Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

@Korki

 

Ne, nešto kao ne revolucija nego reforma državnih institucija. Nije valjda da sam toliko nejasan, pitao je bradilko na šta se misli pod reformom.

 

U sklopu priče o reformama a u vezi Srbije, pod "tačerskom" reformom podrazumevam izgradnju državnih institucija podobnih za kapitalističku privredu, a ne institucija socijalističke privrede na koje je nasađen neoliberalni kapitalizam kao do sad. Da budem do kraja jasan.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

, a ne institucija birokratije i privrede elita na koje je nasađen neoliberalni kapitalizam kao do sad

plas 1

ali to je nemoguce sto zelis

Link to comment

@Korki

 

Ne, nešto kao ne revolucija nego reforma državnih institucija. Nije valjda da sam toliko nejasan, pitao je bradilko na šta se misli pod reformom.

 

U sklopu priče o reformama a u vezi Srbije, pod "tačerskom" reformom podrazumevam izgradnju državnih institucija podobnih za kapitalističku privredu, a ne institucija socijalističke privrede na koje je nasađen neoliberalni kapitalizam kao do sad. Da budem do kraja jasan.

 

Говориш о Британији, земљи где је настао капитализам, уз Холандију.

Ја ти говорим да тзв. Тачеркине реформе нису биле могуће без нафте у Северном мору и огромне кредитне експанзије у приватно сектору, пре свега некретнинама, што је амортизовала отпуштања у различитим деловима индустрије. Сада покушавају да врате барем део производње јер им тренутни рачун преко 5% БДП негативно.

Link to comment

^^Možda. U nekom dužem roku (5-10 god) i pri idealnim uslovima (ulazak u EU, pojačavanje pozicija sitnog biznisa, njihova politička emancipacija i stvaranje kritične mase za promene kroz institucije) možda i nije.

 

S druge strane ne želim ni revoluciju, ne volim revolucije, ovde kod nas to nikada i nije prava revolucija koja nastupi kad se za to steknu sveukupni uslovi, nego vazda neko polovično sranje potaknuto spolja i nekim globalnim procesima. Po pravilu ne donese mnogo toga dobrog.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Говориш о Британији, земљи где је настао капитализам, уз Холандију.

Ја ти говорим да тзв. Тачеркине реформе нису биле могуће без нафте у Северном мору и огромне кредитне експанзије у приватно сектору, пре свега некретнинама, што је амортизовала отпуштања у различитим деловима индустрије. Сада покушавају да врате барем део производње јер им тренутни рачун преко 5% БДП негативно.

Ti mi govoriš ali me ili ne razumeš dovoljno ili ne čitaš kako treba.

 

Ograničio sam se na reformu državnih institucija, Megi je reformisala celu privredu iz wellfare state koncepta u neoliberalni. Prodavala firme. Mi smo veći deo toga odradili već (sa firmama) samo državu nismo mnogo dirnuli.

Link to comment

Ti mi govoriš ali me ili ne razumeš dovoljno ili ne čitaš kako treba.

 

Ograničio sam se na reformu državnih institucija, Megi je reformisala celu privredu iz wellfare state koncepta u neoliberalni. Prodavala firme. Mi smo veći deo toga odradili već (sa firmama) samo državu nismo mnogo dirnuli.

 

Није ми јасно на шта тачно циљаш?

Маргарет Тачер је била позната по централизацији своје моћи и честог прескакања неких институција.

Понавља, њена прича је нафта из Северно мора и велика кредитна експанзија у приватном сектору.

Edited by Korki
Link to comment

Njena priča Korki je privatizacija privrednih sistema u državnom vlasništvu, izmeštanje regulacije iz okvira politički izabranih tela (tj ministarstava) i prenošenje na tzv QUANGO (quasi independent non-government organisations) iliti kod nas regulatorna tela™. Na izvlačenje države iz privrede i smanjenje javne potrošnje, kao deo sveukupnog paketa neoliberalnih reformi.

 

E sad, ja samo kažem da mi tu tačerovsku reformu, započetu 2000-te, nismo završili. Ostale su nam institucije (državni organi i javne službe) iz realsocijalizma, solidna većina njih i to one najvažnije za funkcionisanje i rad (pravosuđe i administracija), na koje smo nasadili neoliberalnu ekonomiju.

Link to comment

Pa ja pet puta napisah šta sam mislio kad sam pomenuo Tačerku i reforme, sve u kontekstu prethodne priče.

I to na srpskom. ^_^

Link to comment

Jedan užasan komentar, ne znam da li je tačno, ako jeste ovo je katastrofa

 

 

 

Čisto da obavestim javnost, u Leoniju i Juri postoji mnogo veći problem od maltretiranja radnika, prekovremenog rada itd. U procesu proizvodnje, svaki kabal se ručno premazuje čistim otrovom kako ga miševi u autima ne bi grickali. U Malosištu, u Leoniju dobar deo radnica već ima problem sa plućima. A šta će biti i da li će moći da radjaju, i hoće li biti zdrava deca? Koliko će ovo tek da nas košta?
comment-android.gif (sašaniš30. jul 2016 14:32
Link to comment

komentar je sa sajta b92, postoji velika verovatnoća da je čisto podmetanje, hteo sam da proverim da li se se takva vrsta zaštite (premazivanje hemikalijama) zaista radi prilikom proizvodnje/montaže kablova? Je li neko čuo nekad nešto o tome?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...