Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

bilo bi fer da moderacija onaj topić o spc ostavi za nas verujuće da diskutujemo o liturgiji, stolpnicima i fani papanikolau, a da se otvori drugi thread bruji bruji patrijaršija u raljama politike 

Link to comment

Meni ovo deluje prilično nerealno. Da li je moguće da u Srbiji crkve/džamije/sinagoge imaju 9% posete?!

To je preko 600k ljudi. Totalno nerealno.

 

Ili da gledamo sa druge strane. To je svaki 11 čovek. Koliko vi ljudi znate da redovno obilaze verske službe. Ja dvoje, od čega jedan ide skoro svako veče na Večernju službu. ...mora da takvi vade prosek. Takođe znam da ovi "subotari", tj. adventisti idu redovno subotom u crkvu. Slično se ponašaju i pripadnici ostalih "sekti". Koliko se sećam, neka je procena da ih u Srbiji ima oko 20k. 

 

Link to comment
3 hours ago, dvb-t manijak said:

Meni ovo deluje prilično nerealno. Da li je moguće da u Srbiji crkve/džamije/sinagoge imaju 9% posete?!

To je preko 600k ljudi. Totalno nerealno.

 

Ili da gledamo sa druge strane. To je svaki 11 čovek. Koliko vi ljudi znate da redovno obilaze verske službe. Ja dvoje, od čega jedan ide skoro svako veče na Večernju službu. ...mora da takvi vade prosek. Takođe znam da ovi "subotari", tj. adventisti idu redovno subotom u crkvu. Slično se ponašaju i pripadnici ostalih "sekti". Koliko se sećam, neka je procena da ih u Srbiji ima oko 20k. 

 

 

Katolici po Vojvodini su prilicno redovni u crkvi. Bas dosta mojih poznanika / prijatelja / familije Madjara, Slovaka i Hrvata/Bunjevaca regularno obavljaju crkvene aktivnosti.

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Hamlet Strašni said:

И овај графикон показује екстреман утицај цркве у Србији.

jasta

 

kakvo iznenadjenje, dok nismo videli ovaj grafikon nismo bili svesni da je za vecinu srba najcesci oblik praktikovanja pravoslavlja to sto se krste dok autobus prolazi pored crkve, a u hram bozji svrate da osvestaju kolac za slavu i eventualno za kakve ceremonije vencanja, krstenja

 

a drugo, vaznije, to sto stanovnici srbije slabo posecuju crkvu nije ama bas nikakav dokaz da crkva nema uticaj na njih

 

 

crkva je autoritet i to bogom dan, a takvi se u ovim krajevima ne dovode u pitanje

  • +1 6
  • -1 1
Link to comment

Opet da se vratim na poredjenje Poljaka i Srba jer ne prestaje da mi bude zanimljivo. Dve po mnogo cemu (ne i svemu!) slicne nacije: obe slovenske i prilicno stare, sa vecitim kompleksom zrtve, sa zalom za slavnim proslim vremenima i sa kucom na nezgodnom mestu. A onda ovolika razlika. Poljaci idu vise, a Srbi manje u crkvu od bilo koje americke drzave.

Link to comment

Prijatno oktobarsko veče u centru Varšave, nigde žive duše nema, samo nekolicina turista. Pitamo se gde su pobogu ti ljudi. Odjednom kreće lavina sa svih strana, nagrnulo i staro i mlado - u katedralu. Vreme za večernju misu. Nisam mogao da verujem da toliko ljudi može da stane unutra.

I završi se misa, ljudi odoše svojim putem, Varšava ponovo postade pusta.

 

To je bila najobičnija nedeljna misa. Kod nas toliko ljudi ide u crkvu eventualno na Badnje veče.

Link to comment

OK, malo zaboravljate koliko je misa bitan koncept kod katolika. Default je da se ide na misu, oni koji ne idu uglavnom to rade iz nekog bunta ili sto su bas bas spreceni. 

Link to comment
4 hours ago, pbg12345 said:

jasta

 

kakvo iznenadjenje, dok nismo videli ovaj grafikon nismo bili svesni da je za vecinu srba najcesci oblik praktikovanja pravoslavlja to sto se krste dok autobus prolazi pored crkve, a u hram bozji svrate da osvestaju kolac za slavu i eventualno za kakve ceremonije vencanja, krstenja

 

a drugo, vaznije, to sto stanovnici srbije slabo posecuju crkvu nije ama bas nikakav dokaz da crkva nema uticaj na njih

 

 

crkva je autoritet i to bogom dan, a takvi se u ovim krajevima ne dovode u pitanje

Mislim da crkvu realno niko stvarno ne zarezuje. Pokazatelj za to mi je patrijarhov poziv za predsednicke izbore koji je imao nulti efekat

Link to comment
18 hours ago, radisa said:

U Skandinaviji crkva propo™...

ima na tv-u ko nece u crkvu. obicno nedeljom od 10. :ph34r:

na listi se tacno vidi koje hriscanske sekte vole da im ovce budu na broju u crkvama.

 

Link to comment

Dobro, ja za Skandinaviju imam naucno nedokazivu tezu da njima crkva i ne treba jer tamo i ateisti zive u skladu (ili ne u prevelikom neskladu) sa luteranskim ucenjem.

Link to comment
39 minutes ago, Kampokei said:

Dobro, ja za Skandinaviju imam naucno nedokazivu tezu da njima crkva i ne treba jer tamo i ateisti zive u skladu (ili ne u prevelikom neskladu) sa luteranskim ucenjem.

luterani su super liberalni. zene popovi, crkve su minimalne u interijeru - isus i mozda pokoji vitraz, nemaju arhiktekturu da se osecas kao zrno kafe kad stanes pred boga. ono sto je interesantno je da su recimo u danskoj, po rodjenju svi automatski postaju clanovi crkve (zove se narodna crkva) i placa se nekih 0,87 % od prihoda mesecno. uvek se mozes odjaviti. imaju crkveno ministarstvo. druga stvar, cini mi se da je oko 60%-70% krstenih i masovno se vencaju po crkvama. 2-3% ide redovno u crkve, verujem ta su to uglavnom matorci. 70% ih ide ponekad cu crkve. nema nekog pritiska i strahopostovanja kao u ostalim sektama.

Link to comment
On 4. 9. 2023. at 18:14, Shan Jan said:

Brate koja je fora sa Ceskom? Okruzeni najvecim katolicima na svetu Poljacima, plus bili u istoj drzavi sa ovim Slovacima koji isto ne zaostaju i opet su tipa TOP3 najateistickije nacije u svetu.

 

Zato što jerbo su najpametniji od sve slovenske dece.

  • +1 6
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...