Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Sve je to OK, ali si govorio o neoliberalizmu i interesima kapitala a sada pričaš o vlastima u celini i nekim "njima" (valjda vlastima). Vlasti nisu isto što i interes kapitala, iako verujem da nisi spreman to da kontempliraš. Vlastima igraju i druge priče, dakle potreba titranja svojim glasačima i ukorenjenim parohijalnim interesima, pitanje različitosti, uloga islama, "naše tradicionalne vrednosti" itd, niz političkih a ne ekonomskih tema, dakle što nema mnogo veze sa interesima kapitala. Interesu kapitala odgovara bogat (a ne siromašan) kupac, i jeftin (a ne skup) radnik - to pričamo grubo. Kapitalistima treba solventna "periferija" koja bi kupovala proizvode a ne raspad u kom se ne može obrtati novac. Zato je npr Gadafi bio dobar za biznis ali loš za politiku, a sada je raspad u Libiji loš i za jedno i za drugo.

 

Pa evo spreman sam to da iskontempliram. I delimično jesi upravu da vlast nije jednako kapital. Tj. trebalo bi da nije, predstavlja se da nije, iako u krajnjoj liniji to jeste. Vlast ovde ima uzak manevarski prostor i igraće tvrdo, po pravilima koje joj je propisao sistem u potpunosti podređen interesima kapitala (neoliberalizam). A to su ova pravila:

 

ma koliko se mi ovde cudili ili negodovali, zavrsila se jedna epoha sa svojim pravilima koja su nastala posle drugog svetskog rata. dolazi buducnost u kojoj nema mesta za puno samilosti i nece niko (citaj drzava) biti obavezan da pomaze ikome (citaj emigrantima iz propalih i bednih drzava). samo jos dok usaglase metode tzv. prelaznog doba i dozivecemo kodifikaciju ukidanja institucija azila onakvog kakvog sada poznajemo.

 

I to je ono što sam hteo da kažem - mađarske mere nisu rezultat toga što je na izborima izabran neko ko je privatno rasista, već su jedna normalna pojava u neoliberalnom svetu.

Link to comment

Ovo uopšte nije tačno. Zapravo većina ljudi koja ima kontakt sa švercerima teško da pripada srednjoj klasi. Što se para tiče, jel su i naši gastosi onda "srednja klasa"? Nisu.

 

A intervjui, pa jebiga kad ih radi samo Vice.

 

ispada da mi ustvari pojma nemamo ko su ti ljudi, nema nikakve evidencije, pravljenja neke baze podataka, klasifikovanje po zemlji porekla, novu obrazovanja itd. tako da svako moze da tumaci u skladu sa svojim predstavama.

 

ispada da je ona zimska migracija albanaca na sever preko beograda i subotice bila samo generalna proba, da se vidi kako radi logistika prebacivanja velikog broja ljudi iz tacke a u tacku b.

Link to comment

Dakle problem je u vlasti a ne u kapitalu.

o da- problem nikako ne moze biti u njegovoj svetosti kapitalu. kapital je dobar, oni oko njega su barabe.

 

ajde mi, majke ti, objasni kako si dosao na ideju da kapital posmatras van drustvenopolitickog okruzenja. visi u vazduhu, onako sav nevin i dobronameran, a zlikovci pokusavaju da ga pokvare?

Link to comment

Opet glupuješ.

 

Pogledaj post na koji sam odgovorio (Fernoux je izdvojio interes kapitala i neoliberalizam), i na to sam odgovorio šta je (IMHO) interes kapitala, i za šta su zapravo imigranti najveća "pretnja".  

 

 

U "društvenopolitičkom okruženju" imigrantskog pitanja kapital/krupni kapitalisti ne igraju ulogu inhibitora nekakve integracije/asimilacije, već time, u konačnici, mogu uglavnom samo da dobiju. Kapital, na kraju, nije posebno bitan faktor u toj priči.

Edited by Prospero
Link to comment

Pa evo spreman sam to da iskontempliram. I delimično jesi upravu da vlast nije jednako kapital. Tj. trebalo bi da nije, predstavlja se da nije, iako u krajnjoj liniji to jeste. Vlast ovde ima uzak manevarski prostor i igraće tvrdo, po pravilima koje joj je propisao sistem u potpunosti podređen interesima kapitala (neoliberalizam). A to su ova pravila:

 

 

Dobro, i kako se to kosi sa mojim načelnim stavom da kapitalu odgovara jeftina radna snaga, i.e. imigranti? 

 

Ukalkuliši tu i sve druge pojave "savremenog" kapitalizma - prekarijat, part-time jobs, urban poor, beznačajnost sindikata, gde je gotovo aksiomatski jasno da kapitalu te pojave odgovaraju (iako bi mu smetalo da siromaštvo dođe do tog nivoa da ne može da proda svoje proizvode) - sa imigrantskim pritiskom na nisko-plaćene poslove (uglavnom) i drugim socio-ekonomskim pojavama, i doći ćeš i sam do zaključka zašto kapitalu imigracija u suštini odgovara - imigracija pojačava niz tih trendova.

