Jump to content

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Nisam primetio nešto ni jedno ni drugo, barem u ovim krugovima u kojima se ja krećem. Čim ima grupacija koje protestuju, za pretpostaviti je da ima i tih "bićemo manjina", ali ja ih lično još nisam sreo. Interesantno je da toga ima primetno više u istočnoj Nemačkoj, što je svojevrsni apsurd, jer to znaju i emigranti (i ovi "regularni" iz vremena pre cele ove krize) pa tamo niko nije ni hteo da ide. Što je rekao pokojni Džordž Karlin: "Have you noticed that most of the women who are against abortion are women you wouldn't want to fuck in the first place?".

 

Nisam primetio ni neki zastupanje teze da su emigranti neophodni za "održavanje sistema". To jest, nema tragova nekom planu. To je i najgora stvar u celoj situaciji - što se u praksi ne vidi da postoji ikakav plan. Taj problem starenja populacije je evidentan već duže vreme i imam osećaj da su se odnosili kao i Merkelova prema problemu izbeglica - "mi to možemo" (ili još bolje "uspećemo nekako"). U praksi  to znači kombinaciju onog "malo ćemo da se pravimo da taj problem ne postoji", zatim "ima vremena, smislićemo nešto pre nego što postane kritično" i "ne stignem od kratkoročnih obaveza time da se pozabavim". Oni jesu bili emigracionu politiku pre svega ovoga podesili (kao i gomila drugih zemalja) tako da su  najviše dobrodošli stranci koji mogu puno da zarade i kroz porez pune kasu, umesto da su joj na teret. Jedina oblast u kojoj se to koliko-toliko primećivalo je taj penzioni sistem, gde se stalno uvek isticalo koliko penzionera dolazi po glavi aktivno zaposlenih.

 

U početku su ljudi stvarno primili izbeglice otvorenih ruku. Samoorganizovali smo se na razne načine da skupimo odeću i druge potrepštine za te ljude i kad god je neko išao tamo, radili su telefoni (ili preko soc mreža) u smislu da se pokupe stvari i od drugih usput. Nakon nekog vremena su nam, međutim, tamo u sabirnom centru rekli da prestanemo da donosimo stvari, jer su oni puni i nemaju gde više da lageruju to sve. Dakle, bilo je "kad se već desilo sranje, daj da im pomognemo". I viđao sam često po prevozu da pitaju sričući engleski kako da stignu ovamo ili onamo i ljudi im sve strpljivo objašnjavaju ili pokazuju. Bilo je malo drugačije u pograničnim mestima dole u Bavarskoj, gde su bili preplavljeni ulaskom mase. Kao da niko nije bilo svestan magnitude cele stvari i koliko to stvarno ljudi dolazi uopšte. Onda je sve to malo utihnulo kad je došao Božić, jer su se ljudi više posvetili praznicima i onda se desilo ono sranje u Kelnu i još par gradova. E, tu se vidi da su počeli da razmišljaju o svemu tome, pričalo se sa raznim ekspertima po svim talk-show emisijama, ali i dalje su bauljali sa idejama. Npr. oko predloga "da se ljudi još na ulazu u zemlju školuju koje su to naše vrednosti i koje su kulturne razlike", što je apsurdno, jer ne mogu ni da ih procesuiraju sve zadovoljavajućim tempom, a kamoli da im tu još drže časove.

Link to comment

stvar je u internoj organizaciji plaćanja, ne baš direktno u odnosu prema planu u celini.


 

 

EU finance ministers have yet to reach a definitive settlement over the financing of the fund, with Italy blocking the proposed plan that would take €1bn from the EU budget, while national governments would pay for the remaining €2bn. Italy argues instead that the entire €3bn should come from the EU budget.

Link to comment

ode svet dodjavola, kakva su to vremena dosla da nemci nemaju plan :cry:

Pa čim nije još jasno kako će se cela stvar finansirati - kao maltene preduslov nekog plana - onda to daje neki uvid u situaciju. Ok, imaju neke pare od tog suficita za prvu ruku, ali dalji razvoj stvari ukazuje na to da će pored svih fondova i paretina koje su uzeli od građana i ovo prebaciti direktno na te iste građane, umesto da gledaju gde da uštede ili stave neka ulaganja privremeno na led.

 

Plus što je situacija predmet fajta na svim nivoima - u okviru stranke, među strankama na nacionalnom nivou i onda još među državama članicama. Sa tako fluidnom situacijom verujem da nije ni lako napraviti neki plan. Ali valjda će se formirati makar dimenzije problema sad kad krenu domino efektom svi da postavljaju gornji limit koliko ljudi mogu da prime godišnje. Ne bi me čudilo doduše da su Nemci tu već presekli pa gurnuli laktom Austriju da ona prva objavi limit. Da ne ispadne Nemačka sad prva koja limitira, a do juče je bilo "dođite svi ovamo". Nije isključena ni malo paranoičnija varijanta po kojoj su Angelu nahranili lošim procenama ili operativnim podacima da bi se ona malo zaletela i praktično sama sebe zakopala.

