Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

On 28. 5. 2024. at 7:56, Mr.Mxyzptlk said:

zna neko sta je ova anomalija

Screenshot_2024-05-28-07-55-15-398_com.twitter.android-edit.jpg

 

Jesi saznao sta je ?

Link to comment

@Tsai evo ja gugno trebalo mi cca 20 sekundi da nađem redit tred pa ovaj tvit

 

 

 

drugi datum doduše ali očigledno je ista stvar u pitanju

Link to comment

G7-GDP_Site.thumb.jpg.d75c7aa3722a78b9c28782a236284ad4.jpg

 

Iznenadih se što Ameri baš toliko kidaju i što su onolika Kanada i Nemačka tu negde, ali da mi je neko pre pola sata rekao da Italija šije Japan...

Edited by Desmond Bojčinski
  • +1 1
Link to comment

Šteta što nema i informacija koliki procenat stanovništva živi u glavnom gradu. Mislim da bi za većinu bilo egal. Atina je npr. 30% grčke populacije. Slovačka sa Bratislavom tu izgleda "najgore", čini mi se na prvi pogled

  • +1 1
Link to comment
On 26. 6. 2024. at 0:41, Desmond Bojčinski said:

G7-GDP_Site.thumb.jpg.d75c7aa3722a78b9c28782a236284ad4.jpg

 

Iznenadih se što Ameri baš toliko kidaju i što su onolika Kanada i Nemačka tu negde, ali da mi je neko pre pola sata rekao da Italija šije Japan...

 

Italija kida u milion industrija.

Japan ce tek jos da se smanjuje kad ovi od 80,90 konacno krenu penziju. :)

  • Haha 1
Link to comment
On 26.6.2024. at 0:41, Desmond Bojčinski said:

G7-GDP_Site.thumb.jpg.d75c7aa3722a78b9c28782a236284ad4.jpg

 

Iznenadih se što Ameri baš toliko kidaju i što su onolika Kanada i Nemačka tu negde, ali da mi je neko pre pola sata rekao da Italija šije Japan...

 

Po kupovnoj moći razlika sada nije ni blizu tako velika.

 

Quote

GDP per capita, PPP (current international $) - United States, Germany, United Kingdom, Canada, France, Italy, Japan

 

LVylXE6.png

 

1PrvSYs.png

 

https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?end=2022&locations=US-DE-GB-CA-FR-IT-JP&skipRedirection=true&start=2022&view=bar

Edited by vememah
Link to comment

Ma što više gledam više ne verujem. Japan jbt, tolika autoindustrija, toliki koncerni, prave avione rakete, brodove ludila, toliki Soni i Nintendo mange anime. I opet žabosi ih šišaju. Pigs gujsca moja. 

Link to comment

evropu vadi turizam, japan je predaleko i preskupo potuvanje za evropljane, dočim naši turisti mogu opušteno busom na sever italije :hihi:

- podaci za uk pokazuju da je njihov slovenački potez, sa brexitom bio ispravan

Link to comment
1 hour ago, Desmond Bojčinski said:

Ma što više gledam više ne verujem. Japan jbt, tolika autoindustrija, toliki koncerni, prave avione rakete, brodove ludila, toliki Soni i Nintendo mange anime. I opet žabosi ih šišaju. Pigs gujsca moja. 

Ma GDP macku o rep da okacis. To sam lepo video kad sam putovao iz Slovenije u Italiju. Slovenija kulturna drzava, svi voze moderne fine automobile, gradovi lepo sredjeni, ispresecana dobrim (auto)putevima, sve kuce cakum pakum, ma milina. I onda odes i Italiju i sacekaju te dzombe, pola automobila neke krntije, ide jedna vila pa 5 kuca u poluraspadu, itd... Al zato u Italiji zive neki preskupi brendovi i njihovi vlasnici milijarderi koji dizu prosek dok je Slovenija jedna od najujednacenijih zemalja u EU.

 

Italija ne moze da se meri sa Japanom u smislu razvoja a ni u smislu kvaliteta onog sto gledas oko sebe. Al Japanci se ne rasipaju, sto naprave traje i vredi. Ko ce ga znati, GDP ima neku svoju racunicu al nema leba da je Italija razvijenija od Japana. Lepsa za zivot mozda ali razvijenija i sa kvalitetnijom infrastrukturom i servisima za gradjane - ne.

 

 

17 hours ago, Engineer said:

Šteta što nema i informacija koliki procenat stanovništva živi u glavnom gradu. Mislim da bi za većinu bilo egal. Atina je npr. 30% grčke populacije. Slovačka sa Bratislavom tu izgleda "najgore", čini mi se na prvi pogled

Ovo je GDPPP.

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala, nisam to video. Ali opet, mora se uzeti u obzir i to koliki je to procenat. Za Grčku ima smisla, jer je pola zemlje u 2 grada, a druga polovina na 1000 ostrva i planina, i hiljadu turističkih destinacija, pa i ima smisla da je sve tu, u malom krugu.

Za Slovačku gde je 10% ljudi u glavnom gradu, a ostali po selima, to je već "zabrinjavajuće". Ali opet, jasno je da se u svakoj zemlji multinacionalne korporacije iz određenih sektora sa ogromnim uticajem na BDP, a koji prodaju maglu (finansije, osiguranje, IT, telekomunikacije, kojekakvi investitori...) koncentrišu na jednom mestu, i to je po pravilu glavni grad.

  • +1 2
Link to comment

Na prvi pogled fale u toj tabeli Bukurešt i Beograd. Brzinskom matametikom - Srbija/Beograd bi bili negde na nivou Slovačke (skoro 40% GDP Srbije je BG), a Rumunija/Bukurešt odmah iza, a ispred Francuske (oko -16%).

 

Što se tiče prve tabele, to su samo projekcije za 2029.g. Kojom metodologijom su do njih došli bog sveti zna, a sama činjenica da projektuju UK iznad Nemačke, dovodi me u priličnu sumnju kad je u pitanju validnost iste.

Link to comment
5 hours ago, Desmond Bojčinski said:

Ma što više gledam više ne verujem. Japan jbt, tolika autoindustrija, toliki koncerni, prave avione rakete, brodove ludila, toliki Soni i Nintendo mange anime. I opet žabosi ih šišaju. Pigs gujsca moja. 

Fiat brale

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...