Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

1 minute ago, Mel said:

 

Meni kao nekome formiranom u SFRJ je takodje malo van pameti da uopshte treba da ti bude cilj per se da migriras medju klasama, sa nekom minimalnom uspeshnoshcu da se dohvatish prve klase koja nije u delu sa shit klasama, nego shta znam neka srednje srednja ili visha srednja, ako vec ne dao bog da se bude u nekoj upravljachkoj.

Takodje mi je pun Q vrhova upravjachke klase koji su listom institucionalni silovatelji i pedofili.

Mislim da ta upravljacka klasa (nekad komunisticka vrhuska, danas bogatasi koji ne moraju da rade) je uvek bila sustinski nedostizna. Ono, trebalo je da se desi revolucija da bi tu doslo do promena. Ali smo uvek bar imali ovu prohodnost izmedju radnicke/srednje/vise srednje klase.

 

Medjutim deluje mi da je danas sve to teze. Nekad je da li ces biti dobar doktor zavisilo prevashodno od tvog truda. Danas je to sve skuplja, prljavija i komplikovanija rabota gde da li dolazis iz doktorske ili radnicke porodice mnogo bitnije od toga koliko si talentovan i vredan.

Link to comment
1 minute ago, Shan Jan said:

Mislim da ta upravljacka klasa (nekad komunisticka vrhuska, danas bogatasi koji ne moraju da rade) je uvek bila sustinski nedostizna. Ono, trebalo je da se desi revolucija da bi tu doslo do promena. Ali smo uvek bar imali ovu prohodnost izmedju radnicke/srednje/vise srednje klase.

 

Medjutim deluje mi da je danas sve to teze. Nekad je da li ces biti dobar doktor zavisilo prevashodno od tvog truda. Danas je to sve skuplja, prljavija i komplikovanija rabota gde da li dolazis iz doktorske ili radnicke porodice mnogo bitnije od toga koliko si talentovan i vredan.

 

Pada mi jedna vrlo originalna ideja na pamet - a da pokokamo sve degenerike sa previshe para, a ovaj ostali narod nek se prohodjuje koliko ko moze i hoce, a svi da zive razumno dobro za ovaj nivo proizvodnje dobara i usluga, mm?

  • Wub 1
Link to comment
26 minutes ago, Shan Jan said:

Tako da me necudi ovo sto pise @Moonwalker za crnce koji dolaze u USA. Jesu crnci ali su vec srednja/visa klasa. To poprilicno objasnjava


Ja sam naviknuta da se staram o sebi kao i vecina nas. Ako mi treba pomoc, trazim i platim koliko treba.
Popeglas sebe i tako to. Bilo mi je i jeste van pameti da me neko pegla osim ako to nije neka usluga u hotelu koju platim. 

Zena koja je tamo radila kao pomoc u kuci mi je objasnila da ako joj ne dozvolim da mi popegla kosulju ona ce da bude izgrdjena. :blink: :ohmy:

 

Kao da su ti sa novcem zamenili ranije gospodare.
Zato to nesto malo sto lici na srednju klasu gleda da se preseli uprkos rasizmu jer sa sobom nose kapital u vidu obrazovanja. To nije samo puko obrazovanje vec i svest sta ono vredi, radne navike i unutrasnja potreba da se ide napred.

 

Spoiler

Svaka slicno sa nama poznatim okruzenjem (ni)je namerna 


Ono sto si i ti verovatno primetio ziveci u Africi da toplota ako nije prevelika blagorodno deluje na raspolozenje. Fizioloski uticaj sunceve svetlosti cini da se covek oseti bolje.
Tada i tamo sam shvatila posmatrajuci one kojima je socijalni uspon strukturno onemogucen ma kako i koliko se trudili sta znaci depresija takvih ljudi i da tu ni Sunce ne pomaze.

 

 

Edited by Moonwalker
  • Tužno 1
Link to comment

Ima serija članaka u New York Times od pre nekoliko godina sa jako lepim vizuelizacijama socijalne mobilnosti u Americi, a na osnovu demografskih podataka i podacima o prihodima koji su obihvatili praktično sve Amerikance u kasnijim tridesetim.

 

Extensive Data Shows Punishing Reach of Racism for Black Boys

Income Mobility Charts for Girls, Asian-Americans and Other Groups. Or Make Your Own

 

Šteta što ne može ovde da se embeduje ovaj grafik što se račva, al videćete ako kliknete.

 

Ko ima vremena, kliktanje će vas odvesti na Opportunity Atlas i Social Capital Atlas i još neke pride, sa morem interesantnih interaktivnih vizuelizacija na temu rase, klase i socijalne mobilnosti u Americi.

 

edit: nisam rekla ništa pametno, jer nemam šta pametno da dodam, al sam se setila ovoga pa možda nekom zanimljivo

Edited by dunja
  • +1 2
  • Hvala 6
Link to comment

Moram da iskoristim ovo da se nadovezem jednom istorijskom, na koju sam danas nabasala cesljajuci arhiv UNa, jace je od mene :D

 

Nije klasicna mapa, ali jeste neka vrsta mape, i datira iz 1934. godine:

 

image.thumb.png.0ff970257eea4fb91d69abd60c47f122.png

 

Tabela je zapravo namenja studentima koji bi da putuju po Evropi, a u samoj publikaciji (Handbook of Student Travel in Europe, 4. izdanje) se pored ovoga nude razne informacije o zemljama Evrope, od prevoza, smestaja, studentskih restorana, pa sve do preporucenih knjiga iz te zemlje ili o toj zemlji. Na kraju prirucnika se nalaze i mape zeleznica Evrope i to u velikom formatu. Znaci, odlepila sam :wub:

  • +1 3
  • Wub 4
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
10 hours ago, Mel said:

 

Pada mi jedna vrlo originalna ideja na pamet - a da pokokamo sve degenerike sa previshe para, a ovaj ostali narod nek se prohodjuje koliko ko moze i hoce, a svi da zive razumno dobro za ovaj nivo proizvodnje dobara i usluga, mm?

Spoiler

Communism Deal With It GIF

 

Link to comment
13 hours ago, Svemir Zeka said:

FB_IMG_1727364025863.thumb.jpg.f0906d832a08589ee4d7e1e4b1f9c5c0.jpg

 

Nije uvršteno: Kako Srbin go bodam u lega sos nož :s_d:

Ovo sa poljakom, kaže kao sto pijan poljak mlati rusku balalajku, a ne tuce se sa rusom.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...