to comment

da nastavim da programiram, samo u nekom sistemu kome su moje pare dobre i dobrodosle.

Pa ne ide to baš tako.

 

Ja sam ti pominjao USA, majku liberalizma. Vidiš, ona je svojim građanima sa takvim stavovima, a kojih tamo ne manjka ni najmanje, od nedavno objasnila da to što su građani prve sile sveta i što, kad ih na letovanju na Baliju otme grupa naoružanih domorodaca i ucenjuje porodicu pa traži otkup, dođe četa marinaca helikopterom da ih vadi - košta.

 

I da je zabole što su u međuvremenu postali građani Mijanmara, dok se ne odreknu američkog pasoša ima njoj da plaćaju porez po njenim zakonima, makar pare pravili na Marsu.

 

I toga će biti sve više, prosto dinamika belosveckih događaja tera na to, pa će shodno tome i prostora za odlazak biti sve manje.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Pa ne ide to baš tako.

 

Ja sam ti pominjao USA, majku liberalizma. Vidiš, ona je svojim građanima sa takvim stavovima, a kojih tamo ne manjka ni najmanje, od nedavno objasnila da to što su građani prve sile sveta i što, kad ih na letovanju na Baliju otme grupa naoružanih domorodaca i ucenjuje porodicu pa traži otkup, dođe četa marinaca helikopterom da ih vadi - košta.

 

I da je zabole što su u međuvremenu postali građani Mijanmara, dok se ne odreknu američkog pasoša ima njoj da plaćaju porez po njenim zakonima, makar pare pravili na Marsu.

 

I toga će biti sve više, prosto dinamika belosveckih događaja tera na to, pa će shodno tome i prostora za odlazak biti sve manje.

 

via CZ-M53 TT

 

Kolko mi budemo prva sila sveta, toliko ce i nase haraclije moci da zahtevaju isto sto i njihove.

Link to comment

Kolko mi budemo prva sila sveta, toliko ce i nase haraclije moci da zahtevaju isto sto i njihove.

Vrtimo se u krug, na kraju krajeva nije ni bitno, ovo je legitimna politička tema oko koje se u normalnim i stabilnim državama lome izbori.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Vrtimo se u krug, na kraju krajeva nije ni bitno, ovo je legitimna politička tema oko koje se u normalnim i stabilnim državama lome izbori.

 

via CZ-M53 TT

Tako je. Da ti kazem samo da bih ja najsrecniji bio da mogu da radim kao svaki Amerikanac za 200.000 USD mesecne plate u Silicijumskoj dolini i platim Ujka Semu njegovih 50.000 USD poreza kao nadoknadu za odrzavanje sistema koji tako nesto omogucava. Al' ne mogu, jebi ga, nismo svi ravnopravni niti je ovaj svet pravedan. Kad se rodis u zemlji treceg sveta, na tebi je da se snadjes.

Edited by Zupermen
Link to comment

Kad se rodis u zemlji treceg sveta, na tebi je da se snadjes.

Znaaam, teške su to muke, a u ljudskoj je prirodi da kad ima nešto hoće još, jer onaj drugi ima više od njega.

 

No, treba biti i pravičan u svemu tome tj. pronaći neku meru, jer život nosi svašta i nikad ne znaš kad će ti nečija pomoć zatrebati.

 

U tom smislu, Srbija nije zemlja trećeg sveta, već u najgorem slučaju drugog. Institucije joj nisu idealne ali odrađuju posao. Mogu biti i bolje, ali to pre svega zavisi od toga koliko su joj građani za to zainteresovani.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Postoje primeri zemalja za bilo sta sto zelis da dokazes. Samo zemlja u kojoj prosecna plata predstavlja bogatstvo za ogromnu vecinu planete (npr. Nemacka) ima jako razlicite probleme od zemlje iz koje je otisao skoro svako ko ume da radi bilo sta upotrebljivo izvan granica te zemlje. U Nemackoj je prosecna plata 2.200 evra neto ako Wikipedija ne laze. Bukvalno ima tek nekoliko zemalja na celoj planeti iz cije perspektive to ne izgleda kao bogatstvo. Nemacki profesionalci u bilo kom polju imaju veoma skucen izbor sto se tice odlaska na bolje. Nije da opcija nema, ali ih ima toliko da se niko u Nemackoj preterano ne potresa oko toga sto ce par procenata ljudi otici. Posebno kad se uzme u obzir da u svakom trenutku postoji ogroman broj onih koji zele da dodju i popune te brojeve. 

Stojimo u toliko razlicitim situacijama da je iskustvo nekoga toliko bogatijeg nama potpuno neprimenljivo. To je kao da prosjaku kazes da bi mogao malo da diversifikuje svoj portfolio pa mu mozda krene a ne da se koncentrise samo na skupljanje kartona.

 

Mi cemo ili biti zemlja visokotehnoloske proizvodnje ili cemo biti zemlja najbednijih fizikalaca i to je jedina stvar o kojoj bi se pricalo u predizbornoj kampanji kad bi imali ikakvu svesnu javnost.

 

 

Pa ogromna vecina ljudi kod nas radi za drzavu na ovaj ili onaj nacin (ako se ne varam). Kad oduzmemo njih, mislim da bi se moglo reci da ogromna vecina zapravo moze da bude pausalac.

 

Ne znam na koju temu je ovo skok sad, ali bili smo kod toga da freelancer u Nemackoj ima iste negativne strane kao i freelancer u Srbiji. I on(a) ne dobija platu kad je na godisnjem odmoru. U tom smislu problemi nisu uopste jako razliciti -- no ipak moraju da odrese kesu kao i svi ostali; ni manje, ni vise.

 

Nemam sustinski problem s tim da pausalci placaju koliko placaju, rade ono sto im je dozvolila drzava. Imam neke bivse kolege koji direktno rade za strance i znam da misle da je to sto placaju smesno. I placali bi vise kad bi morali; takodje znam da je bezanje napolje opcija i pored smesnih izdataka. Nije sve u novcu, niti ce ih to zadrzati u Srbiji. U svakom slucaju, ne bih bicevao nikog zato sto koriste trenutno stanje, niti su IT ljudi u Srbiji gomila mentola, kako je jedan forumas ovde pokusao da ih predstavi.

 

Sustinski problem pak imam sa regularnim firmama koje imaju zaposlene, ali im to nisu zaposleni, nego vlasnici agencija. Dolaze im svaki dan u firmu, ali to su freelanceri. Vode ih na team buildinge, ali to su vlasnici agencija. I onda da se vratimo na pocetak price: takve firme treba da kazu "placamo porez, a subvencionisani stranci nam otimaju radnike :(". Pa ako ce ti Britanci da actually zaposle 300 ljudi i daju im regularno oporezovane plate, onda drustvo fakat ima veliku korist od takvih subvencija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...