 

Glede "plana", sećam se kako je još letos Gysi (die Linke) rentovao kako je skandal što su granice EU počele da se prelivaju, a parlament ne radi zato što su svi na odmoru, da problem neće čekati i da su potrebne odluke odmah. Da bi se onda Bundestag sastao i pomerio sve za mesec, mesec i po dana. I kad su napokon vlasti sele da pričaju o tome, svi su kao mantru ponavljali priču o onih inicijalnih 160k emigranata, što deluje kao loš vic - pogotovo iz današnje vizure. Niko da uvaži "realnost na terenu". Tako da Neočekivani Plan Koji Se Iznenada Pojavljuje i Rešava Stvar izgleda da ne postoji. Biće pre neka skupa improvizacija.

Link to comment

stvar je u internoj organizaciji plaćanja, ne baš direktno u odnosu prema planu u celini.

 

 

ja sam ovo razumeo kao miniranje pomocu tehnikalija, bas iz razloga koje je Aram naveo. moguce da gresim.

Link to comment

Npr. oko predloga "da se ljudi još na ulazu u zemlju školuju koje su to naše vrednosti i koje su kulturne razlike", što je apsurdno, jer ne mogu ni da ih procesuiraju sve zadovoljavajućim tempom, a kamoli da im tu još drže časove.

Nemci ne stoje najbolje ni sa dosadasnjom integracijom vec postojecih visegodisnjih i visedecenijskih "dodjosa", koji su dosli legalnim i sporim putem, a sada sa ovim iznenadnim i ogromnim talasom drukcijih obicaja i kultura je potrebno ozbiljnije poraditi na tome, ne uz "lako cemo" i "kada dodje na dnevni red"

(Ne kazem da to treba da rade odmah na granici ali moraju da smisle nesto bolje)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
"Za napade krive žene zbog odeće i parfema"
 
Keln -- Nemački imam Sami Abu-Jusuf osvrnuo se na zlostavljanje i seksualne napade koji su se dogodili u novogodišnjoj noći u Kelnu.
 
 
On tvrdi da su za napade krive same žene, jer su “nosile parfem i provokativno se obukle“.
 
“Jedan od razloga zašto su migranti napadali jeste način na koji se žene oblače“, rekao je on.
 
Nakon brojnih kritika u javnosti, naknadno je pokušao da se opravda. 
 
“Bilo je među njima i onih koje su bile oskudno obučene i koje su na sebi imale parfem. To je bilo dovoljno za neke Afrikance da ih napadnu. Ali to ne znači da mislim da žene ne bi trebalo tako da se oblače. Svi to moraju prihvatiti“, rekao je on.

 

 

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=01&dd=22&nav_category=78&nav_id=1088173

Link to comment

Nemci ne stoje najbolje ni sa dosadasnjom integracijom vec postojecih visegodisnjih i visedecenijskih "dodjosa", koji su dosli legalnim i sporim putem, a sada sa ovim iznenadnim i ogromnim talasom drukcijih obicaja i kultura je potrebno ozbiljnije poraditi na tome, ne uz "lako cemo" i "kada dodje na dnevni red"

(Ne kazem da to treba da rade odmah na granici ali moraju da smisle nesto bolje)

Nije integracija tako dobra kao u tradicionalno iseljeničkim zemljama, kao i onim zemljama koje su bile kolonijalne sile nekad, gde je odavno prošao taj talas drugačijeg. Ali nije situacija ni baš loša. Stoji doduše da osciluje na relaciji selo-grad, kao i regionalno. Živeo sam u par različitih ćoškova i moram priznati da sam primetio da su ovde na jugu ljudi malo opušteniji, otvoreniji i ljubazniji - verovatno i blizina granice odnosno mešanje ima veze sa time.

 

Mislim da je razlog za takvu integraciju uglavnom to što su ljudi dolazili u većim talasima i onda su nastavili da žive u takvim grupama - pogotovo ako donose sa sobom drugu kulturu i nasleđe. Viđao sam starije Turke (i Turkinje), koji žive ovde po 15 ili više godina i ne mogu da beknu ni reč nemačkog. Žive u kraju gde ima dosta zemljaka, imaju svoje radnje, koriste klince kao prevodioce. Klinci će se integrisati, drugo koleno je već druga priča. Ali slično je i sa ovim talasom - veliki broj ljudi koji je upuće neretko na same sebe zbog jezika, birokratije i generalno inertnosti administracije. Ali opet, ni administracija ne može da prepiše dobar recept za rešavanje ovako specijalne situacije. Ako ne smisle neku bolju ideju, baš me zanima kako će društvo da "svari" toliki broj toliko različitih ljudi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...