Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Oho, izvukao si najjace oruzje. To ti je neoboriv argument. Svaka cast na domisljatosti.

Naravno. Svakom po zasluzi.

 

Besplatan pravni savet, tax free, paušalno oporezivanje nije svim preduzetnicima, ili što bi ti rekao agencijama, dostupno pod jednakim uslovima. Mnoge delatnosti (ogromna većina) ne mogu da budu paušalci, ma koliki im bio promet.

 

Sad nastavi da se praviš pametan.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

I ja sam ti rekao da su pozitivne i negativne strane freelance posla iste u bilo kojoj drugoj zemlji, ali da svejedno postoje zemlje koje istim principom oporezuju prihod.

 

Postoje primeri zemalja za bilo sta sto zelis da dokazes. Samo zemlja u kojoj prosecna plata predstavlja bogatstvo za ogromnu vecinu planete (npr. Nemacka) ima jako razlicite probleme od zemlje iz koje je otisao skoro svako ko ume da radi bilo sta upotrebljivo izvan granica te zemlje. U Nemackoj je prosecna plata 2.200 evra neto ako Wikipedija ne laze. Bukvalno ima tek nekoliko zemalja na celoj planeti iz cije perspektive to ne izgleda kao bogatstvo. Nemacki profesionalci u bilo kom polju imaju veoma skucen izbor sto se tice odlaska na bolje. Nije da opcija nema, ali ih ima toliko da se niko u Nemackoj preterano ne potresa oko toga sto ce par procenata ljudi otici. Posebno kad se uzme u obzir da u svakom trenutku postoji ogroman broj onih koji zele da dodju i popune te brojeve. 

Stojimo u toliko razlicitim situacijama da je iskustvo nekoga toliko bogatijeg nama potpuno neprimenljivo. To je kao da prosjaku kazes da bi mogao malo da diversifikuje svoj portfolio pa mu mozda krene a ne da se koncentrise samo na skupljanje kartona.

 

Mi cemo ili biti zemlja visokotehnoloske proizvodnje ili cemo biti zemlja najbednijih fizikalaca i to je jedina stvar o kojoj bi se pricalo u predizbornoj kampanji kad bi imali ikakvu svesnu javnost.

 

Besplatan pravni savet, tax free, paušalno oporezivanje nije svim preduzetnicima, ili što bi ti rekao agencijama, dostupno pod jednakim uslovima. Mnoge delatnosti (ogromna većina) ne mogu da budu paušalci, ma koliki im bio promet.

 

Pa ogromna vecina ljudi kod nas radi za drzavu na ovaj ili onaj nacin (ako se ne varam). Kad oduzmemo njih, mislim da bi se moglo reci da ogromna vecina zapravo moze da bude pausalac.

Link to comment

 

 

Pa ogromna vecina ljudi kod nas radi za drzavu na ovaj ili onaj nacin (ako se ne varam). Kad oduzmemo njih, mislim da bi se moglo reci da ogromna vecina zapravo moze da bude pausalac.

Ne. Država u svim svojim pojavnim oblicima zapošljava oko 600.000 od oko 2.100.000 zaposlenih/preduzetnika tj. ljudi koji nešto rade. Tako da ogromna većina ili radi u privatnom sektoru ili je sama preduzetnik.

 

Obzirom na strukturu privrede i najzastupljenije delatnosti, te domašaj relevantnih odredbi ZPDG i Uredbe o paušalnom oporezivanju (citirao je nešto Luther) ogromna većina ne može biti paušalac. Već mora da vodi knjige i da bude oporezovana shodno dobiti koju realno ostvaruje.

 

Tako da drug Zupermen lupa brutalno ustvrdivši kako je zakon isti za sve i „svako može otvoriti agenciju“, na šta se je moja primedba i odnosila.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Tako da drug Zupermen lupa brutalno ustvrdivši kako je zakon isti za sve i „svako može otvoriti agenciju“, na šta se je moja primedba i odnosila.

