Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

On 3. 1. 2024. at 20:02, Engineer said:

 

Screenshot_20240103_194855.png

 

Kamo Japan? Takođe, šta su "Cost differences - at purchasing power parity"?

Link to comment
On 4. 1. 2024. at 8:50, Filozof manijak said:

Komšija ispod mene živi sa ženom i tri sina (dvojica su srednja škola, jedan je na faxu) u dvosobnom stanu. E to je overcrowding.

 

Stvarno smo carevi kad se pogleda ta mapa. Stanovi se grade na svakom koraku, država sve manja po broju stanovnika, desetine hiljada kuća koje su građene bez ikakve logike zvrje prazne po selima, i opet smo šampioni u overcrowding-u. 

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Партибрејкер said:

 

Stvarno smo carevi kad se pogleda ta mapa. Stanovi se grade na svakom koraku, država sve manja po broju stanovnika, desetine hiljada kuća koje su građene bez ikakve logike zvrje prazne po selima, i opet smo šampioni u overcrowding-u. 

Posledica prakticno nepostojeceg poreza na imovinu.

Link to comment
48 minutes ago, Shan Jan said:

Posledica prakticno nepostojeceg poreza na imovinu.

 

Kako to, mama mi rece da placaju vise porez na stan u Beogradu nego ja ovde?

Link to comment
6 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Kako to, mama mi rece da placaju vise porez na stan u Beogradu nego ja ovde?

 

Za tvoju mamu i mene nije nepostojeci.

Link to comment

Porez na imovinu zavisi od vrednosti imovine i utvrdjuje se prilično egzaktno. Tako da je u bg relativno visok, a već na obodima prakticno nepostojeci.

Link to comment

Opet je to dovoljno malo da dosta ljudi drzi prazne stanove radije nego da ih izdaje. Takodje, ako ne gresim, porez nije progresivan vec ide linearno sa dodatnim nekretninama. Kolega mi je pricao da u Sveckoj je porez vec na drugu nekretninu toliko nenormalan da niko nece da se bakce sa hordovanjem stanova kao ovde kod nas.

Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Opet je to dovoljno malo da dosta ljudi drzi prazne stanove radije nego da ih izdaje. Takodje, ako ne gresim, porez nije progresivan vec ide linearno sa dodatnim nekretninama. Kolega mi je pricao da u Sveckoj je porez vec na drugu nekretninu toliko nenormalan da niko nece da se bakce sa hordovanjem stanova kao ovde kod nas.

Zato šveđanin može da kupi akcije neke firme u USA da se na zamajava sa NBS i jedno zilion pravila...

 

U Srbiji su stanovi zameena za berzu...

  • +1 7
Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Zato šveđanin može da kupi akcije neke firme u USA da se na zamajava sa NBS i jedno zilion pravila...

 

U Srbiji su stanovi zameena za berzu...

Pa ja mislim da je sve to podredjeno "eliti". Njima se isplati sistem gde mozes da hordujes stanove i gde banke preko brokera deru obicne ljude kad probaju da trguju na berzi. Bukvalno bi obrnuto trebalo da se radi za dobrobit obicnog coveka.

Link to comment
11 minutes ago, Shan Jan said:

Opet je to dovoljno malo da dosta ljudi drzi prazne stanove radije nego da ih izdaje. Takodje, ako ne gresim, porez nije progresivan vec ide linearno sa dodatnim nekretninama. Kolega mi je pricao da u Sveckoj je porez vec na drugu nekretninu toliko nenormalan da niko nece da se bakce sa hordovanjem stanova kao ovde kod nas.

Porez se placa na svaku nekretninu posebno. I stopa je progresivna, nije linearna. 

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Shan Jan said:

Pa ja mislim da je sve to podredjeno "eliti". Njima se isplati sistem gde mozes da hordujes stanove i gde banke preko brokera deru obicne ljude kad probaju da trguju na berzi. Bukvalno bi obrnuto trebalo da se radi za dobrobit obicnog coveka.

Ništa banke posebno ne deru, koliko deru domaći brokeri. Plaćam 0,3% vrednosti portofilia polugodišnje, tj. 0,6% godišnje za nekakav housekeeping, plus 1% fee-ja po transakciji, dok je npr. na Interactive-u housekeeping 0, a transaction fee nešto zanemarljivo.

Link to comment
1 hour ago, Партибрејкер said:

 

Stvarno smo carevi kad se pogleda ta mapa. Stanovi se grade na svakom koraku, država sve manja po broju stanovnika, desetine hiljada kuća koje su građene bez ikakve logike zvrje prazne po selima, i opet smo šampioni u overcrowding-u. 

raslojavanje u punom zamahu.

 

što se oporezivanja tiče, mislim da bi objekat u kome živiš trebalo da bude neoporezovan a ono preko toga vrlo progresivno x2, x3, x 5, x10..........

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Партибрејкер said:

 

Stvarno smo carevi kad se pogleda ta mapa. Stanovi se grade na svakom koraku, država sve manja po broju stanovnika, desetine hiljada kuća koje su građene bez ikakve logike zvrje prazne po selima, i opet smo šampioni u overcrowding-u. 

 

Pa zato što se sve radi stihijski i bez dugoročnog plana, samo za neku kratkoročnu dobit, kao i sve ovde. U selima bez infrastrukture i posla, osim poljoprivrede, se grade palate u kojima neće da žive ni potomci tih koji su ih gradili ako nemaju nameru da se bave poljoprivredom. U gradovima se grade desetine hiljada kvadrata u soliterčinama od 20+ spratova ili nešto manjim odurnim zgradurinama, nabijenim u pretrpani širi centar grada, koje sve kupuje manje od 5% populacije.

Link to comment
50 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Porez se placa na svaku nekretninu posebno. I stopa je progresivna, nije linearna. 

Koliko je progresivno to progresivno?

 

35 minutes ago, Ayatollah said:

Ništa banke posebno ne deru, koliko deru domaći brokeri. Plaćam 0,3% vrednosti portofilia polugodišnje, tj. 0,6% godišnje za nekakav housekeeping, plus 1% fee-ja po transakciji, dok je npr. na Interactive-u housekeeping 0, a transaction fee nešto zanemarljivo.

Banke koje rade kao brokeri, na to sam mislio. Ovi procenti su suludi, bukvalno je besmisleno pravo trgovanje ako ces od svake transakcije da im dajes 1%. A i dugorocno je bulja ako za to sto postoji nesto kod njih svake godine das 0.6% portfolija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...