Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Zasto se nije pokusalo sa nekakvim sastankom ministara unutarnjih poslova npr srbije hrvatske makedonije i ev madjarske 

da se operativno dogovore koridori (ne mora EU ni da zna šta i kako) 

Link to comment

Zasto se nije pokusalo sa nekakvim sastankom ministara unutarnjih poslova npr srbije hrvatske makedonije i ev madjarske 

da se operativno dogovore koridori (ne mora EU ni da zna šta i kako) 

 

zato sto nije zanimljivo tako

Link to comment

To što postoje kvote može lepo da se organizuje iz bilo koje zemlje EU. Neka lepo prime sve u Mađarsku, pa razvoze dalje prema kvotama, a ne da ostavljaju zemlji koja je slučajno na putu da ona bude skretničar.

 

Moraš da izigravaš skretničara jer si u nezavidnoj situaciji... Jedino što mi znamo je to da postoje kvote u EU i da su oni nesložni po pitanju raspodele izbeglica. Greška je bilo preusmerenje svih izbeglica na jednu stranu, u početku u Mađarsku, a sada u Hrvatsku. Došlo je do zasićenja i pojedinačnog fajta sa svakom državom, prvo sa Mađarima, a onda sa Hrvatima. Da smo išli na raspodelu i više putanja ne bi imali argumente da nas šutiraju ispod stola, što upravo rade.

Edited by slow
Link to comment

Zasto se nije pokusalo sa nekakvim sastankom ministara unutarnjih poslova npr srbije hrvatske makedonije i ev madjarske 

da se operativno dogovore koridori (ne mora EU ni da zna šta i kako) 

 

Pa oni neće između sebe da se dogovore u okviru EU, kamoli sa nama. Sve se svodi na politiku svršenog čina.

Link to comment

Moraš da izigravaš skretničara jer si u nezavidnoj situaciji... Jedino što mi znamo je to da postoje kvote u EU i da su oni nesložni po pitanju raspodele izbeglica. Greška je bilo preusmerenje svih izbeglica na jednu stranu, u početku u Mađarsku, a sada u Hrvatsku. Došlo je do zasićenja i pojedinačnog fajta sa svakom državom, prvo sa Mađarima, a onda sa Hrvatima. Da smo išli na raspodelu i više putanja ne bi imali argumente da nas šutiraju ispod stola, što upravo rade.

pokusaj da razumes da do sada nismo preusmeravali nikoga. izbeglice su isle gde su htele, mi smo im pomagali (ili ne). ono, mozes ti i dva autobusa vodjen osecajem za pravdu pa preusmeris i na kosovo, ali u njih niko nece da sedne.

Link to comment

pokusaj da razumes da do sada nismo preusmeravali nikoga. izbeglice su isle gde su htele, mi smo im pomagali (ili ne). ono, mozes ti i dva autobusa vodjen osecajem za pravdu pa preusmeris i na kosovo, ali u njih niko nece da sedne.

 

Ne verujem da nismo preusmeravali u slučaju Hrvatske, to i Hrvati znaju. Ko je od izbeglica znao u Preševu gde je Šid i da tamo treba da idu? Niko, taj put je bio određen unapred. Ja mislim da je na tim autobusima trebalo da stoji više destinacija.

Inače, nije cilj da izbeglice ''idu gde hoće'' već da im se pomogne da sačuvaju glavu na ramenima na najefikasniji mogući način.

Link to comment

Izbeglicama je stalo da do željene destinacije dođu što brže i što kraćim putem. Dok je granica bila otvorena, taj put je vodio preko Mađarske. Sve i da smo ih organizovano prevozili do Šida, opet bi se organizovali da prolaze tuda. 

Link to comment

Izbeglicama je sigurno sugerisano da idu za Hrvatsku jer to i jeste najkraci put do Nemacke u slucaju kada je madjarska granica opasana bodljivakom zicom. Sta bi koj' moj radili u Rumuniji i Bugarskoj? Produzavali sami sebi put za dve nedelje?

 

Jbt kao da ne zivimo u svetu gde se informacije prenose munjevito i kao da bi bog zna sta znacilo tih 5 sati fore Hrvatima dok Mehmed, Sulejman i Ajsa startuju GPS aplikacije na svojim telefonima, iscitaju fejsbuk i nekakve sajtove sa vestima, te skapiraju da brze-bolje krenu ka hrvatskoj granici i sami.

Link to comment

Ne verujem da nismo preusmeravali u slučaju Hrvatske, to i Hrvati znaju. Ko je od izbeglica znao u Preševu gde je Šid i da tamo treba da idu? Niko, taj put je bio određen unapred. Ja mislim da je na tim autobusima trebalo da stoji više destinacija.

Inače, nije cilj da izbeglice ''idu gde hoće'' već da im se pomogne da sačuvaju glavu na ramenima na najefikasniji mogući način.