 

Vec je ovo prezvakano na prethodnim stranicama. Svako moze otvoriti agenciju, a ne moze u njoj raditi bilo sta sto mu padne na pamet. Pored ovoga, ne mora da bude pausalac, a u onoj Luterovoj racunici sa 166.000 cak mozda moze da prodje finansijski povoljnije od pausalca. Zavisi, naravno, kakvi su mu troskovi poslovanja, i koliko mu je komplikovano da vodi knjige.

Link to comment

Vec je ovo prezvakano na prethodnim stranicama. Svako moze otvoriti agenciju, a ne moze u njoj raditi bilo sta sto mu padne na pamet. Pored ovoga, ne mora da bude pausalac, a u onoj Luterovoj racunici sa 166.000 cak mozda moze da prodje finansijski povoljnije od pausalca. Zavisi, naravno, kakvi su mu troskovi poslovanja, i koliko mu je komplikovano da vodi knjige.

Ne care, ne može i da hoće. Npr. trgovac i knjigovođa ne mogu da budu paušalci nikada, a otvorili su, eto, „agenciju“ tj. preduzetničku radnju.

 

Moraju da vode knjige, evidentiraju sav promet u njima, plaćaju sebi doprinose kao da su radnici u svojoj firmi, i na kraju godine kad se zbroje prihodi i rashodi 10% na oporezivu dobit. A eto, rade samostalno, snose rizik poslovanja, organizuju posao, nemaju odmor itd.

 

Nadam se da ti je to jasno, i da ti je stoga jasno da si lupio. Edit: jer bi verovatno i njih dvojica plakali da budu paušalci kao ti.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ne care, ne može i da hoće. Npr. trgovac i knjigovođa ne mogu da budu paušalci nikada, a otvorili su, eto, „agenciju“ tj. preduzetničku radnju.

 

Moraju da vode knjige, evidentiraju sav promet u njima, plaćaju sebi doprinose kao da su radnici u svojoj firmi, i na kraju godine kad se zbroje prihodi i rashodi 10% na oporezivu dobit. A eto, rade samostalno, snose rizik poslovanja, organizuju posao, nemaju odmor itd.

 

Nadam se da ti je to jasno, i da ti je stoga jasno da si lupio. Edit: jer bi verovatno i njih dvojica plakali da budu paušalci kao ti.

 

via CZ-M53 TT

 

Trgovac i knjigovodja ne mogu da budu pausalci jedino ako su rodjeni kao trgovac i knjigovodja. Medjutim, Pera, kome je u zvezdama zapisano da bude trgovac, svakako moze da otvori agenciju i placa porez pausalno ako mu nije ispod casti da se bavi popravkom cipela ili programiranjem. Nadam se da si sada razumeo.

 

Osim toga, cak iako nisu pausalci, tih 10% ne placaju na ukupan prihod, vec samo na dobit. 

Edited by Zupermen
Link to comment

Ne care, ne može i da hoće. Npr. trgovac i knjigovođa ne mogu da budu paušalci nikada, a otvorili su, eto, „agenciju“ tj. preduzetničku radnju.

 

Moraju da vode knjige, evidentiraju sav promet u njima, plaćaju sebi doprinose kao da su radnici u svojoj firmi, i na kraju godine kad se zbroje prihodi i rashodi 10% na oporezivu dobit. A eto, rade samostalno, snose rizik poslovanja, organizuju posao, nemaju odmor itd.

 

Nadam se da ti je to jasno, i da ti je stoga jasno da si lupio. Edit: jer bi verovatno i njih dvojica plakali da budu paušalci kao ti.

 

via CZ-M53 TT

 

Interesantno, koje je objašnjenje što neke struke mogu a neke ne?

