Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Jesi gledao Olivera ranije? Moguće da si propustio zbog drugih obaveza, al njegovo "posprdanje" sa Evropom je samo kratki intermeco u moru sprdanja sa US politikom. geografski nevezano, čovek se sprda sa svime što je sprdnje vredno. I retko greši.

 

A btw, ovaj "Amer koji objašnjava na YT" je Englez. Ono, Englez iz Engleske iz Evrope.

 

Naravno da nije gledao i naravno da nema pojma šta si ga pitao. 

 

Piše samo da bi pisao.

Link to comment

Čitali su Robija K. pre dve nedelje :fantom:

 

 

Na kolodvoru u Zagrebu je bijo mali miljon izba. Ja i moj drug Dino smo odma uštekali se među njih. Rulja iz Zagreba su nama govorili: „Uelkam refjudžiz! Uelkam, uelkam!“ Plus su nam davali sendve i bočice sa vodom. Onda smo mi sa izbama pičili prema drugom busu. Jedna teta je rekla: „A vidi ova dva malca šta su smišni, bogati! Odakle ste vi, dica?“ Ja sam rekao: „No spik kroejša! Sori!“ Dino je rekao: „No spik kroejša! Veri sori!“ Druga teta je rekla: „Isusek, isusek, kak ste se tak mali dopelali od Afroazije do sim? Ste zmoreni, deca? Bute spili kod mene doma?“ Ja sam rekao: „No spik ingliš, sori!“ Dino je rekao: „No spik ingliš! Veri sori!“ Treća teta je mavala sa termosicom i govorila je: „Topla amprejuhica! Zemite si toplu amprejuhicu!“ Ja i Dino smo govorili: „No amprejuhica! Đermeni! Đermeni!“

Onda smo mi dva pičili dalje sa izbama. Onda je isprid nas stao jedan barba iz pandurije. Murac je rekao: „Alo vi dva! A di su van roditelji?“ Ja sam rekao: „No spik kroejša! Veri sori!“

 

:lolol:

Link to comment

- Sef Orbanovog kabineta Antal Rogan kaze da evropska liberalna levica sprema inicijativu da se vec naredne nedelje Madjarskoj oduzme pravo glasa i da se na kraju i potpuno iskljuci iz EU. Ovakve akcije frakcije evropskih liberala u parlamentu EU su apsolutno neprihvatljive. Takodje se i od strane liberalne levice u madjarskoj cuju neodgovorne i stetne izjave na temu migracije. Viktor Orban cuje glas obicnih Evropljana i razume njihove istinske stavove prema problemu imigracije uprkos buci koju stvara jedan znacajan deo evropskih politickih i intelektualnih elita. Vecina Evropljana svu opasnost koju donose imigracija i suzivot, EU pro-imigrantska politika je pretrpela poraz. U svom haosu evropske situacije samo Viktor Orban nudi smiren glas i razuman stav da je apsolutno neophodno odbraniti granice, jer ako u tome uspemo onda je Evropa gospodar situacije i ona moze da odredi kome ce dozvoliti ulazak a kome ne. SAD imaju pravilan stav u vezi imigracije, oni ne dozvoljavaju da njihova nacija bude udavljena u imigrantskoj plimi. Ovaj primer treba da sledi i EU.

 

- 4700 vojnika rasporedjeno na juznim granicama Madjarske. Oni su na dvostrukom zatatku, pre svega rade na ocuvanju integriteta i nepovredivosti madjarske granice a zatim i preuzimaju i pomazu policiji vrseci jedan deo policijskih poslova. 6056 ilegalnih imigranata uhapseno u subotu tokom pokusaja prelaska zelene granice.

 

- Predsednik madjarskog parlamenta, Laslo Kever kaze kako imigracija ne moze biti resenje za demografske probleme. U Srednjoj Evropi, u Panonskoj Niziji, na putu vojskama i stranim imperijama, u teskim istorijskim okolnostima madjarska zajednica opstaje vec 750 godina neprekidno na ovom istom prostoru, i vec taj opstanak sam po sebi podvig vredan divljenja. Ostati Madjar znaci veliku zrtvu ali i veliku cast. Opstanak nije bio stvar puke srece vec resenosti, volje i vere. Nakon 5 vekova mi vise ne ocekujemo zaludno niciju zahvalnost za sve nase tragicne zrtve koje su ucinjene za spas Evrope, za zastitu istinskih evropskih vrednosti, slobode, kulture i hriscanske vere, od Nandorfehervara* 1456. do Budimpeste 1956, ali mi cemo istrajavati u toj borbi zbog spasa Madjarske, za zastitu madjarskih vrednosti, slobode, kulture i hriscanske vere. Mi se uzdamo u podrsku nasih porodica i nadamo se da ce i u buducnosti ovi predeli biti nastanjeni Madjarima, mi zelimo da Evropa pripada Evropljanima a Madjarska Madjarima. Primecuje se kod vecine evropskih drzava zbunjenost i bezidejnost u rukovodjenju migrantskom krizom, nasuprot Madjarskoj gde je nakon 2010. vlada uspela da pokrene drzavu i ponovo je stavi u sluzbu interesa madjarskog coveka i madjarske nacije. Madjarska je spremna da pomogne istinskim izbeglicama pred ratom, ali mi insistiramo na postovanju propisa i zakona kako nacionalnih tako i onih EU.

