Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Ne znam koliko tome doprinosi i ocigledno niska emigracija iz Afrike.

 

Na drugoj strani azija se "samo" uduplala ali s obzirom na Indiju/Kinu ne bi me iznenadilo da je jos vecio rpocenat pogotovo od 2019. na ovamo.

Link to comment
1 minute ago, bags said:

Ne znam koliko tome doprinosi i ocigledno niska emigracija iz Afrike.

 

Na drugoj strani azija se "samo" uduplala ali s obzirom na Indiju/Kinu ne bi me iznenadilo da je jos vecio rpocenat pogotovo od 2019. na ovamo.

 

Ja sam jednom nekog dechka iz Kenije sa kojim sam se znala, pitala kad smo nesto pricali o USA sto nije isao tamo (meni je recimo faktor da nisam htela u USA gde je jako puno ljudi sa mog faksa islo, bilo to sto mi se svidelo da ako ostanem bez kinte ili u nekoj hitnoj situaciji u Evropi, mogu da sednem u neki optop i idem kuci).

Odgovor je bio nesto u stilu Ne zelim da me ubiju na ulici.

Secam se da sam bila malo iznenadjena odgovorom.

  • +1 1
Link to comment

Mozda zvuci paradoksalno, ali potomcima robova sa Juga mozda i jeste teze da se popnu na drustvenoj lestvici nego crncima imigrantima sa Kariba ili iz Afrike. Nije slucajno da je prvi crni predsednik poreklom iz Kenije, a ne iz nekog geta. Ovo je malo uproscena slika, naravno da postoji i ozbiljna crnacka srednja klasa, ali socio-ekonomski profil afroamericke zajednice je nazalost u proseku katastrofalan.

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment
12 minutes ago, Kampokei said:

Mozda zvuci paradoksalno, ali potomcima robova sa Juga mozda i jeste teze da se popnu na drustvenoj lestvici nego crncima imigrantima sa Kariba ili iz Afrike. Nije slucajno da je prvi crni predsednik poreklom iz Kenije, a ne iz nekog geta. Ovo je malo uproscena slika, naravno da postoji i ozbiljna crnacka srednja klasa, ali socio-ekonomski profil afroamericke zajednice je nazalost u proseku katastrofalan.

Ovo i jeste istina, crnci koji dolaze sa Kariba uglavnom su mnogo uspesniji od lokalaca. Sta je razlog to ne znam. Sto se tice Azijata, dosta Kineza se vratilo u Kinu nakon studija ali da, i mene cudi ovako mali broj, posebno kad se zna koliko ima Indusa u USA ITu. Iskreno ocekivao sam da svih, osim naravno belaca, ima vise al mozda su nam zamagljene oci raznim Teksasima i Kalifornijama dok vecina USA drzava su i dalje nepromenjene?

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, bags said:

Ovo je odlicno maskirano sa bogatima iz sveta hip hopa i sporta.

Ja imam teoriju, ali samo teoriju, da je upravo hip hop sjebao prospekte crnaca. Ta prica obogati se kroz repovanje/sport/lokalni kriminal i ceo fazon sa lakim ribama, teskim drogama i fleskovanjem para... ogromna je razlika od toga kako smo gledali crnce u americkoj pop kulturi 80tih gde su bili u ulogama raznih detektiva, lekara, profesora, advokata... a sada? Sve to utice na klince sta ce ciljati da budu.

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Shan Jan said:

Ovo i jeste istina, crnci koji dolaze sa Kariba uglavnom su mnogo uspesniji od lokalaca. 

 

Zivotne sanse pocinju da se obliku vec od kolevke. A crnacka geta nisu lepa mesta za zivot, pa ni u detinjstvu. Gomila dece raste samo sa majkom, delom i zato sto veliki procenat oceva bar u nekom trenutku zavrsi u zatvoru. Skole su uglavnom lose, sto u ultrakompetitivnom drustvu kao sto je americko blokira lift socijalne pokretljivosti. U poredjenju sa tim, doktor ili ITevac koji dodje iz Gane ima puno vise sansi, kao i njegovo dete. Rasizam dakle jeste deo objasnjenja, ali nije to cela prica. Gde su koreni toga, o tome bi se dalo diskutovati nasiroko. Ukidanje ropstva ne samo sto je dosta zakasnelo, nego nije bilo propraceno ni bilo kakvim drugim politikama, te je tako stvorilo ogromnu populaciju slobodnih ljudi bez ikakve imovine. A onda neki afroamericki sociolozi kao Julius Wilson su misljenja da je ovakvom stanju u getima paradoksalno i nenamerno doprineo i sam Civil Rights Movement tako sto je doprineo jacanju crne srednje klase, ali koja je onda uglavnom napustala crnacka naselja i tako ih lisila kvalitetna drustvene infrastrukture.

Edited by Kampokei
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

Ja imam teoriju, ali samo teoriju, da je upravo hip hop sjebao prospekte crnaca. Ta prica obogati se kroz repovanje/sport/lokalni kriminal i ceo fazon sa lakim ribama, teskim drogama i fleskovanjem para... ogromna je razlika od toga kako smo gledali crnce u americkoj pop kulturi 80tih gde su bili u ulogama raznih detektiva, lekara, profesora, advokata... a sada? Sve to utice na klince sta ce ciljati da budu.

 

 Sigurno je doprineo tu nema dileme. To posle ni 10ak filmova lkao The Pursuit of Happynessa ne bi uspelo da ispegla. 

