Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Ne da je destabilizovan nego je promenjen iz korena. Hezbolah je dolaskom tih izbeglica, u ogromnoj vecini sunita, izgubio veliki deo svog politickog prestiza. Dodatni faktor destabilizacije lezi u tome sto Liban nije napravio izbeglicke kampove (niti je to uopste moguce sa ovolikim brojem, 1.2 miliona je zapravo jako konzervativna procena), vec se ide na spontanu integraciju, izbeglice zive gde stignu, u kartonskim naseljima, skolama, seoskim imanjima, i ukljucuju se u zivot Libana od prvog dana.

 

Inace zanimljivo je da je Irak (!) primio 250.000 sirijskih izbeglica.

 

 

Pa ok, ako se vole i postuju sa starosedeocima to je druga prica.

Link to comment

Izgleda da su, linijom manjeg (politickog) otpora politicari u severnim i severozapadnim evropskim zemljama "objasnili" svom elektoratu da je u XXI veku, sa svim mogucim transportima i medijima i komunikacijama, sasvim odrzivo da zauvek ovaj deo kontinenta ima plate 2500-3000 evra,  da tik oko njih bude ostatak Evrope sa tri puta manjim primanjima i solidnom nezaposlenoscu, a oko ovih more potpuno unakazenih zemalja. I to funkcionise besprekorno. Al zamalo. 

 

Pa funkcionisalo je 50 godina, sa slicnim transportima. Mediji su se ok zaista drasticno promenili. Ja vise vidim da je problem u ipak dosad nevidjenoj masovnosti sukoba na podrucjima Afrike i bliskog istoka, nisam strucnjak ali mi je utisak da posle WWII ni u jednom trenutku nije postojao ovoliki broj sukoba sa ovolikim intenzitetom istovremeno i u ovom trajanju.

Link to comment

Ne razumem sta hoces da kazes.

 

Hocu da kazem da sam ja mislila da je dolazak tih izbeglica izazvao nezadovoljstvo i destabilizaciju/pretnju destabilizacijom, ali ako to nije slucaj pa tim bolje.

Link to comment

Pa funkcionisalo je 50 godina, sa slicnim transportima. Mediji su se ok zaista drasticno promenili. Ja vise vidim da je problem u ipak dosad nevidjenoj masovnosti sukoba na podrucjima Afrike i bliskog istoka, nisam strucnjak ali mi je utisak da posle WWII ni u jednom trenutku nije postojao ovoliki broj sukoba sa ovolikim intenzitetom istovremeno i u ovom trajanju.

 

ne, funkcionisalo je 50 godina sa sovjetskim strazarima koji su budno motrili. 

 

A ovo ostalo - tacno. I tim pre je vise razloga da se Evropa ponasa racionalnije i stvara kvalitetnu "membranu" (sa naglaskom na kvalitetnu) amortizacije oko sebe, a ne da se kolju, kao sto smo videli, za svaku milijardu evra. Jer, za razliku od USofA, Evropa je jako blizu svemu tome.

Link to comment

Pa funkcionisalo je 50 godina, sa slicnim transportima. Mediji su se ok zaista drasticno promenili. Ja vise vidim da je problem u ipak dosad nevidjenoj masovnosti sukoba na podrucjima Afrike i bliskog istoka, nisam strucnjak ali mi je utisak da posle WWII ni u jednom trenutku nije postojao ovoliki broj sukoba sa ovolikim intenzitetom istovremeno i u ovom trajanju.

 

uopste nije bilo slicnih "transporta" poslednjih 50 godina. ovo je po brojnosti najveca humanitarna kriza poslednjih nekoliko decenija u oblasti Evrope i Mediterana, nekoliko puta veca od izbeglicke krize u Palestini 1948. godine, cije posledice i danas razvaljuju Bliski Istok.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Hocu da kazem da sam ja mislila da je dolazak tih izbeglica izazvao nezadovoljstvo i destabilizaciju/pretnju destabilizacijom, ali ako to nije slucaj pa tim bolje.

 

stanovnistvo Libana se povecalo za 25 posto u roku od dve godine. kako to mislis da nema destabilizacije?

Dagmar, poenta price je da Liban i Turska trpe nesrazmeran teret krize, zahvaljujuci apsolutnom slepilu i sebicluku Zapadne Evrope.