 

- Ministar spoljnih Peter Sijjarto kaze da je za migantsku krizu neophodan zajednicki odgovor, na globalnom nivou i pod vodjstvom UN. Migacije su globalni problem te je stoga neophodan i globalni odgovor. Ne moze EU sama da snosi teret migrantske krize. Za pobedu nad teroristickom organizacijom Islamskom Drzavom i politicko resenje krize u Siriji neophodna je sto sira koalicija, uz saradnju NATO i Rusije.

 

- Brisel i Ankara pregovaraju o zajednickim merama oko usporavanja priliva migranata u Evropu. Brisel se uzda da ce se do proleca u Grckoj i na Balkanu zavesti red. Slovenija nece biti kadra da efikasno "zameni" Madjarsku u slucaju da Madjari potpuno zatvore zelenu granicu ka Hrvatskoj i tako preusmere migrantski pritisak ka Sloveniji. Hrvatska opozicija kaze da socijaldemokratska vlada Milanovica ne razume sa kakvim problemom se suceljava; Hrvatska mora zaustaviti ilegalnu imigraciju po svaku cenu, jer kakva je to drzava ako nije kadra da brani svoje granice? Vlada Rumunije kaze kako "nema pomaka" u procesu prikljucenja Rumunije i Bugarske Sengenu, i da je proces zaustavljen do daljnjeg zbog migrantske krize. Britanci kazu da je ruska podrska Asadu "mesaru" ogromna greska; Asad kaze kako ce nova koalicija Iran-Irak-Sirija-Rusija da pobedi u borbi protiv terorizma.

 

 

 

*) Nandorfehervar - tako se na velikomadjarskom :fashisto: kaze Beograd, a bice to i zvanicno ime kada jednog lepog dana Madjari isprave istorijske nepravde i vrate Sumadiju-Srce-Madjarske pod okrilje matice. Madjarska do Tokija preko Milvokija!

Link to comment
Nakon 5 vekova mi vise ne ocekujemo zaludno niciju zahvalnost za sve nase tragicne zrtve koje su ucinjene za spas Evrope, za zastitu istinskih evropskih vrednosti, slobode, kulture i hriscanske vere, od Nandorfehervara* 1456. do Budimpeste 1956, ali mi cemo istrajavati u toj borbi zbog spasa Madjarske, za zastitu madjarskih vrednosti, slobode, kulture i hriscanske vere.

 

 

5 vekova su cekali zahvalnost, i vise nece, aja, opametili se. legendarno.

Link to comment

5 vekova su cekali zahvalnost, i vise nece, aja, opametili se. legendarno.

 

Nije bas u tom smislu receno, madjarski je tezak jezik za prevoditi posto puno zavisi od konteksta izrecenog, rekao je u fazonu da su 5 vekova Madjari podnosili strasne zrtve na braniku Evrope ne zato da bi im se neko zahvaljivao nego zato sto je to bilo nuzno za spas Evrope, a nastavice i dalje to da cine (spasavaju Evropu, jel'te) svidjalo se to Evropi ili ne, jerbo od toga zavisi i spasenje Madjarske (koje, jel'te, nema alternativu).

 

Ono gore je vise direktan prevod njegovih reci (takodje tacan) ali ovo ovde je blize smislu onog sto je pesnik hteo da kaze.

Link to comment

EU i Turska dogovorili plan za zaustavljanje priljeva izbjeglica

 

4. listopada 2015 16:31

 

Napisao: HINA

 

Europska komisija je razradila akcijski plan s Turskom kako bi se zaustavio priljev izbjeglica u Europu, pišu njemačke novine, pozivajući se na izvore u Komisiji i njemačkoj vladi u nedjelju.