Link to comment

Trgovac i knjigovodja ne mogu da budu pausalci jedino ako su rodjeni kao trgovac i knjigovodja. Medjutim, Pera, kome je u zvezdama zapisano da bude trgovac, svakako moze da otvori agenciju i placa porez pausalno ako mu nije ispod casti da se bavi popravkom cipela ili programiranjem. Nadam se da si sada razumeo.

 

Osim toga, cak iako nisu pausalci, tih 10% ne placaju na ukupan prihod, vec samo na dobit.

:D

 

Čekaj, od početne tvoje tvrdnje da je zakon isti za sve i da je dovoljno otvoriti „agenciju“ dođosmo do toga da to ipak nije dovoljno, nego Pera knjigovođa mora da postane programer ili obućar da bi zakon bio za njega isti.

 

Da te podsetim, obojica poslujete na tržištu Republike Srbije, pod istim ekonomskim suverenitetom, sa načelno jednakim početnim pozicijama, pravima i obavezama. Pri tome, on zarađuje manje od tebe a plaća više, iako obojica imate obavezu da porez plaćate shodno svojoj ekonomskoj snazi.

 

Kako je to moguće?

Interesantno, koje je objašnjenje što neke struke mogu a neke ne?

Ja ga još uvek nigde nisam našao, a da ima ikakvog smisla.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ja ga još uvek nigde nisam našao, a da ima ikakvog smisla.

 

Zanimljivo da nije praćeno nekim objašnjenjem. Kapiram da je ideja paušalnog oporezivanja da u startu postoji neka nemogućnost da se vode knjige, a ne kapiram koji je to razlog zašto neki programer ne bi nikako mogao voditi knjige, a prodavac pljeski može.

Link to comment

:D

 

Čekaj, od početne tvoje tvrdnje da je zakon isti za sve i da je dovoljno otvoriti „agenciju“ dođosmo do toga da to ipak nije dovoljno, nego Pera knjigovođa mora da postane programer ili obućar da bi zakon bio za njega isti.

 

Da te podsetim, obojica poslujete na tržištu Republike Srbije, pod istim ekonomskim suverenitetom, sa načelno jednakim početnim pozicijama, pravima i obavezama. Pri tome, on zarađuje manje od tebe a plaća više, iako obojica imate obavezu da porez plaćate shodno svojoj ekonomskoj snazi.

 

Kako je to moguće?

Ja ga još uvek nigde nisam našao, a da ima ikakvog smisla.

 

via CZ-M53 TT

 

Zakon i jeste isti za sve. Svi mogu da se voze automobilom ako ga poseduju i imaju vozacku dozvolu. Zakon ne garantuje da svako moze i treba da to priusti. Tako i ovde. Mozda ce ti biti jasniji primer sa tvojom profesijom: zakon je isti za sve u smislu da je svakom dozvoljeno da se bavi advokaturom ukoliko poseduje potrebne kvalifikacije. Iako ja ne mogu da se bavim advokaturom, ne mogu da tvrdim da je to zato sto zakon nije isti za sve, zato sto mi niko ne brani da zavrsim Pravni fakultet, odradim pripravnicki staz, polozim advokatski ispit ili sta vec treba. E, sad, mozda je moje shvatanje pojma "zakon je isti za sve" pogresno. U svakom slucaju, skrenuli smo sa teme debelo.

 

A obojica poslujemo na trzistu Srbije, s tim sto ja jedino formalno poslujem na trzistu Srbije dok zapravo poslujem pretezno na trzistu USA, a njemu je to jedini izbor (ako ostaje pri tome da mora da se bavi iskljucivo knjigovodstvom). Razlika je sto ja cinim Srbiji uslugu sto ovde donosim formalni deo tog posla jer da zavisim od trzista Srbije ne bih zute banke video od programiranja. Da uslovi oporezivanja nisu relativno povoljni u odnosu na cimanje, cas posla bih i taj deo prebacio van Srbije. Knjigovodja je u tom smislu talac ovog sistema, i tu ga zalim, ali nemam nacin da mu pomognem, osim tih 50e mesecno koje mogu da mu prosledim za jednostavnu uslugu koju mi pruza.