Link to comment

Pa funkcionisalo je 50 godina, sa slicnim transportima. Mediji su se ok zaista drasticno promenili. Ja vise vidim da je problem u ipak dosad nevidjenoj masovnosti sukoba na podrucjima Afrike i bliskog istoka, nisam strucnjak ali mi je utisak da posle WWII ni u jednom trenutku nije postojao ovoliki broj sukoba sa ovolikim intenzitetom istovremeno i u ovom trajanju.

 

možda rat irak iran osamdesetih godina 

Link to comment

zanimljivo je i kulturoloski, ides tamo gde te ni politicari ni vecina stanovnistva nece (zapadna evropa), gde ces biti manjina po svim kriterijumima i verovatno raditi/boraviti nelegalno.

 

zato i mislim da su im turska i egipat glavna odredista, lakse ce se uklopiti.

Edited by Takeshi
Link to comment

Kakav je odnos obicnog berberina Mehmeta prema sirijskim izbeglicama?

Štagaznam, koliko vidim i čujem kod običnog/normalnog sveta nema nekog animoziteta, štaviše. Ljudi znaju kakav užas se tamo dešava, tako da empatija uvek dodje ispred politike.

 

Država ima problem u smislu da je to sve puno košta (6-7 milijardi $ do sada) a nezaposlenost (koja je uvek veliki problem u Turskoj) skače jer veliki broj izbeglica radi na crno za kikiriki, uglavnom u poljoprivredi i nekim teškim kulucima tipa rudarstvo i gradjevina. Ali niti je berberin Mehmet kivan na njih zbog toga niti se u politici pojavila neka budaletina da ga huška na te nesrećnike. Možda se i to promeni ako ekonomija zariba ali za sada je mila majka i oaza humanosti u odnosu na tvorevinu kojom upravljaju ona skrnava babetina i njeni cinični ministri.

Link to comment

uopste nije bilo slicnih "transporta" poslednjih 50 godina. ovo je po brojnosti najveca humanitarna kriza poslednjih nekoliko decenija u oblasti Evrope i Mediterana, nekoliko puta veca od izbeglicke krize u Palestini 1948. godine, cije posledice i danas razvaljuju Bliski Istok.

 

Razumela sam da Manc prica o tehnikama transporta, koje koliko vidim nisu nesto uznapredovale, ne dolaze ovi ljudi jeftinim avio prevoznicima nego sto peske, sto busevima, sto vozovima proizvedenim 1961e godine, ako ne i pre. Ja upravo i kazem da je ovo najveca humanitarna kriza, ratovi izbijaju pre nego sto se bilo koji okoncao.

 

stanovnistvo Libana se povecalo za 25 posto u roku od dve godine. kako to mislis da nema destabilizacije?

Dagmar, poenta price je da Liban i Turska trpe nesrazmeran teret krize, zahvaljujuci apsolutnom slepilu i sebicluku Zapadne Evrope.

 

Ta poenta mi je ok, to i ja kazem. Ja sam mislila vise da je pejsijeva poenta kako nije problem primiti znacajan procenat izbeglica. A ja isto mislim je da uglavnom jeste, Srbiji nije bilo jer je primala domace stanovnistvo, kapiram da je dolazak pola miliona izbeglica devedesetih taman ofsetovao one koji su bezali iz zemlje zbog rata. Ovo sa hriscanskim/sia/suni kombinacijama ako dodje do nekih znacajnih procenata prosto u vecini slucajeva mora da dovede do turbulencija, a zapadna Evropa naravno da nece da se potura da preuzme deo tereta koji je( ponavljam smaram) sama zapadna Evropa i napravila.

Link to comment

 

Ta poenta mi je ok, to i ja kazem. Ja sam mislila vise da je pejsijeva poenta kako nije problem primiti znacajan procenat izbeglica. A ja isto mislim je da uglavnom jeste, Srbiji nije bilo jer je primala domace stanovnistvo, kapiram da je dolazak pola miliona izbeglica devedesetih taman ofsetovao one koji su bezali iz zemlje zbog rata. Ovo sa hriscanskim/sia/suni kombinacijama ako dodje do nekih znacajnih procenata prosto u vecini slucajeva mora da dovede do turbulencija, a zapadna Evropa naravno da nece da se potura da preuzme deo tereta koji je( ponavljam smaram) sama zapadna Evropa i napravila.

 

pricamo o pola 1 procenta sadasnjeg stanovnistva Evrope

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...