 

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung /original - http://www.faz.net/aktuell/politik/fluechtlingskrise/neuer-eu-plan-europa-will-die-aegaeis-abriegeln-13837016.html/ navodi da će prema tom planu Turska morati bolje štititi svoju granicu s Grčkom. To znači da će turske i grčke službe koje kontroliraju granicu na moru trebati zajedno patrolirati istočnim dijelom Egejskog mora a akciju će koordinirati Frontex, te vraćati sve izbjeglice natrag u Tursku.

 

Šest novih izbjegličkih kampova, koji će moći primiti do dva milijuna ljudi, bit će podignuto u Turskoj, uz djelomično financiranje EU-a.

 

Članice EU-a, po tom planu, obvezat će se na primanje dijela izbjeglica kako bi se do pola milijuna ljudi moglo premjestiti u Europu, a da pritom ne moraju plaćati krijumčarima ili kretati na opasna putovanja Sredozemljem, pišu novine.

 

Također navode da je taj plan dogovoren prošlog tjedna te da se predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker oko toga savjetovao s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom.

 

Turski predsjednik Tayyip Erdogan trebao bi se sastati u ponedjeljak s Junckerom.

 

Glasnogovornik Europske komisije rekao je da je sastanak posvećen načinima »jačanja suradnje kako bi se zajednički pozabavili izbjegličkom krizom«.

Link to comment

Jesi gledao Olivera ranije? Moguće da si propustio zbog drugih obaveza, al njegovo "posprdanje" sa Evropom je samo kratki intermeco u moru sprdanja sa US politikom. geografski nevezano, čovek se sprda sa svime što je sprdnje vredno. I retko greši.

 

A btw, ovaj "Amer koji objašnjava na YT" je Englez. Ono, Englez iz Engleske iz Evrope.

 

Nisi dobro pročitao ili razumeo al nema veze evo da objasnim.

 

Moj komentar se nije odnosio direktno na Džona Olivera već je bio rezultat da je i on "poklekao" u tumačenju izbegličke krize. Naravno da znam ko je i da je često u centar centra na teme koje obrađuje ali u ovom slučaju je uzeo neke delove i ni jednog momenta ne vezujući ih za uzroke. Dakle dobar je Oliver al eto i on je razočarao (tada, mene lično) na tu temu. Očekivao sam da će da ode na izvor™ kad već na gomilu drugih tema to nemilosrdno čini... kad ono - ćorak!

 

Pre njega sam u nekoliko dana pogledao nekoliko različitih tumača/vlogera/blogera i njiove klipove o Siriji, ratu tamo i izbegličkoj krizi u kojoj su svi u fazonu LOL:_Europe i Evropa zakazala i sve u kurac Evropa je prsla za sva vremena i nemaju više Evropljani šta nama da kenjaju itd. Dakle, to su ti Ameri™ koji objašnjavaju po YT svetu i internetu šta se "zapravo" dešava... verovatno onaj najmanji deo, koji se kao nešto i interesuje šta se dešava okolo i naokolo.

 

Eto, to je otprilike šta je značio moj post.

Link to comment

Mozda iz taktickih razloga ne ulazi u to, prosto njegov sou treba da bude popularan, a moguce da se americkoj publici ne svidja da se na taj nacin pristupa temama o Bliskom istoku. Meni je isto cudno sto se sav naobjasnjavao kako ce Evropa silno da profitira od prijema izbeglica, ali nije npr pozvao da se USA ukljuci u tu profitersku pricu sa vise od onih sramnih 20 000 koje su rekli da ce primiti. Mogao je i to da pomenucne.

Link to comment

Pa ni po Evropi se ne ulazi u razloge krize, a ima i tu zemalja koje su umesale ruke u destabilizaciju (kakav eufemizam) severne Afrike i Bliskog istoka.

To je onako tabu izgleda.

Zato ce siti da ispiraju usta dal su se izbeglice potukle u izbeglickim kampovima, i da zakljuce kako i nisu bas dosli da traze mir kad se eto tuku. I lepo im kazes da ima do toga da su ljudi pod stresom, da ima do toga da su sukobljene grupe stavljene u isti prostor, da ima do toga da u svakoj grupi pa i izbeglickoj ima neki procenat, dovoljan, ljudi koji su prosto agresivna stoka. Ma kakvi, odbija se ko gumena lopta svaki argument.

Link to comment

a ima i do toga da je u izbeglicki centar koji moze da primi 750 osoba smesteno 4-5 hiljada, pa je bilo slucajeva da sukob izbije oko odlazenja u klonju...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...