Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

7 minutes ago, Shan Jan said:

Zasto je Krakov popularniji od Varsave?

Zato što je očuvaniji, kompaktniji, ljepši, zanimljiviji i ima veću istoriju, plus pored sebe ima dvije najposjećenije tačke u Poljskoj, Rudnike soli Vjelička (pod zaštitom Uneska otkako je uveden taj institut, kao i centar Krakova) i naravno Osvjenćim.

  • +1 5
Link to comment

Prelep je Krakow, mada nikada ne bih išao u obilazak Osvjenćima, previše mi je morbidno.

Jedan lokalac mi je pričao kako mnoštvo jevrejskih turista dolazi u Krakow da bi obišli stratište (skoro kao neka vrsta hodočaśća).

  • +1 2
Link to comment

Dolaze i ovi drugi sa podignutom rukom u hodočašće, zbog njih su uveli da se ulazi sa pasošem ili ličnom kartom.

Ne bih rekao da je morbidno, nema tu nikakvog veličanja ubijanja, smrti, nema ništa nastrano, ali da je mučno, mučno je. Ali opet, treba vidjeti razmjere toga dokle je išlo ljudsko zlo. Tipa onaj unutrašnji zatvor gdje su na manje od jednog kvadrata držali četiri zatvorenika.

  • +1 4
Link to comment

Meni je svako pretvaranje stratišta u turističku atrakciju - morbidno. Ne sporim da je edukativno, ali nikad to ne bih svojevoljno obilazio.

 

Ima toliko lepih i zanimljivih lokacija u samom Krakowu i okolini, ne kapiram želju da se obiđe logor smrti.

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Pa nije to svjesno pretvoreno u turističku atrakciju, karte se ne naplaćuju, samo vođene ture, to što ljudi žele da posjete i obiđu tako nešto nije do njih, već do (tvoje i naše) percepcije. Druga opcija bi bila da se ti ljudi zaborave i zatrpaju ta imena, što je bila i inicijalna ideja onih koji su taj kompleks i otvorili. Ovo kao memorijalni centar je i podignuto u edukativne svrhe i štonokažu "da se ne zaboravi" od strane bivših logoraša. To što je to samo po sebi izazvalo toliku pažnju svojom monstruoznom veličinom i brojevima ne svrstava ga automatski u turističku atrakciju. Nema tamo tog turističkog duha, iako se nudi u sklopu turističkih angažmana. I onda ljudi tamo odu, i kad izađu ne progovaraju do povratka u Krakov.

Edited by James Marshall
  • +1 5
Link to comment
3 minutes ago, Filozof manijak said:

Meni je svako pretvaranje stratišta u turističku atrakciju - morbidno. Ne sporim da je edukativno, ali nikad to ne bih svojevoljno obilazio.

 

Ima toliko lepih i zanimljivih lokacija u samom Krakowu i okolini, ne kapiram želju da se obiđe logor smrti.

 

Ja sam bila odluchila da ne idem, isla sa jos dve devojke, i jednoj sa okjom sam se dogovarala pre puta kazem da bih to da preskocimo i ova kao ok. Medjutim kad smo stigli ova treca kao ici se sama. I sad meni to bilo bas nesto bezveze da je iscimam da ide sa nama i krenem sa njom tj sve tri krenemo.

Zao mi je sto nisam organizovala da sedim na trgu u Krakovu i gledam prolaznike ako sam vec bez drustva za taj dan.

Link to comment

Sasvim mi je dovoljna edukacija ono što sam učio iz istorije, video na crno belim fotografijama i dokumentarnim filmovima. Apsolutno me užasava da fizički budem na tom mestu i omirišem ga i upijem. Neka hvala. Ko može - aferim. 

Da  se ja neśto pitam, zalio bih ceo kompleks betonskim sarkofagom kao u Černobilju. Posebno još što postoji velika verovatnoća da će vremenom doći do travestije, kao što si i rekao, da to postane mesto koje privlači naciste svih fela, i koji bi ga obilazili iz totalno drugih razloga.