 

Recimo zanimljiva je isto razlika u broju crnih studenata koji pocnu i koji zavrse fakultet. Ubedljivo najveca disproporcija u odnosu na sve ostale.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Kampokei said:

 

Zivotne sanse pocinju da se obliku vec od kolevke. A crnacka geta nisu lepa mesta za zivot, pa ni u detinjstvu. Gomila dece raste samo sa majkom, delom i zato sto veliki procenat oceva bar u nekom trenutku zavrsi u zatvoru. Skole su uglavnom lose, sto u ultrakompetitivnom drustvu kao sto je americko blokira lift socijalne pokretljivosti. U poredjenju sa tim, doktor ili ITevac koji dodje iz Gane ima puno vise sansi, kao i njegovo dete. Rasizam dakle jeste deo objasnjenja, ali nije to cela prica. Gde su koreni toga, o tome bi se dalo diskutovati nasiroko. Ukidanje ropstva ne samo sto je dosta zakasnelo, nego nije bilo propraceno ni bilo kakvim drugim politikama, te je tako stvorilo ogromnu populaciju slobodnih ljudi bez ikakve imovine. A onda neki afroamericki sociolozi kao Julius Wilson su misljenja da je ovakvom stanju u getima paradoksalno i nenamerno doprineo i sam Civil Rights Movement tako sto je doprineo jacanju crne srednje klase, ali koja je onda uglavnom napustala crnacka naselja i tako ih lisila kvalitetna drustvene infrastrukture.

 

 

https://www.imdb.com/title/tt0094027/?ref_=tturv_ov_i

  • +1 1
Link to comment
51 minutes ago, Shan Jan said:

Ovo i jeste istina, crnci koji dolaze sa Kariba uglavnom su mnogo uspesniji od lokalaca. Sta je razlog to ne znam.


Skolovani su od detinjstva i odgajani kao visa klasa. Siromasni im rade kao posluga po kucama. Depresija medju siromasnim slojem ljudi je vrlo vidljiva sto je i razumljivo.

Razlog je da ovi koji se probiju u SAD poticu iz porodica koje su vrlo situirane iliti bogate u odnosu na okruzenje i da ih dosta studira u Kanadi i SAD ili u Holandiji ako su sa Holandskih Antila.
Vrlo su retko i srednja klasa koja je tamo zapravo tanak sloj.

Poznavala sam zenu koja je drzala katedru na West Indies univerzitetu (jamajcanski deo mislim su uglavnom drustvene nauke i jezici, drugi je Trinidad i Tobago - tehnicki i treci Bahami - medicina i sl.).

Cak i bila u kracoj poseti pocetkom dve hiljaditih. To su kampusi koji imaju rezidencijalni deo gde zivi nastavno osoblje.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Kampokei said:

 

Zivotne sanse pocinju da se obliku vec od kolevke. A crnacka geta nisu lepa mesta za zivot, pa ni u detinjstvu. Gomila dece raste samo sa majkom, delom i zato sto veliki procenat oceva bar u nekom trenutku zavrsi u zatvoru. Skole su uglavnom lose, sto u ultrakompetitivnom drustvu kao sto je americko blokira lift socijalne pokretljivosti. U poredjenju sa tim, doktor ili ITevac koji dodje iz Gane ima puno vise sansi, kao i njegovo dete. Rasizam dakle jeste deo objasnjenja, ali nije to cela prica. Gde su koreni toga, o tome bi se dalo diskutovati nasiroko. Ukidanje ropstva ne samo sto je dosta zakasnelo, nego nije bilo propraceno ni bilo kakvim drugim politikama, te je tako stvorilo ogromnu populaciju slobodnih ljudi bez ikakve imovine. A onda neki afroamericki sociolozi kao Julius Wilson su misljenja da je ovakvom stanju u getima paradoksalno i nenamerno doprineo i sam Civil Rights Movement tako sto je doprineo jacanju crne srednje klase, ali koja je onda uglavnom napustala crnacka naselja i tako ih lisila kvalitetna drustvene infrastrukture.

Ma da, cak i da zelis kao mali crnac u USA da budes buduci doktor/naucnik/advokat, prakticno je nemoguce. Uzasna neprohodnost. Mada je generalno migracija medju klasama mnogo redja i teza u celom svetu nego sto mi mislimo.

 

Tako da me necudi ovo sto pise @Moonwalker za crnce koji dolaze u USA. Jesu crnci ali su vec srednja/visa klasa. To poprilicno objasnjava.

Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Ma da, cak i da zelis kao mali crnac u USA da budes buduci doktor/naucnik/advokat, prakticno je nemoguce. Uzasna neprohodnost. Mada je generalno migracija medju klasama mnogo redja i teza u celom svetu nego sto mi mislimo.

 

Tako da me necudi ovo sto pise @Moonwalker za crnce koji dolaze u USA. Jesu crnci ali su vec srednja/visa klasa. To poprilicno objasnjava.

 

Meni kao nekome formiranom u SFRJ je takodje malo van pameti da uopshte treba da ti bude cilj per se da migriras medju klasama, sa nekom minimalnom uspeshnoshcu da se dohvatish prve klase koja nije u delu sa shit klasama, nego shta znam neka srednje srednja ili visha srednja, ako vec ne dao bog da se bude u nekoj upravljachkoj.

Takodje mi je pun Q vrhova upravjachke klase koji su listom institucionalni silovatelji i pedofili.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...