Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Ne moze to da se prevede jer se u prevodu gubi kontekstæ, onaj u medjukomsijskim emocijama ili prema epskim neprijateljima.

 

Link to comment
On 27. 9. 2024. at 11:19, Mel said:

Zasto su nas preskocili?... :(

Kako li bi takva mapa izgledala kod nas?

Boje nas se :s_c::s_p::s_w:

Link to comment
21 hours ago, bags said:

 

 

Bec kao Asteriskovo selo...

Otkud to za Bec, zar nije evropski idealan grad za zivot po nekim parmetrima? Gledajuci Nemacku cenim da je ta Mitteleuropa cela negde u (zlatnom) proseku

Link to comment

Image

 

Mapa zeljeznickih pruga evrope azije i dio afrike.

Imaju samo dva pravca koji spajaju istocnu aziju sa evropom, jedan ide kroz rusiju a drugi kroz kinu. 

  • +1 1
Link to comment
49 minutes ago, mlatko said:

Otkud to za Bec, zar nije evropski idealan grad za zivot po nekim parmetrima? Gledajuci Nemacku cenim da je ta Mitteleuropa cela negde u (zlatnom) proseku

 

Mislim da ima nekoliko razloga:

 

1. Velika konzumacija alkohola i duvana

2. Veliki udeo siromasnog i nisko obrazovanog stanovnista koji radi u losim uslovima

3. Ogromna migracija koja vuce prosek na dole (pojednostavljeno  dolaze ljudi sa vec losim zdravstvenim stanjem ili nema finansijsk mogucnosti da resava zdravstvene probleme)

4. Veliki grad koji sa sobom nosi stres i smog i manjak fizicke aktivnosti

 

Parametri prema kojima je Bec najbolji zivot odredjuju najcesce expati (stranci na privremenom boravku koji obicno odlicno zaradjuju). Mislim i za srednju klasu jos uvek nije lose ali siguran sam da nije najbolji grad. Za ekonomsko socijalnu klasu koja je u donjih 30% je blago receno grbavo i iz godine u godinu sve grbavije.

 

 

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment
10 minutes ago, borris_ said:

Pa nije jedini veliki grad koji je takav, skoro svi glavni gradovi na zapadnoj evropi su takvi.

 

Pa prema mapi jeste. :)  Ne samo od glavnih nego da kazemo vecih od 500k stanovnika ima najveci procenat ljudi koji ne dozivi 80 god.

 

Link to comment

Pariz, Roterdam/Amsterdam, Milano, Madrid

 

Mislim da je razlika jako mala, Bec je vjerovatno malo ispod crte dok su ovi drugi malo iznad

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...