Link to comment

Opet glupuješ.

 

Pogledaj post na koji sam odgovorio (Fernoux je izdvojio interes kapitala i neoliberalizam), i na to sam odgovorio šta je (IMHO) interes kapitala, i za šta su zapravo imigranti najveća "pretnja".  

 

 

U "društvenopolitičkom okruženju" imigrantskog pitanja kapital/krupni kapitalisti ne igraju ulogu inhibitora nekakve integracije/asimilacije, već time, u konačnici, mogu uglavnom samo da dobiju. Kapital, na kraju, nije posebno bitan faktor u toj priči.

da, ali ti polazis od nekog nebeskog kapitala koji je nezavistan od politike i drustvenog uredjenja u najsirem smislu. to niti postoji, niti je postojalo, a mogao bih se opkladiti da nece ni postojati. takvo teoretisanje je u jednu ruku potpuno besmisleno, a u drugu je onaj ko se time bavi najobicnija zamlata.

 

evropi trenutno ne treba nekvalifikovana radna snaga spolja, a da li ce joj u buducnosti trebati, koliko i kakve je pitanje koje zavisi od mnogo toga. to vazi i za krpuni kapital, ne moze se minimalac recimo smanjivati u nedogled.

Link to comment

Pa i Britanija je imala svoje plumbere pa su im opet došli Poljaci, oborili cenu rada, bla bla. To što ti (ja, neko treći) ne uviđa potrebu za x uslugom po y ceni (ili potpuno novoj usluzi/proizvodu) ne znači da će tako i ostati i da su stvari zakucane u mestu.

 

Naravno da se minimalac može smanjivati, na ovaj ili onaj način, voljno ili nevoljno, u sklopu šire race to the bottom, pa nismo to jednom mogli gledati. 

Link to comment

opet, nekvalifikovane radne snage je vec previse, dakle po tebi su se vec stekli uslovi za smanjenje minimalaca. a to se ne desava, da li zbog proklete politike ili neceg drugog, nebitno. a i da jeste, opet polazis od onog sramnog postulata da je pohlepa dobra. nije, pa cak ni za krupnog kapitalistu. neko ko je polugladan i radi da bi otplacivao dugove ne doprinosi korporaciji ni priblizno kao zadovoljan radnik. ne mozes bedniku prodati plazmu, nova kola i bose zvucnike. pokusalo se to u 19. veku, pa je zavrsilo ili revolucijom, ili postepenom transformacijom u humaniji sistem. takodje, malo je nezgodno sto i radnicka stoka u nekom momentu krene da se organizuje i okrene se protiv bozanstvenog sveregulisuceg kapitala.

Link to comment

opet, nekvalifikovane radne snage je vec previse, dakle po tebi su se vec stekli uslovi za smanjenje minimalaca. a to se ne desava, da li zbog proklete politike ili neceg drugog, nebitno. a i da jeste, opet polazis od onog sramnog postulata da je pohlepa dobra. nije, pa cak ni za krupnog kapitalistu. neko ko je polugladan i radi da bi otplacivao dugove ne doprinosi korporaciji ni priblizno kao zadovoljan radnik. ne mozes bedniku prodati plazmu, nova kola i bose zvucnike. pokusalo se to u 19. veku, pa je zavrsilo ili revolucijom, ili postepenom transformacijom u humaniji sistem. takodje, malo je nezgodno sto i radnicka stoka u nekom momentu krene da se organizuje i okrene se protiv bozanstvenog sveregulisuceg kapitala.

 

E nek si mi reko!

 

...gde je gotovo aksiomatski jasno da kapitalu te pojave odgovaraju (iako bi mu smetalo da siromaštvo dođe do tog nivoa da ne može da proda svoje proizvode)...

Link to comment

ok, da li stvarno mislis da dobri pohlepni vlasnici krupnog kapitala umeju da se zaustave bas na toj tankoj crvenoj liniji, ispod koje od radnika nastaju bijednici? i kako ce dolazak nekoliko miliona izbeglica uticati na to? nivelisace najniza primanja bas onako kako treba?

Link to comment

Nemam pojma gde bi se koji kapitalista zaustavio, da znam zgrtao bih neke pare u consultancy-ju.

Edited by Prospero
Link to comment

Yawn, jesi li pismen?

 

Jesam li napisao da je kapitalistma načelno u interesu dolazak ljudi koji predstavljaju i nove kupce i nove radnike (sa naglaskim na nižeplaćene poslove) koji konkurišu postojećima?

 

Jesam li napisao da njihova integracija zavisi od političara, koji opet imaju svoje računice?

 

Dakle imigracija predstavlja dobru mogućnost za kapital, ali se tu objektivno ne pita kapital (što je osnova mog komentara Fernouxu) kojem je to, opet načelno, u interesu, već postoje mnoge druge stvari koje su u igri, a i od kojih zavisi da li će kapitalisti omastiti svoje brke.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...