Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Jbg, koji je smisao memorijala u koji se ulazi kao u avion?

Lično, to bih drugačije uradio:

Podići kompleks na nekom drugoj obližnjoj, sa imenima poznatih žrtava, spomenicima, muzejima sa fotografijama, predmetima itd, a ovo kužno mesto doveka prokleto milionima užasnih sudbina, i celokupnom mašinerijom smrti, učiniti nedostupno običnoj raji.

No, to su moje puste želje. 

 

 

Btw, isti vajb mi izaziva i Ćele kula

Link to comment
16 minutes ago, Filozof manijak said:

Sasvim mi je dovoljna edukacija ono što sam učio iz istorije, video na crno belim fotografijama i dokumentarnim filmovima. Apsolutno me užasava da fizički budem na tom mestu i omirišem ga i upijem. Neka hvala. Ko može - aferim. 


Organizuju se skolske eksurzije iz drugih evropskih drzava (uzrast srednje skole).

I mi smo posetili Jasenovac na kraju osnovne i hvala Bogu na tome. Ostalo sam posetila kao odrasla.
 

Nije to nikakav turizam, vec mora da bude organizacija zbog broja ljudi koji poseciju. Dolaze ljudi iz celog sveta koji postoje samo jer je neko njihov jedva preziveo to.

 

  • +1 3
Link to comment

I meni Srebrenica, ali sam morao da odem da nekako izrazim saučešće zbog stradanja svih tih ljudi, pripadnika iste vrste kao što sam i ja. Tako sam išao i u Jasenovac.

Pola spomenika su veličanja nekih stradanja, ili pobjeda ili poraza. Pogotovo kod nas, nažalost. 

Link to comment

Ja sam se tada u Jasenovcu, prvi i jedni put u zivotu ispovracala na nervnoj bazi. Nikada mi se to vise nije desilo, a videla sam svasta.

 

U danasnjoj istocnoj Nemackoj u siroj oblasti Goerlitza sam posetila mesto gde su se «vezbali» tridesetih na svojima, dusevno bolesnim, homoseksualcima i neprilagodjenima raznih vrsta i socijalistima. Od injekcija sa otrovom do trial verzije gasnih komora.

 

https://www.britannica.com/science/disability

 

https://www.tracesofevil.com/search/label/Görlitz?m=1

Edited by Moonwalker
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

"betoniranje i ravnanje" bi samo doprinelo laksem zaboravu i sluzilo bi poklonicima zlocinaca da tvrde da se nista nije ni desilo i da je sve to preuvelicano i izmisljotina 

da je srecem da su ove nase drzave drugacije uredjene, pa da srpski djaci idu u srebrenicum hrvatski u jasenovac itd, da istinski osete sta je zlocin i da su sve zrtve pre svega ljudi

 

  • Hvala 1
Link to comment

Pre nekoliko godina sam se, zbog posla, malo pozabavila temom "mračnog turizma" i secam se da sam tada naisla na neki podatak o dramarticnom porastu popularnosti destinacija koje spadaju u tu kategoriju, od Cernobilja do Ausvica do Aikigohare u Japanu, i mnogih drugih. Sad ne nalazim vise taj grafikom.

 

Ali nadjoh ovaj:

 

Postcards from Auschwitz: Holocaust Tourism and the Meaning of Remembrance:  Reynolds, Daniel P.: 9781479860432: Amazon.com: Books

 

a usput sam naisla i na ovu mapu:

 

Archisearch Dark-Tourism-9_Balk_map

Link to comment
22 minutes ago, Moonwalker said:

Ja sam se tada u Jasenovcu, prvi i jedni put u zivotu ispovracala na nervnoj bazi. Nikada mi se to vise nije desilo, a videla sam svasta.

 

U danasnjoj istocnoj Nemackoj u siroj oblasti Goerlitza sam posetila mesto gde su se «vezbali» tridesetih na svojima, dusevno bolesnim, homoseksualcima i neprilagodjenima raznih vrsta i socijalistima. Od injekcija sa otrovom do trial verzije gasnih komora.

 

https://www.britannica.com/science/disability

 

https://www.tracesofevil.com/search/label/Görlitz?m=1

Ja sam poslije Jasenovca i Srebrenice oba puta po tri dana imao groznicu. A Aušvic, nisam ali sam 10 dana razmišljao samo o tome.

  • +1 1
Link to comment

Nema potrebe terati ljude da vide stvari koje ne mogu da podnesu. Sasvim je ok i neki obilazak gde se prica o tome ali se ne prikazuju slike, za one koji ne mogu vise od toga.