Link to comment

Zanimljivo da nije praćeno nekim objašnjenjem. Kapiram da je ideja paušalnog oporezivanja da u startu postoji neka nemogućnost da se vode knjige, a ne kapiram koji je to razlog zašto neki programer ne bi nikako mogao voditi knjige, a prodavac pljeski može.

Exactly.

Mogu da razumem semenkare, poljoprivrednike na pijacama, hausmajstore, čistačice po zgradama itd.

 

U situaciji gde knjigovodstvene usluge koštaju 50€ mesečno taj argument je za ostale smešan.

Od kad to ne moze trgovina pausalno? Zena mi je imala prodavnicu decije obuce do pre neku godinu. Pausalno placala.

Od 2014. valjda beše. Tad su i računovođe upale u Z.

 

Zakon i jeste isti za sve. Svi mogu da se voze automobilom ako ga poseduju i imaju vozacku dozvolu. Zakon ne garantuje da svako moze i treba da to priusti. Tako i ovde. Mozda ce ti biti jasniji primer sa tvojom profesijom: zakon je isti za sve u smislu da je svakom dozvoljeno da se bavi advokaturom ukoliko poseduje potrebne kvalifikacije. Iako ja ne mogu da se bavim advokaturom, ne mogu da tvrdim da je to zato sto zakon nije isti za sve, zato sto mi niko ne brani da zavrsim Pravni fakultet, odradim pripravnicki staz, polozim advokatski ispit ili sta vec treba. E, sad, mozda je moje shvatanje pojma "zakon je isti za sve" pogresno. U svakom slucaju, skrenuli smo sa teme debelo.

 

A obojica poslujemo na trzistu Srbije, s tim sto ja jedino formalno poslujem na trzistu Srbije dok zapravo poslujem pretezno na trzistu USA, a njemu je to jedini izbor (ako ostaje pri tome da mora da se bavi iskljucivo knjigovodstvom). Razlika je sto ja cinim Srbiji uslugu sto ovde donosim formalni deo tog posla jer da zavisim od trzista Srbije ne bih zute banke video od programiranja. Da uslovi oporezivanja nisu relativno povoljni u odnosu na cimanje, cas posla bih i taj deo prebacio van Srbije. Knjigovodja je u tom smislu talac ovog sistema, i tu ga zalim, ali nemam nacin da mu pomognem, osim tih 50e mesecno koje mogu da mu prosledim za jednostavnu uslugu koju mi pruza.

Hvala ti na tako kreativnom tumačenju zakona, samo jbg, i za to se škola uči. To što si se sad nalupao veze s mozgom nema, no dobro, razumem.

 

Ne, vidiš, ti i Pera knjigovođa ste, kao preduzetnici, shodno propisima ove države u istom pravnom položaju. Za sve sem za porez, jer ti možeš legalno da ga tajiš a on ne. A po ustavu, rekoh već, obojica imate iste obaveze - da porez plaćate shodno svojoj ekonomskoj snazi. Tako da si ti u odnosu na sapatnika Peru u povlašćenom položaju.

 

Tu dolazimo do drugog dela tvog posta - ja sam na ovoj temi bio zastupnik državnog boostovanja privrede. Stoga, da se poslužim Mančovim argumentom, ja nemam ništa protiv da Narodna skupština Republike Srbije vas proglasi za bele medvede, izuzme od oporezivanja, i omogući boost IT industrije kao strateške grane privrede, ako ćemo tim putem. Bukvalno nikakav problem s tim nemam, i drage ću volje staramajkama da vam sufinansiram penzije ideci školovanje, sve za maiku Srbiu.

 

Ali, dotle, missim nemojte ljudi ko boga vas molim, vređate mi inteligenciju.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...