Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Jos par komada...

 

 

Verovali ili ne, prakticno u svim zemljama Juzne Amerike se povecalo siromastvo u zadnjih 10 godina:

3yxltw6plv7c1.jpeg

 

 

Nisam imao pojma da je tako relativno skoro krenula ekspanzija brzih pruga u Kini:

6xrldhgoiavc1.jpeg

 

 

Mapa gde je prosao Google Street View autic, obratite paznju koje zemlje fale u Evropi:

0i0356tsr92c1.png

 

 

Znaci ja sam idiot, ceo zivot nisam kapirao da je ime Irak poteklo od starog grada Uruk:

ljiugm7ua5rb1.jpg

 

Butan = End of Tibet, najjace ime za zemlju :D 

Edited by Shan Jan
  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment

Super interesantna mapa. Zanimljivo mi je kod nje da za relativno slicne brojeve u razlicitim zemljama vaze razlicite kombinacije faktora (ekonomskih, kulturoloskih, demografskih, istorijskih) koje objasnjavaju dato stanje.

 

A prica postaje jos interesantnija kada posmatramo istorijski, gde u razlicitim zemljama imamo slican trend pomeranja starosne dobi.

image.thumb.png.d2ffa5539e1c234f23ad7ba880a2323f.png

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, dunja said:

Super interesantna mapa. Zanimljivo mi je kod nje da za relativno slicne brojeve u razlicitim zemljama vaze razlicite kombinacije faktora (ekonomskih, kulturoloskih, demografskih, istorijskih) koje objasnjavaju dato stanje.

 

A prica postaje jos interesantnija kada posmatramo istorijski, gde u razlicitim zemljama imamo slican trend pomeranja starosne dobi.

image.thumb.png.d2ffa5539e1c234f23ad7ba880a2323f.png

Mislim da je ta statistika misleading. Ruskinje rano radjaju pa opet Rusija ima jako nizak prirodni prirastaj. 

 

Odokativno bih rekao da sto je zemlja razvijenija, civilizovanija i liberalnija to je manji prirodni prirastaj. U Evropi ne postoji zemlja koja ima pozitivan prirodni prirastaj, mi smo jos medju boljima mada ce nas emigracija unistiti.

1920px-Total_Fertility_Rate_Map_by_Count

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, Shan Jan said:

Mislim da je ta statistika misleading. Ruskinje rano radjaju pa opet Rusija ima jako nizak prirodni prirastaj. 

 

Odokativno bih rekao da sto je zemlja razvijenija, civilizovanija i liberalnija to je manji prirodni prirastaj. U Evropi ne postoji zemlja koja ima pozitivan prirodni prirastaj, mi smo jos medju boljima mada ce nas emigracija unistiti.

 

 

Statistika je uvek u neku ruku misleading :D. Kako je ono rekao neko (Mark Tven), postoje tri vrste laži: "lies, damned lies, and statistics."

 

Sto se odnosa razvijenosti i prirastaja tice, u nacelu se slazem da postoji veza, s tim sto ukupni prirastaj nije isto sto i tajming imanja prvog deteta u zivotu zene.

  • +1 1
Link to comment

Na globalnom nivou i mozemo da pricamo i odnosu izmedju razvoja i nataliteta. Ali u evropskim okvirima, gde je jedino pitanje koliko je zemlja dakle od magicne cifre 2.1, stvari postaju puno komplikovanije. Nordijske zemlje u poslednje vreme beleze veliki pad nataliteta i kao da polako uvidjamo da javne i porodicne politike mozda i nisu (vise) toliko vazne.

  • +1 1
Link to comment

ssz4cetdexqd1.jpg

 

Ovo je doduše dve godine staro (da, i meni je bilo sumnjivo pozicioniranje CNN-a i MSMBC-a u istoj koloni) pa sam izrovarila i ovo:

image.thumb.png.e9842e45c6696988cd4d6cfed286ba12.png

 

Ovde ima i interaktivna mapa za 2024.

Edited by Patty Lee
  • Hvala 2
Link to comment
3 minutes ago, bags said:

Ovo mi je bas iznenadjenje. Ocekivao sam generalno da je udeo barem duplo veci.

 

Meni je interesantno kako ljudi iz celog sveta dolaze u USA za oprtinitize, a lokalni crnci ostaju u Dzordziji generacijama.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...