  • +1 2
Link to comment

ne treba nikod terati na bilo sta sto mu pricinjava bol

 

ali mozda u toj nelagodi na prvom mestu, pa i svim onim psihickim i fizickim sto ide i jeste "trik"

koliko gadno bilo, nije naravno ni delic traume koje su neki ljudi tu preziveli ili mnogo cesce i nisu preziveli

u onoj meri da istinski spoznamo sta je to bilo

 

jer u danasnje vreme olako se koristimo raznom terminologijom u svakom smislu, bez da istinski imamo i pretpostavku o cemu se zapravo radi

  • +1 2
Link to comment
53 minutes ago, pbg12345 said:

...da su sve zrtve pre svega ljudi

Ljudi su i oni koji su ih slali u gasne komore, streljali, klali...

Tako da su, bice - zrtve pre svega zrtve, sto podrazumeva identifikaciju i nesakrivanje dzelata, sistema koji ih je ucinio dzelatima...

Jebes humanetm i prazne fraze poput ove gore...

51 minutes ago, Quince said:

...destinacija koje spadaju u tu kategoriju, od Cernobilja do Ausvica...

Nista licno :), ali stavljati na isti spisak, ma i zarad objasnjenja turistickih trendova 1 Ausvic i 1 Cernobil je malo onako...

Da je srece da se ovdasnje djacke ekskurzije umesto na razne egzoticne destinacije vode bas u Ausvic ili neka slicna mesta, sa sve podrobnim razgledanjem...

Doduse i u ima gvintovatm, pa su tako kao bajagi restaurirane logoraske sobe u prvom konclogoru, Dachau, restaurirane :isuse:  tako da bi se malo ljudi dvoumilo da posalju decu na letovanje u takav smestajtm...

Edited by namenski
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Nema potrebe terati ljude da vide stvari koje ne mogu da podnesu. Sasvim je ok i neki obilazak gde se prica o tome ali se ne prikazuju slike, za one koji ne mogu vise od toga.

Mislis?
A mozda ipak ima smisla, a?

Spoiler

Weimar-Buchenwald.jpg

 

Spoiler

Bergen-Belsen-Visitors.jpg

 

Napomena: pracenitm nisu logorasi...

To su oni koji nisu znali nista, culi nista, i sve sto je nekotm radio nije radio u njihovo ime, onitm s tim nemaju veze...

 

Napomena #2: svaka slicnost sa pojedinim goreopisanim simptomima u vezi sa danasnjom Srbijom i ne samo Srbijom je, naravno, samo slucajna...

Link to comment
19 minutes ago, namenski said:

Nista licno :), ali stavljati na isti spisak, ma i zarad objasnjenja turistickih trendova 1 Ausvic i 1 Cernobil je malo onako...

Da je srece da se ovdasnje djacke ekskurzije umesto na razne egzoticne destinacije vode bas u Ausvic ili neka slicna mesta, sa sve podrobnim razgledanjem...

Doduse i u ima gvintovatm, pa su tako kao bajagi restaurirane logoraske sobe u prvom konclogoru, Dachau, restaurirane :isuse:  tako da bi se malo ljudi dvoumilo da posalju decu na letovanje u takav smestajtm...

 

Ma sto bih licno shvatala, nisam ih ja stavila u isti kos, niti tvrdim da je to jedno te isto. Ima ta literatura o putovanjima i turizmu, prilicno velika oblast (u smislu da se dosta istrazuje i objavljuje, sa sve naucnim casopisima, itd.), i tu ima svakakvih kategorizacija destinacija, pa se tako taj mracni turizam pojavljuje kao nekakva makro-kategorija, sto ne znaci da bilo ko ko se time bavi tvrdi da je sve unutar nje od istog kulturno-istorijskog znacaja ili na neki drugi nacin sve jedno te isto.

 

Ali - to opet ne znaci da nikakva poredjenja nemaju smisla, pa tako se mogu porediti i Ausvic i Cernobil.

Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

@namenski  skidaj tu sliku zivota ti. Nema potreba da traumiras ljude. Kako ne kapiras da neki mnogo intenzivnije reaguju od drugih na to i da nema potreba da ih proganjaju te slike ne bi li shvatili uzas toga.

Ne pada mi na pamet, ako treba da se skida neka skida ko moze, a ne bi trebalo.

Izmedju ostalog i zbog toga sto zarad brizne brige da se nikako ne traumiraju generacije, jer je jaoooo strasno za gledanje, danas imamo svet u kome se puca zesce nego ikad posle WW2 i u kome se te generacije koje se nikako nije smelo da traumiraju ubijaju podjednako lako kao u kompjuterskim igricama.

Ako ne i lakse...

Svet u kome se nacizam prepoznaje samo u simbolima, a ne izmedju ostalog i u ovakvim slikama...

Jebala nas politicka korektnost... :fantom: 

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...