 

Beše skoro bio neki skandal oko nekih klinaca koji su se fotkali u Aušvicu kao da su u šoping molu?

Link to comment

Svako malo to rade, i vandalizuju, kao što rekoh, zbog njih se sad ulazi kao na aerodrom, skener i očitavanje dokumenta.

Ima rezona i za jedno i za drugo, opet, sa druge strane, ljude koji su tu stradali na pravdi boga osuditi i na damnatio memoriae je nepoštovanje žrtava. 

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Sasvim mi je dovoljna edukacija ono što sam učio iz istorije, video na crno belim fotografijama i dokumentarnim filmovima. Apsolutno me užasava da fizički budem na tom mestu i omirišem ga i upijem. Neka hvala. Ko može - aferim. 

Da  se ja neśto pitam, zalio bih ceo kompleks betonskim sarkofagom kao u Černobilju. Posebno još što postoji velika verovatnoća da će vremenom doći do travestije, kao što si i rekao, da to postane mesto koje privlači naciste svih fela, i koji bi ga obilazili iz totalno drugih razloga.

 

Beše skoro bio neki skandal oko nekih klinaca koji su se fotkali u Aušvicu kao da su u šoping molu?

 

Mislim da tu treba ispostovati zelju onih koji su bili tamo, a bar neki od njih su bili za to da se ne sakriva nego da bude kao spomen mesto sacuvano.

To ne znaci da treba otici ako ti instinkt govori da ne ides.

Ja neke od tih slika ne mogu da izbrisem i padale su mi na pamet u stresnim zivotnim situacijama, to nije nesto sto mi je bilo potrebno. Ali znam i ljude, recimo rodjaka koja je studirala istoriju, ona je bas htela to da vidi i smatra da treba videti. Znachi svako treba za sebe da vidi da li da ide.

 

Ako ti kazem da sam na pola ture izvadila sluske i zbrisala napolje, nepodnosljivo je bukvalno.

 

I na to naravno neki mamlazi koji se zajebavaju, istni za volju samo sam jednog snimila ljudi su se generalno ponasali neupadljivo mimo tog nekog psiha.

Link to comment
2 minutes ago, James Marshall said:

Svako malo to rade, i vandalizuju, kao što rekoh, zbog njih se sad ulazi kao na aerodrom, skener i očitavanje dokumenta.

Ima rezona i za jedno i za drugo, opet, sa druge strane, ljude koji su tu stradali na pravdi boga osuditi i na damnatio memoriae je nepoštovanje žrtava. 

 

Kad sad, od kad je to o cemu pricas ulaz kao na aerodrom? Nije tako bilo kad sam ja bila...

Link to comment
2 minutes ago, James Marshall said:

sa druge strane, ljude koji su tu stradali na pravdi boga osuditi i na damnatio memoriae je nepoštovanje žrtava. 

Uopšte ne zagovaram zaborav, naprotiv. Samo bih fizički zabranio pristup kompleksu.

Link to comment
Just now, Mel said:

 

Kad sad, od kad je to o cemu pricas ulaz kao na aerodrom? Nije tako bilo kad sam ja bila...

Poslednjih par godina, prolaze se dva punkta. A zašto, evo pisao sam već dvaput.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Uopšte ne zagovaram zaborav, naprotiv. Samo bih fizički zabranio pristup kompleksu.

Pa koji je onda smisao spomeničkih kompleksa? Oni uvijek treba da imaju i tu edukativnu i tu memorijalnu crtu, podići spomenik i zab(o)raviti ga je protivno samoj svrsi spomenika. Nema spomenika bez živih ljudi, mora biti nekog ko će da spominje.

Edited by James Marshall
  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

Poslednjih par godina, prolaze se dva punkta. A zašto, evo pisao sam već dvaput.

 

Kapiram zasto, samo mi nije bilo jasno kad si rekao ulaz kao na aerodrom, jer nisam tako zapamtila. Pa pitam od kad je tako. Dobro, ima nekog rezona da je tako jer sad u Evropi ima otvorenog fashizma mnogo vishe nego pre .. korone recimo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...