 

mogli smo da preusmeravamo u hrvatsku jer su se oni deklarisali kao tranzitna zemlja jos pre slanja u hrvatsku

 

sto se tice rumuna, oni bi primili samo odredjen broj ali ako bismo slali priblizno kao hrvatskoj rekli bi nam da ohanemo malo i da oni nisu tranzitna zemlja i da slati njima nema smisla.

bugari ne bi pustali.

Link to comment

Rumuni bi svoju kvotu (a koju je pominjao njihov premijer, tipa 2000 ljudi) obzirom na to koliko se ljudi valja balkanskim drumovima, ispucali za pola jebenog dana.

Edited by ManicMiner
Link to comment

pa da. posle te kvote bi se oni zatvorili i kad uglavis cinjenicu da ionako tamo niko nece da ide, slanje u rumuniju kao u hrvatsku je strogo nemoguce

 

###

EUROPSKA KOMISIJA KAŽNJAVA 19 DRŽAVA ZBOG TRETMANA AZILANATA Hrvatska nije kršila propise EU o azilantima

ZAGREB - Europska komisija u srijedu je donijela 40 odluka vezanih uz postupak protiv 19 zemalja članica zbog propusta u provedbi zakona o zajedničkom europskom sustavu azila, a među njima nema Hrvatske.

Devetnaest zemalja članica dobilo je pisma s formalnim upozorenjem zbog propusta u transponiranju direktive o uvjetima za prihvat tražitelja azila. Tom se direktivom definiraju minimalni zajednički standardi za humani prihvat tražitelja azila, poput pružanja krova nad glavom, osiguranja hrane i zdravstvene zaštite.

Među 19 zemalja nalaze se Grčka, Italija i Mađarska, ali Grčka je posebno apostrofirana zbog kršenja nekih direktiva o azilu i uvjetima za prihvat tražitelja azila te je dobila dodatno pismo upozorenja.

EK je poslala Španjolskoj i Bugarskoj obrazloženo mišljenje zbog toga što su propustile obavjestiti Komisiju o nacionalnim mjerama koje su bile dužne unijeti u svoje zakonodavstvo iz direktive, kojom se usklađuje minimum standarda kojima se definira pravo na međunarodnu zaštitu državljanima trećih država i osobama bez državljanstva.

Pismo s formalnim upozorenjima poslano je na adresu 18 država članica zbog propusta u prenošenju u nacionalna zakonodavstva direktive o postupku za azil.

Tom se direktivom definira zajednički postupak za odobravanje i oduzimanje prava na međunarodnu zaštitu te postavljaju pravila za postupak podnošenja zahtjeva za azil.

"Solidarnost i odgovornost dvije su strane iste medalje. Čelnici EU-a su na svom izvanrednom summitu u travnju pozvali na brzu i potpunu ugradnju u nacionalna zakonodavstva i učinkoviti provedbu direktive o europskom sustavu azila kako bi se osigurali zajednički standardi predviđeni postojećim zakonodavstvom. Europska komisija je čuvar europskih ugovora i današnjih 40 odluka o pokretanju postupka trebaju osigurati da zemlje članice provedu ono što je ranije dogovoreno, a dogovoreno je da se provede brzo i u potpunosti. Naš zajednički europski sustav azila može funkcionirati samo ako svi igraju pravilima", izjavio je na konferenciji za novinare potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.

Pisma s formalnim upozorenjem prvi su korak u pokretanju postupka za kršenje europskog zakonodavstva. Nakon primitka takvog pisma, zemlja članica ima dva mjeseca za odgovor. U slučaju nezdavoljavujućeg odgovora Komisija šalje obrazloženo mišljenje, drugi korak u postupku.

Nakon što zemlja članica dobije obrazloženo mišljenje, na raspolaganju ima dva mjeseca za odgovor Komisiji, u kojem treba obavjestiti o mjerama koje je poduzela za provedbu direktive. Ukoliko to ne učini Kommisija se može obratiti Sudu Europske unije koji može nametnuti sankcije državi članici.

Edited by Krošek
Link to comment

Ocekujmo uskoro i Brazilce i Urugvajce kod Preševa:

 

 

Ako ovo postane način na koji se rešavaju problemi, onda će sirotinja iz Latinske Amerike da krene mnogo oštrije i žustrije nego do sada. I na drugim kontinentima isto tako ima sirotinje koja ne verujem da ima uslova da opstane i živi na svojoj zemlji. Mislim da je sada na delu i EU i SAD, Kanada, Australija. To su države koje mogu da zaposle mnogo ljudi i prime mnogo migranata - rekao je Nikolić.

 

Link to comment

Ne bih da budem baš hrvatski advokat, ali neki kontigent izbeglica Srbija je trebala da uputi na rumunsku granicu.

E pa jok...Bio sam na Horgosu 2 kad su dovezli autobus koji ce da ih odveze na Vrbica-Valkanj i nije niko ni pod razno hteo da udje u bus....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...